18-04-2014 15:40:10
Ana Sayfa Sağlık Hastalıklar Uyku Problemleri

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Uyku Problemleri
Uyku Problemleri
Amerika'da yaklaşık 70 milyon insanın uyku problemleri var, ve bu insanların yaklaşık %60'ı uzun zamandır bu sorunlardan muzdarip. Uyku problemleri çok yaygın olmasına rağmen, çoğunlukla teşhis konulmaz ve tedavi edilmezler.

Bruxism (Diş Gıcırdatma)
Bruxism, uykuda veya sizin kaygılı veya gergin olmanıza neden olan durumlarda ortaya çıkan dişleri birbirine sürttme, gıcırdatma ve çeneyi sıkma olaylarıdır.

Bruxism, hafif ve sadece bir kere gerçekleşebilir, yada şiddetli ve sık sık ortaya çıkabilir. Bruxism genellikle geceleri olur. Dişleriniz veya çeneniz zarar görene kadar dişlerinizi gıcırdattığını ve çenenizi sıktığınızı farkedemezsiniz.

Dişlerini gıcırdatan insanlarda ayrıca horlamaya ve uyku apnesine de sık rastlanmaktadır.

Hipersomniya
Hipersomniya, gün içinde çok fazla uyuma veya gece uykusunu gündüzde sürdürmektir.

Hipersomniya, gün içinde kendinizi yorgun veya uyuşuk hissetmenize neden olmaz, çünkü uykunuzu yeterli miktarda alamamışsınızdır.

Eğer sizde hipersomniya varsa, gece yeterli düzeyde uyusanız da gün içinde uyumak için büyük bir istek duyarsınız ve kendinizi uykulu hissedersiniz. Uyanık ve dikkatli olmanız gereken zamanlarda, kendinizi sık sık şekerleme yaparken bulursunuz.

Diğer semptomları ise sinirlilik, hafif depresyon, konsantrasyon bozukluğu, ve hafıza kaybı olabilir.

Jet lag, belirli zaman farklılıkları olan bölgeler arasında yapılan uçak yolculuğu neticesinde görülür.

Bedenimizin sıcaklığı, açlık, ve ne zaman uyuyup ne zaman kalkacağımız 24 saatlik bir döngüden oluşan “günlük ritim” tarafından kontrol edilir.

Uyku Problemleri, JetlagZaman farkı olan bir yere seyahat ettiğimizde, günlük ritmimiz uyum sağlamak için yeterince hızlı olamaz. Günlük ritmimiz günlerce orjinal programını uygulayabilir. Bunun sonucunda, bedenimizin gün ortasında uyku vakti geldiği konusunda bizi uyardığını farkederiz, veya gece uyumamız gerekirken bedenimiz bize ayakta kalmamız gerektiğini söyleyebilir.

Batıdan doğuya yapılan yolculuklarda bir saatlik zaman farkının neden olduğu değişimlere uyum sağlamak bir gün alabilir, doğudan batıya yapılan yolculuklarda ise birbuçuk saatlik zaman farkına uyum sağlama süreci bir gün alır.

Klein-Levin Sendromu
Klein-Levin sendromu, nadir görülen bir rahatsızlıktır ve aşırı uyku halinin aniden ortaya çıkmasına neden olur ve bu hal birdenbire ortadan kalkar. Günde 20 saatten fazla uyuyabilirsiniz.

Diğer semptomları, aşırı yemek yemek, sinirli olmak, zihin bulanıklığı, enerji azlığı, ve gürültüye karşı aşırı hassasiyettir.

Bu rahatsızlık, genellikle adolesan çağda görülür ve erkeklerde kadınlara göre 4 kat daha fazladır.

Semptomlar, bir kaç günle birkaç hafta arasında sürebilir, ve ani bir şekilde kaybolup sonra tekrar ortaya çıkabilir.

Narkolepsi
Narkolepsi rahatsızlığı olan insanlar, kontrol edilemez bir şekilde uyuma isteği duyarlar. Narkolepsi hastaları, beklenmedik zamanlarda birkaç dakikadan bir saate kadar uyuyabilirler, bazen araba kullanırken de uyudukları görülür.

