Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Özgüven Nedir?ÖZGÜVEN NEDİR?
Özgüven, bireyin kendisinden memnun olması, kendisi ve çevresiyle barışık yaşaması demektir. Diğer yandan, özgüven eksikliği ise; kendinden şüphe duymak, pasiflik, boyun eğme, aşırı uyum gösterme, yalnızlık, eleştirilere karşı hassas olma, güvensizlik, depresyon, aşağılık duygusu ve sevilmediğini hissetme gibi kavramlarla tanımlanabilir.

ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ NASIL GELİŞİR?
Kendini veya yeteneklerini çok acımasız bir şekilde eleştirmek.
Olayların sonuçlarını, gerçekte olduklarından daha kötü bir şekilde değerlendirmek.
Gerçekçi olmayan hedefler belirleme.
Başarısızlık korkusu. Başarısızlık, hayal kırıklığı gibi olumsuz olayları bir deneyim gibi algılamaktansa, bunların üzerinde fazla durmak.
Örneğin; bir dersinizden kaldığınızda, kendinizi bir dersten kalmış, iyi bir insan olarak düşünmektense, işe yaramaz ve başarısız biri olarak düşünmek.
Bunu biraz açarsak hepimiz zaman zaman "Ah ben ne beceriksizim", "benden adam olmaz", "zaten şu işi başarsaydım alim olurdum" vb. bir sürü olumsuz yükleme yapmışızdır kendimize. Esasında bu yüklemelerimiz gelecekte gerçekten bize pahalıya mâl olmakta. Bizleri pasif, çekingen, özgüveni olmayan, arka planda kalmayı tercih eden bireyler haline getiriyor. Her şeyden korkar oluyoruz ve içimizde bulunan girişimcilik ruhunu yok ediyoruz.
Özgüven ile hayattaki başarılarımızın doğru orantılı olarak birbirini tamamladığı göz önünden kaçırılmaması gereken bir nokta. Bizler başarılı olduğumuz, üzerinde defalarca alıştırma yaptığımız bir konuda daha az hata yapma olasılığına sahibiz. Sizlere hata yapmayacağımızı söylemiyorum ama gerçekten böyle bir durumda heyecanımızı daha iyi kontrol ettiğimiz için daha başarılı oluruz. Çünkü biz önceki yaşantılarımızla, birer deneyim kazanmış ve artık tecrübe sahibi olmuşuzdur. Dolayısıyla herhangi bir konuda ne kadar çok çalışırsak ve başarılı olursak özgüvenimiz de o oranda artmaktadır.
Aşağılık duygusu, umutsuzluk gibi duyguları, genellikle evde, okulda veya işte yaşadığımız kimi olumsuz yaşam deneyimlerinden sonra ortaya çıkar. Örneğin, siz büyüme aşamasındayken, ebeveynleriniz size sağlıklı ve destekleyici bir çevre sağlayamamış olabilir. Size karşı çok eleştirel, talepkar veya aşırı koruyucu olabilirler. Sonuç olarak, kendiniz hakkında olumsuz düşünmeye başlarsınız.
Ben yapamam, yapamayabilirim derken yapmasam da olur düşüncesiyle bocalayıp kalan birey, ailenin baskıcı tutumundan da etkilendiği için kendini yetersiz pasif görerek kendini ifade yollarını tıkayarak başarısızlığa sürüklenecektir. Kendisini başarısız gören birey ise okulda arkadaşlarına, iş hayatında meslektaşlarına küçük düşme endişesiyle karşı karşıya kalarak korku, ümitsizlik ve güvensizlik yaşayacaktır.

ÖZGÜVENİNİZİ NASIL ARTTIRIRSINIZ?
Güçlü yönlerimizi belirlemek ve onların üstünde daha çok durmak: Denediğimiz her yeni şey için kendimize şans tanımalıyız Kendimizi küçük görmemeliyiz ve daima kendimize inanmalıyız. Önemli olan elde edilen sonuç değil, bu yolda harcanan çabalardır. Bu yüzden kendimizi takdir etmeyi bilmeliyiz.

