Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Kişisel Bütünlük

Stefano D'anna
13. Ulusal İnsan Yönetimi Kongresi

İnsanlar farklı olmak için çaba gösterir ama davranışlarımız, yürüyüşlerimiz, konuşmalarımız vb. bir çok insan tarafından taklit edilir. Peki bireyselliğimiz nerede kalıyor?


13. Ulusal İnsan Yönetimi Kongresi'nin son gününde ilk oturumda pragmatik bir düşünür ,akademik, girişimci, eğitmen ve iş adamı kimliklerinin birleştiği bir filozof olan Stefano D'anna yer aldı.

Stefano D'anna fikirlerini paylaşan kişilerle karşılaştığı zaman fikirlerini değiştirmesi gerektiğini düşünüyor.

Yeni kurallar geliyor ve şirketler yok oluyor…

Stefano D'anna  konuşmasını katılımcılarla sohbet şeklinde sürdürürken bir şirketin ortalama yaşam süresinden söz etti. Orta ölçekli bir şirketin yaşam süresinin 12-14 yıl olduğuna dikkat çeken Stefano D'anna Fortune'ın ilk 500 şirket araştırmasında 20 yıl önce bulunan şirketlerden bugün sadece birkaçının listede yer aldığını ifade etti.

Aile şirketlerinde ise ortalama yaşam süresinin genellikle kısa olduğunu belirten Stefano D'anna çok az şirketin ikinci jenerasyonda yaşamını sürdürebildiğini sözlerine ekledi.

Stefano D'anna kurumsal uzun ömür, zamana dayanan büyüme gücünden söz etti.

Zaman bir seçicidir. Birliğe müsaade eder ve birlik olmadığında bunu yok eder. Şirketler de bu yüzden yok oluyor.

Avrupa'da bir şirketin ortalama 40-50 yıl yaşadığını belirten Stefano D'anna bir şirketi kurtaran şeyin bütün olmak olduğunu belirtti. Stefano D'anna'ya göre bütünlük evrensel bir konsepttir; her şey birliğe doğru gitmektedir ve kuruluşlardaki yok olmaların gerçek nedenleri piyasa, finans, rekabet vs. değildir, gerçek neden bütünlüğü kaybetmektir.

Stefano D'anna bütünlük kavramı için kısa bir hikâye de anlattı: “Çoban bir gün 100 koyundan 99'unun kaldığını görmüş ve 99'u bir yana bırakıp kaybolan koyunun peşine düşmüş. Tek koyun için 99 koyunu feda edemezsiniz fakat bu %100 bütünlüğün bir mesajıdır.” Emin olmanın %100 olduğuna dikkat çeken Stefano D'anna bazı şeylerin %100 bütünlük gerektirdiğini ve bugün bu duyguyu yitirdiğimizi ifade etti.

Uzun süre ayakta kalmak için üç madde var Stefano D'anna'ya göre:

• Muhteşem lider
• Felsefe
• Çift dikkat

Stefano D'anna “Birlikten ayrılan düşmanınızdır, bölünmeye neden olur” diyerek sözlerini tamamladı.

Facebook Google +1 Tweet

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0