Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

ABD'nin KuruluşuAmerika'nın 1492'de keşfinden sonra İspanyollar, Portekizliler, Fransızlar ve İngilizler, bu kıtada toprak sahibi oldular. İngilizler, Amerika'daki topraklarını genişlettikten sonra İngiltere başta olmak üzere çeşitli ülkelerden göçmenler yerleştirerek koloniler kurdu. 18. yüzyıl ortalarında, bu kolonilerin sayısı 13'e yükseldi. Koloniler, ABD'nin temelini oluşturmuştur.

İngilizlere bağlı olan koloniler, İngiliz Kralı'nın tayin ettiği bir vali tarafından yönetiliyor ve bir de meclisleri bulunuyordu. Amerika'da yaşayan bu insanların İngiltere'nin özgür vatandaşlarından farkı yoktu. 1756-1763 yılları arasında İngiltere'nin Avusturya, Fransa ve Rusya ittifakıyla yaptığı savaşlar (Yedi Yıl Savaşları), İngiltere'nin maliyesinin bozulmasına neden olmuştur.

İngiltere'nin mali durumunu iyileştirmek amacıyla yeni vergiler koyması, Amerika'daki kolonilerin tepkisiyle karşılaştı. 1774'te toplanan 1. Filedelfiya Kongresi'nde İngiltere ile savaşa karar verildi. 2. Filedelfiya Kongresi'nde (1776) 13 sömürge, bağımsızlıklarını ilan ettiler. Bu kongrede İnsan Hakları Bildirisi kabul edilerek onaylandı.

Fransa, İspanya ve Hollanda'dan yardım alan koloniler, İngilizleri yendiler. İngilizler, barış istemek zorunda kaldı ve Versaille (Versay) Antlaşması imzalandı (1783). Bu antlaşmaya göre:

İngilizler, 13 sömürgenin bağımsızlığını tanıdılar.

Antillerden bazı adaları ve Senegal'i Fransa'ya verdiler. Bağımsızlıklarını ilan eden eyaletler içişlerinde serbest olmak şartıyla bir araya gelerek Amerika Birleşik Devletleri'ni kurdular (1787).

ABD'nin Kuruluşunun Sonuçları

İnsan Hakları Beyannamesi ilan edilerek demokratik bir rejim kurulmuş ve Avrupa'ya örnek olmuştur.
Avrupa'ya karşı denge unsuru olmuştur.
Avrupa kültür ve medeniyeti yeni bir yayılma alanı bulmuştur.
Göçler sonucunda Avrupa'da işsizlik azalmış, siyasi ve dini kavgalar önemini kaybetmiştir.

Facebook Google +1 Tweet

4 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 konumsuz
  -
  yüsra akbay
  -
  16-04-2014 11:46:54 0

  ABDnin kuruluşu benim için saçma değil ama insanları katleden gelec3kte bizide katleder

 2. #2 acı
  -
  bengü soysal
  -
  16-04-2014 11:49:34 +2

  senin için herşey böyledir ama bazı insanlar kendi milleti için elinden geleni yapar aynı senin gibi

 3. #3 konumsuz
  -
  suna
  -
  01-05-2014 14:21:49 0

  abd bence baya gelişmiş bi ülke.

 4. #4 ACI İTİRAF
  -
  Halil çavuşoğlu
  -
  26-06-2014 13:21:23 0

  ABD deyişik milletlerden korsan gibi geldiler yerleştiler ABD kurdular 1787 de ve dünyanın en gelişmiş ülkesi oldular kısacası dünyanın patronu oldular biz ise ABDnin keşfinden önce dünyanın en güçlü imparatoru bizdik şu son 10 yıl öncesine kadar bize selam veren her ülkeden borç isteyen ve karşısında ceketini düymeliyen millet haline geldik vede bize ne derlerse onu yapmak zorundaydık bizi buhale getirenler utansın utanacakkadar onuru varsa şuan türkiye herkonuda ilerleme durumunda hertürlü kısır çekimelerden uzak duralım VATAN ve milletimiz için elbirliğiile yadımcı olalım
  SELAM OLSUN TÜRKİYE MİLLİYETÇİLERİNE

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]