19-12-2014 12:55:16
Ana Sayfa Toplum Meslek Seçimi Taş İşlemeciliği

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Taş İşlemeciliği


 Programın Amacı

Taş işlemeciliği programının amacı, mermerden sanat değeri olan ürünlerin üretiminde çalışacak insangücünü yetiştirmektedir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Taş işlemeciliği programında matematik, teknik resim, ekonomi, işletme, malzeme bilgisi, taş kesme ve işleme tekniği, form ve dekorasyon sanatı, makine bilgisi, ölçme ve kontrol dersleri verilmekte ve uygulama yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler

Taş işlemeciliği programında okumak isteyenlerin şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, gözleri ve elleri eş güdümle kullanabilme ve sanat yeteneğine sahip bedence sağlıklı ve dayanıklı, dikkatli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Taş işlemeciliği programını bitirenlere "Taş İşleme Teknikeri" unvanı verilir. Taş işleme teknikeri mermer atölyelerinde mimar veya sorumlu başka bir atölye amirinin yardımcısı olarak göreve başlar. Görevleri mermerden yapılacak sanat değeri olan ürünlerin, tasarlandığı şekilde üretilmesi için planlanan işlem basamaklarının gereğini yerine getirmektedir. Bunun için tasarım düşünülen ürün için uygun taşı ve makineyi seçer, işçilerin ve teknisyenlerin görevlerini belirler, işlem sırasında ürünün kalitesini kontrol eder, aksaklıkları gidermeye çalışır, işlemi biten ürünü kullanılacağı yere monte eder. Çalışma ortamı tozlu ve gürültülüdür.

Çalışma Alanları

Taş işleme teknikerleri özel sektöre ait mermer atölyelerinde çalışabilirler. Sürekli gelişen mermer piyasasında çalışacak nitelikte insangücüne duyulan ihtiyaç artmakta olduğundan mezunların iş bulma olanakları da artmaktadır.
 

Bu Konuya 1 Yorum Yapılmış

 
0 #1 bir varmisberen 04-12-2013 19:33
ay seyahati
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Toplum - Meslek Seçimi kategorisinde bulunan Taş İşlemeciliği başlıklı yazı taş işlemeciliği nedir , taş işlemeciliği , taş işleme sanatı , taş işlemeciliği tanım , taş işlemeciliği̇ği̇̇ği̇ , taş işlemeciliğin tarihi , taş işlemeciliğinin tarihi , eski taş işlemeciliği , taş işlemecilş , taş işletmeciliği nedir , taş i̇şlemeci̇li̇ği̇ , tarihte taş işlemeciliği , türk taş işleme sanatinin tarihçesi konuları hakkında bilgi içermektedir.