21-12-2014 01:53:44
Ana Sayfa Sözlük Atasözleri Ağaç yaş iken eğilir

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Ağaç yaş iken eğilir
Çocuklar mutlaka küçük yaşta eğitilmelidirler. Bu yaşlarda işlenmeye, her türlü bilgiyle donatılmaya elverişlidirler. Zaman geçip de büyüdükçe eğitilmeleri zorlaşır. Yaşlı insan kolay kolay eğitilmez. Onlar tıpkı kuru bir ağaç gibidirler. Eğilmezler, buna zorlanırlarsa kırılırlar. Bu sebeple onlara yeni bir davranış kazandırmak imkânsız gibidir.
 

Bu Konuya 17 Yorum Yapılmış

 
-9 #1 byonaf 26-12-2010 19:03
insan yedisinde neyse yetmişindede öyledir
Alıntı
 
 
-4 #2 isyankar emsi 27-12-2010 15:37
küçükken daha fazla bilgi edenirler ama yaşlanırlarsa kafaları hiç birşey almaz aynı onun gibi bir şey buda...
Alıntı
 
 
-10 #3 prenses 16-10-2011 10:26
Büyük yaştaki insanı eğitmakzor,küçü k yaştaki insanıegitmek ise kolaydır..
Alıntı
 
 
0 #4 ağaç yaş iken eğilirela 07-12-2012 14:14
çocular ağaç gibidirler yaş iken küçük iken eğilirler. büyük insanlar ise kuru bir ağaç gibidirler birşey öğretilmesi çok zordur. eğitmeye öğretmeye çalışırsan kırılır. bu durumlarda "ağaç yaş iken eğilir" atasözü kullanılır
Alıntı
 
 
-4 #5 ağaç yaş iken eğilirela 07-12-2012 14:15
alıntı değil kendi cümlelerim
Alıntı
 
 
-4 #6 ağeç yesken eğiliyalevinya 10-12-2012 10:16
alınti değıl kendi cumlem
Alıntı
 
 
+3 #7 ağaç yaş iken eğilirrrkompozisyoncuuuu 01-04-2013 19:20
Atasözleri geçmişten günümüze süregelmiştir, onlar insanlara doğru yol gösterirler. Küçüklerle, büyüklerle, aileyle, dostlukla ilgili atasözleri vardır, onları hayatımızda kullanabiliriz. Mesela, "Ağaç yaşken eğilir" diye bir atasözü var.
Alıntı
 
 
0 #8 ağaç yaş iken eğilirrrkompozisyoncuuuu 01-04-2013 19:21
Bu atasözü bence büyüklerin ve küçüklerin terbiyesiyle ilgili. Bir çocuk küçükken gelecekte onun nasıl bir insan olacağını bilmeyiz. Elbette, annelerle babalar kendi çocuğuna terbiye verirler. Onlar hiçbir zaman çocuğuna kötülük dilemezler, tam tersi iyi bir insan olmasına çalışırlar, çabalarlar. Bence çocuk küçükken öğretileri, bilgileri kolayca alabilirler. Terbiyeli, eğitimli insan hiçbir zaman, hiçbir yerde kendisini kaybetmez. Eğer çocuk kimseye itaat etmezse, kendisini yüksekte görürse, geleceğini düşünmezse kim bilir ne zaman yolunu kaybeder. İlk önce çocuklara anneleriyle babalarının bakmaları, ilgilenmeleri önemlidir, bu doğru, şu yanlış diye söylemeleri lazım. Sonra okuldaki öğretmenlerinin de eğitim vermesi önemli, çünkü çocuğun gününün yarısı okulda geçer, öğretmenleri davranışlarını bilirler. Çocuk büyüdükten sonra iyi terbiyesiyle hayatına ilginç bir şekilde devam edebilir, insanlarla ilişki kurmasını öğrenir. Kaba olsa, o zaman insanlar da ona öyle davranırlar.
Alıntı
 