RİSK ALMAK
Her yeni deneyimi yeni bir öğrenme fırsatı olarak görmeliyiz. Hata yapmaktan korkmamalıyız. Asıl olan kazanmak yahut kaybetmek değil! Ancak bu şekilde yeni fırsatlarla karşılaşabiliriz ve kendimizi olduğumuz gibi kabul edebiliriz. Aksi taktirde, her fırsat açılmamış bir kutu olarak içimizde kalacak; dolayısıyla doğrudan başarısızlıkla sonuçlanıp, kişisel gelişimimizi engelleyecektir.

İÇ KONUŞMA YAPMAKİç konuşma yaparak olumsuz varsayımlarımızla başa çıkabiliriz. Kendimize haksızlık ettiğimiz bu durumlarda, "dur bakalım, o kadar da değil" diyerek daha olumlu varsayımlar üretmeliyiz. Örneğin, herhangi bir şeyin mükemmel olmasını beklediğimiz bir durumda, her şeyi mükemmel yapamayacağımızı, önemli olanın elimizden geldiği kadarını en iyi şekilde yapmaya çalışmak olduğunu bilmeliyiz. Bununla birlikte yeri geldiğinde özeleştiri de yapabilmeliyiz. Böylece kendimizi daha iyi tanırız. Bu da bize güven duygusu verir.

KENDİNİ SEVMEKİnsanlar kendilerini sevdiklerinde hem duygusal hem de fiziksel olarak kendilerini güvende hissederler ve değerli olma duygusu yaşarlar.

KENDİNİ TANIMAK
Kendilerini tanıyan insanlar kendi güçlü ve güçsüz yönlerini iyi bilirler. Bir topluluğa girdiklerinde kendilerini ifade ederken kendi potansiyellerinin farkında olarak harekete geçerler.

HEDEF KOYMAK
Burada kastettiğimiz hedef açık ve net koyduğumuz hedeflerdir. Ama bunlara ulaşmamız için mutlaka planlı ve daha gerçek hedeflerimiz olmalıdır.

POZİTİF DÜŞÜNMEK
Pozitif düşünce özgüveni harekete geçirmeye zorlayan belki de en önemli etkenlerden biridir. Olumsuz düşüncelere yer vermemeliyiz. Çünkü olumsuz bir düşünceyle herhangi bir başarı elde etmek çok güçtür. Bu bizi ancak karamsarlığa götürür. O yüzden kendimizi pozitif düşünmeye alıştırmamız ve bunu bir yaşam biçimi haline getirmemiz bize hayatımızda çok şeyler kazandıracaktır.

İYİ BİR İLETİŞİM
Sağlıklı bir iletişim yeteneğimizin olması bizlerin çevremizde sevilen, saygı duyulan, güvenilen insanlar olmamızı sağlar. İyi bir iletişim iyi bir ifade yeteneğini de beraberinde getirir. Kendini ifade edebilen bir kişi ise her ortamda aktif olur ve kendine olan güveninde sorun yaşamaz.

DUYGULARI KONTROL ETMEDuyguları ile başa çıkabilen insanlar hiçbir zaman duygularının esiri olmazlar. Beklenmedik davranışlar göstermezler. Korkuları ve endişeleri ile başa çıkabildikleri için riskleri göze alabilirler. Mutsuzluklarının kendilerini sürekli engellemesine izin vermedikleri için sıkıntılı dönemlerini kısa sürede atlatabilirler. Anlaşmazlık olduğunda kendilerini iyi savunurlar. Kıskançlık, öfke gibi doğal olan duyguları yaşadıklarında suçluluğa kapılmazlar. İlişkilerinde neşe, sevgi ve mutluluk ararlar. Kimseye körü körüne kapılmazlar.

