Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Burçların Sınıflandırılması

ATEŞ

Ateş ısıtan, aktif, yayılan ve yaratıcı bir unsurdur. Güneş'i bir ateş topu olarak hayal eder, yeryüzündeki yaşamın bu sönmeyen ateş sayesinde sürdüğünü biliriz.

Ateş elementi hareketi, yaratıcılığı, enerjiyi ve sıcaklığı simgeler. Ateş burçlarının üyelerinin kimseyi beklemeden istekleri doğrultusunda harekete geçen, özgüvenli, hevesli, iyimser ve gururlu olmaları rastlantı değildir. Kendilerini rahatça ifade ederler, benlik duyguları güçlüdür, isteklerinin peşinden koşarken etrafın ihtiyaçlarını fazla dikkate almazlar. Arzularına hemen kavuşmak isterler, pek sabırlı oldukları söylenemez.

Çocuksu, kolay heyecanlanan, gururlu ve iyi niyetli tavırlarıyla kendilerini hemen sevdirirler. Yaşama sevinciyle dolu, cömert bir izlenim bırakırlar. İlgiyi üzerlerinde hissetmekten hoşlanırlar. Kendi aralarında ve Hava burçlarıyla daha rahat uyum sağlarlar.

Ateş burçları KOÇ, ASLAN ve YAYdır.

TOPRAK

Temkinli, güvenceye önem veren, gerçekçi, süreklilikten hoşlanan, sabırlı ve dayanıklı bir karakteri gösterir. Toprak hepimizin üzerinde yaşadığı “sağlam yer”dir. Doğal olarak onun dayanıklı olduğuna güvenilir.

Toprağa bir şey ektiğimizde sabırla büyüyüp görünür hale gelmesini bekleriz. Bu nedenle Toprak burçları sabırlı, üretken, gerçekçi ve pratiktir. Varsayımdan çok mantığa, sezgilerinden çok somut olana inanırlar. Hayal güçlerini fazla geliştirmez, düş kırıklığına uğramamak için de hayale fazla kapılmazlar.

Toprak burçlarının üyeleri başlangıçlar için çok hevesli olmasalar da sürdürme konusunda mükemmeldir. Disiplinli olmak, toplamak ve korumak onların işidir. Böylece para biriktirmeyi de becerirler. Maddi dünyayla temaslarını hiç kesmezler, soyut konulara daha uzak dururlar. Herhangi bir şeyi sakince düşünüp, yavaş karar verir, dikkatle planlar ve akıllarına yattıysa kararlı bir şekilde tamamlarlar.

Riske atılmaktan, gösterişten ve ani değişikliklerden pek hoşlanmazlar. Ancak kendilerine ait bir şeyler tehdit edilince büyük bir güçle savunmaya geçerler. Düzene ve alışkanlıklarına bağlı olmaları Ateş ve Hava burçlarına sıkıcı görünebilir ama Su burçlarına güven verir. Ayrıca birbirlerine de çok sadık olurlar.

Toprak burçları BOĞA, BAŞAK ve OĞLAKtır.

HAVA

Hava uzun süre yerinde duramaz, elle tutulamaz. Pencereyi açtığınızda uçup gider ve bulunduğunuz yere taze hava gelir. Yeryüzündeki canlıların yaşam enerjisini oluşturmalarına yarar.
Düşünce ve teoriler havanın simgeleridir. Elle tutulmazlar ama çok güçlü ve etkileyici olabilirler.

Hava burçları konuşmayı, fikir alışverişini, sosyal yaşamı çok sever. Enerjileri pratik işlerden çok düşünceye yoğunlaşmıştır. Meraklı ve özgür olurlar, onları uzun süre durağan bir şekilde görmek olanaksızdır. Büyük hayaller üzerinde konuşmaya ya da gündemdeki konuları paylaşmaya bayılırlar. Ama bazı sözlerinin havada kalması da mümkündür bu nedenle karasız bir izlenim bırakırlar.

Herhangi bir şeye kolay uyum gösterip bir süre sonra sıkılmaları doğaldır. Teori ve yaratıcı fikirler üretmekte mükemmeldirler ama pratikte zayıf kalırlar. Objektif oldukları için etraftakilerin duygularıyla çok fazla ilgilenmez, kendi duygularını da işe karıştırmazlar. Zeki ve sorgulayıcı oldukları için entelektüel bir izlenim bırakırlar. Dışa dönük oldukları için başkalarının haklarını da gözetirler. Ateş burçlarıyla daha rahat anlaşırlar. Kendi aralarında da hemen uyum sağlarlar.

Hava burçları İKİZLER; TERAZİ ve KOVAdır.

SU

Dünyanın ve hücrelerimizin çoğu sudan oluşur. Yemeden uzun süre dayanabiliriz ama susuz kalamayız. Suyun değişik halleri vardır, bazen akar, bazen buz olup kaskatı kesilir, bazen de buharlaşıp uçar. Su burçlarının üyelerinin ruh halleri de bu nedenle kolayca değişir.