 
+2 #9 ağaç yaş iken eğilirrrkompozisyoncuuuu 01-04-2013 19:23
Çocuklara küçükken bir şeyi öğretmek kolaydır ama büyüklere zordur. Çünkü büyükler sadece kendisini dinlerler, başka insanlar bir şey söylese hoşlanmazlar ama çocuklar şirinler ve uysallar, her şeyi hemen anlarlar, kolayca öğrenirler ve alışırlar.
Alıntı
 
 
0 #10 ağaç yaş iken eğilirrrkompozisyoncuuuu 01-04-2013 19:24
Hepimiz bir zamanlar küçüktük, annelerimizle babalarımız bizi büyüttüler, okuttular, eğitim verdiler. Biz de bu aldığımız eğitimi gelecekte kendi çocuklarımıza verelim. Her şeyin doğrusunu öğretebilmemiz için önce kendimizin doğru olmamız gerekir. Alışkanlıkları ve aldığı eğitim sayesinde karakterleri şekillenir. Sağlam karakterli çocuklar yetiştirebilmek için çocuklara doğru eğitim vermek gerek. Doğrular daima doğrudur, yanlışlar da yanlıştır. Bunu iyice öğretmek gerek, ders verir gibi değil, yaşarken öğretelim ve kendimiz de iyi örnek olalım onlara. Onlar büyüklere bakarak aynılarını yaparlar, bunun için önce büyüklerin kendi hareketlerine dikkat etmeleri gerek
Alıntı
 
 
-3 #11 ata sözüjgg 09-04-2013 21:22
insan hamur gibidir küçükken şekillenmelidir
Alıntı
 
 
-5 #12 yaşken eğilirmelisss o yee 16-05-2013 20:00
Aynenn çok doğru
Alıntı
 
 
+3 #13 Ağaç Yaş İken Eğilircivcivb 27-05-2013 15:59
İnsanlar küçük yaşta daha da kolay eğitilir ama büyüyünce daha da zor öğrenim görürler.
Alıntı
 
 
+3 #14 messi_lionel345@hotmail.combatuhan 05-10-2013 19:31
insanlar küçük yaşta eğitilirse başarılı olurlar ilk eğitim anne babalardan gelir
Alıntı
 
 
0 #15 agac yas iken egilirilknur 06-12-2013 21:03
nsanlar eger buyuk yasta egıtılırse okadar cok anlamayabilirle r neden dıye sorarsanız cunku buyuk yasta hafıza yavas yavas gerıde kalmaya baslıyo oyuzden bence cocuklarınızı kucuk yasta egıtmeye baslıyın sıze bır abla tavsıyesı
Alıntı
 
 
+1 #16 ağaç yaş iken, insan genç iken ...eylem yaren 04-05-2014 18:21
İnsan hayatı da ağaç gibidir. Küçük yaşlarda nasıl eğitilir, nasıl yetiştirirsen artık öyle sürer gider, ve o karakterle can verir. İnsan algısı en çok küçük yaşlarda açıktır. Bundan dolayı bir kişiye öğretilmek istenen küçükken verilmelidir. Tıpkı bir fidan gibi yetiştirilmeli ve ileriye dönük eğitilmelidir. Küçük ağaçlarda aynen öyle nasıl bir amaç olması hedefleniyorsa o amaç doğrultusunda budanır. fakat yetişkin ya da yaşlı bir kişiye bir şey öğretmek daha zordur.

