17-12-2014 19:56:09

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

PROZODİ
Prozodi veya müzik prozodisi, müziğin sözlere, sözlerin nağmelere, çeşitli vasıtalarla uygulanmasına ve her ikisinin de beste diksiyonu, mânâ ve âhenk bakımından başarılı bir şekilde kaynaşmasıdır.

En çok bilinen prozodi hatası İstiklal Marşı'ndadır. "korkma sönmez bu şafak-larda yüzen alsancak" şeklinde sözün besteye uymadığı bir durum söz konusudur.

Zülfü Livaneli de Nazım Hikmet'in Karlı Kayın Ormanı şiirini bestelerken prozodi hatası yapmıştır. Yanı sıra, Grup Yorum da yine Nazım Hikmet'in Hoşçakalın Dostlarım şiirinin bestesinde prozodi hatası yapmışlardır.
 

Bu Konuya 1 Yorum Yapılmış

 
0 #1 prozodinin istiklal marşını ele almamasıfatma öğütçü 09-05-2013 16:26
istiklal marşında yapılan hataları da ele alsaydılar
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Sözlük - Müzik Terimleri kategorisinde bulunan PROZODİ başlıklı yazı prozodi hatası nedir , prozodi hakkında bilgi , şiirde prozodi , istiklal marsındaki müzik terimleri , istiklal marşi prozodi , prozodi hatası , prozodi hataları , prozodi konusunda makaleler , prozodi , prozodi müzik , istiklal marşı ve prozodi hatası hakkında bilgi , zülfü livaneli ve nazım karlı kayın ormanı şiirini bestelerken prozodi hatası yapmıştır "hikmet in" , istiklal marşındaki prozodi hatası hataları konuları hakkında bilgi içermektedir.

 

En Son Yorumlananlar