FİKİRLERİNİZİ SAVUNUNDiğer bir ifadeyle, başkalarının haklarını ihlal etmeden, kendi duygularınızı, düşüncelerinizi, inançlarınızı, ihtiyaçlarınızı, dürüst ve net bir şekilde ifade etmeyi öğrenin. Haklarınıza sahip çıkmayı öğrenin ve sizin için makul olmayan isteklere "hayır" deyin. Yaşamınızda önemli olduğuna inandığınız sorunların bir listesini çıkartın. Daha sonra bunları iyileştirmenin veya değiştirmenin yollarını yazın. Bütün sorunlarınız tabi-i ki kolay ve hızlı bir şekilde çözülemez ama hemen harekete geçebileceğiniz bazı alanlar da olacaktır.

ÇOCUĞUN KENDİSİNİ DEĞERLİ HİSSETMESİNDE
ROL OYNAYAN ETKENLER

Daha ilk yaşlardan, çocukların kendilerine yönelik iyi duygular geliştirmeleri, hayatlarındaki önemli insanlar (anne–baba, öğretmen ve diğer büyükleri, ilerleyen yaşlarda arkadaşları) tarafından nasıl değer gördüklerine bağlıdır.
Büyükleri tarafından sevgi gören, gereksinim duyduğunda beklediği yakınlık ve ilgiyi bulan, fikirlerine değer verilen ve önemsenen, güven duyulan ve sorumluluklar verilen, iyi yaptığı şeyler için övülen, gurur duyulan, yaptıklarında hataya yer verilen ve olduğu gibi kabul edilen çocuğun kendine özgüveni olur.
Buna karşılık sevildiğini, önemsendiğini hissetmeyen, beklediği yakınlık ve ilgiyi göremeyen, sürekli eleştirilen ve olduğu gibi kabul edilmeyen çocuk kendisini değersiz hisseder ve özgüveni olmaz. Kendisini değerli görmeyen yani özgüveni olmayan çocuk ise aile, çevre, okul ve toplum içinde devamlı problem yaşar ve problemlere sebep olur.

"BEN DE KARTAL OLMAK İSTİYORUM."
Bir çiftçi, yerde bulduğu bir kartal yumurtasını, tavuk yumurtası sanarak çiftliğine götürmüş. Kuluçkaya yatan tavuğun altına koymuş. Tavuk, kartal yumurtasını da kendi yumurtası sanarak kuluçka döneminde koruyucu kanatları altında tutmuş. Civcivler ve kartal yavrusu yumurtadan çıkmış. Kartal yavrusu, tavukların ve civcivlerin davranışlarını taklit ederek kanat çırpmış, eşinmiş, darı tanelerini ve solucanları yemiş. Kendisinin bir tavuk olmadığını düşünmek aklına bile gelmemiş. Bir gün küçük kartal gökyüzünde uçan kocaman bir kuş görmüş. Bu olağanüstü yaratığa hayranlıkla bakmış. En yakınındaki tavuğa bu kuşun ne olduğunu sormuş. Ona "kartal" derler yanıtını almış. "Ben de kartal olmak istiyorum" demiş küçük kartal. "Saçmalama" demiş tavuk ve devam etmiş:
"Haddini bil. Sen asla kartal olamazsın. Sen bir tavuksun. Bunu kabul et." Küçük kartal boynunu eğerek, toprağı eşelemiş. "Galiba haklısın." demiş. Küçük kartal yaşamı boyunca tavukların arasında yaşamış, gökyüzünde özgürce dolaşabileceğini bilmeden. Kendi gücünü görmeden, beş on santimetre yükseğe kadar kanat çırpıp daha fazlasını yapabileceğini, gökyüzüne ulaşabileceğini hiç düşünmemiş.

