19-12-2014 07:55:42

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Ayran ve faydaları
Yaz günlerinin vazgeçilmez içeceklerinin başında gelen ayran, içeriğindeki yoğurt bakterilerinin antikanserojen etkisiyle kanserin başlangıcını önlüyor ve tümör hücrelerinin gelişimini geriletiyor.

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni Ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, sıcak yaz günlerinde, vücudun ter yoluyla kaybettiği su ve mineralin yerine konması açısından büyük önem taşıyan ayranın, sağlık açısından son derece yararlı bir içecek olduğunu söyledi.

MİNERAL VE VİTAMİN DEPOSU

Ayranın, hayli zengin bir içeriğe sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Tayar, kalsiyum ve potasyum içermesi nedeniyle özellikle kemik ve dişlerin oluşumuna olumlu etki yapan ayranın ayrıca, A, B12, D, B2 ve B6 vitaminleri ile protein deposu olduğunu kaydetti.

YAN ETKİSİZ

Prof. Dr. Tayar, ayranın bugüne kadar hiçbir olumsuz etkisinin saptanmadığına işaret ederek, şöyle konuştu: Ayran, özellikle içeriğinde bulunun yoğurt bakterileri sayesinde, çok önemli bir içecektir. Yoğurt bakterilerinin antikanserojen etkileri araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Bu araştırmalarda, özellikle yoğurt bakterilerinin kanser başlangıcını önlediği ve tümör hücrelerinin gelişimini geriletiği saptanmıştır. Yoğurt bakterileri taşıyan ayran ayrıca, kolesterol miktarını azaltmasının yanı sıra, toksik maddelerin nötralizasyonunu da sağlar.

YAZ İÇİN İDEAL

Ayranın, vücudun sıvı dengesinin korunması açısından da önemli olduğunu dile getiren Prof. Dr. Tayar, yaz aylarında aşırı sıcaklar nedeniyle kaybedilen sıvının, yine mutlaka sıvı tüketimiyle geri kazanılması gerektiğini ve bu sıvının sodyum ve klorür iyonları açısından zengin olmasının büyük önem taşıdığını kaydetti.

Prof. Dr. Tayar, ayranın elektrolit yönünden oldukça zengin bir içecek olduğunu belirterek, Bu sebeple, yaz aylarında bolca ayran tüketmeliyiz. Ayran ayrıca, bağırsak florasının stabilitesini artırıyor ve düzenliyor. Sindirim sistemindeki olumsuzlukların giderilmesine yardımcı olur. Birçok sindirim bozukluğu üzerinde tedavi edici etki yapar. Vücudun sıvı akışını dengelemek ve normal kan basıncını sağlamak için gerekli olan potasyumu sağlar dedi.
 

Bu Konuya 8 Yorum Yapılmış

 
+5 #1 ayran ve ben :)semra 15-04-2012 20:07
merhabalar ben ayran içmeyi çok seviyorum hatta bazen su yerine ayran içiyorum sürekli bütün çevrem biliyor ayrana olan bağımlılığımı :)
Alıntı
 
 
+6 #2 ayran ve sen :)mert 27-08-2012 23:46
Herkesi aydinlattin semra ;)
Alıntı
 
 
-1 #3 ayran ve o :)ibrahim 20-06-2013 19:57
bende ayran içmeyi severim... Dek geldi mi günde 3-4 bardak içerim....
Alıntı
 
 
-2 #4 gzbebeimsnbuket 24-06-2013 22:49
Ayrana bayılırım hergn 3 tane olsun içerm çok gzel
Alıntı
 
 
+2 #5 ayrannayransevet 16-09-2013 20:31
ben aksam yatmadan icerim tavsiye ede delisiz uyku sagliyo
Alıntı
 
 
0 #6 faydaliben 17-10-2013 22:23
ozellikle 13-20 yas arasi olanlara siddetle tavsiye edilir. boy artimina etki eden en buyuk besin ayrandir. Eksi yonde ise etki eden yani boy artimini yavaslatan besinler tuz,seker, ve cay dir. Cay ayrica kan azligi yaparak sacida doker.
Alıntı
 
 
0 #7 ayran can'dırtugce 06-02-2014 01:26
25 yasindayim.ve sürekli tuzsuz ayran tuketiyorum..yogurt asla hazir almayiz,annem yapar.cogu zaman su hic icmem,sadece tuzsuz ayran içerim.ayran can'dir yaa :)
Alıntı
 
 
-1 #8 asimustafa 31-05-2014 21:01
arkadaşlat 5 yaşında oğlum var yatarken ayran içmek sakıncalımıdır hani uyurken üzeri açılınca kusmaya sebep olur derler iyi bi tercrübe cevap verirse sevinirin teşekkürler
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Yemek içmek - İçecek Rehberi kategorisinde bulunan Ayran ve faydaları başlıklı yazı ayranın faydaları , ayran içmenin faydaları , ayran zayıflatırmı , ayran içmek , ayran faydaları , ayran icmek zayiflatirmi , ayran içmenin yararları , çok ayran içmek zararlımı , hergün ayran içmek , çok ayran içmek , gece ayran içmek , gece yatarken ayran içmek , ayran zayıflatır mı konuları hakkında bilgi içermektedir.