19-12-2014 03:54:14
Ana Sayfa Sağlık Hastalıklar Anevrizma - Beyin Kanamaları (AVM)

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Anevrizma - Beyin Kanamaları (AVM)
Beyin kanamaları , damar sertliğine bağlı doku içi kanamaları olabileceği gibi beyin damarı baloncukları (anevrizma) veya doğumsal anomalilerinden (arteriovenöz malfarmasyon) de olabilmektedir. Tedavide ise asıl önemli olan kanamanın ortadan kaldırılması ve nedenlerin tedavi edilmesidir.

Anevrizma Cerrahisi
Tüm inmelerin %9'unu beyin kanaması tiplerinden biri olan subaraknoid kanama (SAK) oluşturmaktadır. Her yıl 100.000 kişide 10 yeni SAK görüldüğü istatistiklerde yer almaktadır. Erkek ve kadın cinsiyeti eşit oranda etkileyen SAK vakasına 40 ila 60 yaş arasında daha çok rastlanılmaktadır.

SAK'ın %75 nedeni damardaki genişlemeye bağlı oluşan baloncuğun (anevrizma) yırtılmasına bağlı olarak değişmektedir. Anevrizmaların çoğu tektir ; ancak hastaların %25'inde birden fazla anevrizma bulunduğu bilinmektedir. Genellikle uyanık iken aktif konumda ve çoğunlukla bir iş ile uğraşırken kanama görülür. En önemli belirtiler arasında ani başlayan , şiddetli başağrısı , kusma , bilinç bulanıklığı bulunmaktadır. Tanıda hastalık öyküsü ve muayeneyi doğrulamak amacı ile tomografi ve MRG kullanılmakta , bazı vakalarda belden alınan beyin omurilik sıvısının incelenmesi gerekmektedir. Bir hastada henüz yırtılmamış bir anevrizma saptanmış ise hiç ameliyat edilmeden direkt girişimsel radyolog tarafından kasık bölgesindeki bir damardan yetiştirilen katater yardımı ile beyindeki anevrizma yardımcı aletler kullanılarak tedavi edilebilmektedir. Eğer yırtılmış bir anevrizma var ise kesin tedavisi cerrahidir.
 

Bu Konuya 1 Yorum Yapılmış

 
+1 #1 avmgamze 13-10-2012 20:33
avm olan bir hasta anjuyla kasıttan tedavi oldugu halde nöbet geçirir mi bu normal mi
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Sağlık - Hastalıklar kategorisinde bulunan Anevrizma - Beyin Kanamaları (AVM) başlıklı yazı avm hastalığı , avm hastalıgı nedir , sak hastalığı , sak nedir , avm hastalığı açılımı , avm beyin hastalığı , sak hastalığı nedir , avm nedir , avm hastalığı belirtileri , avm sendromu , sak açılımı , avm xesteliyi , avm hastalığı tedavisi konuları hakkında bilgi içermektedir.