22-12-2014 03:28:05
Ana Sayfa Türküler Erzincan Türküleri Erzincana Girdim Ne Güzel Bağlar

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Erzincana Girdim Ne Güzel Bağlar
Erzincan-Fidan Engin-Turan Engin

Erzincana Girdim Ne Güzel Bağlar
Erzuruma Vardım Dumanlı Dağlar
Elleri Koynunda Bir Gelin Ağlar
Oy Anam Anam Nasıl Dayanam

Yüce Dağ Başına Çadır Açarım
Şarap Bulamazsam Zehir İçerim
Seni Vermezlerse Alır Kaçarım
Oy Anam Anam Nasıl Dayanam

Erzincan'a Girdim Türküsünün Hikayesi

“Erzincan'a girdim ne güzel bağlar.”, Erzincan Halk Türküleri içinde en çok sevilen bir uzun havadır. Güzel olduğu kadar da acı bir gerçeği dile getirir.

Erzincan, yemyeşil beldelerimizden biridir. I. Dünya Savaşı yıllarında bu “güzel bağlar” da tıpkı o günkü Erzincanlılar gibi
hüzünlüydü . Çünkü bu bağlar terk ediliyordu. 1916 yılında, Ruslar Erzurum'u almış Erzincan'a doğru ilerliyorlardı . Halen yaşlı Erzincanlıların hatıraları arasında kalan genç nesillerin masal havası içinde dinledikleri “Muhacirlik”, binlerce Erzincanlının Anadolu içlerine göç etmesini ve aylar sonra Erzincan'a geri dönmesini hikaye eder.

Bu türkü o acı hatıraların yaşandığı hüzünlü Erzincan'ı dile getirir.


Ayşegül Göktepe (Radyo Program Yapımcısı)
 

Bu Konuya 1 Yorum Yapılmış

 
0 #1 türkütuğba 24-09-2013 20:44
erzincana girdim türküsünün gerçek yazarı kimdir
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Türküler, Türkü Sözleri - Erzincan Türküleri kategorisinde bulunan Erzincana Girdim Ne Güzel Bağlar başlıklı yazı erzincana girdim ne güzel bağlar sözleri , erzincana girdim ne güzel bağlar hikayesi , turan engin erzincana girdim , erzincana vardim ne güzel bağlar , erzincana vardım ne güzel bağlar sözleri , erzincana girdim ne güzel bağlar sözleri ve hikayesi , erzuruma vardım ne güzel bağlar sözleri , erzincana girdim ne güzel bağlar dinle , erzincana girdim ne güzel bağlar türkü sözleri , erzuruma girdim ne güzel bağlar sözleri , erzincana girdim ne güzel baglar , erzincana girdim ne güzel bağlar türküsü , erzincan'a girdim türküsünün hikayesi konuları hakkında bilgi içermektedir.