VE BİZLER…Bizler, Türk halkı olarak büyük bir millet olduğumuzu değişik söylemlerle duysak da, kitaplarda okusak da açık olan bir şey var ki, ülke olarak 'kendine güveni'ni yitirmiş büyük bir çoğunluğun artmakta olduğu gerçeğini çok iyi fark etmemiz gerekir. Özellikle şu son 30–40 yıl içerisinde ekonomik–siyasi–dini ve kültürel bir bocalama ekseninde hayatlarına devam eden Türk Milleti, şu son yıllarda bir de her şeyini Avrupaileştirmek isterken daha doğrusu kendisini "Batı"ya endekslerken kendi gücünü, kendine olan özgüvenini kaybetmiştir.
"O olmadan yaşayamam ben!" diyecek kadar Avrupa Birliğine bağımlılık gösteren Türkiye bunun faturasını ödemekte gecikmeyecektir.
Ne zaman bir haber kanalını açsak ya da bir gazete sayfasını karıştırsak yediğimiz gıdalardan içtiklerimize, oturuşumuzdan kalkışımıza, yürüyüşümüze, giyinişimize, tıraşımıza ve en özel her türlü yaşantımıza kadar bir sözde "AB standardı"ndan bahsedilmekte. Düşünüyorum da acaba Türk Milleti yukarıdaki kartal örneğimizde olduğu gibi tavuk mu zannediliyor ya da gerçekten bizler toplum olarak kendimizi tavuk olarak değerlendirip ve bunu kabul edip bir kartal gibi özgürce dolaşabileceğimizin imkansız olduğunu mu düşünüyoruz? Eğer durumumuz buysa her iki durumda da kendine özgüvenini yitiren bir kartal gibi bizler de tavuk gibi yaşamaya ve tavuk gibi ölmeye mahkumuz demektir.
Sonuç olarak özgüven dediğimiz şey, sadece bir insanla sınırlı kalmıyor. Bir toplumun da özgüveni vardır. Ve işte o özgüvenin kalitesine göre toplumu oluşturan bireyler de güç kazanır. Tekrar bireyden topluma akseden bu güç etkileyerek ve etkilenerek kendi içinde anlamlı bir bütün oluşturur ve bizim temennimizde budur.

ANNE VE BABALAR ÇOCUKLARINI
ÖZGÜVENLİ YETİŞTİRMEK İÇİN NE YAPMALI?