Beden ani bir şekilde ve tamamen gevşediği için, kişi birden yere düşebilir. Bu rahatsızlığı olan insanlar uyandıklarında kendilerini çok dinç hissederken, bir veya iki saat sonra aynı şekilde tekrar uyuyabilirler.

Kabuslar
Kabuslar, canavarlar ve korkutucu olaylarla dolu rüyalardır. Çoğu insan, genellikle sabah erken saatlerde ara sıra kabuslar görür.

Kabuslar, anridepresan, antihistamin, veya uyku hapları gibi belirli ilaçların neticesinde oluşabilir. Ayrıca post-travmatik stres bozukluğu (PTSD) veya panik rahatsızlığı kabusa neden olabilir.

Gece Karabasanı
Gece karabasanı genelde çocuklarda görülür, yetişkinlerde ise daha nadir görülür. Gece karabasanları, yattıktan sonra iki saat içinde ortaya çıkar ve 10-30 dakika kadar sürer. Gece karabasanı esnasında kişi:

•sıkıntılıdır ve rahatsızdır ancak uyanık değildir

•oturur, muhtemelen çığlık atar veya yüksek sesle konuşur

•gözleri açık olduğu halde karşısındakine cevap vermez ve onu farketmez

Bu kişiler, sabah olduğunda, olanları hatırlamazlar. Gece karabasanları zararsızdır ve her periyod o geceki derin uykuyla birlikte son bulur.

Huzursuz Bacaklar Sendromu
Eğer huzursuz bacaklar sendromu (RLS) rahatsızlığı varsa, yatağa uzandığınızda veya bazen otururken, bacaklarınızın alt kısımlarındaki kaslarda ağrı, kıpırtı, karıncalanma, yanma, iğnelenme hissedersiniz. Ve bundan dolayı uyuyamama problemi ortaya çıkar.

Bacaklarınızı sürtmek, ayağa kalkmak ve dolaşmak, veya sıcak bir duş geçici bir rahatlama sağlar. Ancak rahatsız edici hisler yatağa döndüğünüzde yeniden ortaya çıkar.

RLS'ye eşlik eden rahatsızlık ve uykusuzluk sizi strese sokabilir ve depresyona neden olabilir. RLS 65 yaş üstü insanlarda daha yaygındır.

Uyku Apnesi
Daha çok yetişkinlerde görülen uyku apnesi, gece uyurken solunumun 10 saniyeden fazla durması olayıdır.

Uyku esnasında, boğaz kasları gevşer. Nasal tıkanma, dilin büyük olması, veya obezite solunum yolunu kapatabilir. Bu tıkanma, kan hücrelerine hava ve oksijen gitmesine engel olur. Oksijenin gelmemesi neticesinde beyin uyanmanın gerçekleşmesi için sinyaller gönderir ki nefes yolu açılıp solunum tekrar başlasın.

Eğer uyku apnesi probleminiz varsa, bir saat içinde 50 defa nefes almak için uyanabilirsiniz. Genellikle uyandığınızı hatırlamazsınız, ancak bir sonraki gün oldukça uykulu olursunuz.

Somnilokuy (Uykuda Konuşma)
Somnilokuy, uyurken 30 saniyeden fazla süren konuşma ve mırıldanmalardır. Neler konuştuğunuzu veya yürüdüğünüzü nadiren hatırlarsınız.

Uykuda konuşmak medikal bir problem olarak düşünülmüyor, ancak yatakta eşinizi uyandırıyorsanız, sinir bozucu bir durum olabilir.

Somnambulizm (Uyurgezerlik)
Uyurgezerlik, derin uykuda görülen gezinmedir. Uyurgezerlik daha çok uykunun ikinci veya üçüncü saatinden sonra ortaya çıkar. Uyurgezerlik esnasında:

• Ne yaparsanız yapın uyanamazsınız.

• Gözleriniz açıktır, ancak boş boş bakar.

• Uyanık olduğunuzdan daha iyi koordine olabilirsiniz.

• Giysilerinizi giyebilir veya çıkarabilirsiniz, kapıları açıp kapatabilirsiniz, veya lambaları yakıp söndürebilirsiniz.