Küçük yaşta bir çocuk, her türlü etkiye açıktır; verilen terbiyeyi direnç göstermeden kabullenir. Buna göre birtakım özellikler, alışkanlıklar edinir. Yakın çevresindeki gelenek ve görenekleri benimser. Karakter çizgileri ona göre oluşur. Oysa, yetişkin bir kimseyi sonradan eğitmek, ona yön vermek çek zordur. Büyükler çocukların eğitiminde küçük yaşların önemini iyi kavrayarak bu dönemde eğitimlerine azami önem vermelidir., çocuğun kolaylıkla kavradığı okuma-yazmayı bile yetişkin insan öğrenmede bir hayli güçlük çeker. Nasıl ki yeşil dallar eğilir, bükülür istenilen şekli alırsa, çocuklarda küçük yaşlarda iyi bir eğitime tabi tutulursa ülkesi ve milleti için faydalı bireyler olur.

Gelişim ve öğrenme alanında yapılan araştırmalar göstermiştir ki bireylere istenilen davranışları kazandırmada küçük yaşların önemi çok büyüktür. Ünlü davranış bilimci Watson “‘Bana rastgele bir bebek verin, soyu-sopu, yetenekleri, eğilimleri, becerileri, vs. ne olursa olsun, ondan istediğim şeyi yaratayım: bir doktor, avukat, tüccar, hatta bir hırsız, bir katil” diyor. Günümüz bilimsel araştırmaları da atalarımızın yüzlerce yıl öncesinde söylemiş oldukları atasözünü desteklemektedi r. Küçük yaşlar çocukların karakterlerinin çok büyük oranda şekillendiği dönemlerdir. Eğer doğruluk, dürüstlük gibi kavramlar çocuğa öğretilirse çocuk ilerleyen dönemde hangi işi yaparsa yapsın önceliği dürüstlük olacaktır. Tam tersine küçük yaşlarda çalmayı, haksızlığı öğretirsek çocuğun karakterinin nasıl olacağını tahmin etmek zor değildir herhalde. Eğitim bilimlerinde “kritik dönem” denilen bir kavram vardır. Kritik dönem, belli davranışların kazanılması için en önemli zaman dilimi demektir. Araştırmalar bir çok davranış için kritik dönemin 0-6 yaş arası dönem olduğunu gösteriyor. Yani çocukluk döneminde bir çok davranışlarımız şekilleniyor ve karakterimiz meydana geliyor. Bu durumu bilimsel olarak bilmese bile deneyimleriyle fark eden atalarımız “ağaç yaş iken eğilir” sözüyle bu gerçeği en güzel şekilde özetlemişlerdir .Çocuk; yapısı bakımından bir balmumu gibidir. Ona istediği­miz biçimi verebilecek en uygun zaman çocukluk çağıdır. Olgun yaştaki insanları, daha önce edindikleri alışkanlıklarda n, inandıkları düşüncelerden ayıra­bilmek çok zor olduğu için, kişiyi; kolay biçim ve­rilebilecek yaş ağaç gibi, çocukluk çağında ele alıp eğitmemiz gerekir.küçük yaşta çocuk nasıl eğitilirse hep öyle kalır. ağaç yaşken eğilir eğilir atasözünü başka bir atasözü ile özetlemek gerekirse insan yedisinde neyse yetmişindede öyledir.
Alıntı
 
 
0 #17 [[nahcekcom]]beren 28-05-2014 17:34
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Sözlük - Atasözleri kategorisinde bulunan Ağaç yaş iken eğilir başlıklı yazı ağaç yaşken eğilir kompozisyon , ağaç yaş iken eğilir , ağaç yaşken eğilir , ağaç yaşken eğilir atasözü ile ilgili kompozisyon , ağaç yaşken eğilir ile ilgili kompozisyon , ağaç yaş iken eğilir kompozisyon , ağaç yaşken eğilir ile ilgili hikaye , ağaç yaşken eğilir ile ilgili cümleler , ağaç yaşken eğilir kompozisyon kısa , ağaç yaşken eğilir hikayesi , ağaç yaşken eğilir ile ilgili kompozisyon kısa , ağaç yaşken eğilir atasözü ile ilgili hikaye , ağaç yaş iken eğilir hikayesi konuları hakkında bilgi içermektedir.