Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Şizofreni HastalığıŞizofreni Hastalığı

Kendi iç dünyasına yerleşmiş olan Şizofren Bir düşler aleminde yaşamaktadır. Bu hastalığa yakalanma yaşı genellikle 15-35 yaşları arasındadır. Vakaların büyük bir kısmında kalıtsal anıklık söz konusudur.

ŞİZOFRENİ TANISI NASIL KONUR ?

Şizofrenide görülen belirtiler başka psikiyatrik hastalıklarda da görülebilir.

Hiçbir belirti tek başına tanı koydurucu değildir. Tanı psikiyatri uzmanı tarafından hastanın ruhsal muayenesi, hasta yakınları ile görüşme ve çoğu zaman hastanın klinik izlenmesi sonucu konur.

Şizotipal kişilik bozukluğu, şizoaffektif bozukluk, bipolar duygulanım bozukluğu şizofreni ile sıklıkla karışan bozukluklardır.

Bazı bedensel hastalıkların seyri sırasında da benzer belirtiler görülebilir, bu nedenle ayırıcı tanıyı yapabilmek için fizik muayene ve kan tahlillerinin yapılması gerekir.

Alkol ve madde bağımlılığı olan veya bazı ilaçları kullanan kişilerde de benzer belirtiler olabilir. Hastanın öyküsünün alınması sırasında buna dikkat edilmeli ve öyküde bu durumlardan bahsediliyorsa buna yönelik tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

ŞİZOFRENİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR

Şizofreni hastaları dünyayı değişik algılar. Normalde çevrede varolan uyaranlar dışında olmayan sesler, hayaller, garip kokularla dış dünya karışık ve anlaşılmazdır.

Bu ortamda hastalarda anksiyete artışı, heyecan ve korku sıktır. Bu duygular genelde normal olmayan davranışlar sergilerler.

Şizofreninin ortaya çıkışı değişik şekillerde olabilir. Bazı hastalarda aniden ortaya çıkabileceği gibi çoğu hastada sinsice yavaş yavaş gelişir. Yavaş seyir gösteren şizofrenide başlangıçta dikkat toplama güçlüğü, toplumsal ilgiyi kaybetme, içine kapanma, kendine bakımda azalma, dini uğraşılarda artma veya kara sevdaya tutulma gibi belirgin olmayan ve ilk bakışta şizofreniyi düşündürmeyen belirtiler görülebilir ve sıklıkla başka psikiyatrik hastalıklarla karıştırılır. Bu başlangıç belirtilerinin ardından birkaç ay veya yıl içinde de tüm belirtileri ile hastalık
ortaya çıkar. Hastalar sıklıkla garip davranışlar ve konuşmalar sergilerler.Gerçekte olmayan sesler işitmeye ve hayaller görmeye başlarlar. Bazı hastalarda garip pozisyonlarda uzun süre durma, bazılarında hiç hareket etmeksizin uzun süre sessiz kalma veya aşırı hareketlilik görülebilir. Yavaş seyir gösteren şizofreninin yanında hızlı seyir gösteren şizofreni de olabilir. Bu hastalarda ise belirtilerin çoğu bir arada aniden ortaya çıkar.Bazı hastalarda belirtiler hafif seyrederken bazılarında şiddetli semptomlar olabilir ve bu durumda hastaları kontrol etmek güçleşebilir. Şizofrenide görülen belirtiler iki başlık altında toplanır: pozitif belirtiler ve negatif belirtiler. Her hastada bu belirtilerin tümü bir arada görülmez.

Şizofreninin tipine göre belirti kümeleri de değişir. Örneğin paranoid şizofrenide şüphecilikle ilgili belirtiler baskındır.

Paranoid şizofrenlerde sık görülen temalardan bazıları şunlardır: kendisine kötülük yapmak isteyen kişiler veya güçler vardır, bununla ilgili sesler işitmektedir, bu nedenle evde perdeleri kapatıp oturmakta, yemek yerken zehirlenme riski olduğunu düşünerek yemeği kendi
önünde hazırlatmakta veya kendi yaptığı yemeği yemektedir. Odasına dinleme cihazları yerleştirilmiştir, bu nedenle odasında temkinli konuşmaktadır, eşi kendisini aldatmaktadır, v.b. Basit şizofrenide ise toplumsal çekilme, içine kapanma, sosyal aktivitelerde azalma, kendine bakımın düşmesi gibi belirtiler dışında fazla bulgu olmayabilir. Pozitif belirtilerde; şüphecilik, işitme varsanılar ve garip davranışlar sıktır.Hastalarda düşünce ve konuşmada kopukluk görülebilir. Konuşurken konudan konuya atlama, içerik olarak bir anlam ifade etmeyen sözcükleri birbiri ardına sıralama sonucu dinleyenler tarafından bir anlam ifade etmeyen sözcük salatası dediğimiz içeriği boş, anlamsız ve karmaşık konuşma biçimi görülebilir.

Bazen de hastalar kendileri kelime uydururlar, bu kelimeler kendilerince bir anlam ifade etmektedir.Aslında anlamsız gibi görülen konuşmaya dikkat edilirse çokta anlamsız olmadığı içeriğinin olduğu görülebilir. Bu konuşma biçimi kişinin çağrışımlarının hızlanması ile ilgilidir. Düşüncede bu hızlanmanın yanında duraklamalar da görülebilir.

Hastalar konuşurken ani duraklamalar, bloklar genelde buna bağlıdır. Düşünceler genelde çocuksu ve büyüseldir. Hastalarda gerçekle bağlantısı olmayan inanışlar görülebilir. Bu hastalarda görülen bazı düşüncelere şu örnekler verilebilir; telefonları dinlemekte, insanlar kendisini takip etmekte, herkes düşüncelerini bilmektedir, kötülük yapmak isteyen kişiler vardır, hatta ev içindeki yakınları bile kötülüğünü istemekte ve kendisine zarar vermek için planlar yapmaktadır,televizyondan mesajlar almakta, herkes kendisine manalı manalı bakmaktadır, iç organları parçalanmış ve yok olmuştur, telepatik güçleri vardır, uzaylılar kendisi ile bağlantı kurmaktadır v.b.
Gerçekle bağlantısı olmayan sesler işitilebilir. Bazen bu sesler bazı komutlar vermekte, alay etmekte veya kötü sözler söylemektedir. Yine gerçekte olmayan hayaller görülür.


Garip şekiller, korkunç yaratıklar olabilir. Hastalar bu ses ve görüntülerin gerçekte olup olmadığını ayırt edemez. Çoğu zaman bunlardan rahatsız olurlar ve korkarlar. Bunları kendi beyinlerinin bir ürünü olarak kabul etmez ve genelde dışarıdan birileri tarafından yapıldığını düşünürler. Bazen bu seslere yanıt verir, konuşmaya başlarlar veya görüntüleri takip ederler.Hastaların bu hareketleri dışarıdan gözlendiğinde kendi kendine konuşuyormuş veya sabit bir noktaya bakıyormuş gibi gelir.

Negatif belirtilerde; toplumsal çekilme, içine kapanma, ilgi ve istek azlığı,kendine bakımda azalma, konuşma ve hareketlerde azalma gibi belirtiler görülür.

Duygulanımda azalma görülür. Hastaların jest ve mimiklerinin azaldığı görülür.Olaylara uygun tepkiler veremezler. Çoğu zaman yüzlerine maske giymiş gibi tepkisiz bir görünüm sergilerler. Bazen de uygunsuz tepkiler verdikleri görülür, ağlanacak yerde güler veya gülünecek yerde ağlayabilirler. Genelde hareketler azalmıştır.

Harekete başlama güçlüğü görülür. İleri evrelerde hareketsiz uzun süre durdukları görülebilir. Bu hareketsizliğin nedeni sıklıkla ileri derecede kararsız kalmakla ilgilidir. Bazen bu uzun süreli hareketsizliğin ardından ani beklenmeyen bir hareketlilik olabilir, hasta yaydan fırlamış ok gibi eyleme geçebilir.

Hastalar toplumsal olaylara ilgi ve isteklerini genelde kaybederler. Toplumsal çekilme, okul ve işe devam edememe, arkadaşlardan uzaklaşma, yalnız kalmayı tercih etme sık görülür. Dikkat toplama güçlüğü vardır, hastalar bir konuya odaklanamazlar.

Şizofreni hastalarında saldırganlık sık görülen belirti değildir. Ancak şizofreni belirtileri ortaya çıkmadan önce saldırgan kişiliği olanlarda hastalık ortaya çıktıktan sonra saldırganlık görülebilmektedir. Bunun dışındaki hastalar genelde içine kapanıktır. Şüpheciliği olan hastalar ilaç kullanmıyorlarsa saldırgan olabilirler. Genelde aile içinde veya arkadaş ortamında saldırgan davranışlar gösterirler.

Yine alkol ve madde bağımlılığı olan şizofrenlerde saldırganlık görülebilir.

Şizofrenide intihar riski normal topluma göre fazladır. Hastaların %10'unda intihar girişimi görülebilmektedir. Hangi hastanın intihar edeceğini önceden kestirmek genelde güçtür.
popüler yaşam

Facebook Google +1 Tweet

272 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 aliye kaplan
  -
  27-11-2008 13:33:22 +22

  bu tip hastalarda hayatında olmamış gerçekleşmemiş bir olayı olacakmış,olmuş,işlem tamamlanıyormuş gibi gösterebilirler mi? örnek:mesela ev aldım bir hafta sonra taşınıyoruz,önümüzdeki hafta araban gelecekbu tur konuşmalar sıklıkla oluyorsa böyle bir duruma şizofren diyebilirmiyiz.saygılarımla

 2. #2 serhat
  -
  25-01-2009 16:18:50 +46

  Bu hastalığa yakalanınca sakın ümidinizi kesmeyin.Allahtan ümit kesilmez.
  Bende bu hastalığa yakalandım Allaha şükür halim yerinde size son olarak
  lütfen kendinizi yıpratmayın.Güle güle.serhat çalışkan

 3. #3 büşra dğan
  -
  26-04-2009 14:09:10 +3

  mesela olmuyan bir seyyii oldu diegörüyorsaa örneğin; telefon caldıgını duyuoo ama calmıyoo aynı sekilde kapı calıo die duyuoo ama calmıo buna şizofren diyebilirmiyiz???