Uyurgezerlik, 4-15 yaş arası çocuklarda en çok görülür. Bu rahatsızlık aile bireylerinde de sıkça görülebilir ve daha çok erkeklerde ortaya çıkar.

Ne Zaman Yardım Talep Etmeliyim?
Eğer bir aydan fazla süredir uyku probleminiz varsa, veya gün içinde uykusuzluk çekiyorsanız, doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunuz size, semptomlarla ve tıbbi geçmişinizle ilgili sorular sorarak durumunuzu inceleyecektir. Sorular şunlar olabilir:

• Gece normalde kaç saat uyursunuz?

• Ne zaman ve ne kadar süre uyuklama oluyor?

•Gece kaçta yatıyorsunuz ve sabah kaçta kalkıyorsunuz?

•Yatağa yattıktan ne kadar süre sonra uyuyorsunuz?

•Gece ne zaman uyanıyorsunuz? Tekrar uyumanız ne kadar süre alıyor?

•Hayatınızda değişiklikler veya stresli olaylar var mı?

Doktorunuz bir uyku merkezine gitmenizi ve uykunuzun gözlemlenmesini isteyebilir. Uyku merkezinde yapılan testler yardımıyla doktorunuz rahatsızlığınızı daha kolay teşhis edebilecektir.

Uyku rahatsızlıklarının çoğu başarılı bir şekilde tedavi edilebilir ve bir defa teşhis konulmasıyla kontrol altına alınabilir.
 

Bu Konuya 20 Yorum Yapılmış

 
+4 #1 Nur 25-01-2012 09:33
ben 17 yaşındayım ama geceleri uyumak için cok ugrasıyorum, cok zorlanıyorum . uzun süre sonra uyuyabiliyorum ve sürekli uykumdan uyanıyorum. ne yapabilirim ?
Alıntı
 
 
+4 #2 lütfiye 01-03-2012 18:23
bende sürekli derste uyuyorum not tutarken bile uyuya kalıyorum 15 dk sonra uyandığımda dersi iyi dinleyebiliyoru m ama gece istersem on saat uyumus olayım derste yine bi 15 dk en az uyumam gerekiyor narkolepsi miyimdir acaba
Alıntı
 
 
+2 #3 tedaviaysel 17-06-2012 22:03
ben günün herhangi bir saatinde bakarken uyuyorum.sinir krizine benzer vücudumda engelleymediğim titreme ve tikler oluyor.o anda elimle ufak bir şeyi bile alamıyorum.titremeden dolayı elimi ağzıma bile götüremiyorum.dizlerimin bağı çözülüyor, sesim kısılıyor,boynu m bükülüyor,kasla rım gevşiyor, gülmem acayip oluyor.gülerken yüzümün şekli değişiyor.konuşuyorsam,ko nudan ayrılıp,farklı bir konuya giriyorum ve o anda gözümün önüne, bulunduğum ortamdan tamamen farklı bir ortam geliyor.yani uyanıkken rüya görür gibi.gözlerim dışardan bakıldığında,ac ayip uykulu görünüyor ve engelleyemediği m tek hecelik sesler çıkarabiliyorum .birden korkma ile irkiliyorum.yürümede zorluk çekiyorum ayağımı sürüyerek yürüyoyorum.ilaç almadığım gün mutlaka bu durumları yaşıyorum.saçma sapan kabuslar görüyorum.sizce bu hastalığımın tam olarak adı nedir ve bu hastalıktan nasıl kurtulabilirim.lütfen yardım edin.
Alıntı
 
 
0 #4 dont worryozgur 27-06-2012 06:39
uyku probleminizi ben cozebilirim.
gunde 1 saat spor yapin. vucudunuzu biraz yorun. gunduzde saatlerce bir yerlerde oturarak gecirmeyin hareket edin.
bunlari yaptiktan sonra aksam saat 9 garanti veriyorum. kendinizi yataga atacaksiniz
Alıntı
 
 
+1 #5 yardımxc-1191 04-07-2012 18:24
ben günde 1 saat vücüt çalışırım ve genelde günümün çoğunu dışarda geçiririm.Eve 24.00 gibi gelirim ve bilgisayarda ve televizyonda vakit geçiririm yatağa yattığımda ise 2,3 saatte uyuyorum bu da genelde sabah 4 oluyor cidden çok kötü bir durum yeterince yorulduğumu düşünüyorum neden böyle oruyor ? Ve bu arada sabah çok geç kalkmak zorunda kalıyorum.
Alıntı
 
