Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Bilimsel İddia ! Başarılı Olanlar Daha Uzun Süre YaşıyorÖMRÜ UZATMANIN FORMÜLÜ "İYİ SOSYAL STATÜ"

yenibir.com

İngiltere'de 25 yıldır sürdürülen bir araştırma programının sonuçlarına göre, zenginlik ve sosyal statüde biraz önde olmak bile ömrü uzatıyor.


Üç yatak odalı yerine 4 yatak odalı bir eve ya da biraz daha büyük bir bahçeye sahip olmak bile daha uzun yaşamak için yeterli olabiliyor. İngiliz uzman Prof. Sir Michael Marmot'un araştırmasının sonuçlarına göre sağlık, zenginlik ve sosyal statüye göre değişim gösteriyor.

1967 yılında sosyal statü ve sağlık arasındaki bağı incelemek için çalışmalarına başlayan Marmot, aynı meslekten insanlar arasında yaptığı araştırmada, diğerlerine oranla daha iyi iş imkanlarına sahip olanların ölüm riski daha düşük bir seviyede olduğunu ortaya çıkardı. Marmot'un araştırmalarına göre, örneğin yüksek lisans yapmış bir kişi, lisans yapmış birine oranla daha rahat bir yaşama sahip ve bu aradaki fark bile uzun yaşamasında bir etken.

Sosyal statüdeki küçük bir farklılığın ölüm riskini yaklaşık olarak üç kat azalttığını ortaya koyan Marmot'un araştırmaları, diyet ve yaşam tarzının sosyal statü ile çok az bir bağı bulunduğunu ortaya koydu. Hatta sigara içenler bile eğer yüksek bir sosyal statüye sahipseler daha düşük seviyedeki insanlara nazaran daha düşük ölüm riski taşıyorlar

Facebook Google +1 Tweet

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]