 4. #4 nely
  -
  12-10-2009 21:48:39 0

  birde 2 elını kullananlarda da daha fazla goruluyormus bu hastalık.... mesela sag elıyle yazı yazıpta sol elıyle yemek yıgenlerde de bu rısk daha fazlaymış...bunun gıbı bır cok şeler var.

 5. #5 nely
  -
  12-10-2009 21:45:45 -12

  birde 2 elini kullanan insanlarda şizofrenlik rıskı daha fazlaymıs mesela sag elle yazı yazp sol ellede yemek yıyenlerde bu oran daha fazlamş... tabı bu ne kadar dogru nekadar yanlış tartısılır... nıtekım sol elle yemkde yenılıor sag elle yazsan bıle....

 6. #6 okan köylüoğlu
  -
  06-12-2009 23:28:42 +21

  bu hastalığa yakalanan kişi veya kişilerin kurtulma olayı varmıdır

 7. #7 serpil balaban
  -
  26-12-2010 19:18:16 +9

  eşim 35 yıldır paranoid şizofreni gennel görünümü ustaca yalanları ile uzmanları dahi kandırmakta nasıl ispat ederim.35 senedir karıkoca ilişkimiz yok sürekli saldırgan 30 sene him kimse ile konuşmadı.benim kendisi için gittiğim doktorlar bu tanıyı koydular.mahkeme yoluyla gittiği.hastanede 3 dakikalık muayene ile sağülam raporu verildi.şimdi temyize gideceğim nasıl bir muayene talep etmeliyim saygılar

 8. #8 mert
  -
  24-01-2011 04:17:09 +30

  Benim kardşimde bu hastalıga yakalandı yazılanların hepsi dogrudur ben yaşadım biliyorum Bu hastalıkta olan her kimse inşalah ailesi dayanıklı güçlü bir ailedir.benim kardeşim allah günah yazmasın sokaklarda ben allahım diye geziyodu tabi bu hemen gelişmedi yavaş yavaş sinsi sinsi geldi bu hastalık anlayamadık sonra acil bakırköy ruh ve sinire götürdük orda 11 gün yattı sonrasında uzun süre ilaç tedavisi dediler düzeldi şükür anlatmak istedigim allah rızası için hasta yakınları onları lütfen dışlamayın onları hep yanlarında olun alahtan ümit kesilmez.ama şimdi ben çok üzüldüm serpil teyze...Teyze diyorum inşallah kusuruma bakmazsnız eşiniz şizfrenmiş allah sabır versin ama hani 35 senedir çekmişsiniz hemen hemen yaşınızda vardır bi 55 60 degermi yani boşanmanıza yazık degilmi şimdi o insana ne yapar bi başına hasta olmasa zaten size şiddet uygulamaz.boşanmayı düşüncenize tedavisine bir an önce baksanız yazık yaa nolur rica ediyorum ben çok üzüldüm bunu okuyunca bilmezsiniz agladım bile

 9. #9 dileyim aksu
  -
  04-03-2011 00:58:22 -8

  Benim erkek arkadasimda cikti bu hastalik yoldaki 8 kisiyi bicakladi ve 3 ay ruh ve sinir yani kisacasi deliler hastanesinde yatdi 3bucuk sene ciktik ama duzenli olarak tedavi gormedi ehh duzedi dedik ama zaman zaman hareketlerinde fark oluyordu ve kendisi madde bagimlisi ve suanda hapishanede cunku o maddeyi de kullanip soga cikip insanlara zara veriyordu yani anlatmak istedigim bu hastaliktan kurtulmak hic kolay degil bence serpi hanim bossanin diycem ama 35 sene once niye bossanmadin daha gencken ozaman aklin nerdeydi ben 26 yasindayim ve erkek arkadasimdan ayrildim cunku o duzelmeyecegini anladim bugun neyse 26 sene sonrada ayni olacak nedemek istedigimi issallah anlatmisimdir saygilar.

 10. #10 kubra
  -
  05-03-2011 13:12:51 +17

  bu hastalığın belirtileri bende fazlasıyla mevcut dr gitmye çekiniyorum korkuorum kendi kendime konuşyodonup kalıyorum hatırlamıyorum konuşma sırasında laflarımı unutuyo bazen çok saldırgan olabiliyorum kendimden korkuyorum toplumdan kaçıyo çekiniyorum ne olak bilmiyorum

 11. #11 dileyim aksu
  -
  08-03-2011 01:10:21 +7

  Kubra en yakin zamanda dr yardimi alman gerek haa diyosanki cekiniyorum ozaman sevgilin varsa onunla paylas yada kendine en yakin hiss etdigin biriyle sorununu paylas yoksa zaman icinde daha fazla piskolojik sorun yasarsin ama ben senin yerinde olsaydim bir piskolaga gider sorunumu anlatirdim cunku onlar parayla tutulmus dert ortagidir ayni zamanda ruhsal bozukluk sorunu olan kisilerede en iyi onlar yardimci olur umarim en yakin zamanda duzelmen dileyiyle hoscakal

 12. #12 petek
  -
  05-05-2011 13:04:53 +14

  merhaba arkadaşlar.benim babamda 25 yılı aşkın şizofreni hastası.25 yıldır hastahanelere yatırarak düzelmesi için elimizden geleni yapıyoruz ama değişen hiç bir sonuç olmuyo ne yazıkki.allah kimseyi böyle bi rahatsızlıkla sınamasın gercektende hem rahatsız olan için hemde onunla ilgilenen için çoook zor bir durum.çocukluğumdan bu yana babamın bu rahatsızlığı yüzünden çok kötü günler yaşadık böyle bi ortamda büyümek gerçekten çok zor insanın pskolojisini alt üst ediyor.allah bu sorunları yaşayan herkesin yardımcısı olsun ....

 13. #13 leylaa
  -
  31-05-2011 09:04:30 +7

  bir süredir şizofreniyi araştırıyorum belirtilerinin büyük bir kısmı bana uyuyor bir ara yaptığım tuhaf davranışları görmezden geliyodum ama artık bazı şeyler duyuyorum ayrıca aşırı derecede şüpheci davranıyorum evde tek olsam da odamdayken birileri beni izliyormuş gibi geliyo konuşkan biriydim bir anda çok sessizleştim bunu çevremdekiler de sürekli söylüyor çok fazla hayallere dalıyorum ne yapacağımı bilmiyorum

 14. #14 cerenndtdrstjhdrtr
  -
  08-06-2011 08:39:06 -4

  belirtilerini doktor bende başladığını söledi çok korkuyrm böle olmak istemyrm böle olucaksm qebermem daha yöntemli bi çözüm kimsenin beni hatane odasına h,kaptmasınıda istyrm zarar verebiliceğim duruma geldğimde en azından daha yntmli tedavi edilebilirim

 15. #15 Mahir DENİZ
  -
  20-06-2011 18:24:27 +4

  acil!!!!!! Arkadaşlar merhaba hasta 55 yaşında kendini hasta kabul etmediği gibi asla da doktora gitmeyi asla kabul etmez... "sürekli izlemişlik hissi, kendi kendine konuşma, kendini üst makam ve mevkilerde hissetme, üzerine gidildiğinde davranışlarında saldırganlık..." Bu özellikler şizofreni hastalığının belirtisi olsa gerek yukarıda okuduğum kadarıyla... Lütfen bana yardımcı olunuz. Ne yapılabilir? İlaç kullanımı ile bu hastalık aşılabilir mi? Hangi ilaçlar kullanılmalı? İlaçlar ne sıklıkla alınmalı? Bilgisi olan lütfen cevap yazsın......

 16. #16 zeyneeeepözkn
  -
  09-08-2011 13:04:55 +11

  benim annemde de kendi kendine konuşma, saldırganlık, dalgınlık, olmayan şeyleri oluyormuş gibi anlatma var fakat doktora götürmeye ikna edemedik bir türlü. acaba annemde şizofren midir 4 yıldır böyle ne yapmalıyım?

 17. #17 sedanurgk
  -
  13-09-2011 15:15:41 +9

  merhaba. ben de genelde geceleri huzursuz oluyorum. sesler duyuyorum karanlıktayken sanki biri gelecek öldürecek hissi var. uyuyamıyorum pek sürekli yatagın ıcınde dönp duruyorum. durup dururken aglıyorum. bazen en ufak bir şeye kahkahalarla gülüyorum. dua ediyorum ama yine huzursuzum. sizce bende de bir şizofren berlirtisi var mı? korkuyorum. daha 14 yasındayım. bu hastalık sinsi sinsi gelişiyormuş ve ben bilgi almak istiyorum nolur yardımcı olun..

 18. #18 Danimarka
  -
  20-09-2011 13:45:00 +2

  6 yil once ayrildigim eski esimin sizofreni oldugunu ve bu yuzden emekli oldugunu Ôgrendim; evli iken bana kin guderdi, simdi ise yani ayrildiktan sonra cocuklari bende uzak tutmak icin onlari kullaniyor,,herkesi hayel gucuyle kandirip komplolar kuruyor..ve ben bunu ispat edemiyorum, gucsuz kaliyorum karsisinda..Dunyada/ turkiyede veya avrupa ulkesinde bu tip hastalarin zarar verici oldugunu ve acil tadavi yapilamsi gerektirecek bi kanun yokmu? Ben danimarkada kime sorduysam "sizofren hastalarina" bulasmamak lazim diyorlar....ama benim gelecegimle onurumla gururumla ve en cokta cocuklarin gelecegiyle oynuyor ben ondan ayrildim diye o^c almaya calisiyor................
  Ne yapmaliyim bu durumda fikrinize ihtiyacim var...

 19. #19 melissa
  -
  05-10-2011 15:05:21 0

  sürekli neyapacağını soran arkadaşlar .Lütfen zaman geçmeden bir uzman yardımı alın.size en iyi bir doktor yardımcı olabilir.aslında çoğu şeyi bu kadar takmayada gerek yok.takınca ne hale gelebileceğinizi düşünmekten korkun..

