Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Osmanlıda Giyim

Makale Sayfaları
Osmanlıda Giyim
Osmanlıda Giyim Örnekleri 2
Osmanlıda Giyim Örnekleri 3
Osmanlıda Giyim Örnekleri 4
Osmanlıda Giyim Örnekleri 5
Osmanlıda Giyim Örnekleri 6
Osmanlıda Giyim

Fatih Sultan Mehmed'in ölümünden sonra sarayda gelişen ölen sultanların giysilerini bohçalayarak saklama geleneği Osmanlı İmparatorluğu Dönemi işlemelerini 15. yüzyılda kısa bir boşluktan sonra 16. yüzyıldan 20. yüzyıl başlarına kadar kopmadan izlememize olanak sağlamaktadır.

Osmanlı sultanları giyim-kuşama önem verir, lüks kumaşlardan dikilmiş kaftanlar giyerlerdi. Onların kalite arayışları dokumacılığın gelişmesinde önemli bir yer tutar. Saray kıyafetleri ve mefruşat için kullanılan kumaşlar saray bünyesindeki atölyelerde hassa nakkaşları tarafından hazırlanan desenlere göre dokunurdu. Bu atölyeler yeterli olmadığı zamansa İstanbul ve Bursa'daki diğer atölyelere sipariş verilirdi. İpekliler devlet tarafından kontrol altında tutulur, çözgü tellerinin sayısından boyasına dek her detayın esaslarına uygunluğuna bakılırdı.

Görkemli giyecekler kemha (brokar), kadife, çatma (bir kadife türü), seraser (altın ve gümüş alaşımlı telle dokunmuş ipekli kumaş), diba, atlas, canfes, tafta, vala, çuha, sof ve şal gibi kumaşlarla oluşturulurdu. Topkapı Sarayı'nın sayıları 1550'yi bulan giyim-kuşam koleksiyonu ölen padişahın üzerinden çıkan ve sahip olduğu diğer giysilerinin saklanmasıyla oluştu. Padişah elbiseleri hazine eşyası sayıldığından Hazine'de saklanırdı. Ölen sultan, hanedan mensubu yüksek rütbeli devlet memuru ve din büyüklerinin eşyalarının türbesine konulması bir gelenekti ve bu türbelerden toplanan giysiler de Saray'daki koleksiyona katılırdı. Osmanlı sarayındaki ipekli ve pamukluların bir bölümünün menşei Hint, İran ve Mısır'dır.

Osmanlıda Giyim
<< Önceki - Sonraki Sayfa >>

3 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 berbat
  -
  serhat
  -
  16-02-2014 10:22:58 -1

  ben size istediğim konuyu söylüyorum ama siz istediğim bilgiyi bulamıyorum bence çok bebat

 2. #2 CANIM BENİM BENDE SENİN GİBİ BULAMADIM VARYA KIZ
  -
  EFSUN
  -
  19-05-2014 13:19:46 0

  CANIM BENİM BENDE SENİN GİBİ BULAMADIM VARYA KIZDİYOMKİ: OSMANLI DEVLETİNDEKİ NİKAH ELBİSELERİ HAKKINDA BİLGİ AMA HİÇBİR SİTEDE YOKK.YARDIM YARDIMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM !!!!!???::::::::::::::::..... :)

 3. #3 Minecraftta
  -
  PuSuiST kullanıyorum
  -
  04-06-2014 20:26:16 -1

  [quote name="EFSUN"]CANIM BENİM BENDE SENİN GİBİ BULAMADIM VARYA KIZDİYOMKİ: OSMANLI DEVLETİNDEKİ NİKAH ELBİSELERİ HAKKINDA BİLGİ AMA HİÇBİR SİTEDE YOKK. EBESİNİ SİKİM BEN BÖYLE İŞİN YHA OFF LANET OLSUN. YARDIM YARDIMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM !!!!!???::::::::::::::::..... :)[/quote]salak karı nikah kıyafetini naapcan ve niye küfrediyon

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0