21-12-2014 17:15:29
Ana Sayfa Sağlık Sigara Sigarayı bıraktıktan sonra...

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Sigarayı bıraktıktan sonra...
Sigarayı bırakanların vücudunda 20 dakika sonra tansiyon ve nabız normale dönerken, 48 saat sonra cilt kendini yenilemeye başlıyor.

2 hafta sonra merdiven çıkarken solunum rahatlıyor, 5 yıl sonra ise ağız, boğaz ve yemek borusu kanserleri riski yüzde 50 oranında azalıyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ruhuşen Kutlu, dünyanın en tehlikeli bağımlılık yapan maddesi olarak nitelendirilen sigaranın her yıl yüz binlerce kişinin ölümüne yol açtığını kaydetti. Milyonlarca kişinin de sakat kalarak, sigaraya yenik düştüğünü belirten Kutlu, kararlı şekilde davranmaları durumunda tiryakilerin sigarayı bırakarak, kendileri için yeni bir sayfa açabileceğini bildirdi.
Sigaradan kurtulmanın çok kolay olmadığını, ancak bıraktıktan sonra vücutta somut şekilde görülebilecek olumlu değişikliklerin yapılan işin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyduğunu ifade eden Kutlu, şunları söyledi: “Son sigaradan 20 dakika sonra tansiyon ve nabız normale döner. Eller ve ayaklar, dolaşım normale döndüğü için ısınmaya başlar. 8 saat sonra vücut kendini yenilemeye başlar. Kan oksijeni normal düzeye çıkar ve kalp krizi riski düşmeye başlar. 24 saat sonra karbonmonoksit vücuttan atılır. Akciğerdeki balgam ve diğer birikimler temizlenmeye başlar. Kalp krizi riski azalmaya başlar ve 1 yıl sonra oran yarıya düşer.”
Sigarayı bırakan kişinin ilk başta bu değişikliklerin farkına varamayacağını ifade eden Kutlu, güçlükle atlatılan stres dolu saatler geçtikçe vücudun sigaradan önceki sağlıklı haline döndüğünü anlattı. Kutlu, 48 saat sonra vücuttaki nikotinin tamamen atılacağını, tat ve koku alma duyularının daha iyi çalışacağını ve cildin kendini yenilemeye başlayacağını kaydetti. Geçen 72 saatlik süre sonunda solunum yolları gevşediği için nefes almanın kolaylaşacağını vurgulayan Kutlu, akciğerin kapasitesinin artacağını söyledi.

AKCİĞERİN İŞLEVİ YÜZDE 5-10 ORANINDA ARTIRIYOR
Kutlu, sigarayı bıraktıktan sonraki geçen 2 haftalık sürenin ardından dolaşımın bütün vücutta düzeleceğini ifade ederek, şu bilgileri verdi: “Akciğerdeki balgam atılmaya başlar. Öksürük, balgam, nefes darlığı ve hırıltı şikayetleri azalır. Merdiven çıkarken daha rahat nefes alınıp verilir, yürüme kolaylaşır ve vücut enerjisi artar. 1-9 aylık süre içinde ise akciğer hücreleri yenilenir. Akciğer hastalıkları riski azalır, öksürük ve nefes darlığı düzelir. En önemlisi de akciğerin işlevi yüzde 5-10 oranında artış gösterir.”
Sigara bırakılmasından 5 yıl sonra kalp krizi riskinin sigara içenlerin taşıdığı riskin yarısına kadar düşeceğini bildiren Kutlu, ağız, boğaz ve yemek borusu kanserleri riskinin de yüzde 50 oranında gerileyeceğini, mide ülseri riskinin oldukça azalacağını söyledi. Kutlu, sigaradan kurtulma başarısını gösteren kişinin akciğer kanseri riskinin geçen 10 yıl sonraki sürenin ardından içenlerin riskinin yarısına ineceğini vurgulayarak, “Kalp krizi riski de hiç içmemiş kişinin taşıdığı riske eşit olur” dedi.
Sigaradan kurtulduktan sonra ortaya çıkan değişikliklerden de önemlisinin kişinin sigara yüzünden ölmemesi olduğunu ifade eden Kutlu, “Sigara bırakma sırasında ortaya çıkan sorunlara katlanmanın, yararlı sonuçlar doğurduğu ortadadır. Verilen mücadele sonunda bu değişiklikleri fareden kişi, geçmişte sigara içtiği için de kendisine kızacaktır” diye konuştu.

 

Bu Konuya 6 Yorum Yapılmış

 
0 #1 ÖDEVecem selen 23-10-2013 19:56
ABİ ÇOK İYİ YAAAAA
Alıntı
 
 
0 #2 akkaan 10-01-2014 08:27
sorma abi cidden cok iyi ya :D
Alıntı
 
 
0 #3 nikotin bantlarından sigara sakızlarınanikotin bantlarından 04-02-2014 05:32
nikotin bantlarından sigara sakızlarına
Alıntı
 
 
+1 #4 Bıraktımsezgin 20-02-2014 20:16
20 tam 20 yıl sonra bıraktım şimdi çevreme bıraktırmak için çalışacağım.Şimdi merdiven çıkmak daha kolay
Alıntı
 
 
+1 #5 40 yıllık dostgökhan 13-08-2014 12:18
40 yıllık dostumdan ayrıldım fakat hiç pişman değilim günler geçtikçe keşke daha önce diyorum bugün47.gün
Alıntı
 
 
+2 #6 iradeeeemir 26-08-2014 20:56
Son sigara paketimi çay sigara yaptığım yerde bıraktım ve bir daha elime bile almadım bunu yaptığım için mutsuzum ama sağlıklıyım yaşım 21 ve tam 7 yıldır paket taşıyarak sigara kullanıyordum ALLAH herkeze nasip etsin bırakmayı
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Sağlık - Sigara kategorisinde bulunan Sigarayı bıraktıktan sonra... başlıklı yazı sigarayı bıraktıktan sonra cilt , sigaranın vücuttan atılma süresi , sigaranın vucuttan atılma süreci , sigaranın vücuttan atılması , nikotinin vücuttan atılma süresi , sigarayı bırakan birinin ciğerleri ne kadar sürede temizlenir , sigara bıraktıktan sonra ciltteki değişiklikler , sigarayı bıraktıktan sonra ciltteki değişiklikler , sigaranin vucuttan temizlenmesi , sigarayı bıraktıktan sonra vücuttaki değişiklikler , sigarayı bıraktıktan sonra vucudun yenilenmesi , nikotinin vücuttan atılması , sigara bıraktıktan sonra vücudun yenilenmesi konuları hakkında bilgi içermektedir.