 20. #20 HAKAN YARDİM
  -
  14-10-2011 22:30:24 +2

  BENİM KİZ ARKADASİM 2 KERE İNTAHAR ETDİ ESKİ ERKEK ARKADASİ HAMİLE İKEN KARNİNA YUMRUK ATMİS BUDA EVİ SİYAHA BOYAMİŞ VE HERSEYİ KİRMİŞ GECELERİ UYUMUYOR YÜRÜYÜŞ YAPMAK İŞTİYOR BENİM GİYİSİLERİMİ KESİYOR YİRTİYOR BENİM ACİ ÇEKMEM İÇİN YERŞEYİ SÖYLÜYOR YAPIYOR ÇOK FAZLA YALAN SÖYLEMEYE BAŞLADİ DOKTORA GİTMİYOR AMA İLAÇ ALİYOR UNV MEZUNU 5 DİL BİLİYOR ÇOK AKİLLİ BİRİSİ VE KENDİNE ÇOK İYİ BAKIYOR YENİ 26 YAŞİNA GİRDİ BEBEGİNİZ OLURSA ÖLDÜRÜR DİYORLAR YAŞ İLERLEDİKÇE HASTALİK TA İLERLER Mİ YOKSA HEP BÖYLEMİ KALAÇAK BEN NE YAPA BİLİRİM LÜTFEN YARDİM EDİN ÇOK SEVİYORUM VE ÇOK ACİ ÇEKİYORUM KENDİNİ SONUNDA ÖLDÜRECEK Mİ LÜTFEN YARDİM EDİN

 21. #21 Tugce
  -
  18-10-2011 20:16:06 +4

  Benim de halam ayni durumda sizofreni hastasi naparsak yapalim tedaviyi kabul etmiyor hastaliginin farkinda ama is tedaviye gelince herkesi tersliyo ignelerini oluyo fakat pskiyatrste de gitmiyo gecen yil rehabilitasyona yatti ama kalmak istemedi cikti simdiyse hergun evde odasinda gunde 3 paket sigara bitiriyoo evlerine gittigmizde yanimiza bi ugrayip yine odasina kapaniyo yanimizda olsa bile konusmuyo bi noktaya bakiyo surekli bugun babamin yanina gelip bizi alisveris merkezine goturr balon alalim oyuncak bebek alalim diye tutturdu babaannem ve dedemle birlikte yasiyo artik onlarin uzulmesine dayanamiyorum . Lutfen nasil tedaviye ikna edebilirizz yardim edin lutfenn .

 22. #22 ayse
  -
  28-10-2011 15:43:21 0

  sizofrenik hastalığın çaresi zekayla ilgiii.eğer normal bir zekaya sahipse geçmiste üzüntü, sıkıntı stres her ne yaşamıssa,genlerden gelen bir rahatsızlık olsa bile atlatabiliyor.şizofreni hastaları genelde bir tek kişiye güvenir,onun sözünü dinler.diğer insanlar hep kötüdür.kendisinin kötülüğünü isterler.böyle hastaların zihinlerini sürekli mesgul edecek bir uğraşla ilgilenmeleri,kendilerine bir hobi bulmaları ve yaptıkları işlerin sonucunda ise hem ailesinden hem de çevresinden takdir toplaması, hastanın kendisine olan güvenini artırarak bu hastalığı daha çabuk atlatmalarına neden olacaktır.bir de en önemli şey erken tedavi.alınan düşük dozlu antidepresanlarla başlayan tedavi günlük aktivite ve uğraşlarla içeride bir yerlerde kalan boşluğu dolduracak ve hastanın yeniden hayata bağlanmasına neden olacaktır.ama ierlemiş bir hastalık evresi alınan ağır depresanlarla insanı robot haline getiriyor.

 23. #23 enes
  -
  30-10-2011 22:33:46 -1

  gercekle ilgili olmayan sesler duyması ve git gide kendini toplumdan anne babasından soyutlaması bazı takıntılarını olması mesela temizlik ard arda ellerini yıkaması herşeyın tamamen duzgun olması bir şeyin bile yamuk olması aşırı derecede rahatsız etmesi kendine hafif de olsa zarar vermesi mesela parmaklarını tırnaklarıyla kazıya kazıya yara yapması şizofrenıye girermi amcıl cevap alıabilirmiyim

 24. #24 özgee
  -
  23-11-2011 19:32:59 -4

  LÜTFEN CEVAP VERİN:..en yakın arkadaşımın telefonda kendı kendıne konustugundan şüpelendim ve telefonun alarmını kurup sonrada karsıda biri varmış gibi konustugunu farkettim sürekli onu seven birinden bahsediyor ama iki yıldır ne cocugu gördük nede sesini duyduk başka sehirde oldugunu söylüyor bazen yalanlarınıda yakalıyorum ne yapmam gerekli sizce bu şizofrenimidir?

 25. #25 serkan
  -
  29-11-2011 08:57:18 -1

  peki şu hastalığın hiçbir tedavisi veya iglesme durumu yokmu yani

 26. #26 yasmin
  -
  14-02-2012 23:33:59 -2

  ben 5 aydır tanıdığım biri vardı ve bir aydır çıkmaya başladık meğer 4 yıldır şizofreniymiş bunu kendisi söyledi ilaçları bittiği için konuştu ve her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlattı ayrıldık ama ben de kafayı sıyırıyorum anlattıklarından dolayı en yakın zamanda psikoloğa gitcem. onla ayrılmakla doğru mu yaptım bilmiyorum arada vicdanım giriyo devreye ama ben bir tek kendim olarak duygularımla hareket etmek gibi bir lükse sahip değilim gelecekte çocuklarımız olursa böyle bir babanın çocukları olmak istemezler diye düşünüyorum...

 27. #27 paradise89
  -
  21-02-2012 22:05:26 +7

  merhaba benim yakınımında bi rahtsızlığı var..bir çok doktora getirdik ve sonunda şizofren hastası denildi.onun öncesinde hocaya felanda getirdik ama bi faydasını görmedik.kendisi 18 yaşında ve lise son sınıfta okulunu bıraktı.üstelik ilk ve orta öğretimini birincilikle bitirip ödüllerde almış birisi.şuanda okulunu bıraktığından beri kendini eve kapattı ve dış dünyayla tamamen ilgisini kesti.kimseyi istemiyor ve davranışlarında bozukluklarda var benim içimde bi başkasının varlığını hissediyorum ve bana komutlar veriyo beni yönlendiriyo diyor.annesini ve babasını istemiyor onlara karşı saldırganlık durumuda var.bu konuda yardımınıza ihtiyacım var ne yapılması gerekiyo beni yönlendirirseniz sevinirim.şimdiden teşekkür ederim...

 28. #28 -deniz
  -
  22-02-2012 13:12:29 +4

  ben henüz 14 yaşımdayım ve iç dünyada yaşıyorum ama bu dünyanın gerçek olmadığını biliyorum. bildiğim halde gerçek sanıyorum. bu dünyadan uzaklaştığımda çok değişik rüyalar görüp korkuyorum. ağladımda neden ağladığımı bildiğim halde hatırlamıyorum. bunları okuyunca beni anlayamazsınız ama çok tuhaf oluyorum ve ruh halim çok değişken ağladıktan hemen sonra öyle bi gülüyorum ki arkadaşlarım şaka manasında piskolojik sorunların var diyorlar. gülüp geçiyorum ama tuhaf şeyler oluyor. araştırma yaptım ve korkmaya başladım. sonra anneme her şeyi anlatmama rağmen yalnız hissediyorum kendimi sürekli kendimle konuşuyorum ama eminim ben değilim bu konuştuğum kişi iki kişi konuşuyoruz ama o ikiside benim ..................................

 29. #29 123yxxx1213
  -
  23-02-2012 12:21:35 +1

  merhaba bende bazen kendi kendime olmayan sesler duyuyorum...

 30. #30 Mltem
  -
  08-03-2012 18:39:34 +9

  Merhaba. Bende geceleri özellikle yanımda kimse yokken yalnızken sürekli yanımda biri varmış gibi onla konuşuyorum.ben ona birşeyler diyorumda oda bana cevap veriyor sürekli muhabbet eder haldeyim fakat yanımda biri varken yapamıyorum ve doktora gitmek istediğime rağmen korkuyorum. şizofreni olabilir mi acaba ?

 31. #31 Gül
  -
  09-03-2012 10:15:03 +6

  Bende aynı dertten muzdaripim.benimde esin şizofren hastası.hakikaten çok zor bi hastalık.eşimle bu yüzden sürekli sorun yapıyoruz.olmayan sesler duyuyo kendi kendine konuşuyo sanki karşısında biri varmış ve onunla kavga ediyormuş gibi ne kendiyle ilgileniyo nede ben ve çocuğuyla bi gün melek gibi iyi oluyo bi gün şeytan gibi yani çift kişilikli .artık dayanamıyorum benimde psikolojim bozuldu.benimtek isteğim sadece normal bir evlilikallah bu şizofren hastalarının yakınlarının yardımcısı olsun.AMINisteğ

 32. #32 ...
  -
  27-03-2012 11:55:19 +4

  Merhaba benim abim bu durumda cok saldirgan sesler duyuyor ve insanlari degisik sekillerde gordunu soyluyor doktorlar sizofreni oldunu soyluyor fakat hocalarda icinde cin oldunu soyluyor ve kendiside icindekilerin cin oldundan israrci oldugu icin ilac tedavisini ve hastaneye yatmayi kabul etmiyor bizde sasirdik kime inanacagimizi lutfen boyle durumlarda napilir yardim edin.. Tsk

 33. #33 ...
  -
  sezgin
  -
  01-04-2012 18:16:54 +3

  kesinlikle tıbbi tedavi alması gerek

 34. #34 Paranoya şizofreni
  -
  ulvi atmaca
  -
  03-04-2012 12:23:27 +5

  Allah paranoya şizofrenilerine yardım etsin.Bunu sadece yaşayanlar bilir.çok zor bi durum benimde içerisinde olduğum

 35. #35 şizofren
  -
  en_gin_
  -
  05-04-2012 14:48:57 +1

  benimde abim hasta şizofreni tanısı koyuldu. şu anda hastanede tedavi görüyor çok zor bi durum allah kimseye vermesin

 36. #36 şizofren
  -
  ezgi
  -
  06-04-2012 20:46:56 +1

  bu hastalık bende var ama şu an pek ilerlemiş durumda değil bende birçok belirtileri var başka insalara zarar verme kendimce uydurduğum alfabe ve o alfabeyle ilgili kelimeler var olmayan sesler falan duyuyorum . napıcam ben :((

 37. #37 bilmem
  -
  berillll
  -
  14-04-2012 16:29:29 +1

  ya bn aslnda olmayn garip sesler duyuyorum kedimden çokkorkuyorum ne yapmalıyım ?