 
+2 #6 tedavifiliz 09-07-2012 12:31
merhaba ben çok derin biruykum var akşam erken bile uyusam sabahları kalkıp eşimi işe gönderemiyorum bu evde sorun haline geldi nedenini bilmek istiyorum evtelefonunu eşimin telefonunu ve benim telefonumu kuruyıoruz ama kalakamıyorum sabahları
Alıntı
 
 
+4 #7 yardımfiliz 09-07-2012 12:33
ben sabahları erken kalkamıyorum derin bir uyku bozukluğu var eşim işine geç kalıyo buda benden kaynaklanıyo telefonrın alarm seslerini bile duyayamıyorum büyük bir problem
Alıntı
 
 
0 #8 İlaççç@hmeeeettttttttttttt 09-07-2012 13:33
Filiz hanım sizin probleminiz aslında benim ilacım bende de tam tersi bir sorun vardı. Uykum o kadar hafif ki odada uçan bir sineğin kanat sesine, dışarıda esen rüzgarın uğultusuna bile uyanıyorum. Gündüzleri ise çok yorgun olarak kalkıyorum ve bütün günüm yorgun bi şekilde geçiyor. Uyku Apnesi olduğundan şüpheleniyordum . Doktora falanda gitmedim. Sonra fark ettim ki burun kemiğimde kayma olduğu için sağ taraftan çok zor nefes alıyormuşum. Hemen gittim ameliyat oldum. Ameliyattan bir hafta sonra gerçekten hayatın tadını almaya başladım. Bunca yıldır nefes alamıyor muşum meğerse, ama şimdi nefes alırken bütün galaksiyi içime çekiyorum gibi hissediyorum. uykusuzluk problemim tamamen bitti, artık sabahları ve gün içerisinde çok dinç bir şekilde hayatımı devam ettiriyorum,
Alıntı
 
 
0 #9 İlaççç@hmeeeettttttttttttt 09-07-2012 13:34
Lütfiye hanım bence narkolepsi değilsiniz, sizin uykunuz psikolojik gibi geldi bana çünkü dersi dinlemek size sıkıcı geliyor galiba, Discovery Channelde izlediğim bi belgeselde narkolepsi hastalarından bahsediliyordu, günün 17-20 saati uyuyarak geçiriyorlar. ve sürekli olarak yolda yürürken, heyecanlandığın da, yemek yerken aniden uyuyakalıyor ve bu durum onlarda bi çok yaralanmalara neden olmuş. Bence sizde ki durum biraz psikolojik
Alıntı
 
 
-1 #10 uykusuzlukezgi 18-11-2012 14:21
geceleri agliyorum. konuşuyorum bağırıyorum gece benle kimse kalmak istemiyor
Alıntı
 
 
0 #11 UykuVolkan 16-01-2013 02:00
Slm bende erkende yatsam gecte yine gec kalkıyorum 1de4de bile kalktıgım oluyor uyanıyorum ama sankı başka yerde yım bir seyle ugrasıyorum gıbı oluyor ve yıne uyuyorum işte yada bir yerde sanıyorum kendimi hep n yapmam gerekir
Alıntı
 
 
+1 #12 ani uykuefsane 12-06-2013 08:48
Malesef bende gün içinde bir anda uyuyorum 2 dakika
sonra uyanıyorum tekrar uyuyorum bu bazen bir iki saate kadar
Devam ediyor mutlaka 20 uyumam şart nasıl uyuya bilirim ki
Mesai saatinde sanırım narkolepsi hastasıyım INŞALLAH tedavisi vardır
ALLAH şifa versin
Alıntı
 
 
+1 #13 uyurgezerlikhatice 06-07-2013 11:41
ben cok nadirde olsa uyurgezerlik yaşıyorum genelde ayağa kalkıyorum snra kendime geliyorum ve yatıyorum bazen yatakta oturduğum ve yanımda yatan kişinin yüzüne baktığımda oluyor.ama dun gece ilk defa yattığım odanın kapısının kilidini açıp balkona çıktım ve kendime geldim.aslında bunu gece aniden kalkıp çok hızlı bi şekilde yapıyorum goruyorum gözlerim açık oluyo ama o an ne yaptığımı düşünemiyorum mantığım olmuyo snra kendime geliyorum lütfen yardım edin ben çok korkuyorum..
Alıntı
 
