20-12-2014 06:33:24
Ana Sayfa Teknoloji Donanım LCD ile Plazma arasındaki fark

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

LCD ile Plazma arasındaki fark
Görüntü kalitesinin yanı sıra dekoratif malzeme olarak da kullanılan TV'ler tüketicilerin yeni tercihi. Bu alanda plazma ve LCD teknolojileri kıyasıya rekabette. Aralarındaki fark ne? Kafalarda bu soru var

Son günlerde yeni bir televizyon almayı planlayan ya da televizyonunu yenilemeyi düşünenlerin gözdesi, oldukça gerçekçi görüntü kalitesine sahip olup, duvara asılarak şık bir dekorasyon malzemesi olarak bile kullanılabilen yeni model TV'ler oluyor.
Bu kategoriye giren televizyonlarda pazarda iki farklı teknoloji birbiriyle kıyasıya mücadele içinde. Plazma ile LCD teknolojisi. İki teknolojinin kıyasıya rekabeti, sektörün önde gelen üreticilerinin stratejilerine yansımış durumda.
Bazı firmalar LCD, bazıları ise plazma teknolojisine ağırlık veriyor. Sony, Sharp ve Philips LCD teknolojisi ile TV üretimine ağırlık vereceklerini açıklarken, Pioneer ve Panasonic plazma TV'ye ciddi yatırım yapmaya devam ediyor.
Bu arada pazardaki bu karışık durum tüketicilerin de kafasını karıştırıyor. Hangi teknolojinin gelecekte kullanılıp kullanılmayacağı, fiyatın ardından tüketici tercihlerinde oldukça önemli yer tutuyor.

Artıları, eksileri...
Aslında her iki teknolojinin de artıları ve eksileri hatta birbiriyle ortak yönleri var. Plazma TV'lerin artıları arasında, mükemmele yakın görüntü ve 7 milyara ulaşan renk/çözünürlük kalitesi, farklı açılardan izlenebilme, uzun süreli kullanım ve contrast oranının (en parlak beyazla en koyu siyah arasındaki parlaklık farkı) yüksek olması yer alıyor.
Eksileri arasında ise, ince olmasına rağmen ağır olup bu yüzden duvara asılırken mutlaka profesyonellerin gelip montajı yapıyor olması, çok fazla enerji harcaması ve hassas olması yer alıyor.
LCD televizyonlara bakacak olursak, renklerin netliği, ince ve hafif olmaları, keskin görüntüye sahip olmaları avantaj, çözünürlüğün sabit olması, düşük contrast oranı ve koyu siyah renk üretmesinin zor olması eksi yönleri olarak görülüyor.
Ekran ömrü olarak ise plazma TV'lerin gazları 25 bin ile 30 bin saat aralığında kullanılabiliyor. LCD TV'lerin ekranları ise ortalama olarak 50 bin - 75 bin saatlik ömre sahiptir.
 

Bu Konuya 2 Yorum Yapılmış

 
0 #1 fatizoor 30-04-2009 02:34
yorumdan öte sorum olacak plazma tv ler için fazla elektirik tükettiğini ve hasaa olduğundan bahsediliyor nekadar enerji tükertirler saaate mesala.....?
Alıntı
 
 
0 #2 LCE DİYORUM.Kemal 13-01-2013 14:27
Bence uzun ömür ve ekonomik ayrıcalık bayağı bir avantaj . Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda LCD Diyorum.
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Teknoloji - Donanım kategorisinde bulunan LCD ile Plazma arasındaki fark başlıklı yazı lcd ile plazma arasındaki fark , lcd ve plazma arasındaki farklar , plazma tv artıları eksileri , lcd ile plazma arasındaki fark nedir , lcd tv plazma arasındaki fark , plazma ile lcd arasindaki fark , plazma tv ile lcd arasındaki fark , lcd ile plazmanın farkı , lc ve plazma tv arasindaki fark , lcd plazma farkı , plazma tv ile lcd tv arasında ne fark var , lcd plazma arasındaki fark , plazma tv artıları konuları hakkında bilgi içermektedir.