Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Ergenlİkergenlik degisimin ve gelisimin en fazla oldugu dönemdir.
*Hizli bir fiziksel büyüme
*Somut düsünceden soyut düsünceye geçis ve kavramsal yetenegin gelismeye baslamasi
*Sahip olunan cinsel kimligi fiziksel ve duygusal olarak yasamaya baslamak

Ergenin psikolojisini su sekilde ifade ifade etmeye çalisalimInsan
• 0 – 9 yasinda. Babam her seyi biliyor ve çok güçlü
• 10- 13 Azda olsa babaminda bilmedigi seyler var galiba
• 14 – 18 Babam aslinda pek fazla bir sey bilmiyor.
• 19 - 25 Babamda birseyler biliyor
• 26 - - Aaah ah su rahmetli olsada isleri nasil yapacagimizi bir sorsak.
Bunu destekleyen bir örnek daha verelim

Vaka : Babam bir fabrikada bekçiydi. Babam iriyariydi, güçlü kuvvetli idi. Mahallede herkes ona hayrandi. Hatta çekinirlerdi. Yürürken yeri çin çin inletirdi. Üniformanin içinde dimdik durusu, yürüyüsü, sigarasini tutusu, hele piril piril parlatilmis kilifi içindeki tabancasi, ceketin sol üst cebinden sarkan kalin düdük zinciri ile öylesine görkemli idi ki öte yandan alçak gönüllü,sevecen, dostu için gözünü kirpmadan canini verir.
Babamla beni bir gün parka götürdü. Beraber eglendik. Park çikisinda karsidan karsiya geçerken nasil oldu bir sokagin basinda karsiya geçmek için inmistik. Birden bir otomobil çikiverdi. Az kalsin bizi ezecekti. Kendimizi zor attik geriye. Iste ne olduysa o an oldu. Farkina bile varmadim. Babam mi o adama bagirdi çagirdi, yoksa o adam mi babama küfretti. Dövecekmis gibi üstümüze geldi. Emimim babamin bekçi oldugunu bilmiyordu. Demek yeni buluga ermenin yigitlenmesi ile birden kendimi yitirmistim. Babamin elimden kurtardigim gibi elimi var gücümle saldirdim adamin üstüne. Karnina bir tost vurdum. Sendeledi ama düsmedi. Yekini verdi kulagimi yakaladi. Bu kez basimi döndürüp bilegini agizim ile yakaladim “hart diye” isirdim. “Vay piç kurusu” dedi. Öteki eli ile yanagima tokati indirdi. Bildigim bütün küfürleri siraliyordum. Ayaklarina ayaklarina tekmeyi indiriyordum. Adam dilegini dislerimin arasindan kurtarmis. Artik nereme geliyorsa tokati indiriyordu. “Babaaaa” diye bagirdigimi animsiyorum.
Ama inanilir gibi degildi benim o koca babam, o koca bekçi babam adama saldirip beni kurtaracagi , onu dövecegi yerde bana sarilmis elimi tutuyor. Sanki suçlu biziz özürler diliyor. Ezilip büzülüyor o pis adamin karsisinda nasil oldum birden anlatamam. Sanki ortalik birden karari verdi. Zindana döndü dünya. Bir silkindim kurtuldum babamin elinden yeni,den adama saldiriyordum ki...Arkamdan yine yakaladi babam ve yüzüme saplagi indirdi verdi. Dönüverdim inanamiyordum bir türlü. Içim içime sigmiyor. Dokunsalar aglayacagim. Söyle babamin gözlerinin içine baktim hinçla. Her sey öyle anlamsizdi ki firlaya verdim. Kosmaya basladim kentin merkezine dogru . Soluk soluga kostum ta mahallemize kadar. Eve varinca bir odaya kapanip bagira bagira agladim.

