21-12-2014 13:29:08

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Rio Karnavalı
Rio KarnavalıRio'nun karnavalı mı, Karnavalın Riosu mu?
Rio'yu özellikle Şubat aylarında yapılan meşhur Rio Samba Karnavalı sırasında gezenler bu soruya bir türlü yanıt veremezler. Çünkü çoğu zaman Karnaval Rio'nun önüne geçer. Upuzun palmiye ağaçları, dev dalgalı uçsuz bucaksız kumsallar, 30 metre yüksekliğindeki Corcovado anıtı...

Bunların hepsi Rio'nun simgeleri ama ille de samba, ille de samba...

Rio Samba Karnavalı ilk kez 1923 yılında yapılmış. İnanması güç de olsa bu çılgın karnavalın katı kuralları var. Orada sadece dans edilmiyor, rengarenk, hayal gücünün sınırlarını zorlayan kostümlerle geçit yapılmıyor. Karnavalda yeni bir hayat kurmanın yarışı var aslında.

3 gün süren Rio Samba Karnavalı ile ilgili birkaç önemli bilgi verelim. Karnaval'da aslında iki lig bulunuyor. Ligin takımlarını Rio'daki dans okulları oluşturuyor. Birinci ligde 16, ikinci ligde 18 takım var. Dans okullarının 3 bin ila 5 bin arasında dansçısı mevcut. Dansçılar yıl boyunca tüm maharetlerini sergileyerek Sambodromo Caddesi'ndeki resmi geçitte yer almanın savaşını veriyorlar.

Karnavalda dans edebilmek geçim zorluğu çeken Brezilyalılar için kurtuluşa açılan bir kapı aslında. KarnAval geçidine katılan bir okul, 1.4 kilometrelik yolu yaklaşık 2 saatte sürekli dans ederek geçiyor.

Her okulun kullanabildiği iki renk var. Yani giysiler ve dekorlar seçilen bu iki renkle bezeniyor. Karnaval sonunda yılın şampiyon dans okulu seçiliyor. Danscılar yeni bir geleceğe yol almanın planını yaparken neredeyse tüm Rio, kumsallara akıyor
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Tatil Yöreleri - Brezilya kategorisinde bulunan Rio Karnavalı başlıklı yazı rio karnavalı hakkında bilgi , rio festivali hakkında bilgi , rio karnavalı bilgi , brezilya karnavalı , brezilya karnavalı hakkında bilgi , rio karnavalı vikipedi , brezilya rio karnavali , brezilya ile ilgili bilgiler , brezilya rio karnavalı hakkında bilgi , rio karnavali , rio karnavalı ile ilgili bilgi , brezilya rio , karnaval isimleri konuları hakkında bilgi içermektedir.