Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

ÜtopyalarÜtopya, aslında olmayan, tasarlanmış olan ideal toplum ve devlet şekli anlamı taşır. Ütopyalar, ideal düzen arayışlarının tasarlanmış tipik örnekleridir. Ütopyalar üzerine görüşler iki biçimde ortaya çıkmıştır. Bir kısmı özendirici, istenen nitelikte, diğer bir kısmı ise korkutucu, ürkütücü ütopyalardır.

İstenen (Özendirici nitelikte) Ütopyalar

Bu tür ütopyalar, ideal bir toplum ve devlet tasarımlarıdır. Bu özellikteki ütopyaların en önemlileri şunlardır:

Platon'un Ütopyası

Platon, "Devlet" adlı eserinde ideal devletin nasıl olacağını belirtmiştir. Bu devlette insanlar üç sınıfa bölünmüştür; Çalışanlar (işçiler, çiftçiler, zanaatkarlar), bekçiler (askerler) ve yöneticiler. İşçi sınıfı çalışıp üretimde bulunarak devletin maddi ihtiyaçlarını karşılar. Bekçiler sınıfı toplum içinde güvenliği ve dışarıya karşı devletin varlığını savunur. Yöneticiler sınıfı ise devleti yönetir.

Bu toplumda her sınıfın bir erdemi vardır. İşçi sınıfının erdemi kanaatkâr olmak, bekçi sınıfının erdemi cesaret, yöneticilerin erdemi ise bilgeliktir.

Platon'un açtığı bu ütopik devlet anlayışı yolu, gelecekte hem doğu hem de batı felsefelerinde temsilciler bulmuştur. Doğu felsefesinde böyle ütopik bir devlet anlayışını Fârâbî'de görmekteyiz.

Fârâbî'nin Ütopyası

Platon'dan etkilenen Fârâbî, "Medinet'ül Fâzıla" (Erdemli Şehir) adlı esrinde böyle ütopik bir devlet tasarlamıştır. Ona göre, insanlar yardımlaşarak bir arada yaşamalıdır. Sağlıklı bir organizmada bütün organlar nasıl uyumlu bir şekilde çalışıyorsa, toplum da böyle olmalıdır.

Kötü insanlar toplumdan çıkarılmalıdır. Erdemli şehirde gerçeklikler, doğruluklar, iyilik ve güzellikler birleşirler. Bunu sağlayan bu şehrin yöneticisidir. Yönetici, peygamber ile filozofun erdemlerini kendinde toplayan kişidir ve bu özeliklerini topluma yayarak devleti yönetir. Bireylerin de yöneticinin bilgilerine katılmasıyla mutlu bir şehir doğar.

Thomas Morus‘un Ütopyası

Roman tarzında yazdığı "Ütopya Adası" adlı eserinde ütopik bir devlet tasarımı ortaya koyar. Bu devlette özel mülkiyet yoktur ve yasaktır. Herkes devlet adına üretir. Para geçerli değildir. Üretilenlerden herkes ihtiyacı kadar alır. Bireyler günde altı saat çalışır, geri kalan zamanlarını sanat ve bilimle uğraşarak geçirirler. Yöneticiler, tıpkı Platon'un ideal devletinde olduğu gibi, çok sıkı bir eğitimle yetiştirilir.

Tommaso Campanella'nın Ütopyası

Güneş Devleti adlı eserinde ütopik bir devlet yasarımı yaparken, o da Platon'un etkisi altında kalır. Güneş kentte her şey ortaktır. Aile yoktur. Eşlerin seçimi yönetimce yapılır. Kent bir rahip tarafından adilce yönetilir. Herkes dört saat çalışır. Geri kalan zamanda sanat, eğlence, okuma, beden ve ruhları eğitme gibi zevk veren işlere ayrılır. Yöneticinin yetkisi mutlaktır. Adları "Güç", "Akıl", " Sevgi" anlamına gelen üç yardımcısı vardır.

Francis Bacon'un Ütopyası

Yeni Atlantis adlı eserinde ütopik devletini tanıtır. "Ben Salen" adlı adada sağlam bir ahlâk anlayışı egemendir. Özel bir örgüt, halkın bu yüksek bilgi ve kültürünü planlar ve yürütür. Buna göre "Yeni Atlantis" bir bilgi devleti olarak tasarlanmıştır.

Korkutucu Nitelikte Ütopyalar

Günümüzde de ütopyalar yazılmaktadır. Ancak, bunların ortak bir niteliği vardır, o da toplumları gelecekte bekleyen tehlikeleri göstermektir. Bu tehlike, bir yandan makineleşen bir toplumda insanın duygu, düşünce ve değer sistemleri ile yok olup gitmesidir. Öte yandan, insan özgürlüklerinin, demokratik hakların kurulacak bir despotik devlet tarafından yok edilmesidir. Bu ütopyalar, insanları, bu türden tehlikeler için önceden uyarmaktadır.