Su burçları en duygusal, hassas, kolay incinen ve hemen etkilenen burçlardır. Bu nedenle tepkileri de aşırı olur ve kolay küserler. Zayıf görünebilirler ama etraflarını etkilemeyi başarırlar. Hayal güçleri çok belirgindir. Bazen mantıkları geri planda kalır. Dışarıdan bakıldığında sakin gibi görünseler de dipte güçlü akıntılar olabilir. Sezgileri son derecede güçlüdür, karşı tarafın aklından geçeni ya da gerçekleşmesi mümkün olan olasılıkları hemen hissederler. Ama bunun yanında hayal güçleri nedeniyle yanıldıkları da olur.

Çok şefkatli ve merhametli olurlar. Duygularla çalkalandıkları için tutarsız görünebilirler. Doğal bir şifa verme, iyileştirme yetenekleri vardır. Toprak burçlarının sağlam duruşları onlara iyi gelir. Kendi aralarında birbirlerini de çok iyi anlarlar.

Su burçları YENGEÇ; AKREP ve BALIKtır.

Niteliklerine göre burçların sınıflandırılması:

Bir gruptaki burçların aralarında 90 veya 180 derecelik sert açılar oluştuğu için kendi içlerinde pek uyumlu olmazlar ama birbirlerini çeker ve bu sayede çok şey öğrenebilirler.

ÖNCÜ

Her mevsimin ilk burcudur. Herhangi bir şeyi başlatan onlardır. Aktif ve enerjik bir izlenim bırakırlar. İnisiyatifi ele alan hırslı bir kişilikleri vardır. Onları her zaman bir şeylerle meşgul görmek mümkündür. İçinde yaşadıkları toplumu daima ileri doğru götürürler.

İlkbahar'ın öncüsü KOÇ
Yaz'ın öncüsü YENGEÇ
Sonbahar'ın öncüsü TERAZİ
Kış'ın öncüsü OĞLAK


SABİT

Başlatılmış herhangi bir şeyi pekiştirir ve devamını kolaylaştırırlar. Böylece içinde bulundukları toplumun devamını sağlar, sağlamlığını korurlar. Odaklanma yetenekleri vardır. Dayanıklı ve kararlı olur, bir şeyi kafalarına koydular mı mutlaka hedefe ulaşırlar. Başkaları tarafından zorlanmaya gelemezler. Sabit fikir ve inatçılık konusunda etrafı biraz zorladıkları görülür ama iradeli ve azimli olurlar.

İlkbahar'ın sabit burcu BOĞA
Yaz'ın sabit burcu ASLAN
Sonbahar'ın sabit burcu Akrep
Kış'ın sabit burcu KOVA


DEĞİŞKEN

Çok yönlü olurlar. Rutinden kolayca dışarı çıkıp iniş çıkış yaşayabilir ve yeni oluşumlara uyum sağlamakta direnmezler. Çeşitlilik ve değişiklik kişisel gelişimlerine katkıda bulunur. Olana ve akışa direnmeden yaşantılarını buna göre şekillendirebilirler. Bazen kararsız göründükleri olur. Topluma esneklik kazandırıp iletişim ve hizmetin kolaylaşmasını sağlarlar.

İlkbahar'ın değişken burcu İKİZLER
Yaz'ın değişken burcu BAŞAK
Sonbahar'ın değişken burcu YAY
Kış'ın değişken burcu BALIK


Kutupsallığa göre burçların sınıflandırılması:

Bireyin enerjisini nereye yönelttiğine göre belirlenir.

AKTİF(Etken=Yang)

Başlatan gruptur. Dışa dönük, etrafla ilgili, objektif, yaratıcı, verici ve hareketlidirler. Olayların üzerine gitmeyi severler, heyecanlı olurlar. Enerjilerini etrafa dağıtırlar. Cinsiyet açısından değil karakter tipi olarak erkek burçlar olarak algılanır. Ateş ve Hava gruplarından oluşur

KOÇ, İKİZLER, ASLAN, TERAZİ, YAY, KOVA

PASİF(Edilgen=Yin)

Tepki veren gruptur. İçe dönük, üretken ve olayların üzerine gitmeyen bir tavırları olur. Ama olayları kendilerine doğru çekebilirler. Kendilerini fazla açıklayıp ortaya koymaz, enerjiyi almayı, tutmayı tercih ederler. Aldıklarının karşılığını vermeye gayret ederler. Cinsiyet açısından değil karakter tipi olarak dişi burçlar olarak algılanır. Toprak ve Su gruplarından oluşur.

BOĞA, YENGEÇ, BAŞAK, AKREP, OĞLAK, BALIK

Facebook Google +1 Tweet

3 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 balık burcu
  -
  ayşe akarsu
  -
  01-09-2015 19:19:55 +1

  allahından bul hepsi yalannn----

 2. #2 yengeç burcu
  -
  ayşe duransu
  -
  01-09-2015 19:20:50 +1

  dünyada ölümden başkası yalan sende yalansın burcummm(isyannnnn)(halil sezai)

 3. #3 akrep burcu
  -
  ayşe durusu
  -
  01-09-2015 19:22:33 +1

  Gençler ben bir astroloji uzmanıyam.
  bunların hepiciği yalandır yalannn loo...
  sakın inanaıpda kanmayasınızz haa.
  spyarlarr yeminlen.

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]