19-12-2014 17:25:19
Ana Sayfa Tatil Yöreleri Türkiye Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi
Balıkesir Kuvayi milliye müzesiKuva-yi Milliye Müzesi oluncaya kadar, Belediye Binası olarak kullanılan bina, 1840 yılında Karesi Sancağı Defterdarı Giridizade Mehmet Paşa'nın konağı olarak yaptırılmış, daha sonra 1800 yıllarında bir yangın sonucu yok olmuş, yerine torunu Halit Paşa konağı inşa ettirilmiş ve Kurtuluş Savaşı esnasında önemli hizmetlerin verildiği bir mekân olmuştur.

15 Mayıs 1919 yıllarında İzmir'in işgali akabinde, 16 Mayıs 1919'da Balıkesirlilerin toplanarak silahlı mücadele kararının alındığı ve Kuva-yi Milliye ateşinin parladığı bu bina uzun yıllar II. Kolordu Komutanlığı'na ve Ali Hikmet Paşa'ya da karargâh vazifesi görmüştür. İzmir Şimal Cepheleri Heyeti'nin çalışma merkezi olmuştur. Konağın kompleksi içinde bulunan ve 1913 yılında "Okuma Yurdu" olarak açılan ve yine 18 Mayıs 1998'de "Milli Mücadele Tarihimiz Kitaplığı" olarak hizmete giren binada 6 Şubat l923 tarihinde Balıkesir'e ilk gelişlerinde Büyük Atatürk de kalmıştır.

Kuva-yi Milliye Müzesi

Balıkesir Kuvayi milliye müzesiMilli Mücadele çalışmalarına karargâhlık etmiş eski belediye binasının, müze olarak açılması için Belediye l985 ve l986 yılında harekete geçmiş ve iki meclis kararı çıkarmıştır. Daha sonra bu binanın süresiz kullanım hakkı Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eski Eserler Genel Müdürlüğü'ne devredilmiş ve bu konuda Balıkesir Valiliği ve Belediye Başkanlığı arasında protokol imzalanmıştır.

Daha sonra 1987 yılında Müze Müdürlüğü'nün kurulmasından sonra, restorasyon çalışmalarına hız verilmiş, ve eser toplama çalışmaları bitirildikten sonra, müze 6 Eylül 1996 tarihinde hizmete açılmıştır.

İki seksiyondan oluşan Kuva-yi Milliye Müzesi'nin 120 m²'lik zemin katında; Balıkesir'de Kuva-yi Milliye'nin kurulmasına öncülük etmiş 41 kişinin aldıkları yazılı kararlar, kongrenin kararları, bu kahramanların zatî eşyaları, fotoğrafları ile Atatürk'ün Balıkesir'e gelişlerinde çekilmiş fotoğrafları sergilenmektedir. Yine 120 m²'lik ikinci katında ise, ilimizde ortaya çıkan arkeolojik eserler ile etnografik eserler sergilenmektedir.

Balıkesir Kuvayi milliye müzesiAdres: Anafartalar Cad. Balıkesir
Tel: (266) 243 31 81

Anafartalar Caddesi, Eski Belediye Binası No: 58
Tel : (0266) 243 31 81
Faks : (0266) 245 30 27

Pazartesi dışında her gün 08.30-12.00/13.30-17.00 saatlerinde ziyarete açıktır.
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Tatil Yöreleri - Türkiye kategorisinde bulunan Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi başlıklı yazı kuvayi milliye müzesi balıkesir , balıkesır kuvayı mıllıye muzesı , balıkesir kuva-i milliye müzesi , balikesir kuvayi milliye cad , balıkesir kuvayı miliye , baıkesır kuvayı mıllıye muzesi , balıkesir kuvayi milliye müzesi hakkında bilgiler , balıkesir kuvayi milliye müzesi ile ilgili bilgiler , blk kuvayi milliye müzesi , balıkesir kuvayi milliye müzesi hakkında , balıkesir kuvayi milliye , balıkesir kuvay-ı milliye müzesi , kuvai milliye müzesi balıkesir konuları hakkında bilgi içermektedir.