 38. #38 yardım
  -
  mehmt
  -
  18-04-2012 16:00:09 0

  benım abım 8 yıldır bu hastalıga yakalandı yazılan seylerın hepsini gecirdik.sımdı sadece kendılıgınden gulmesı kaldı..kendısını daha ıyı toparlamak ıcınde ewlenmesı gerek ewlenmesı oda biraz zor..ewlwnmwsınde sakınca varmı????yardımcı olun

 39. #39 yardim
  -
  asiya
  -
  02-05-2012 22:39:41 +2

  mehmet gardes sakin evlenmesin cunku benim kardesimde evlendi boyle bilemedik hasta oldugunu 3ay surmedi kiza yazik oldu sakin kendi hallinde simdi kardesim sakin karsi tarafi yakarsiniz onun derdi yetmedigi gibi esinin derdide eklenir yani cikilmaz bi durum biz yasadik halende suruyor cok zor allahim kimseye vermesin boyle dert hastalik baktikca kardesime cok uzuluyorum ciyerim yaniyor.

 40. #40 yardim
  -
  asiya
  -
  02-05-2012 22:44:29 +1

  kardes vallah sen benim durumumdasin kardesimde ayni sorun var kendi kendine konusuyor biz doktora git dedikce kendisi cin var saniyor katti yen kabul etmiyor hap tedavisini bizde cok zor durumdayiz annem babam her gun her saniye ona baktikca ici parcalaniyor annele babam bi anda coktuler allahim evlatla sinamasin kimseyi cok zor
  ...

 41. #41 şizofren kardeş
  -
  merve
  -
  09-05-2012 14:59:48 +6

  kızkardeşimede 14 yıl önce paranoit şizofreni dendi hiç hastanede yatmadı sürekli ilaç kullanıyor sık sık atak geçiriyor eşinden ve çocuğundan ayrı yaşıyor annemle kalıyor bütün aile tükendik bu hastalığın zorluğunu anlatmak için kelimeler yetmez Allahaşkına bu tür hastalar için maaş bağlanamazmı rehabilitasyon merkezi yada ksa süreli kalabilecekleri bir yer biliyorsanız lütfen cevap yazın

 42. #42 panğe gerekyok
  -
  oxman
  -
  29-05-2012 17:49:23 +4

  garip ses duymayı şizofreniyle yorumlamayın depresyonda olabilir

 43. #43 şizofreni mi?
  -
  skyfar
  -
  02-06-2012 12:28:03 -3

  Benim bi arkadaşım var. Kendisini uzun süredir gizliden gizliye takip ediyorum davranışlarını falan. Geçenlerde odada kendi kendine söylenirken duydum ki durum şu;
  Arkadaşım hiç kimseye güvenmiyor. Arkadaşlarına, ailesine. Herkes hakkında gizledikleri şeyler öğrenmiş (doğru şeyler öğrenmiş, uydurma değil) ve bu yüzden hiç kimseyle bir şeyini paylaşmıyor. Gülüyor, espri yapıyor ama kendisiyle ilgili hiçbirşey paylaşmıyor. Geçmişinde de ailevi bir takım yaşanmışlıkları olmuştu. Bunların etkisi midir nedir bilemiyorum ? Hiç kimseyle konuşmadığı için ne bildiğini neye göre ne kadar aşırı tepki verdiğini bilemiyorum.

 44. #44 sedanurgk kardeşim
  -
  tarik turk
  -
  13-06-2012 16:52:08 +1

  sadanur kardeşim çok erken farketmissin bunu annele paylaş önce ve akrabalarınızın bile haberi olmasın erken tedavi net sonuç benim yeğenemide aynı yaşlarda rahatsızlandı erken tedavi ve şimdi çok şükür sapa sağlam ve evlendi şimdi hatta bebeği olacak üzülme tedavisi var bu hastalığın sadece kimse çekinmedne anlatsın durumunu yakınlarına .

 45. #45 şizofreni
  -
  fatma
  -
  20-06-2012 12:40:37 +3

  çvrenizde bu hastalığı yaşayana çok dikkat edin lütfen benim kuzenim 6 yıldır bu hastalığın elinde son zamanlarda ilaçlarını almaz olmuştu içmiyordu ve en acısı kendi babasını kafasına sıkarak öldürdü bulunduğu ortamda siz siz olun yaralayıcı öldürücü hiç bir alet bırakmayın

 46. #46 şizofren
  -
  ibrahim ince
  -
  21-06-2012 06:50:08 +3

  Bilgileriniz için teşekkür ederim.Şizofren hastalığı belirtileri aynen bende de bulunuyor. Ne yapmam lazım?

 47. #47 şizofren
  -
  ali
  -
  29-07-2012 19:10:46 +4

  bizde hayat böyle arkadaş hep ıssızdır çılgındır ömrünün sonuna kadar böylesin diyor doktor bana

 48. #48 şizofren
  -
  mehmet
  -
  01-08-2012 08:45:00 -1

  acaba bu hastalık babadan çocuğuna veya anneden çocuğuna geçer mi yani geçici hastalık mı?

 49. #49 doktor
  -
  doktor
  -
  01-08-2012 09:24:20 +6

  babam cerrahpaşa tıp fak. mezunu ama malulen emekli gece uyumuyor gündüz uyuyordu işe gitmiyordu emekli oldu. odasından çıkmıyor bağırıyor konuşuyor kendi kendine şuan 55 yaşında yıllar önce hast. yatırılmışama sonuç yok herşeyi biliyor aşırı zeki herşeyin içinde bişey buluyor zehirli diyor polisi askeri sevmiyor son ses müzik açıyor yıllardır bizi dinlemiyor kendini mahvediyor bu kadar zeki bi doktorun kaderi böyle işte...iyi olmasını çoooook istiyoruz dua edin sizde ...

 50. #50 shizofren
  -
  t.
  -
  05-08-2012 15:22:48 +2

  yokarda anlatilanlar psychosedur. shizofren diye bu psychose gecirip hastaligi atlatamayan kisilere denir. ornek psychose gecirirsin boyle sonra sakinlesirsin ama belirtiler kalir ve kendine bakmazsan birakirsan yine psychose olursan yada atlatirsin ama birden annen olur yada kotu birsey olur seni cok etkiler yine psychose girersin. ozaman shizofren hastasisin denebilir.
  bu psychoseya giren hastalari asalamayin kizmayin kendine geldiginde bunlardan haberdar oldugunu bilin. o zaten kafasinin icinde kayip olmustur yada normal mantikli dusunmuyordur bari ustune gitmeyin hersey iyi olacak yine beraber gezecegiz (yada nelerden hoslaniyorsa onceleri onu diyin).inanin bir gun kendine geldiginde sizin guzel davranislarinizi bir omur unutmuyacaktir.insan zor durumda dostunu dusmanini bilir derler.napsin hersey Allahtan.dinleyin onu guzel konusun egerki bunaltan varsa ustune giden engel olun rahat birakin.

 51. #51 shizofren
  -
  t.
  -
  05-08-2012 15:45:02 +1

  deniz manische depresief diye birsey var buranin deyimiyle. beyin devamli oyle boyle calisyor, bazende sacma sapan dusunmeklede gecebilir.sevinirsin aglarsin uzulursun sanki film donuyor kafanda.kendini frenlemelisin.deliyim ne diye gezme bosuna degilsin.birseyleri anlamak istiyorsundur bazen ama ortada birsey olmuyabilir.senin gordugun ruyalar normalde olsa birseyler cikarmaya calisma.anne ben bir ruya gordum de o hayirdir der sende anlat.ona cahil gozuyle bakma senin kafan karisabilir ama buyukler mantiklidir.kendi kendine icinden herkez konusur dusunur hani sunu boylemi soylemi yapsam diye.yasin 14 oglum yada kizim.beyin hizli calisiyor spor yap her gun baya bir yorulmani sagla. sonra sakin olmaya calis hep.
  disari bak kuslara yere goge birsey dusunme bak ne kadar guzel hersey.
  birde dahada ilerlerse cikmaza girer gibi, saskin ne yapacagini bilmiyormussun gibi direk
  uzmana danis bu ayip degilki sonucta bazi insanlar doktura gitmeli,onemli olan senin iyi olmandir hep.

 52. #52 shizofren
  -
  t.
  -
  05-08-2012 20:37:04 +3

  mehmet, kendisine sorsana abinin evlenmek istermisin dusunuyormusun hic abi diye belli etmeden.senin sordugun soruya cevap vermek icin abinle bir uzmanin konusmasi lazim.gecmisine bakmasina lazim. bu hastaligi icersinde neler yasadigini hangi zaman asamasinda ogrenmesi ve suanki durumuna bakmasi lazim. sen ona sordugunda mantikli cevap veremiyorsa zaten nasil bir yuva kursun garibim.herkezin hastasi farklidir.dusunceler psychose aninda cogu zaman aynidir.guvensizlik bir numaradadir bence, buda korkulardan gelir. ama herkez kendi hastasina yada kendine gore yanit verirse zaten abine karsi sacma olur.icinde (arada sirada yatarken korkuyormus biri ornegin) korkulari olan arkadaslar gec saate kadar kalmasinlar uyumak icin,duzenli uyuyup duzenli kalksinlar.spor yapin yuruyus gibi birde kahve fazla tuketmeyin korkuyu artiriyor.helede aksam icmeyin.hepimiz olecegiz birgun ama hayat yasamakla guzel.