Babamin bir türlü beni haksiz beni bir türlü içime sindiremiyordum. Daha dogrusu o pis adamin karsisinda ezilmesini özürler dilemesini sonrada tutup beni dövmesini içime sindiremiyordum. Her sey öyle yikilmistim ki artik gözümde. Dehsetli yalniz hissediyordum kendimi, güçsüz ve zavalli.
O günden sonra konusmadim babamla. Ne yapti ne etti ise gönlümü alamadi bir türlü. Bazen zorla yakalayip saçlarimi öpüyordu, seviyordu. Harçlik vermeye kalkiyordu ama hepsi bosuna idi.

ergenlik Çagi Ruhsal Özellikleri

ergenlikte ilkokul çagindaki dengeli uyumlu çocugun yerine oldukça tedirgin kuruntulu güç begenen ve çabuk tepki gösteren bir ergen gelir
*Duygular çok çabuk inis çikislar gösterir.
*Çok çabuk sevinir
*Çok çabuk üzülür
*Aniden sinirlenir .
*Tepkileri önceden kestirilemez.
*Derslere ilgisi azalabilir.
*Çalisma düzeni bozulabilir.
*Bencillesebilir.
*Istekleri artar.
*Asi olur konan yasaklari saçma bulur. Aksamlari eve gelis saatini saçma bulur.
*Kendine taninan haklari az bulur.
*Gürültülü müzige bayilirlar.
*Süse ve giyime düskünlük gösterirler.
*Asi olur .Konan yasaklari saçma bulur.Aksamlari eve gelme saatine itiraz eder.
*Kendisine konan haklari az bulur.
*Gürültülü müzige bayilir.
*Süse ve gürültülü müzige bayilir.
*Genç kizlar ayna basinda saatler geçirir. Bir sivilceyle saatlerce ugrasir.
*Erkekler boyasiz ayakkabilarina bakmazlar saçlarini uzatir ve devamli tarar tararlar.
*Uzun boy kisa boy sorun olmaya baslar.
*Erkekler kizlara açiktan kizlar erkeklere gizliden ilgi duymaya baslar.
*Odalarina kapanip yalniz kalmak isterler. Kardeslerini yanlarina sokmak istemezler.Tersleyip uzaklastirirlar
Duvarlara film yildizlarinin resimlerini yapistirirlar.
*Telefon tutkusu baslar arkadaslariyla uzun uzun gizli gizli konusmaya baslarlar .Budurumdan rahatsizsaniz çocugunuzun harsligina biraz zam yapin ve ona ayri bir telefon hatti alin , gelen faturalari ona ödettirin
*Çocuk büyümek için sabirsizlanir ancak birden çocuksu davranislari birakamaz .
*Bocalaayan çocuk ana babasinin çeliskili davranisiyla iyice bocalar.Örnek kardesine satasan agabeye babasi `Utanmiyormusun koskoca adam oldun der.,` Öte yandan ,sen daha o kadar büyümedin tek basina maça gidemezsin der,
*Arkadaslarindan dert ortagi seçer sirdas seçer.
*Ergen bu çagda özdesim kuracagi bir model seçer ,ögretmen ,sporcu ,sarkici ,sinema oyuncusu ,siyasal önder . Onlarin benzemek istedikleri kisilerdir

Örnek : YUSUF MIROGLU günümüzde ergenleri etkileyen sinema yildizlarindandir.
*Soyut kavramlari daha iyi anlar kullanir. Politika ve toplumsal konularada görüs bildirir.
*IDEALISTIR
*HAYALCIDIR
*COSKULUDUR

ERGENLIKTE ZEKA GELISIMI- Ezber yetenegi aritmetik yeteneginden daha önce doruk noktaya ulasmaktadir.
- Sözel bilgilerin gelismesi muhakemeden önce gelismektedir.
- Kavramsal yetenek ve karmasik zihinsel yetenek daha sonra gelismektedir.
- Ancak sözel yetenek orta yaslara kadar sürmekte, matematik ise daha erken dönemde doruk noktaya ulasmaktadir.
*Zeka ile kisilik arasindaki iliskiye deginelim.
*Çok zekiler çok basarilidir diye bir sey yoktur.Çünkü genel zekanin yaninda özel yetenekler ve bunlari degerlendirme ortaminin olup olmamasi ve kisilik özellikleride sonucu etkiler.
*üstün zeka ile ruh sagligi es anlamli sayilmamalidir.Zeka ruh sagliginin güvencesi degildir.

