Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

VPN Nedir? (Ve Neden VPN Kullanmak İsteyebilirsiniz)

flow-vpnVPN (Virtual Private Network) internette başka bir network'e bağlanmanızı sağlayan bağlantı türüdür. VPN'ler bölge kısıtlamasına neden s can be used to access region-restricted websites, shield your browsing activity from prying eyes on public Wi-Fi, and more.

VPN temel olarak sizin tüm internet trafiğinizi başka bir network'e yönlendirerek sizin internet'te kim olduğunuzu gizleyerek gezinmenizi sağlar ki VPN'in yararlı olmasının temel nedeni aslında budur. Çoğu işletim sistemi dahili VPN'e bağlanma desteği vermektedir

VPN Nedir?

Bilgisayarınızı (veya iPhone'unuzu ve ya Andorid telefonunuzu) bir VPN'e bağladığınızda, bilgisayarınız bağladığınız VPN'in herhangi bir bilgisayarı gibi davranır. Tüm network trafiğiniz güvenli bir bağlantı üzerinden VPN'e iletilir çünkü sizin bilgisayarınız VPN'in bir parçası olarak davranır. Bu sizin VPN'in bağlandığı tüm kaynaklara erişebilmenizi sağlar.

Siz bir web sitesine bağlanmak istediğinizde , bilgisayarınız önce güvenli bir bağlantı ile VPN'e bağlanır ve daha sonra VPN kaynaklarını kullanarak istediğiniz web sitesine bağlanmış olur. Örneğin siz Amerika(USA)'daki VPN ile internet'e bağlanmayı denediğinizde sizin IP adresinizin ve diğer tüm bağlantı özelliklerinizin amerika'ya özgü olduğunu göreceksiniz.

VPN Ne İşe Yarar?

VPN oldukça basit araçlar sayılabilir ve oldukça geniş bir kullanım alanı var denilebilir:

 • Seyahat Sırasında İşyeri Bilgisayarına Ulaşmak: VPN'ler yoğun olarak seyahat sırasında işyeri bilgisayarına ait kaynaklara ulaşmak için kullanılabilir. Ofis kaynakları doğrudan doğruya internet'e açık olamayabilir. Bunun için önce ofis'teki network'e bağlanmanız gerekebilir.
 • Seyahat Sırasında Evdeki Bilgisayarınıza Ulaşmak: VPN'i aynı zamanda kendi ev bilgisayarınıza erişmek içinde kullanabilirsiniz. Bu sizin kendi bilgisayarınıza "Uzak Masaüstü Bağlantısı" (Windows Remote Desktop) ile bağlanmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede evdeki bilgisayarınızdaki dosyalara erişebilirsiniz ve evdeki bilgisayarınızda oyun oynayabilirsiniz.
 • Yaptığınız işlemleri ISS (İnternet Servis Sağlayısı)'nizden gizleyebilirsiniz: Eğer https olmayan bir siteye bir Wi-Fi üzerinden bağlanmaya çalışıyorsanız, Bu bağlantıyı kullanan herhangi biri sizin nereye , ne zaman bağlandığınızı görebilir ve izleyebilir. Eğer internet'te gezinirken gizliliğe daha fazla önem veriyorsanız bir VPN kullanmayı düşünebilirsiniz. Eğer VPN üzerinden bağlanırsanız yerel ağ (local network) yalnızca güvenli bir VPN bağlansı görebilecektir. Bu sayade internet servis sağlayıcınız yalnızca sizin vpn bağlantınızı görecektir, gezdiğiniz siteleri değil.
 • Ülke Kısıtlamasına Sahip Web Siteler (Access Geo-Blocked Websites): Bazı web siteleri yalnızca bazı ülkelerden ziyaretçi kabul etmektedir. Örneğin (duyan var mı bilmiyorum ama ) spotify diye bir site var ve online müzik dinlemenize yarıyor ama spotify yalnızca amerika ve ingiltere gibi belli ülkelerden kayıt olmanıza izin veriyor ve türkiye bu ülkeler arasında yok. Basit bir VPN ile bedava spotify hesabı sahip olabilirsiniz.
 • İnternet Filtresi: Çin , Türkiye ve İran gibi ülkelerde bazı web sitelerine erişiminiz hiçbir bildirim yapılmadan engellenebiliyor. Bu yazıyı tamamen okuduysanız kolayca fark edebileceğiniz gibi bir (yan etki olarakSmile) VPN bu internet filtresinden kurtulmanızı sağlıyor (Tabi bazı Firewall'lar bu VPN'i engelleyebiliyor o ayrı bi konu ama VPN'in böyle bir yan etkisi var)
 • Dosya Download ve Dosya İndirme: Yukarıda internet servis sağlayınız neyi ne zaman yaptığınızı bildiğini ve bunu kayıt altına aldığnı söylemiştim. Şu anda Türkiye'de (bildiğim kadarıyla böyle bir kanun yok ama) torrent kullandığınızda illegal dosya indirdiğinizde bi gün başınız beleya girebilir. Dürüst olmak gerekirse VPN torrent indirmeleri içinde yoğunca kullanılmaktadır

Herhangi bir firmadan VPN hizmeti alabilirsiniz ve kendi VPN sunucunuzu Tomato, OpenWRT gibi programlarla kurabilirsiniz

Facebook Google +1 Tweet

2 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 Güzel Yazı
  -
  Suat
  -
  14-11-2013 09:32:16 0

  Teşşekkürler

 2. #2 peki ya polisler
  -
  cenk
  -
  12-02-2014 04:13:32 0

  Guzel bir konu anlasilan vpn ile hayalet adam oluyoruz. Peki emniyet güçleri bir siteyi takipliyorsa ve bizde oraya openVPN 256bit ile baglanirsak bizim kim oldugumuzu gorebilirler mi?
  Vpn demzk %100 gizlilik mi demek

  Teşekkür ederim

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0