 53. #53 şizofren
  -
  ahmet
  -
  10-08-2012 05:45:50 0

  ben 17 yaşındayım.babamın şizofren oldugunu düşünüyorum.anneme takmış durumda.annemin yaşı 40 babamın 50 annem kapalı bir kadın.namzında bir kişi babam annnemi sürekli inceliyor kafasında bazı şeyler kuruyor ve gitttikçe ben babamdan nefret ediyorum.bu aile içinde huzursuzluk yapıor.mevsimlik bir şey babamdaki.oruç tutarken daha fazla oluyor.yaşlanınca gittikçe hastalıgı azıyor internette geçmişe baktıgımda başka şeylere yönelik girişler yapıldıgını görüyorum söylemeye ben bile utanıyorum..ne yapacagımı bilmiyorum sadece illerde annemi yanıma alıp babamı kovmayı düşünüyorum

 54. #54 çocuk kalbi
  -
  serap
  -
  03-10-2012 06:46:17 +3

  özellikle anne ve babası bu hastalığa yakalanmış çocuklar için çok zor bir durum. benim annem şizofrendi. iki kız kardeş çok zor günler geçirdik. ama okuduk. şimdi hala aklıma geliyor bazı şeyler gözlerim doluyor. annem hala hasta. ama daha iyi sanırım ya da çocukken kaldıramıyordum. keşke o zaman bu hastalık hakkında daha fazla şey bilseydim. cehaletle birlikte çok kötü...çocuklar sabırlı olun...

 55. #55 YALNIZ TEYZE
  -
  yunus emre
  -
  03-10-2012 21:05:24 0

  merhaba ben kayseri de mekatronik mühendisi öğrencisiyim yeni tuttuğumuz evin alt katında 65 yaslarında yalnız yasayan bir teyze var her gece saat 3 te uyanıp yarım saat bir saat duvarlara demir sürtüyor demiri kaldırıp yere atıyor gündüzde bazen yapıyor bunları ama her gece tekrar ediyo aralıksız bazen aksam okuldan sonra bize geliyor ve alt katında bulunan komsularının ona işkence yaptığını onun odasına doğalgaz saldıklarını onu yakmak istediklerini bize anlatıp duruyor beni yakıyorlar beni zehirliyorlar beni öldürecekler diyip duruyor hatta evlerine yabancı erkeklerin geldiğini söylüyor aksam okul dönüşü eve gitmek istemiyorum her gece onun

 56. #56 YALNIZ TEYZE
  -
  yunus emre
  -
  03-10-2012 21:06:22 +1

  seslerinden dolayı ben kafayı yiyeceğimi düşünüyorum evine girdik arkadaslarla ne kadar demir varsa hepsini sakladık dün gece aşırı fazla gürültü yaptı duvarlara demir sürttü sanki bizim evdeymis gibi sesler geliyordu demiri kaldırıp birden atıyor esyaların yerleriyle oynuyor ve kendi kendine bağırarak hiç susmadan konustu korkudan arkadasımın odasına gittim anlattığı şeyler cok mantıklı fakat davranısları öyle söylemiyor ne yapacagımı bilmiyorum uyku düzenim kalmadı bizim hakkımızda cok iyi düsünüyor konusmalarından belli fakat alt komsularıyla ilgili hic hoş şeyler söylemiyor anlattıklarımı yasayanlar benim durumumu daha iyi anlar diye düsünüyorum teyze gürültü yapma onlarda sana bişey yapmaz diyorum yapıyolar evladım yakıyolar beni diyo fır fır doğalgaz veriyolar sigara tütünü yakıp odama gönderiyolar diyo yer değistiriyom beni takip edip yattıgım yere ates tutup beni ısıtıyolar diyo...sebebi ne acaba Allah yardımcıları olsun diyorum sadece..

 57. #57 kardesim korkuyor ve saldirgan bunun caresine allahrizasi icin yardim
  -
  ramaan demir
  -
  08-10-2012 20:12:10 +1

  kardesim saldiriyor allah risasi icin yardim ve korkuyor

 58. #58 şizofrenimi
  -
  fatih
  -
  22-10-2012 13:28:36 0

  bazen kendim degilmişim gibi hissediyorum aklımda saçma sapan şeyler uyduruyorum belirtiler bandede var çogu ama bunun farkındayım aksine ben insanların arasına girmeye sosyalleşmeye çalışıorum eski kişiligimi çok özledim bu durum canımı çok sıkıo ama kader napalım inş atlatırım .

 59. #59 şizofrenimi
  -
  fatih
  -
  22-10-2012 13:31:56 +2

  kendinden korkmak herşeyde kararsız kalmak ne biçim bi durum Allahım yardımcımız olsun hepimiizin

 60. #60 aslında olmamış
  -
  knnn
  -
  23-10-2012 15:12:07 +8

  olmadığını bildiğim şeyleri olmuş gibi düşünüyorum. Bazen delirecek hale geliyorum. Olayları teker teker düşünüyorum hayır hayır böyle olmadı diyip rahatlıyorum ama daha sonra ya öyle birşey olduysa diye kendimi yiyip bitiriyorum yeniden. örneğin yazdıklarımı tekrar tekrar kelime kelime okuyorum sanki kötü birşey yazmışım gibi. fişi çektim mesela defalarca kontrol ediyorum. kapıları kapattıktan sonra da öyle. sınav kağıdını hocaya veriyorum ama dakikalar sonra ya vermediysem diye endişeleniyorum. ne yapacağımı gerçekten bilmiyorum. kafayı yemek üzereyim bana yardım edecek birisi var mı?

 61. #61 cocugum
  -
  mahmut danimarka
  -
  30-10-2012 16:41:59 +4

  Allah kimseye vermesin cok zor benim cocugum dort senedir rahatsiz ben cocugumdan daha cok aci cekiyorum

 62. #62 kkk
  -
  haha
  -
  07-11-2012 02:29:33 0

  beni tarif etmiş ama paranoidmiyim yoksa diğerimi bilmiyorum müzik dinlerken kendimi söyleyenin yerine koyuyorum filim izlerken bişi yok ama filim bitince bitane senaryo uyduruyorum ve içinde yaşıyorum:) şüpheciyim yemek yerken şüpeleniyorum:) evde herkese küfür ediyorum beş dakka sonra çok mutlu bi kişiliğim olu veriyo ama tuhaf sesler dumuyorum gayet te inaçlıyım :)

 63. #63 İnşallah yazdıklarım faydalı olur
  -
  Birkul
  -
  08-11-2012 01:15:25 +1

  Değerli arkdaşlar,değerli dostlar öncelikle buhastalığa yakalanan kardeşlerime sabır diliyorum.Allah cc yar yardımcıları olsun.Ben bir doktor değilim.Ancak fikir sahibi bir insanım.Öncelikle bu hasta sizseniz şüphecilikten kurtulun.siz sakın tepki göstermeyin tepki gösterdiğinizde çevrenizdekiler daha çok üstünüze gelebilir.Sakin olun hastalık konusunda sıkıntınız olmsın.korkulacak hiç bir şey yok.İnsanların eline ve diline düşmeyin yeter.İnsanların diline veya eline düşmüşseniz,onların gözüne değer bir başarıya sahip olmaya bakın.mesela öğrenciyseniz okulu bitirmeye daha iyi yerlerde olmaya gayret edin.Yok öğrenci değilseniz. sanatla uğraşı gösterin. çevrenizdeki insanlar sizi bu hastalığa itmede en birincil sebeb olabilirler.yine cevrenizdeki insanlarda sizi bu hastalıktan kurtaracak kimslerdir.

  Misal bir kitap yazmayı,şiir yazmayı deneyin.Bunun haricinde doktorun verdiği ilaçları alıyorsanız ihmal etmeyin.ayrıca papatya ve ada çaı için.

 64. #64 yıllarca şizofreni bir abiyle yaşamak
  -
  ne desem boş
  -
  13-11-2012 20:12:39 +2

  Çocukluk yıllarımdı annemin abimin bi yere gidince onu beklemeye başlaması ve merak etmesi, benden küçük kardeşimle ben abim evden çıkınca, gidebileceği yerlere bakardık... ben ilkokuldaydım kardeşimde daha okula başlamamaıştı. şimdi üniversiteyi bitireli 10 yıl oldu ... 25 koskoca yıl... anlatacak o kadar şey var ki, burada okuduklarım gözlerimi doldurdu, ağlattı...çaresi yok.. belki bir uğraş sahibi yapmak lazım. Bazı gençlerin yorumlarını okudum, iyi olmaya gayret edinin olumlu şeyler düşünün ve mutlaka bir uğraş edinin. MUTLAKA DR.a gidin.
  Hastalığı artık abim gibi çok ilerlemiş olanlar için ise Allah'tan sabır , güç diliyorum.
  Allah aile yakınlarına güç versin.Ben çok araştırdım nereye yatırabilir sürekli, bir eğitim gibi uğraşta yapılabilecek bir rehabilitasyon merkezi bugüne kadar kurulmalıydı. Ama hala yok.... zaman geçiyor hayat ilerliyor, Şizofreniler derneği var bir çok ilde ama yeterli fayda sağlayamadı.Acil rehabilitasyon merkezi diyorum....

