19-12-2014 14:17:12

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Tenis Kuralları
Tenis iki kişi arasında ( tekler ) veya iki kişilik iki gurup ( çiftler ) arasında oynanır. Her oyuncu topa vurmak için tenis raketlerini kullanır ve topu rakibin sahasına atmaya çalışır.

Puan: Topu rakibin sahasına attıktan sonra (i) Rakip topa vurmadan, top bir kereden fazla sekerse yada (ii) Rakip topa vuramaz ise yada (iii) Rakip topa vursa dahi topu dışarı atar veya fileye takar ise yada (iv) Rakip topa vurduktan sonra (topu karşı sahaya yollasa dahi), rakibin raketi fileyi geçer ise yada (v) Rakip topa vururken (topu karşı sahaya yollasa dahi), top rakibin raketine bir kereden fazla değer yada vucuduna değer ise; Rakip puan kaybeder.

Maç : Üç setlik maçlarda iki seti alan oyuncu , beş setlik maçlarda ise üç seti alan oyuncu kazanır.

Set : Bir seti kazanmak için, oyuncunun en az altı oyunu en az iki farkla kazanması gerekir (6-0, 6-1, 6-2, 6-3, 6-4 gibi). Ancak oyun 5-5 olursa, herhangibir oyuncu iki oyun fark yapana kadar set uzar (7-5, 8-6, 9-7, gibi). Bazı turnuvalarda "tie-break" kuralı uygulanır. "Tie-break" kuralı, yani bağı bozma, set 6-6 olunca uygulanır. "Tie-break" özel bir oyundur. "Tie-break" kurallarını hocanızdan öğrenmenizde fayda var.

Oyun : Oyun 0-0 olarak başlar. Herhangibir tarafın ilk aldığı puana "15", ikinci aldığı puan "30", üçüncü aldığı puana "40" denir. Taraflardan biri dördüncü puanı aldığında diğer taraf iki yada daha az puan aldı ise oyun olur.

Eğer bir taraf üçüncü puana ulaştığında, dördüncü puanı alamadan diğer taraf da üçüncü puana ulaşırsa "berabere" [tenis terimi ile "deuce (düs)" olur]. Oyun berabere olduktan sonra ilk puanı alan taraf için "avantaj" olur. "Avantaj" olan taraf, diğer taraf puan almadan bir puan daha alırsa (yani "berabere" olduktan sonra üst üste iki puan) oyun olur. "Avantaj" olan taraf, ilk puanı kaybeder ise tekrar "berabere" olur.

Hakem puanları sayarken ilk olarak servis atanın puanını söyler. Örneğin servis atan ilk iki puanı kaybetti ise "0-30" olur. Üçüncü puanı alırsa "15-30" olur. Dördüncü puanı alırsa "30-30" olur. Beşinci puanı alırsa "40-30" olur. Altıncı puanı da alırsa oyun olur.

Bu örnekte servis atan altıncı puanı alamasa idi "40-40" yani "berabere olacaktı. Karşılayan yedinci puanı alırsa "avantaj" karşılayan da olur. Sekizinci puanı da karşılayan alırsa oyun olur yada alamaz ise tekrar "berabere" olur. Oynadıkça alışırsınız.

Servis Atışları
: Oyun taraflardan birinin servis atışıyla başlar. Servis atma sırası oyun boyunca karşılıklı olarak yer değiştirir.

Servis kullanan oyuncu atışını arka çizginin gerisinde yapmalıdır. Her oyunda ilk servis, merkez çizgisinin sağından kullanılır ve rakip sahanın solundaki servis alanına atılır. İkinci servis, merkez çizgisinin solundan kullanılır ve rakip sahanın sağındaki servis alanına atılır.

Daha sonra sırası ile sağdan ve soldan, oyun bitene kadar servis atılır. Oyuncular servisi overarm ve underarm olmak üzere iki şekilde kullanabilirler.

Servis Hatası: Eğer servis kullanan oyuncu (i) topu atması gereken servis alanına atamaz ise yada topu filelere takar ise yada (ii) topu atması gereken servis alanına atmadan sahada başka bir yere atarsa; bu bir hata sayılır ve oyuncu ikinci servis hakkını kullanır.

İlk yada ikinci servis ağa çarpıp rakip oyuncunun atılması gereken servis alanına düşerse bu "net" sayılır ve oyuncu ilk yada ikinci servis atışını tekrarlar. Servisler hariç top, ağa çarpıp rakip sahaya düşerse ve rakip topu kurallar dahilinde karşılayamaz ise bu bir sayı sayılır.

Çift Hata
: Servis atışı esnasında, aynı sayıda, iki kere servis hatası yapan "Çift Hata" yapmış olur ve o puanı kaybeder.
 

Bu Konuya 7 Yorum Yapılmış

 
-3 #1 yorumhamde 07-07-2012 12:46
gerçekten çok faydalı verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler :)
Alıntı
 
 
-3 #2 değişimtuncel yiğit 02-06-2013 14:37
herşey çok güzel tşk ediyorum ama bazı terimleri (overarm-underarm vs )gibi ingilizce bilmeyenler için açıklansa idi birde yer değiştirme hakkında bir detay olsa idi mesela oyun başladıktan sonra bazan yer (kort)değiştiri lmiyor neden tşkler
Alıntı
 
 
-1 #3 yorumgizen 18-11-2013 18:51
bence çok etkili
Alıntı
 
 
+2 #4 eklemebilge 16-04-2014 19:26
bence oyunun İngilizce kurallarında eklemelisiniz.
Alıntı
 
 
0 #5 yorumeklemederya 06-05-2014 21:21
ne güzel oyunların kuralları var
Alıntı
 
 
0 #6 AĞLAMAKeselisa 10-05-2014 18:25
yani biraz uzun ama olsun genede işime yaradı çok teşekkür ederimm...:)
Alıntı
 
 
0 #7 tenstugba 15-10-2014 12:01
Evet buzul bilgi
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Sözlük - Tenis Terimleri kategorisinde bulunan Tenis Kuralları başlıklı yazı tenis kuralları , tenis oyun kuralları , tenisin kuralları , ingilizce oyun kuralları , tenis bilgileri , tenisin ingilizce kuralları , ingilizce oyunlar ve kuralları , tenis kuralları vikipedi , ingilizce tenis kuralları , tenis terimleri nelerdir , teniste beraberlik , tenisin kuralları ingilizce , tenis terimleri ingilizce konuları hakkında bilgi içermektedir.