22-12-2014 17:43:29
Ana Sayfa Tarih Osmanlı Tarihi Osmanlıda Giyim

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Osmanlıda Giyim
Makale Sayfaları
Osmanlıda Giyim
Osmanlıda Giyim Örnekleri 2
Osmanlıda Giyim Örnekleri 3
Osmanlıda Giyim Örnekleri 4
Osmanlıda Giyim Örnekleri 5
Osmanlıda Giyim Örnekleri 6
Osmanlıda Giyim

Fatih Sultan Mehmed'in ölümünden sonra sarayda gelişen ölen sultanların giysilerini bohçalayarak saklama geleneği Osmanlı İmparatorluğu Dönemi işlemelerini 15. yüzyılda kısa bir boşluktan sonra 16. yüzyıldan 20. yüzyıl başlarına kadar kopmadan izlememize olanak sağlamaktadır.

Osmanlı sultanları giyim-kuşama önem verir, lüks kumaşlardan dikilmiş kaftanlar giyerlerdi. Onların kalite arayışları dokumacılığın gelişmesinde önemli bir yer tutar. Saray kıyafetleri ve mefruşat için kullanılan kumaşlar saray bünyesindeki atölyelerde hassa nakkaşları tarafından hazırlanan desenlere göre dokunurdu. Bu atölyeler yeterli olmadığı zamansa İstanbul ve Bursa'daki diğer atölyelere sipariş verilirdi. İpekliler devlet tarafından kontrol altında tutulur, çözgü tellerinin sayısından boyasına dek her detayın esaslarına uygunluğuna bakılırdı.

Görkemli giyecekler kemha (brokar), kadife, çatma (bir kadife türü), seraser (altın ve gümüş alaşımlı telle dokunmuş ipekli kumaş), diba, atlas, canfes, tafta, vala, çuha, sof ve şal gibi kumaşlarla oluşturulurdu. Topkapı Sarayı'nın sayıları 1550'yi bulan giyim-kuşam koleksiyonu ölen padişahın üzerinden çıkan ve sahip olduğu diğer giysilerinin saklanmasıyla oluştu. Padişah elbiseleri hazine eşyası sayıldığından Hazine'de saklanırdı. Ölen sultan, hanedan mensubu yüksek rütbeli devlet memuru ve din büyüklerinin eşyalarının türbesine konulması bir gelenekti ve bu türbelerden toplanan giysiler de Saray'daki koleksiyona katılırdı. Osmanlı sarayındaki ipekli ve pamukluların bir bölümünün menşei Hint, İran ve Mısır'dır.

Osmanlıda Giyim


 

Bu Konuya 3 Yorum Yapılmış

 
-1 #1 berbatserhat 16-02-2014 10:22
ben size istediğim konuyu söylüyorum ama siz istediğim bilgiyi bulamıyorum bence çok bebat
Alıntı
 
 
0 #2 CANIM BENİM BENDE SENİN GİBİ BULAMADIM VARYA KIZEFSUN 19-05-2014 12:19
CANIM BENİM BENDE SENİN GİBİ BULAMADIM VARYA KIZDİYOMKİ: OSMANLI DEVLETİNDEKİ NİKAH ELBİSELERİ HAKKINDA BİLGİ AMA HİÇBİR SİTEDE YOKK.YARDIM YARDIMMMMMMMMMM MMMMMMMMMM !!!!!???::::::::::::::: :..... :)
Alıntı
 
 
-1 #3 MinecrafttaPuSuiST kullanıyorum 04-06-2014 19:26
Alıntılandı EFSUN:
CANIM BENİM BENDE SENİN GİBİ BULAMADIM VARYA KIZDİYOMKİ: OSMANLI DEVLETİNDEKİ NİKAH ELBİSELERİ HAKKINDA BİLGİ AMA HİÇBİR SİTEDE YOKK. EBESİNİ SİKİM BEN BÖYLE İŞİN YHA OFF LANET OLSUN. YARDIM YARDIMMMMMMMMMM MMMMMMMMMM !!!!!???::::::::::::::: :..... :)
salak karı nikah kıyafetini naapcan ve niye küfrediyon
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Tarih - Osmanlı Tarihi kategorisinde bulunan Osmanlıda Giyim başlıklı yazı osmanlı kıyafetleri , osmanlı kıyafetleri hakkında bilgi , osmanlıda giyim , osmanlıda kıyafet , osmanlı kadın kıyafetleri hakkında bilgi , osmanli elbiseleri , osmanlı kıyafet isimleri , osmanlı kıyafetleri isimleri , osmanli giyim , sultanlarin kiyafetleri , osmanlı dönemi kıyafetleri hakkında bilgi , osmanlıda kadın kıyafetleri , osmanlı kadın kıyafetleri konuları hakkında bilgi içermektedir.

 

En Son Yorumlananlar