 65. #65 ÇOK ACI
  -
  medusa
  -
  14-11-2012 09:22:28 +2

  1 yıldır görüştüğüm evlenmeyi düşündüğüm sevgilimin tutulduğu hastalık.. ilk başlarda paronoyaklaşmıştı kendi kendisine kafasında birşeyler yaratıp benimle tartışıyordu onunla konuşmadığım zamanda sanki onu aldatacağımı kandıracağımı düşünüyordu konuştuğumuzda seninle ilgili değil benim yüzümden diyordu telefon konuşmalarımızda telefonu kapattıktan sonra arayıp sen bunu bana neden diyorsun diyordu ama halbuki öyle bir konuşma geçmemişti aramızda annesiyle görüşmelerimde kendisini odasına kapatıp karanlıkta oturuyormuş saatlerce aynı noktaya bakıp düşünüyormuş şiddet eğilimi vardı durduk yere kırıp döküyordu saldırganlaşmıştı. kendi kafasında birşey uydurup ona inanıyordu uzun uğraşlar sonucu doktora gitmeye ikna ettik bu hastalığın ilk evrelerindeymiş ilaç tedavisine başladı durumuna göre hastaneye yatırmayı düşünüyormuş

 66. #66 ÇOK ACI
  -
  medusa
  -
  14-11-2012 09:27:28 +1

  bazen bana çok kötü ithamlarda bulunuyordu gözlerimde şeytan görüyormuş konuşuyormuşum falan artık dayanamadım beni bu kadar yıpratmasına acı çektirmesine kendisini hasta olarak görmüyor kabul etmiyor o kadar çok şey yaşadımki anlatamam evet ondan ayrıldım bende çok evlenmek istemiştim ama bu şekilde bir ömür geçiremezdim ben hasta daha olsam senin yüzünden diyor bana ondan şimdi çok uzağım belki hastaneye yatmıştır yaşamayan bilemez allah tüm bu hastalığa yakalananlara acil şifalar versin

 67. #67 şizofen
  -
  büşra
  -
  16-11-2012 11:10:23 0

  babamm gardıyandı... nöbetınde mahkum kacınca görewı ıhmaldenn ceza aldıı we hıc ummadıgımız bı ana ceza evıne gırdı...abimm 4 yıl kadar bi süredir madde kullanıyorduu.. ben annem ve 2 kız kardeımm bırde bı oglan kardesım ogecen yıl boyunca amcamlar bıze baktı... aılemızdee en buyuk abımdı.. we o bıle henuz 20 yasındaa.. abımm madde kullandığı için çalışamıyor calıstıgı gunde en fazla yarım gun calısır parasını alıp istem dışı dırek maddeye kosardı... gunlercee sokaklarda yattığıı olurduuu..
  ne yapacagımızı bılmezz cogu kezz caresızce elımızı allaha acıp yalwarırdıkk..
  manısaya goturduk 1 ay yattı geldı az ıyıdı tekrar gıttı 10 gun yattı soakklarda daha berbat oldu tekrar goturuk manısaya kactı geldı.. babam cezaewınden cıktıı 6 ay oldu we halaa kullanıyorduu su an cokk kotuu manısaya goturdukk we şizofrenı tanısı konulduu henuzz erkenn bencee tedawısı içinn ne yapmalıyızz???

 68. #68 şizofren miyim ki ?
  -
  kübra nur
  -
  16-11-2012 21:05:46 +3

  Bendeki öyle bişey ki hayali dünyam var. Ve bu dünyada çeşitli arkadaşlarım var. Onlarla konuşuyorum, yanıtını da kendim veriyorum.Yani kendi kendi konuşuyorum. Çeşitli olaylar oluyo. Mesela izlediğim dizide ne oluyorsa benim hayali dünyamdada o oluyo gibi gösteriyorum. o olayı yaşıyorum. Bazen kendime deliriyorum galiba falan desemde bu huyumdan vazgeçemiyorum olmuyo başaramıyorum. Çok şey araştırdım bunlarla ilgili ama fayda etmedi hala devam ediyor bu olaylar. Ne yapabilirimde bu sorun çözülür ki ?

 69. #69 isimsiz
  -
  lizst
  -
  19-11-2012 13:58:16 +2

  evet kübranur bendede aynısı hatta daha ilerlemiş durumda daha karmaşık küçüklükten beri böyleyim şimdi daha ilerlemiş durumda sürekli müzik dinliyorum ve kimsenin tahmin edemeyeceği şeyler yapıyorum......

 70. #70 korkuyorum lutfen okuyun
  -
  Işıl
  -
  29-11-2012 22:54:07 +2

  annem 47 yasında gırdıgı ısyerındekı patronuna asık oldugunu soyledı ılk basta normal olabılır dedım babam zamanında cok seyler yaptı ama patronuyla kesınlıkle bır ılıskısı yok emın oldum durmadan yukses sesle muzık dınlıyor durmadan yanlız kalmak ıstıyor derken cok kotu davranmaya basladı ıskanbıl falını herkez bılır bılgısayarda artık ne anlıyorsa durmadan kendı kendıne guluyor konusuyor dalıyor v.s bavulunu topladı ben gıdıyorum onla yasıcam dedı basta ınandım bırı var sandım dısarı cıktık yarım saat bekledık gelmedı oldu aglamaktan sonra yuzunde guller actı dıyo asık oldum sucmu sızde olduz gıbı seylero benı kurtarcak gelıp alacak falan dedı anne anlat ne oluyor dedım kartlar dıyo dedı kafyı yedım sonra bagırdım cagırdım kardesım var erkek serıfı

 71. #71 korkuyorum lutfen okuyun
  -
  Işıl
  -
  29-11-2012 22:57:52 0

  kardesımı aradım aldı karsına konustu cok sakın hıc tepkı yok asık oldum dedı benı gelıp alacak bu hayattan kurtaracak babanla yasmıcam falansımdı arkasında kalıyor benden supelenıryomus ben o asık oldugu kısıyle gorusuyormusum dr randevusu aldım benımdemı doktara anlatmm alız ne yaptıkları kendıne gore anlamlı cunku hersey benden nefret edıyor offffff

 72. #72 Cevap Veren Olursa Sevinirim
  -
  Faruk
  -
  30-11-2012 15:39:14 +2

  Merhaba oncelikle. Annemle babam arası cok kotuydu.. en son 7 ay once kavga ettiler annemle biz 3 cocuk evden tasındık zar zor ayaklarımızın uzerinde durabiliyoruz.Biraz geçim sıkıntımız var. Neyse annem babama dava açtı su an 6-7 ay olmsdur dava açalı. ablam birleşmelerini istiyor ve bi kere intihar etmeye kalktı ilaç içti 3 hafta hastanede yattı kurtuldu. ablam dava açılmasından bu yana cok garip davranıslar yapıyor. sarkı açıp gülümsüyor. telfonu kulağına tutup evde dolanıyor. Birden garip garip sesler çıkarıyor ağzından. Hareketleri cok değişti. Yatağında yatarken birden kalkıp dolanmaya başlıyo
  &&&DEVAMI ALTTA.&&&

 73. #73 Cevap Veren Olursa Sevinirim
  -
  Faruk
  -
  30-11-2012 15:40:33 0

  nedenini sorunca kızmaya başlıyo. Hic çozum aramıyo her zaman sorun arıyo. Hep bağırıyo. Ben de o ailenin çocuğuyum ama ben onun gibi hep sorun aramıyorum.
  Herkez onun ustune düşmüş mahvoldu / çok şey çekdi falan diyorlar akrabalarımız.
  Ama bende o ailenin çocuğuyum bende onun çektiklerini çektim ama ben onun gibi daha da kendi sorunlarımı dışa vermedim içime attım.
  Yani demek istediğim normal biri gibi davranmıyo sanki dünyanın en çileli insanı oymuş gibi davranıyor.
  Herkeze cok saygısızca davranmaya basladı. Yatarken birden uyanıo evde dolanmaya baslıyo. Telfonu kulağına dayayıp gülümsüyor bi kere dedim napıyosun niye oyle yuzunu sekiller ediyosun falan bağırmaya başlıyo cok sinirli.

 74. #74 Cevap Veren Olursa Sevinirim
  -
  Faruk
  -
  30-11-2012 15:41:12 +2

  YANİ SORUM ŞU ABLAMDA SİZOFREN BELİRTİSİ VARMI? VARSA NE DERECE. CEVAP VEREN OLURSA SEVİNİRİM.

 75. #75 Ben şizofrenim
  -
  Ela
  -
  04-01-2013 19:52:49 0

  Ben 14 yaşındayım ve şizofreni hastasıyım ya da öyle olduğumu düşünüyorum ama bütün belirtileri var psikoloğa gitmeli miyim ?
  Hayali arkadaşlarım var ve onları bir tek ben görüyorum garip sesler duyuyorum örneğin kulağımda çocuklar bağırıp duruyo konuşurken sürekli ani ani duraklıyorum sonra iç dünyamla dış dünyamı çok karıştırıyorum insanların çoğundan nefret ediyorum sevgilim var sevgilime bişey yapmaktan korkuyorum sizce ayrılmalı mıyım ama onu çok seviyorum lütfen cevap verin ŞİZOFREN MİYİM ?

 76. #76 06
  -
  su
  -
  16-01-2013 13:18:19 +2

  merhaba. 23 , ozellıkle tek kaldıgım zamanlarda sankı karsımda bırı varmıs gbı saatlerce konusuorum. ev arkadasımın sureklı benım kotulugumu ıstedgnı dusunuorum. olmayan seler sureklı olmus gıbı anlatıyorum sureklı. herkes benı kıskanıomus herkes kötulugumu ıstıomus gıbı hıssedıorum ve kaygılarımdan ve negatıv dusuncelermden dolayı gecelerı uyuyamaz oluyorum.lutfen bıse solyın sızce bunlar belırtı mı?

 77. #77 06
  -
  su
  -
  16-01-2013 13:19:24 0

  merhaba. 23 yasındayım, ozellıkle tek kaldıgım zamanlarda sankı karsımda bırı varmıs gbı saatlerce konusuorum. ev arkadasımın sureklı benım kotulugumu ıstedgnı dusunuorum. olmayan seler sureklı olmus gıbı anlatıyorum sureklı. herkes benı kıskanıomus herkes kötulugumu ıstıomus gıbı hıssedıorum ve kaygılarımdan ve negatıv dusuncelermden dolayı gecelerı uyuyamaz oluyorum.lutfen bıse solyın sızce bunlar belırtı mı?

