20-12-2014 17:15:08
Ana Sayfa Sözlük Kimya Terimleri Rutherford atom modeli

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Rutherford atom modeli
1911 yılında Ernest Rutherford arkasına film yerleştirilmiş bir altın tabakaya +2 yüklü alfa tanecikleri (He + 2) göndermiştir.Işınların levhaya çarptıktan sonra izledikleri yolları çinko sülfür sürülmüş ekranla izlemiştir.

BUNUN SONUCUNDA;

* Gönderdiği ışınların büyük bir bölümü levhadan doğrudan geçmiştir:

Öyleyse atomda büyük boşluklar vardır.

* Işınların küçük bir kısmının kırıldığı çok küçük bir ksımının ise yansıdığı görülmüştür:

Öyleyse atomda +(artı=pozitif) yükler çekirdek adı verilen küçük bir hacimde toplanmıştır.(Not: Bu boşluk o kadar büyüktür ki bir futbol topu büyüklğünde atom çekirdeği 44 km yarıçapındadır.)

* Atomda pozitif yük , kütle merkezinde çekirdek diye adlandırılan çok küçük bir hacimde toplanmıştır.

* Atomda pozitif yüklü tanecikler kadar elektron çekirdeğin etrafında bulunur ve atom hacminin büyük bölümünü elektronlar kaplar.

Yapmış olduğu deneyle çapı bulmuş ve çapını hesaplamıştır. (Not: Çok küçük bir sapma ile hesaplamıştır, Büyük bir olasılıkla sapmanın nedeni o zamnalarda daha hassas bir ölçme yönteminin bulunmamış olmasıdır.)

Böylece Modern Atom Teorisi'nin ve Bohr atom modeli'nin temellerini atmıştır.

Rutherford atom modeli güneş sistemine benzetilmektedir. Güneşi içi proton dolu bir çekirdeğe ve etrafında dönen gezegenleride elektronlara benzetmiştir.
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Sözlük - Kimya Terimleri kategorisinde bulunan Rutherford atom modeli başlıklı yazı rutherford atom modeli hakkında bilgi , rutherford atom modeli , rutherford atom modeli kısa bilgi , rutherford atom modeli kısaca , rutherford atom modeli hakkında bilgiler , rutherford atom modeli hakkında kısa bilgi , rutherford atom teorisi , kimya rutherford , rutherford modern atom teorisi , rutherford atom modeli detaylı bilgi , rutherford atom modeli kısa bilgi yazılı , rutherford kimya , rutherford atom modeli hakında bilgi konuları hakkında bilgi içermektedir.