18-12-2014 02:20:53
Ana Sayfa Tatil Yöreleri Japonya Görgü kuralları (Japonları Anlamak)

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Görgü kuralları (Japonları Anlamak)
Makale Sayfaları
Görgü kuralları (Japonları Anlamak)
Evde Görgü Kuralları
İş Yerinde Görgü Kuralları

Yemekte Görgü Kuralları

Bir ülkenin adet ve görgü kurallarını bilmek, o ülkenin sosyal yapısı ve düşünce şeklini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca büyük hatalar yapmanızın önüne geçecektir. Hele Japonya gibi gelenek ve göreneklerine oldukça bağlı, ve görgü kurallarına çok dikkat eden bir ülke için bazı temel Japon görgü kurallarını bilmek ve uygulamakta fayda vardır. Bu sebeple aşağıda bazı temel Japon görgü kurallarını tanıtacağız.

Yemekte:
Eğer bir Japon yemeği yiyorsanız büyük ihtimalle “hashi” (“Çubuk”) ile yiyeceksinizdir. Hashiler masada “hashioki” (çubuk dayanağı) üzerine ve ucu sol tarafa gelecek şekilde yerleştirirler. Hashiyi sağ eliniz ile alıp ucunu sol elinizin avucunda sabitledikten sonra tutma pozisyonuna geçiniz. Hashiyi ortasından veya ince ucundan değil kalın ucuna yakın yerinden tutunuz.

Aşağıda yazılanlar görgüsüzlük olarak kabul edilirler:

* Hashiyi yiyecekler, özelliklede pilavın içine saplamak. Sadece cenaze törenlerinde buhurdanlığın önüne konulan pilavın içine hashi saplanarak koyulur. Hashinizi kullanmadığınız zaman hashiire'ye koyun.
* Tabak içindeki yiyecekleri karıştırmak için hashiyi kullanmak
* Yiyeceğiniz yemeği seçmek için hashiyi tabakların üzerinde havada gezdirmek.
* Tabaktaki yemeğin en lezzetli yerini bulmak için yemeği Hashi ile altüst etmek.
* Hashi elinizde olduğu halde tabağı tutmak.
* Hashiniz ile direk olarak başka birinin hashisine yiyecek vermek. Bu da sadece cenaze törenlerinde ölen kişinin kemiklerini bir kişiden diğerine verme için kullanılır.
* Hashi ile bir nesne veya bir kişiyi göstermek

Batıda yemek yerken ses çıkarmak görgüsüzlük kabul edilirken, Japonya'da noodle yerken höpürdetmek ayıp sayılmaz, tersine ne kadar höpürdetirseniz o kadar lezzetli olduğunu ifade eder.

Yemek esnasında hemen çorbanızı içmeyin. Japonya'da yemekler genellikle hepsi bir arada gelir, o sebeple tüm yemeklerin gelmesini ve herkesin hazır olmasını bekleyin.

Yemeğe başlarken “itadakimasu” bitirdiğinizde “ gochisousama” deyin.

 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Tatil Yöreleri - Japonya kategorisinde bulunan Görgü kuralları (Japonları Anlamak) başlıklı yazı ülkelere göre görgü kuralları , japonya kuralları , ülkelerin görgü kuralları , japonların görgü kuralları , farklı ülkelerin görgü kuralları , japon görgü kuralları , farklı ulkelerde görgü kuralları , ülkelerin ahlak kuralları , evde görgü kuralları , bazı ülkelerin ahlak kuralları , evdeki görgü kuralları , çinlilerin görgü kuralları , japonların kuralları konuları hakkında bilgi içermektedir.

 

En Son Yorumlananlar