 78. #78 Şizofrenmiyim
  -
  GüneşM.
  -
  18-01-2013 18:04:15 +2

  Arkadaşlar benimde kendime göre bazı sorunlarım var.Ama şizofren olup olmadıgımı pek anlayamıyorum doktora gıtmeyı cok dusunuyom ama utanıyorum acıkcası.Sıkıntım ailemle aramda buyuk bır sıkıtım var sorun su özellıkle babamla tartısırken cok bagırıyorum buna tanık olan bırı olmuyo olsa heralde dövecegımı sanır ama öle bısı yapmıyorum tabi sadece bagırıyorum ama istem dışı ayrıca en kucuk bır seyden sorun cıkarıorum kızıp bagırıyorum bu tartısmaların ardında hemen ölümü düşünüyorum bı kaaçkere yeltendım allah korkusu agır bastı yapamaadım. yukarıda anlatılanlardan sadece negatif belirtiler var durumuma uygun yazıldıgı gıbı toplumdan uzaklasma gercekten var kendıne ıyı bakamama oda var ıcıne kapanıklık oda var işte durumum bundan ıbaret acaba bana yol gösterecek bırı varmı yarıdm ıstıyorum.

 79. #79 yardımcı olursanız sevinirim
  -
  berat
  -
  22-01-2013 03:08:10 +2

  20 yasındayım cocuklugundan berı hayalını kurdugum unıversıteyı kazandım ama hayattan sogudum gtar calmayı cok istıyodum kursa gıttım bıraktım okula dogru durust gıtmıyorum sınavlara hıc calısmıyorum asırı unutkanlık basladı sureklı esyalarımı kaybedıyorum olayları hangı sırayla yasadıgımı karıstırıyorum kendiyle ilgilenen bi insandım simdi yuzumu bıle yıkamaktan acızım yataktan hıc cıkmıyorum nerdeyse uyumadıgım zamanlarda da yataktayım hastaneye gıtcem ama o bıle zor gelıyo cok guzel knusan bırıydım fakat sımdı sacmalıyorum ve yasanmamıs olayları veya baskalarının anılarını kendım yasamıs gıbı anlatıyorum bunu arkadaslarımın bırcogu soyleyınce farkettım yıne de ben yasadıgıma emınım bıde gece uyuyamıyorum sızce ben sızofrenmıyım

 80. #80 bana dua edin
  -
  zavallı ben
  -
  28-01-2013 02:27:34 +2

  arkadaşlar ben 3 çocuk annesi bi bayanım çok bastırılarak büyüdüm okula gtmek istedim izin vermediler 1 tane bile arkadaşım yoktu bigün tv izlerken bi psikiyatris dediki insanın en iyi dostu kendisidir..demese bile başka çarem yoktu çok sert davranan bi anne ve kıskanç bir babam vardı ...b bendeaynalarla konuşmaya başladım aslında gerçektende başka çarem yoktu.aslında fazlasıyla aklıbaşında biriyim mantıklıyım ve sosyalim fakat gelgörelim bazenboşbi odaya giriyorumkendi kendime muhabbet ediyorum..bazen nebiliyim çok zengin arabası olan devamlı araba kullanan biriyimişim gbifalan hareket ediyorum saçma sapan şeyler işteee :(( bunların olmadığının farkındayım ama engel olamıyorum kendime o değil çocuklarım büyüyo ve ben kmse bilsin istemiyorum..utanıyorum allahm kmseye vermesin ..330 yaşındayım zavallı eşim yaa aldatıyosun die bazen çoküzüyorum onu öfkemin önüne geçemiyorum ve eşim çok dövüyo :(( nolur bana dua edin ...

 81. #81 hastamıyım
  -
  orhan
  -
  02-02-2013 23:10:27 +1

  kendi kendime konuşmaya başladım konuştugumu bazen farkediyorum bazen farketmiyorum.acaba seslimi düşünüyorum.kısacası kendimden korkmaya başladım

 82. #82 hastamıyım?
  -
  ezgi_
  -
  04-02-2013 11:07:08 +1

  bndede şöyle bir durum var.bazen en sewdiğim yabancı dzileri izledikten sonre bazı karakterlerin bni izlediini düşünüyorum ve onlarla ilgili hayal kuruyorum.bunu aşırı saçma olduğunu yada aptalca ve gerçek olmadıını biliyorum.bu aralar bnde içime çok kapandım.birde bu aralar karanlıkta kalmayı çok sewiyorum.ewe bi damla ışık girdiğinde deli oluyorum.ailemlede çok konuşmuyorum iyice içime kapandım.birde kendime hiç mi hiç güvenmiyorum.okulda da çok başarılı bi kızım.acaba sorun bendemi.lütfen bunu okuduktan sonre bana yorum yazın

 83. #83 hastamıyım?
  -
  ezgi_
  -
  04-02-2013 11:09:37 0

  ben de kendi kendime konuşmaya başladımbirde genellikle okulda dersler yoğunlaşmaya başladığında kendi kendime konuşmayı iyice arttırdım.

 84. #84 dinleyin
  -
  hemsire
  -
  04-02-2013 11:18:21 +3

  bu belirtilerin birazı görülüyorsa şizofrensiniz demek değil. tıpta okadar cok psikolojik hastalık varki... ayrıca hastalık hastası olmakta bi rahatsızlıktır. bir hastamız vardı aylık iğnesi varmış onu vurdurunca norrmal biri gibi oluyodu. saldırganlık vs gıbı seyler yoktu yalnızca biraz yalan söylüyody. ama gercklede bağlantısı kopuk değildi biraz zeka yaşı düşük biri gibi hareket ediyodu. eğer hemen bu belirtiler bendede var şizofrenmiyim demek anksiyeteyi artırır zaten.ayrıca şizofrenler hastalığını kabul etmezler.siz bu belirtiler bende varmı dyerek bunun farkındasınız zten başka bir psikolojik problem olabilir mutlaka dra gidin

 85. #85 kendi kendime konuşuyorum
  -
  deli
  -
  06-02-2013 10:07:13 +1

  şizofreni olduğumu sanmıyorum sadece normal mi öğrenmek istiyorum herkes kendi kendine konuşur ama son 1 yıldır aşırı şekilde kendi kendime konuşuyorum bazen sinirleniyorum kendime yada düşündüğüm kişiye küfürler ediyorum sonda bir anda kafama vurup susmalıyım diyorum bir kaç sn sustuk dan sonra tekrar başlıyorum ve başladığımın farkına varmıyorum farkına vardığımda çok dan başlamış oluyorum engel olamıyorum bu normal mi sizce?

 86. #86 kız kardeşim
  -
  beyzaberen
  -
  26-02-2013 09:18:51 +2

  merhabalar,kızkardeşim 2 senedir içine kapanık,kendi kendiyle içinden konuşuyor gibi,kalabalıkda bizim yanımızda var olduğu halde yok gibi,ailece oturup konuştuğumuz zaman yanımızda olduğu halde konuşulanları dinlemiyor,soru sorduğumuzda saçmalıyor,veya konuşmayı sondan yakalayıp bizim saatler önce konuştuğumuz konuyu konuşup,az önce söyledik ya kızım dediğimizde şaşırıyor.Kitap okuyor gibi odasına giriyor,günlerce kitabın aynı sayfasında duruyor,sayfa hiç ilerlemiyor,günlük tek başına dışarı çıkıp dolaşıyor geliyor,bazen odasında kendi kendine ağlıyor, sorduğumuzda yok ağlamadım diyor,sıkıntın mı var dr gidelim diyoruz siz kendiniz gidin benim birşeyim yok diyor.KPS için çok uğraştı atanamadı,tarih öğretmeni başlarda onun için bunaldığını düşünüyorduk,ama gittikçe daha çok içine kapanıyor.sizce rahatsızlığı şizofreni midir?

 87. #87 yengem
  -
  irem
  -
  27-02-2013 15:28:11 0

  yengem yani dayımın karısı dini işlerle uğraşıyo bagıra bagıra bismillah deyip kuran okuyo annaneme ve aileme laf söylüyo bi gün sonra gellip hiç birşey olmamış gibi davranıyor.kendi kendine konuşuyo cinleri var heralde tembel hiç ev işi falan yapmıyo aynı belirtileri var napsaK bilmemki

 88. #88 depresyonmu,şizofrenimi
  -
  sibel
  -
  06-03-2013 22:49:31 +2

  sürekli gözüm dalıyor kendime geldiğimde ya kendimle konuşuyorum ya hayal kurmuş oluyorum. zihnimde sürekli birşeyler yaşıyorum. yaşamadığım şeyleri yaşamış gibi anlatıyorum. bazen çok sinirli davranabiliyorum. bazen kararsızlıkta yaşayabiliyorum. bunu kendi kendimede aşabilirim gibi geliyor. bazen anlık unutkanlıklarım oluyor. evden çıkmadan önce ocağı kapıları tekrar tekrar kontrol ediyorum.bazen sürekli uyumak istiyorum.

 89. #89 tane
  -
  huseyin
  -
  07-03-2013 22:21:14 0

  Merve arkadasim. Bim kadesimde sizofren 8gun hastanede yatti. Ruh ve psikiyatri birimi olan hastanelerde yatabilir. Yatakli hastanee. Goturmelisiniz ama.gecmis olsun

 90. #90 psikiyatri
  -
  can
  -
  11-03-2013 18:23:32 0

  merhabalar yaşım 15 bazen garip garip sesler duyuyorum çok sesisim çekingenim sanki evde kimse yokken biri varmış gibi hisediyorum ilaçta içiyorum ama fayda etmiyo bide kafama takıyorum ben hasta mıyım?

 91. #91 hastalık
  -
  can
  -
  11-03-2013 18:32:31 +1

  benim yaşım 15 arası kendi kendime gülüyorum herşeyi kafama takıyorum bazen halüsünasyonlar görüyorum evden hiç çıkmıyorum sürekli yatmak isiyorum napmalıyım biri yorum yazsın psikologada gittim napmalıyım?

