23-12-2014 00:50:28
Ana Sayfa Teknoloji Web Tasarımı- Google yahoo msn seo adsense Arama Motorları, Çalışma Prensipleri Nedir ve Nasıldır ?

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Arama Motorları, Çalışma Prensipleri Nedir ve Nasıldır ?


Arama Motorları Sonuçlar Arasındaki Sıralandırmayı Nasıl Yaparlar

Favoriniz olan bir crawler da bir kelime arayın. Genellikle milyonlarca sayfa arasında bir arama yapar ve aramanıza uyan sonuçları getirir. Hatta bu sonuçlar bir sıraya dizilir ve en uygun olanlar ilk sıralarda gösterilir.

Elbette ki arama motorları her zaman doğruyu bulamazlar. Bazen hiç alakası olmayan bir site de ilk sıralarda yer alabilir. Ama bu konuda arama motorlarının hakkını verip inanılmaz bir iş yaptıkları kabul etmek gerekir.

Arama motorları bu işlevi görürken bir algoritma kullanırlar. Ama her arama motorunun algoritması ticari sır olarak saklanır. Gene de temel olarak aşağıdaki kuralları kullanırlar:

Sayfanın Html başlığında aranılan kelimenin olduğu web siteleri arama motorlarına göre konu ile daha ilgili olarak görünürler.

Aranılan kelimenin sayfanın en üstündeki ana başlıkta ya da ilk birkaç paragrafta geçtiği siteler konu ile daha ilgili görülürler. Çünkü buralarda bu kelimeyi kullanmış sitelerin içeriği de büyük ihtimalle bu konuyla ilgilidir. Kelimelerin kullanılma sıklığı da çok önemlidir. Arama motorların diğer kelimelere göre aranılan kelimenin ne kadar sıklıkla geçtiğini analiz eder. Daha sıklıkla bu kelimeyi kullanmış siteler diğerlerine göre konu ile daha ilgili olarak değerlendirilirler.

Arama motorları bu kurallara bir yere kadar uyarlar ama her arama motorunun bu temel özelliklere bağlı olan sihirli bir yöntemi vardır ve bu gizli tutulur. Bu yüzdendir ki aynı arama farklı arama motorlarında farklı sonuçlar getirir. Arama motorları sıralamada üstlere çıkmak için sayfalarında hedef kelimeleri örneğin 100�lerce defa tekrarlamış olan siteleri fark eder ve bunu spam olarak değerlendirerek onları indexlerinden çıkarır.

Sayfalarının birbirlerine link vermelerine bakarak bir sıralama yapmak anlamına gelir. Örneğin Yahoo�nun kategorilerine girerseniz buradan iyi bir not alırsınız demektir. Ya da Britney Spears ile ilgili bir siteniz var ve Britney Spears�ın resmi sitesinden size bir link verilmişse bu da çok çok iyi bir puan alabileceğinizi gösterir. Ayrıca bir Britney Spears siteniz varsa, sitenizden Britney Spears�ın resmi sitesine link vermek sizin konu ile gerçekten ilgili olduğunuzu gösterir ve bu da puanınızı arttırır. Aynı şey diğer konularla ilgili bir siteniz olduğunda da geçerlidir. Arama motorlarında hedef kelimelerinizle yaptığınız aramalarda çıkan ilk 10 siteden seçtiklerinize link vermeniz güvenilirliğinizi ve konuyla olan ilginizi arama motorlarının gözünde arttırır. Burada önemli olan size çok sayıda link değil önemli sitelerden nitelikli link verilmesidir. Özellikle de hedef kelimenizin aramalarında çıkan ilk 10 site tarafından.

Arama sonuçlarına bakarak da link analizine gidebilirler. Örneğin bir kelime ile yapılan aramalarda çıkan sonuçlar içinde yukarı sıralarda bulunan bir site çok az tıklanıyor ama daha aşağıda olan bir site ona göre daha çok tıklanıyorsa bu yolla o aşağıdaki sitenin daha ilgili olduğuna karar verip yukarıdaki sitenin sıralamasını değiştirirler. Bu yapay linkler oluşturarak sitelerini üst sıralara çıkaran webmasterları önlemek için yapılan bir uygulamadır.
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Teknoloji - Web Tasarımı- Google yahoo msn seo adsense kategorisinde bulunan Arama Motorları, Çalışma Prensipleri Nedir ve Nasıldır ? başlıklı yazı google çalışma mantığı , google çalışma prensibi , google ın çalışma prensibi , google ın çalışma mantığı , google'ın çalışma mantığı , google'ın çalışma sistemi , google çalışma sistemi , google nin çalışma mantığı , wep in çalışma prensibi , google çalışma p , google çalısma mantığı , google'nın çalışma mantığı , google arma motorunun çalışması konuları hakkında bilgi içermektedir.

 

En Son Yorumlananlar