19-12-2014 21:39:14

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Asliye Mahkemesi
İlk derecede hüküm veren mahkemeler. Esasta bir başkan ve iki üyeden ibarettir. Fakat çok yerde tek yargıçlıdır. Ceza, hukuk ve ticaret olmak üzere üç bölüme ayrılır.

Asliye ceza mahkemesi, bir yargıçla bir savcıdan kurulmuştur. Hukuk mahkemeleri ile ağır ceza mahkemelerinin görev ve yetkileri dışında kalan dâvalara bakar.

Asliye hukuk mahkemesi, sulh hukuk mahkemeleri ile ticaret mahkemelerinin görev ve yetkileri dışında kalan dâvalara bakar. Tek yargıçlıdır.

Ticaret mahkemesi, yalnız ticaret dâvalarını görür. Bunlarda bir başkan ve iki üye vardır.

Asliye ceza mahkemelerinde dâvaya savcı tarafından, ya da şikâyet sahibi tarafından bir dilekçe ile açılır. Asliye hukuk ve ticaret mahkemelerinde ise dâva, şikâyet sahibi tarafından dilekçe ile açılır.

Bu mahkemelerde verilen kararlar temyiz edilirler. Yargıtay kararı bozarsa, mahkeme yeniden görülür.
 

Bu Konuya 7 Yorum Yapılmış

 
+1 #1 trabzon evkur bozuk cihaz verdi geri almıyorBüşra Terzi 13-11-2012 05:24
Trabzon evkur dan aldığım cihaz bozuk çıktı değişim yapmak istedim kabul etmediler bilgisayarı tamir edip geri gönderdiler hakkımı aramak istiyorum ama mahkeme ye verecek durumum yok yardım edin.
Alıntı
 
 
+1 #2 evkurkemal 30-11-2012 16:21
evkurdan alcak durumun varda mahkemeye vercek durumunmu yok güzel kardeşim allah kimseyi evkurun kapısına düşürmesin
Alıntı
 
 
0 #3 EvkurYunus 02-12-2012 21:23
Kaymakamlıktaki tüketici hakem heyetine başvurmalısınız !
Alıntı
 
 
0 #4 onatcan 02-01-2013 19:58
clup onat garden dalaman die bir yerden devre mülk aldık ama bize vadettikleri bir şey yoktu ve senet yapmştık biz sözleşmeden vazgeçtimizi söyledimize rağmen 10 gün geçtirdiğiniz için sözleşme iptal olmuyor dediler ödeyecek dururmuzu olmadığı için halimiz arz ettik ve bizi mahkemeye vermişler nerde hakkımızı arıcaz bilmiyoruz yardımcı olursanız sevinirim...:(
Alıntı
 
 
0 #5 asliye hukuk mahkemesierkan 22-02-2013 15:16
arkadaşlar asliye hukuk mahkemesine dava açtım 4 nisanda mahkemem var heyete mahkememi yolluyacak bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim
Alıntı
 
 
0 #6 evkura ödeme yapıyorum hiç borcumdan düşmüyornaciye 04-11-2013 11:06
nasıl bir mağaza anlamadım verirken iyi şuan dolandırıldım ve ödeme yapamadım hemen borcu yükseltmişler anlamadım ne yapmam gerekiyor
Alıntı
 
 
+1 #7 evkura ödeme yapıyorum hiç borcumdan düşmüyornaciye 04-11-2013 11:07
mahkeme açsak ne oluyor beni bilgileindirirm isiniz
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Sözlük - Hukuk Terimleri kategorisinde bulunan Asliye Mahkemesi başlıklı yazı asliye , asliye hukuk mahkemesi nedir , mahkeme terimleri , asliye ceza mahkemesi nedir , aslıye ne demek , asliye mahkemesi , asliye mahkemesi nedir , asliye ceza mahkemesi ne demek , asliye ceza ne demek , asliye mahkemeleri , asliye mahkemesi ne demek , asli mahkeme , asliye hukuk mahkemesi ne demek konuları hakkında bilgi içermektedir.