Var olmalarının sizin için ne kadar önemli olduğunu onlara hissettirin. Onlara olan sevginizin başarı ya da başarısızlıklarına bağlı olmadığını, var olmalarının sizin için ne kadar önemli olduğunu ve ne olursa olsun onları daima seveceğinizi söyleyin.
Kendilerine olan özgüvenlerinde sarsıntı gördüğünüz an harekete geçin. Unutmayın kendine özgüven duymak kendini beğenmişlik ya da kibirlilik demek değildir. Özgüven sadece olduğu gibi kabul edilmiş olmanın verdiği kendini rahat, iyi ve güvenlik içinde hissetmektir. Başarısı ile şımaran, kibirli davranışlar gösteren çocuğun kendisine olan özgüveni yok ya da düşük demektir.
Çocuğunuza gerçek özgüveni sağlamasında yardımcı olun. Çocuğunuzun zayıf yanlarını görmezlikten gelmeyin, dürüst olun, ama onları eleştirmeyin. Çocuklar kendilerindeki eksiklikleri ve kusurları kabullenmelidir. Bunun yanı sıra iyi ve kuvvetli oldukları yanları ile gurur duyabilmelidirler.
Çocuğunuza kendisine has yeteneklerini ortaya çıkarmasında yardımcı olun. Çocuklar birbirlerinden farklıdır. Her çocuğun farklı özellikleri ve yetenekleri vardır. Hepsinin başarılı olduğu alanlar değişiktir. Çocuklarınıza kendi ilgi alanları ve yetenekleri doğrultusunda faaliyetlere katılma imkanı sağlayarak onların araştırmaları ve yeni şeyler keşfetmeleri için destekleyin. Böylece kendilerinde var olan yeteneklerin ortaya çıkmasını sağlayarak kendilerine özgüven duymalarını sağlamış olursunuz.
Yaptıkları ve ilgilendikleri şeylerin sizin için ne kadar önemli ve değerli olduğunu gösterin. Katıldıkları faaliyetleri ve ilgilendikleri şeyleri sorun, okulda katıldıkları faaliyetlerin gösterilerine gidin. İlgilendiği şeylerle ilgili okuduğunuz bir yazı ya da resmi onunla paylaşın.
Evinizde herkesin birbirine güveneceği bir ortam oluşturun. Duygularını, düşüncelerini, sevgisini, başarı ya da başarısızlıklarını, hayal kırıklıklarını aile fertleriyle rahatça paylaşabilen çocuklar özgüvenli olurlar. "Söylediğin kadar da kötü değilmiş" ya da "Geçer canım merak etme" şeklinde cevap verme yerine, onların duygu ve düşüncelerini ciddiye alın.
Çocuğunuza kendi davranışlarınızla örnek olduğunuzu unutmayın. Çocuklarınıza, onlarda görmek istemediğiniz davranışlarda bulunmayın. Unutmayın çocuklar size sizin onlara davrandığınız gibi davranacaklardır. Sinirlenip onlara bağırdığınızda, kızınca bağırmanın normal olduğu mesajını verirsiniz.
Çocuğunuzun bir şeyi yapamayacağını bildiğiniz halde bunu ondan bekleyip sonunda hayal kırıklığı yaşamasına fırsat vermeyin. Ulaşabilecekleri düzeyde hedefler belirleyerek başarılı olmalarını sağlayın.
Çocuklarınıza sorumluluklar verin. Kendisine güvenilip sorumluluk verilen çocuklar kendilerini yararlı ve önemli hissederler.
Sadece çok özel yetenek ya da başarılarına değil her şeyine değer verdiğinizi ve takdir ettiğinizi belirtin. Küçük bile olsa yaptığı güzel bir davranışı için onu övün ve bunun ne kadar önemli olduğunu belirtin.
Çocuklarınızı disiplinli yetiştirin ama bunu hiç bir zaman sinirle ve katı kurallarla yapmayın. Onları disiplin etmeniz katı kurallarla katı cezalar verme şeklinde olmasın. Çocuklar adaletsiz davrandığınızda bunu çok iyi bilirler. Onların güvenini sarsmayın.
Birlikte vakit geçirin. Ortak yapacağınız faaliyetler bulup birlikte zaman geçirin.
Onların özgüvenlerini sağlayacak sözlerde bulunun. "Yardımların çok işime yaradı, teşekkür ederim" ya da "Bak bu aklıma gelmemişti bu konudaki fikrini çok beğendim" gibi sözlerle onların katkılarına değer verdiğinizi gösterin.

Facebook Google +1 Tweet

43 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 wabaki
  -
  08-01-2010 04:17:14 +2

  teşekkür ederim eksik olduğumu ama olmadığımı ve nasıl yönelip yöneltebileceğimi anlamamı azda olsa umudum olduğunu hissettim,teşekür..

 2. #2 sevam
  -
  19-12-2010 20:55:22 +10

  çok teşekkür ederim kendi özgüvenimi kazandım yeniden arzuların temenini dlilerim çok saolun :)

 3. #3 sibel aktaş
  -
  04-08-2011 11:58:22 +12

  Çok teşekkür ederim tam ihtiyacım olduğu anda denk deldi ve okudum .Birazda olsa kendimi yi hissettim..