ERGENLIKTE AHLAK GELISIMI
Somut düsüncenin hakim oldugu ilkokul yillarinda çocuk dogru ve yanlis davranisi karsilikli çikara göre degerlendirir.
Örnek: Kardesinin bardak kirdigini annene söyler misin diye soruldugunda, “ söylemem söylersem ben kirinca da o söyler.”
ergenlik çaginda mantikli ve soyut düsüncenin baslamasiyla ahlak degeri gelisir. Ergen islenen bir suçun bilerek mi bilmeyerek mi yapildigina bakar. Kisinin niyetine göre yargiya varir.
Örnek: Bir çocugun birisi bilerek bir bardak kirmis kardesi de kaza
Sonucu tepsiyle tasidigi bes bardagi bilmeyerek kirmis. Hangisi daha suçludur diye sorulunca çok bardak kiranin daha suçlu oldugunu söyler. Oysa ergenlige dogru tek bardak kiranin daha suçlu oldugu savunulur.
Bu dönemde iyi davranis artik baskalarini da sevindiren baskalarinca onaylanan davranistir.
Yanlis davranmaktan ceza korkusuyla degil kendisi uygun bulmadigi için kaçinir. Uygun davranisi hem kendi yararina hem de toplumun degerlerine de uydugu için benimser.
Bir sonra ki basamakta genç ahlak degerinin yere zamana ve kosullara göre degisebildigini bunlarin göreceli oldugunu kavrar.
Örnegin : bir babanin hasta ogluna ilaç alacak parasi yok . Doktorun yazdigi ilaci almazsa çocuk ölecek , baba ilaç parasi bulabikmek için hirsizl yapiyor ve çocugunu kurtariyor . Bubabanin davranisi için ne düsünürsün gibi sorular sorulunca , hirsizlik suçtur oun için babanin davranisi yanlistir derler . Oysa ergenlik çaginda bir genç söyle yargiya varabilir .Babanin danranisi yasalara göre suçtur , ancak kendi çikari için degil çocugunu kurtarmak için suç islemistir. Çocugu ölüme birakmak daha büyük bir insanlik suçudur.Bu nedenle baba nin suçu affedilebilir.

Umut Nadir YALINIZ

ERGENLIK II

ergenlik döneminde fiziksel degisme ve gelismelerin hizli oldugu vücut hatlarinin netlesmeye basladigi ,yine vücudun killanmaya basladigi, duygusal yasantilarin yogunlastigi bir ara dönemdir. Kendi kendine ben kimim, kime benzemeliyim, baskalarina nasil görünmeliyim gibi sorular sordugu dönemdir.

ergenlik döneminde basarilmasi gereken gelisim görevleri:
1) Cinsel rolü kabullenme : ona göre davranislar gelistirme
2) Duygusal bagimsizligini kazanma , kendi basina karar verebilme
3) Arkadaslik yeteneklerini gelistirebilmesi
4) Çatisan degerleri uzlastirma
5) meslek seçimini yapabilme
6) öz kimligine ulasabilme ve bunu kabullenme

