22-12-2014 00:37:06
Ana Sayfa Yemek İçmek Yiyecekler Âla kaymaklı dondurma

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Âla kaymaklı dondurma
Dondurmanın isim babasının 17'nci yüzyılda yaşayan Büyük Britanya ve İrlanda kralı I. Charles olduğu söylenir.Batı Dünyası Marco Polo'nun (1254-1324), yaşamının 25 yılını geçirdiği Asya serüveninden sadece doğunun gizemli, mistik felsefesini değil, teknolojisini, ilginç yiyecek-içecek kültürünü de kazandı. "Il Millione" adlı gezi kitabı kaldı bir de geriye... Gezgin Polo ailesinin oğlu Mark ile dünya, örneğin dondurmayı da öğrendi ve sahiplendi...

Marco Polo İtalya'ya dönüşünde, yanında meyveli dondurma tanımları da getirmişti. İtalyan aşçılar bu tanımları geliştirdiler. Sulu ve sütlü dondurma yapmak için yeni teknikler geliştirdiler. Bu aşçılardan Buontalenti, Catherine de Médicis'in çağrılısı olarak Fransa'ya gitti ve Fransa sarayı için dondurmalar hazırladı.

1670'te Sicilyalı Francisco Procopio, Paris'te dondurma ve şerbet satan bir kafe açtı. Bu kafenin gördüğü ilgi üzerine 6 yıl içinde kafe sayısı 250'ye ulaştı. Yine bir İtalyan, Tontoni kremalı dondurmalar yaparak dondurma tarihine geçti.

ABD'de dondurmanın merkezi Philedelpia'ydı. Dondurmalı soda 1874'te ilk burada yapıldı. Dondurma külahı ile ise ilk kez 1904'te Missouri'deki Dünya Fuarında tanışıldı.

Dondurmanın isim babasının 17'nci yüzyılda yaşayan Büyük Britanya ve İrlanda kralı I. Charles olduğu söylenir. Kral çok sevdiği dondurmaya, "Ice cream (donmuş krema)" adını vermiş.

Daha da öncelere gidersek, taa Neron (MS 37-68 yılları arasında yaşayan ilgisi olmadığı halde tarihe "Roma'yı yakan İmparator" olarak geçen Neron) zamanında da sarayda bir tür dondurmanın yapıldığını görüyoruz. Alp Dağları'ndan getirilen kar ve meyve suyunun karışımı olan bu dondurma, Neron'un en sevdiği tatlılar arasındaydı.
(e-kolay)
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Yemek içmek - Yiyecekler kategorisinde bulunan Âla kaymaklı dondurma başlıklı yazı kaymaklı yiyecekler , dondurmadan isim yazma , dondurma isim yazma , ala dondurma , tontoni yiyecek , dondurmalar kaymaklı , italyan dondurma yapma teknigi , ilginc icecek dondurma , dondurmayla isim yaz , paris'in bir dondurma ismi , dondurma kulahi isimleri , ala kaymaklı dondurma , dondurma ile yazı yazma konuları hakkında bilgi içermektedir.