 4. #4 sedat
  -
  24-08-2011 10:58:21 +1

  tşk evet okudum ve baya bi ders aldım diyebilirim özelikle tavuk ve kartal olayı çok doğrum günümüzde şun aynen öyleyiz ama okumam beni birazda olsa bilgi sahibi yaptı tşr devamı bekleriz iyi çalışmalar

 5. #5 polat
  -
  11-10-2011 21:18:08 +2

  çok tşk edrm okuyorum vede okicam gerçekten kendimi hep karamsar işe yaramaz biri olarak görüyordum ama sizin yazdıklarınıza bakarak kendimi daha iyi ve daha güçlü hissetmeye ve onları uygulamaya başladım

 6. #6 kübra
  -
  12-11-2011 11:01:09 -3

  düşününce yapılan yanlışlıkların hayatımızı nasıl yanlış yönde etkilediğini görüyoruz.anne ve babalara çok iş düşüyor.bazen kötü duygulara kapılabiliriz ama yapılan ve söylenenlerin karakterimizi etkilemesine izin vermemeliyiz...güçlü olmalıyız...ki yanlızlık bizden uzak olsun...

 7. #7 ARZUM
  -
  13-12-2011 20:55:25 +3

  BEN EVLİYİM VE ÇOCUĞUM VAR.KENDİME KARŞI HİÇ ÖZGÜVENİM YOK.BUNUN DA AİLEMDE GÖRDÜĞÜM BasKICI ELEŞTİREL TAVIRLARDAN KAYNAKLANDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM.BU YÜZDEN DE KENDİ ÇOCUĞUMU ELİMDEN GELDİNCE İYİ YETİŞTİRMEK İSTİYORUM.ÇÜNKÜ AİLEDE YAŞANILAN YAŞANTILAR İNSANI ŞAKİLLENDİRİYO BU HAYATTA.

 8. #8 İrade
  -
  Mahmut
  -
  12-06-2012 18:02:45 +6

  Bende çok teşekkür ediyorum . Emeğinize sağlık. Ve şunuda biliyorumki bütün bunları irademize sahip olursak başarabilirz..

 9. #9 özgüven
  -
  fatma
  -
  07-07-2012 17:25:34 0

  ben yeni okudum gercekten cok güzel yazı. ama yıne de kendimi degersiz hissediyorum ne yapabılıırm.

 10. #10 güven
  -
  fatma
  -
  07-07-2012 17:28:21 +4

  cok tesekkur edeıyorum.bende kendimi güvensiz ve degersiz hissediyorm bu yazıyla kendime güvenim az da olsa geldi.sagolun

 11. #11 Merak
  -
  ANIL
  -
  01-01-2013 23:32:21 +1

  çok güzel açıklamışsınız.. Teşekkürler.!

 12. #12 ifade
  -
  ayşe
  -
  26-01-2013 21:59:12 +6

  ben bi ortama girınce kendımi ıfade edemiyordum yürüdüğümde bile herkesin gözù üstümde sanıp benle dalga geçiyor dıye görüyorum herkes dışardan güzelliğimi çok beğenirler ama kocamın yanında kendimi çok kötü hissediyorum

 13. #13 özgüven
  -
  asd
  -
  11-02-2013 21:18:50 -1

  gülümsyebilmek için özgüven lazım

 14. #14 Harika bir yazı. Ufak bir anekdot .
  -
  mehmet erol
  -
  22-03-2013 14:25:07 +1

  Konuyu çok güzel anlatmışsınız sizi kutlarım . Heleki o ufak anekdot çok güzel (kartal ve tavuk) sizi kutlarım emin olun yazılarınızın takipçisi olacağım Teşekkürler.

 15. #15 özgüven
  -
  yağmur
  -
  24-05-2013 21:14:39 -1

  çok teşekkür ederim gerçekten kendime güvenim geldi

 16. #16 DÜŞÜNCE VE UYGULAMA
  -
  TURGUT
  -
  05-07-2013 10:49:10 -1

  EVET OLAYLARI COK GÜZEL DEĞERLENDİRİP ANLATMIŞSINIZ.BU YAZINIZI OKUYUPDA YANLIŞ DİYECEK OLDUĞUNU ZANNETMİYORUM.YALNIZ BU UYGULAMAYI NASIL GERCEKLEŞTİRECEĞİZ KONUSU COĞU ARKADAŞIMIZIN DÜŞÜNCESİDİR.NASIL UYGULAYACAGIMIZDIR.BENCE BU KONU COK ÖNEMLİDİR.YANİ YUKARIDAKİ YORUMLARDAN İRADEMİZE NASIL HÜKMEDEBİLECEGİMİZDİR.