Ergenligin ilk yillarinda birey ne çocuktur nede gençtir. Ergenligin ilk yillarinda kisi çeliskili tutarsiz davranislar ortaya koyarken ergenligin son yillarinda daha tutarli ve belirgin davranis örüntüleri gelistirmeye baslamistir. Eger bir kimse bebeklik çagindan baslayarak ergenlik yillarina kadar getirdigi kisilik yapisinda temel güven duygusu yerine suçluluk, basari yerine yetersizlik duygusuyla yogrulmus bir benlik gelistirdiyse bu yapi ergenlik çaginin dogal bunalimlari sirasinda çok fazla zorlanacaktir.
Ergenligin ilk yillarinda anne ve baba çocuklari hakkinda genellikle söyle konustuklari görülmüstür. Asi ve hirçin, evde huysuz, durgun ,dalgin, sorumsuz, kendi basina buyruk, alingan, karamsar vs.
Bu olumsuz davranislar benlik yapisinin bir zorlama karsisinda bulundugunu göstermektedir.
Bu zorlanmalarin daha çok bagimsizliga duyulan gereksinmenin artisindan ve cinsel uyanistan kaynaklandigi söylenebilir.
Vücut enerjisinin büyük bir kismini cinsel büyüme ve olgunlasmaya sarf ettiginden ergenin büyük bir kismini cinsel büyüme ve olgunlasmaya sarf ettiginden ergenin dengeli beslenmesi gerekir. Ergende açlik dürtüleri xxx hissedildiginden bunu bastirmak için abur cubur yeme egilimi artmaktadir. Bazi çocuklarda ergenligin ilk yillarinda yüz ve bedenin bazi kisimlarinin simetrisini kaybetme görünümünün geçici olacagi konusunda çocuklarin kaygisi giderilmelidir.
Ergen yillarinda görülen ve çocuklarin çok sikayet ettikleri terlemelerin sagliksiz isareti olmadigin ama beden temizligi yönünden özen ve itina isteyen bir durum oldugu konusunda onlar bilinçlendirilmelidir. Bazi ergenlerin gelisen bedenlerinin utanç veya psikolojik rahatsizlik duymalari mümkündür. Bunun sonucu onlarda sakarlik artmakta, kambur oturma, kartal yürüme gibi aliskanliklari gelismektedir.


Kimlik duygusu genç yetiskinlik yillarinda su gelisim görevlerinin etkisi altinda bireyde yerlesme olanagi bulabilmektedir.
1) aileden bagimsiz olma duygusunun yerlesmesi
2) duygusal çeliskileri kabul edebilmeyi ögrenme
3) oterite ile ilgili iliskileri düzenleyebilme
4) cinsellikle ilgili psikolojik olgunlasmaya ulasma
5) kendini güvende hissetme
Topluma ters düstügü halde ona yabancilasmayan yada topluma bas kaldiran gençler alkol ve uyusturucu madde aliskanligi içinde ya güçsüz benliginin kendine verdigi aciyi unutmaya çalismakta yada asiri bireysellesme çabasi içine düsmektedirler.
Bedensel gelismede degisiklikler:
Boy uzamasi, agirligin artmasi, yüzde sivilcelerin olmasi, hormonlarin yogun çalismasina bagli olarak terleme, keskin koku, ses degismesi. kizlarda melodili bir hal alir. Erkeklerde ses çatallasir.

ERGENIN KISILIK GELISIMI


Bagimsizlik arayisi içindedir. Grubun begenisini kazanmak önemlidir. Kimlik arayisi içindedir. Ilgi çekmek ister.
Duygusal Gelisimi: Bencildir hem de fedakardir. Bir lidere körü körüne boyun egerken diger yandan yetiskinlere isyan eder. Karsi cins tarafindan begenilmek ister.

ERGENLIK DÖNEMIDE KARSILASILABILECEK SORUNLAR

Ergenlerin en hassas oldugu nokta güç kullanarak hükmedilmeye çalisilmasidir. Ergen anne ve babalarindan büyüdügünü kabul etmelerini ne bu konuda tutarli davranmalarini bekler. Böyle durumlarda ergen kendini anlasilmamis ve engellenmis hisseder. Bu dönem yogun bir elestirme, inceleme, karsilastirma dönemidir. Kardesler arasi çatisma yasar. Kardeslerinden kendilerini anlamalarini büyüdüklerini fark ederek saygi göstermelerini beklerler. Anne babalar ergenlik döneminde çocuklarinin kendilerinden uzaklastiklarini hissederler ve üzülürler. Aslinda ebeveynlerine her zamankinden daha fazla baglidir.
Basari ergenlik döneminde düsebilir. Nedeni dagilan bilgiyi toparlayamamak , ders çalismak için gerekli motivasyonu saglayamamaktir. Sürekli hayal kurmaktan, kendilerini verememekten sikayet ederler. Ancak nedenini anlayamazlar. Ergenler ilgi odagi olmaktan hoslanirlar. Ergenler heyecanli ve acelecidirler. Ögretmenlerde kisilik ve bilgi birikimine dikkat ederler.

Facebook Google +1 Tweet

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0