Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Beden Dili (Resimli Anlatım) - Bakışları Denetleme

Makale Sayfaları
Beden Dili (Resimli Anlatım)
Pamukçuk Toplayıcı
Baş Hareketleri
Saldırganlık Hareketleri
Gözbebekleri
İş Bakışı ve Sosyal Bakış
Yan Bakış ve Mahrem Bakış
Gözle Dışarıda Bırakma
Bakışları Denetleme
Dişi Flört Hareketleri
Sigara İçme Hareketleri
Gözlük Hareketleri
El, Kol ve Avuçlar

Bakışları Denetleme

Birisine kitaplar, şemalar, grafikler vs. kullanarak görsel bir sunuş yapıyorsanız bakışlarını nasıl denetleyeceğiniz önemli olabilir. Araştırmalar beyne iletilen bilgilerin yüzde 87'sinin gözler, yüzde 9'unun kulaklar ve yüzde 4'ünün de diğer duyular aracılığıyla iletildiğini göstermiştir. Örneğin, siz konuşurken karşınızdaki görsel sunuşunuza bakıyorsa ve söylediklerinizi gördükleriyle doğrudan ilişkili değilse mesajınızın sadece yüzde 9'unu özümseyecektir.

Mesajın görsel sunuşunuzla ilgili olması durumunda görsel sunuşa bakıyorsa söylediklerinizin sadece yüzde 25-30'u ona ulaşacaktır. Bakışlarım azami şekilde kontrol edebilmek için görsel sunuşu göstermek için bir kalem veya işaret çubuğu kullanın ve aynı zamanda gördüklerini sözlü olarak ifade edin (Şekil 113).

Ardından kalemi görsel sunuştan kaldırarak onun ve sizin gözlerinizin arasında tutun (Şekil 114). Bu hareket mıknatıs varmışçasına başını yukarıya kaldırmasını sağlayacak ve böylece söylediklerinizi görecek ve duyacaktır. Konuşurken diğer elinizin avcunuzun görünür olduğundan emin olun.


Bakışları DenetlemeBakışları Denetleme

Facebook Google +1 Tweet

2 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 ahmet düzce
  -
  15-12-2009 01:49:50 -1

  harikasiniz, gercekten vucut dilinin bukadar fazla seyler anlatabilecegini tahmin bile edmezdim. benim acimdan cok faydali olacagina eminim. sosoyal hayatimda bu inceliklere daha fazla dikkat etmeye calisacagim.

 2. #2 klişe
  -
  sedef
  -
  16-02-2014 14:26:26 +2

  beden diliyle ilgili ,farklı başlıklar altında hep aynı şeyler anlatılıyor.resimler,cümleler bile tıpatıp aynı.bütün siteler bir yerden kopyala yapıştır yapmış herhalde

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0