 17. #17 kişisel gelişim
  -
  bahar
  -
  06-07-2013 13:53:24 -3

  yorum yazıp teşekkür eden insanlardan biride ben olayım istedim güzel yazı doğrusu kendimizi içinden bulup çıkartabileceğimiz ve anlamadığımız yönlerimize cevap bulabileceğimiz bi yazı olmuş TEŞEKKÜRLER

 18. #18 ÖZGÜVEN
  -
  URFALI MÜCAHİD
  -
  03-10-2013 11:04:41 +1

  bu yazıyı okumalıyız ve çevremizdeki insanlara okumalarını önermeliyiz. çünkü gerçekten faydalı bilgiler mevcut. BU METNİ Okuyan insanın BENCE arada bir tekrar okumasında fayda var. TEŞEKKÜRLER.

 19. #19 özruh__ŞİMŞEK
  -
  mustafa
  -
  12-11-2013 22:51:39 0

  az da olsa kendimi iyi hissettim mükemmele yakın bir anlatım teşekkürler öz ruh insan ruhuna inince anlıyor bazı şeyleri saygılar

 20. #20 ozguven
  -
  elif
  -
  19-11-2013 16:35:10 -4

  teskurler ise yaradı

 21. #21 özgüven
  -
  mustafa
  -
  19-11-2013 18:23:01 0

  aydınlattığınız için çok çok teşekkürler

 22. #22 toplum
  -
  ela
  -
  09-12-2013 15:33:37 -3

  çoooook güzel ödevime yardımcı oldu

 23. #23 özgüven
  -
  aslı
  -
  29-12-2013 11:47:51 -1

  gerçekten çok saolun

 24. #24 özgüven
  -
  asmin
  -
  29-12-2013 12:15:53 -1

  Tek kelimeyle harika

 25. #25 ÖZGÜVEN
  -
  furkan
  -
  04-01-2014 16:29:28 +1

  KENDİMDE OLAN ÖZGÜVENİ BULMAMI SAĞLADINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

 26. #26 güzell
  -
  Vanessa B
  -
  07-01-2014 20:03:44 -2

  bu ödevim için bana yardım etti sağolun

 27. #27 Özgüven
  -
  Yönetici
  -
  28-02-2014 20:50:59 +1

  Hepiniz boş boş söylenmeyin teşekkür edin yeter

 28. #28 güvenmek
  -
  filiz
  -
  27-03-2014 14:37:30 0

  insanın birine güvenmesi için onunla önce arkadaşlık yapıp onu tanıması gerekiyor.ama kısa ve öz arkadaşlık yapması gerekiyor. insanı o zaman hem iyi anlar hem de nasıl biri olduğunu anlar. işte insan böyle herkesin hem gerçek yüzünü anlamış olur.onun için insanın yalan söylememesi, dürüst olması, cömrt olması,ağır başlı olması gerekiyor tamammı benim bu sözüm tüm dünya ve türkiyeyedir insan bu yazdığımı iyi anlasın.

 29. #29 güvenmek
  -
  filiz
  -
  27-03-2014 14:38:21 -1

  [quote name="TURGUT"]EVET OLAYLARI COK GÜZEL DEĞERLENDİRİP ANLATMIŞSINIZ.BU YAZINIZI OKUYUPDA YANLIŞ DİYECEK OLDUĞUNU ZANNETMİYORUM.YALNIZ BU UYGULAMAYI NASIL GERCEKLEŞTİRECEĞİZ KONUSU COĞU ARKADAŞIMIZIN DÜŞÜNCESİDİR.NASIL UYGULAYACAGIMIZDIR.BENCE BU KONU COK ÖNEMLİDİR.YANİ YUKARIDAKİ YORUMLARDAN İRADEMİZE NASIL HÜKMEDEBİLECEGİMİZDİR.[/quote]
  evet doğru

