20-12-2014 23:39:43
Ana Sayfa Tarih Osmanlı Tarihi Osmanlı Çeşmeleri

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Osmanlı Çeşmeleri
Makale Sayfaları
Osmanlı Çeşmeleri
Osmanlı Çeşme Örnekleri 2
Osmanlı Çeşme Örnekleri 3
Osmanlı Çeşme Örnekleri 4
Osmanlı Çeşme Örnekleri 5
Osmanlı Çeşme Örnekleri 6
Osmanlı Öncesi İstanbul'da Su Tesisleri
İstanbul'un bilinen en eski su tesisleri: Roma İmparatorluğu dönemine tarihlenmektedir. Sahip oldukları kentlerde su tesislerine büyük önem veren Romalılar, Antik Byzantion / Konstantinopolis / İstanbul'da da geniş bir su şebekesi kurmuşlar; kendilerinden önceki uygarlıklarda olduğu gibi şehre anıtsallık ve hareket kazandıran çok katlı, sütunlu ve heykellerle süslü nympheumlara, hamamlara, evlere, saraylara su getiren yapıları inşaa etmişlerdir. Vitruvius, roma dönemi mimarlığı yapı tipleri ve inşaa tekniklerini anlattığı on kitaptan oluşan De Architecture adlı eserinin VIII. Kitabında Roma'daki su yapılarını (sukemerleri, kuyular, sarnıçlar, suterazileri), IX. ve X. Kitaplarda da su aletlerini (su saati, su orgu, su basma makinaları, su çarkı, su değirmeni, Ctesibius pompası) anlatırken Roma dönemi maksemlerinin, suyollarının, kanalların, büyük su toplama havuzlarının tanımlarını vermektedir.

Roma dönemi ile ilgili bilgi veren yayınlardan, şehre uzak kaynaklardan kanallarla taşınıp getirilen suların, yüksek yerlerdeki su toplama havuzlarında ve taksimlerde toplanarak ve kanallarla sarnıçlara, evlere ve çeşmelere dağıtıldığı anlaşılmaktadır. Strzygowski ve Forchheimer, İstanbul'un Bizans dönemi su yapılarını anlattıkları Die Byzantinischen Wasserbehalter von Konstantinopel (1893) adlı kitapta, Belgrad Ormanları'ndaki bendlerde toplanan suların bir boru hattı ile buradan alınıp Haliç'e akan iki derenin oluşturduğu vadiler üzerinden sukemerleri yoluyla taşınarak şehir sularında Eğrikapı'ya kadar geldiğini, buradan kente dağıtılmak üzere üç ayrı semtteki (Atpazarı, Yenibahçe, Ayasofya) taksimlere ulaştığını belirtmektedirler.

Osmanlı Çeşmeleri

Osmanlı Çeşmeleri


 

Bu Konuya 2 Yorum Yapılmış

 
0 #1 tarih dersimustafa 30-03-2014 20:08
Günümüz teknolojisinde Osmanlı İmparatorluğu çeşmelerinin ufak bir bölümü bile yapılamaz
Alıntı
 
 
0 #2 tarihali 11-11-2014 17:19
ilk çeşmenin adı ne lütfen yardımcı olurmusunuz ?
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Tarih - Osmanlı Tarihi kategorisinde bulunan Osmanlı Çeşmeleri başlıklı yazı osmanlı çesmeleri , cesme ornekleri , osmanlıda çeşmeler , osmanlıda çeşme , osmanlı çeşme , osmanlı çeşmesi , cesme isimleri , osmanlı çeşme örnekleri 6 , osmanli ceşme örnekleri , osmanlı çeşme isimleri , osmanlı çeşmeleri isimleri , osmanlı çeşmeler , tarihi çeşmeler konuları hakkında bilgi içermektedir.