Huxley'in Ütopyası

Yeni Dünya adlı eseri bir bilim-kurgu özelliği taşır. "Yeni Dünya" da teknoloji çok gelişmiştir. İnsanlar suni yoldan üremektedir. Evlilik yoktur. İnsanlar çalışır ve eğlenirler. Hastalanma ve yaşlanma yoktur. Geçmiş, tüm değerleriyle yok edildiği için, geçmişi düşünme ve özlem duyma yoktur. Bu ütopya, doğal yaşamdan kopmayı dile getirme açısından geleceğe ilişkin bir korku ütopyasıdır.

G. Orwel'ın Ütopyası

Orwel, "1984" adlı eserinde despotizmin (zorbalık) egemen olduğu bir dünyayı tasvir eder. Bu ütopyaya göre, dünya eşit güce sahip üç bloka ayrılmıştır. Yönetenler tek egemen güçtür. İnsanlar yöneticilerin korkusu ile sinmiş, özgürlükler kaldırılmış, ahlâki ve insani duygular yok edilmiş, düşünme ve düşündüğünü söyleme yasaklanmış, yaşam tüm güzelliklerini yitirmiştir. Hiç kimse birbirine güvenememektedir. Çoğu kişiler casustur. En yakınlarını yönetime gammazlama bir ödev haline getirilmiştir. Bireylerin kişilikleri tamamen silinmiştir.

Orwel bu eserinde, gelecek üzerine korkularını dile getirmiştir. İnsanları, modern dünyayı etkileyebilecek sorunlar üzerinde düşünmeye yöneltmek istemiştir.

Facebook Google +1 Tweet

15 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 g.
  -
  uzman mevlüt
  -
  24-04-2012 20:23:07 +17

  insanlar birbirlerinin kuyusunu kazma pesinde herkes kendi çıkarı menfeati uğruna gözünü kırpmadan en yakınındakini bile hiç düşünmeden ateşe atar ...

 2. #2 sevgi+ilgi
  -
  eda
  -
  30-03-2014 21:42:16 +10

  bir insanda sevgi olmayınca ilgi de dolaylı yoldan olmuyor ve böyle ailelerin olması ise en kötü şey galiba...:((((

 3. #3 Saolun
  -
  Kerim felak
  -
  01-04-2014 00:08:53 +8

  bunu hazırlayanın eline sağlık arkadas çok güzel anladım bilgi eidndim eyvallah saolunn

 4. #4 Çok İyi
  -
  serhat
  -
  01-04-2014 19:47:08 +6

  Gerçektende tam aradığım performans yazısı bunu yazanın Ellerine Sağlık.

 5. #5 odev
  -
  buse
  -
  03-04-2014 19:53:56 +15

  bu benim proje odevim ama bu konu nun biraz daha ayrıntılısını nerede bulurum

 6. #6 odev
  -
  prenses
  -
  07-04-2014 18:51:21 +7

  insanlar birbirlerinin kuyusunu kazma pesinde herkes kendi çıkarı menfeati uğruna gözünü kırpmadan en yakınındakini bile hiç düşünmeden ateşe atar . bunu daha ayrıntılı bir şekilde sunsanız daha güzel olacak .

 7. #7 Çok güzel
  -
  Ayse akay
  -
  06-05-2014 20:06:32 +8

  [i]Yaptığınız bu şeyler cok guzel çok begendim[/i]

 8. #8 çok güzel
  -
  çağrı
  -
  07-05-2014 16:31:28 +5

  inanılmaz bu siteye sürekli giricem

 9. #9 tabıkii yine ödev
  -
  nalan
  -
  06-12-2014 14:27:39 +4

  masallah herkesin ütopyası varrr benimki neden yokkk küstüm:(:(:(

 10. #10 ödevv
  -
  eda
  -
  28-02-2015 10:12:49 +6

  Daha ayrintili yazsaniz cok sevinirim. Ornegin ütopyamizla ilgili bikaç fikirr

 11. #11 utopya felsefesi
  -
  Hûseyin
  -
  10-03-2015 10:19:32 +3

  Bunu okudugumda utopya felsefenin ne oldugunu anladim bunu yazan cok tesekur ediyorum eyvallah

 12. #12 bir kac fikir
  -
  kewok
  -
  25-03-2015 23:12:23 +4

  yazi icin tskrler fakat keske korku ütopyakrina daha cok yer verseydiniz

 13. #13 Etkili
  -
  Burak
  -
  20-12-2015 01:23:36 +3

  Çok begendim.Teşekürler :)

 14. #14 ütoya
  -
  canan
  -
  19-10-2016 00:58:59 +1

  gerçekten geçmişte yaşnan zalimliği ön plana koyuyor ve bunun dünya üzerinde hangi devlet olursa olsun bunun olmaması büyük bir kazanç bir yeni nesiler içnn

 15. #15 Ütopya/Distopya
  -
  Hilal
  -
  04-11-2016 00:37:22 0

  Merhabalar, öncelikle teşekkür ederim; güzel bir derleme olmuş. Listenizdeki son iki eseri, Distopya kategorisinde incelemek daha doğru olmaz mı diye sormak istedim.

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0