 30. #30 özgüven
  -
  burcu elif
  -
  03-04-2014 21:02:44 0

  [quote name="sibel aktaş"]Çok teşekkür ederim tam ihtiyacım olduğu anda denk deldi ve okudum .Birazda olsa kendimi yi hissettim..[/quote]
  kartal ile tavuk konusu ck gzldi kendimi yavru kartala benzttim. bence artık zamanı gelip gectide basımızı kumun içinden çkrmlyız, insanlarının olumlu ddüşüncelerini alıp degerlendirmeliyiz...ARTIK ZAMANI GELİP GECİYOR.HERKES KENDİSİNE BAKSIN KENDİLERİNE GÜVENLERİ YOK ANCAK GÜÇLERİ KENDİNDEN EKSİK ÖZGÜVENLERİ OLAN İNSANLARI EZMEK. HERKES KENDİNİ BİLSİN AYAGINI DENK ALSIN.

 31. #31 özgüven
  -
  zeynep
  -
  01-05-2014 14:22:44 0

  Teşekkürler ödevime çok yardımcı oldunuz.

 32. #32 umutsuz
  -
  mustafa
  -
  14-05-2014 18:55:51 0

  anlattıklarınız hepsi bende var kendime guvenmiyorum başkasına daha cok guveniyorum insanlardan kaçmak istiyorum degişmek istiyorum ama degişemiyorum

 33. #33 öz güven
  -
  deniz
  -
  22-06-2014 19:36:34 0

  çok teşekür ederim

 34. #34 ozguven
  -
  elif
  -
  05-07-2014 16:43:45 0

  çok guzel açıklanmış teşekurler

 35. #35 kişisel girişin
  -
  deniz ırnak
  -
  13-07-2014 15:06:10 0

  yüreğimin yorgun düşüşü nefsime zulmedişimdenmiş bir anlama çok mana hak kelema hakaretmiş

 36. #36 sende-güven
  -
  abdurahmanyıldız
  -
  22-07-2014 19:25:40 0

  [b]çokteşekürler[/bukadarteşekürdensonrasizindegüveninizartmıştırumarım.]

 37. #37 kişisel gereklilik
  -
  yaşar
  -
  11-09-2014 16:07:37 0

  tşk ederim. gerçekten güzel bi yazı ama sanki bir kaç saat sonra tekrar aynısı olacakmış gibi.süreklilik konusunda biraz sıkıntı çekiyorum yada çekiyor gibiyiz.

 38. #38 Çok iyi
  -
  ege
  -
  10-11-2014 21:52:06 0

  2 abi cok iyi yaaaa! @[email protected],

 39. #39 thank
  -
  tolgahan:D
  -
  30-12-2014 19:10:52 0

  [quote name="mustafa"]anlattıklarınız hepsi bende var kendime guvenmiyorum başkasına daha cok guveniyorum insanlardan kaçmak istiyorum degişmek istiyorum ama degişemiyorum[/quote]
  sana bi tavsiye kendin olmaya devam et kim ne derse aldırma

 40. #40 çok iyi
  -
  yağmur
  -
  02-01-2015 16:25:33 +1

  bende herkez gibi çok sevdim çok emek vermişsiniz çok teşekürler SON

 41. #41 iyi
  -
  asya
  -
  07-04-2015 23:10:13 +2

  bence güzel olmuş

 42. #42 özgüven nedir
  -
  emirhan
  -
  27-04-2015 22:28:03 0

  özgüve cesareti olan özgüvendir

 43. #43 özgüven
  -
  hasan
  -
  27-04-2015 22:30:59 0

  özgüven kendine hep inanıp ve hep gönüllü olan kişiye özgüven denir

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]