 
0 #14 uyumamakkorkut 17-07-2013 09:19
meraba genellikle 2 günde bir uyuyorum ve sabahları uyuyorum geceleri hiç uykum gelmiyor. bunun bir çözümü var mı ? bu bende bir problem yaşatırmı yaşım 18
Alıntı
 
 
0 #15 uykusuzlukeylül 17-07-2013 12:06
merhaba ben 15 yaşındayım küçükken böyle bir sorunum yoktu ama gerçekten uykusuzluk çekiyorum akşam erkenden yatsam bile sabah geç kalkıyorum gündüz uyumak istiyorum küçükken 1 de bile yatszm sabah 7 de kalkardım ve uykum çok derin ne yapabilirim ?
Alıntı
 
 
0 #16 İnsonmiaSongül 19-08-2013 14:55
Geceleri çok küçük bir ışık ya da sese uyanabiliyorum ve uykuya çok geç dalabiliyorum gece içinde tekrar uyandığımda bir daha uyumak çok zor oluyor 14 yaşındayım lütfen sizce ben insonmia mıyım Allah herkese şifa versin :)
Alıntı
 
 
0 #17 olur olmaz uyuyorumceyda 14-10-2013 08:53
mrh benim isteğimin dışında bir uyku hali var bende sürekli kısa kısa uykuya dalıp çıkıyorum ve bu cinsel ilişki sırasında oluyor lütfen yardım edin eşimle aram bozulacak..bunun nedeni ne olabilir....
Alıntı
 
 
0 #18 uykum haikatten baldan tatlı baltadan ağırmerdan 14-11-2013 15:31
akşam saat 10 u gösterdiği zaman göz kapaklarım kendiliğinden kapanıyo.ertesi gün öğlen 1 e kadar hiçuyanmadan uyuyabiliyorum.kahwaltımı yaptıktan sonratekrar uyku bastırıyo bütün günümü uyuyarak geçirmekten artık çok sıkıldım..gözlerim ağrımaya başlıyo ne yapabilirim
Alıntı
 
 
0 #19 8 yasindaki oglum uyamiyorUykusuz Anne 14-01-2014 22:22
Merhaba acil cok acil yardima ihtiyacim var benim oglum 8 yasinda ve 2 aylik tan beli aksam 7 sabah yediye kadar sorunsuz uyordu ama 3 haftadir yatakta kivraniyor uyamiyor konustuk derdini sorduk derman bulamadik uyamiyorum diyor baska bir sey demiyor hayatimisda hic bir degisiklik olmadi hic bir sorun yok ama oglum uyamiyor doktora gitdik dermani sakinlestirici ve cocuk pyskologu ne yapayim lütfen bie yol gösterin
Alıntı
 
 
0 #20 uyku sorunumaestro ergenç 27-02-2014 19:16
uyku anında bir anda kendime geliyorum gözümü açıyorum sonrada feci bir vücudumda sarsılma oluyor titreme gibi vücudum en az 30 saniye sarsılıp titriyor sonra kendime gelip ayaga kalkıyorum etrafıma bakıyorum avizelere falan depremmi oldu diye ama bu ayda en az 3 veya 4 sefer oluyor bu yatakta bir an ayagımızın boşukta olması gibi ufak tefek bir şey degil hastalıgım ne ve tedavi yolları nedir ne yapabilirim ?
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Sağlık - Hastalıklar kategorisinde bulunan Uyku Problemleri başlıklı yazı uyku problemleri , uyku problemi , uykusuzluk problemi , uykuda konusma hastaligi , uyku problemi hastalığı , uykum çok hafif , uyku problemleri hastalığı , aşırı uyku sorunu , uykuda ayaga kalkmak , uyku problemi neden olur , fazla uyku problemi , uyku sorunu hastalığı , aşırı uyku problemi konuları hakkında bilgi içermektedir.