 92. #92 hastamıyım?
  -
  gamze
  -
  11-03-2013 19:53:28 +1

  bende sürekli ellerimi yıkıyorum pis dolaşmak istemiyorum sanki ellerimde köpük kalırsa hastalanacağım sanıyorum. Sizce psikolojik tedavi almam gerekiyor mu arkadaşlarım sorunlarımın olduğunu düşünüyor. Sadece ellerimin temiz olmasını istiyorum

 93. #93 ben şizofrenmiyim ??
  -
  rukia
  -
  12-03-2013 18:41:51 0

  arkadaşlar , herhangi bi ses , görüntü koku yada değişik şeyler algılamıyorum . ama nerdeyse hergün gece geç saatlerde sanki odanın içinde birileri varmış gibi hareket ediyorum . olmamış bişeyi olmuş farzederek yaşamaya çalışıyorum . pskoloğa gitmeye çekiniyorum . ama bu çok sık sık sık olmaya başladı . artık korkmaya başladım . sizce ne yapmalıyım ?

 94. #94 şizofreni belirtisi mi?
  -
  sidar
  -
  14-03-2013 08:22:05 -2

  Kıyamet gününe yaklaşıldığı zamanlarda geleceğine inanılan Hz.Mehdi nin kendisi olduğunu iddia eden bir arkadaşımız var ve biz ona anlam veremiyor yardım da nasıl edeceğimizi bilmiyoruz.Sizce bunlar şizofreni belirtisi olabilir mi?.Acilen cevap yazarsanız sevinirim..

 95. #95 şizofreni belirtisi mi? yardım isdiyorum yaşım [[[[[14]]]]
  -
  Ege
  -
  01-04-2013 17:05:57 0

  Merhaba oncelikle arkdaslar ben şizofren miyim nasıl biriyim oynremke isdiyorum
  durduk kere hiçbirsey olmadan gülebiliyorum ve gülerken aglıyacak pozisyona geliyorum tuturoyrum kendımı aglamamak için..

  ve baska koku alıyorum hayel goruyorum cokkk yasantımda kendı kendıme konusuyorumm olmamıs seyleri goruyorum olmus dıyorum iddalasıyorum bide ne yapmam gerek baya cok sey var bide bunu unutmadan

  bi kavgaya girince mesela canım acımıyor acıyor ama cok acaımıyor hissetmıyorum nerdeyse dayana biliyorum acıyaa buna cvp atın aradkaslar acill!! ne yapmam gerek

 96. #96 şizofreni belirtisi mi? yardım isdiyorum yaşım [[[[[14]]]]
  -
  Ege
  -
  01-04-2013 17:07:00 0

  Merhaba oncelikle arkdaslar ben şizofren miyim nasıl biriyim oynremke isdiyorum
  durduk kere hiçbirsey olmadan gülebiliyorum ve gülerken aglıyacak pozisyona geliyorum tuturoyrum kendımı aglamamak için..

  ve baska koku alıyorum hayel goruyorum cokkk yasantımda kendı kendıme konusuyorumm olmamıs seyleri goruyorum olmus dıyorum iddalasıyorum bide ne yapmam gerek baya cok sey var bide bunu unutmadan

  bi kavgaya girince mesela canım acımıyor acıyor ama cok acaımıyor hissetmıyorum nerdeyse dayana biliyorum acıyaa buna cvp atın aradkaslar acill!! ne yapmam gerek vee sesleri duyuyorum barıs sesleri yardım edın aradkaslar

 97. #97 PsikoLoJiK
  -
  Özdemir
  -
  07-04-2013 17:15:40 -1

  Merhaba Sevgili Kardeşlerim Ve Ablalarım . Bundan 2 Sene Önce PsikoLoJiK Bi HastaLıqa Yakalandım Benim Sorunum Şunlar . Devamlı İçimden Küfür Ediyorum Bunları da Dışardaki Kişiler Anlar Diye Çok Korkuyorum Hep İçime Kapanık Birisiyim Bi İnsanın Aklına Gelmicek Şeyleri Düşünüyorum Ama Ben Kendim Yapmadan Yani Kendim Düşünmeden Oluyor Bunlar Normal Kullandıqım İlaçlar Var Onları İçince de Normal Bi İnsanmış Gibi Hareketlerim Değişiyor Hep Olumlu Bakıyorum Herşeye . Saçma Sapan Kelimeler Üretiyorum İçimden Konuşarak Ama Ben Kendim Konuşmuyorum Nolur Bana ALLAH Rıza İçin Yardım Edin Saygılar .

 98. #98 kendikendine konuşma
  -
  nt
  -
  18-04-2013 20:46:06 +3

  arkadaslar babamda kendi kendine konusma ve davranıs bozukukları var tavsiye edeceğiniz doktor vs varmı lütfen acil... cvp

 99. #99 şizofrenı şizoaktıf ve made ıle bu hastalıgı nasıl ayırırız bagmlılardada 6 7 ay şizofern tarzı drumlar oluyr dr yanılmazmı sızce
  -
  nurdan akman
  -
  30-04-2013 13:53:21 0

  lutfen maddeyae baglı sızofrenın yanıtını ıstıoyorum ve ınamıyorum bır arkadsımn ogluna bu tanı verılmıs ve asla ınanmıyorum madde ıle sızofren arasında cok fark var bagımlılıgından dolayı ıce kapanma ve şizofrenı şizoaktıf tarzı drum olabılır dıyrum yanıt lutfen tsk

 100. #100 sizofreni hakkinda
  -
  ela
  -
  30-04-2013 16:56:58 +2

  merhaba arkadaslar,biraz once yorumlarin cogunu okudum.ben de psikoloji master ogrencisiyim.yardimim dokunabilir diye bir seyler yazmak istedim.oncelikle supheleriniz varsa kesinlikle ve kesinlikle yardim almalisiniz.semptomlar bir seylerin bi yerlerde yolunda gitmedigini gosterir,ayni fiziksel hastaliklarda oldugu gibi.bazi kardeslerim utaniyorum gibi seyler yazmislar,bu utanilcak bir sey degil,aksine saglik icin gerekli.birde semptomlari okuyup kaygilananlar olmus,dikkat panige gerek yok.herkesin yalniz kaldiginda kendi kendine konusmuslugu vardir,ya da kapi zilinin caldigini duyar gibi olmusuzdur.bunlar herkeste ara sira olabilir.sizofreninin farki gunluk hayti butunuyle etkilemesi.ikisini ayirdetmek lazim ama dedigim gibi supheniz varsa ve hastaligin baslangic evresinde oldugunuzu dusunuyorsaniz hemen yardim alin,ne kadr erken o kadar iyi.birde sunu unutmayalim eger siz ya da yakinlariniz sizofrenik iseniz,bu bir imtihan,yaradanin bizlere verdigi.

 101. #101 ege ye cevap
  -
  ela
  -
  01-05-2013 07:42:39 0

  merhaba ege,yazdiklarini okudum..koku aliyorum,hayal goruyorum demissin,ne zamandan beridir devam ediyor?

 102. #102 soru
  -
  dalya
  -
  11-05-2013 11:12:52 +1

  şizofrenik hastalığın hapı nedir? tiger happı nerelerde kullanılır ?

 103. #103 dsadsa
  -
  yusuf
  -
  13-05-2013 15:28:14 +2

  arkadaşlar şizofreni yalnız oynanmaz kitabını okuyun adeta hastalığı açıklıyo bide çok güzel bir kitap resmen hastalıpğın nasıl olduğunu ne gibi rhsal durumlar olduğunu açıklıyo

 104. #104 bana yardım edin
  -
  merve16
  -
  14-05-2013 11:41:12 0

  merhaba ben 20yaşında bir bayanım okuyorum burada yazan bütün belirtiler bende fazlasıyla var.yolda yürürken bazen kendi kendimle konuşurken buluyorum sonra gerçek olmayan kendi kurduğum hayallere inanmaya başlıyorum.mesela eski sevgilimle arkadaş kaldık ama geçen gün bana başkasıyla nişanlanacağını söledi onu söledikten sonrasanki onunla evlenmişiz ve çocuğumuz varmış gibi davranmaya başladım ve bunun gerçek olmadığını anlamam 2 günümü aldı.doktora gitmeye utanıyorum ama bunun ilerlemesinden de korkuyorum ne yapmam lazım

 105. #105 şizo.negatif
  -
  asya
  -
  17-05-2013 14:21:37 +2

  bende 1 ay içinde ani degişiklikler başladı dünyayı farklı algılamaya başladım ilk başlarda ne oldugunu anlayamamıştım farklı bi dünya da farklı bir algıya sahibim eski hayatımla alakası yok içim gidio eski hayatımı hatırladıkça ölseydim de bunu yaşamasaydım diorum saatlerce öylece amaçsızca oturuorum karşımdaki konuşuo hiç tepki vermiyorum aslında umrumda da degil pimi çekilmiş bi kukla gibi hissediorum kendimi... sinirlenmek,heyecanlanmak,aglamak bu duyguları yaşarken zorlanıorum bu tepkileri vermem çok güç oluo ruh gibiyim ben gibi olan warsa nolur yazsın ne oldugunu bulmak zorundayım ailem bişeyin yok dio ama içinde yaşıyan bilir:((

 106. #106 negatif belirtiler
  -
  asya
  -
  17-05-2013 14:40:19 +3

  herşey 1 ay içinde oldu bende negatif belirtiler var herşeyi farklı algılamaya başladım sanki farklı bir dünyada yaşıyorum eski hayatımla hiç alakası olmayan algılarım var degişik bir dünya...
  eski günlerim aklıma geldikçe hiç bişey yapamamak,elimin kolumun baglı olması beni çok üzüyor düşünsenize adam karşınızda konuşuo ölece robot gibi hiç tepki vermeden onu dinliyorsunuz adam sinir krizi geçirse öylece mal gibi bakıyorsunuz aslında sinirlenmek istiyorum heyecanlanmak kıpır kıpr olmak ama ne mümkün vücumu taşıyabildigine şükrediyorsun...bellek desen bulanık,algılar tuhaf,uygun olmayan tepkiler,olayları kavrayamama,duyguların yokmuş gibi hissetme,bir taş gibi soguk oluyorsun bazen diorum bunu yaşayacagıma ölseydim bunun ne oldugunu bulmak zorundayım yardım edin lütfen şizofren miyim??

 107. #107 §izofreni
  -
  can
  -
  19-05-2013 12:31:18 +2

  aynen banada öle oluyo hiç tepki vermiyorum hiç konuşmuyorum çok heyecanlanıyorum insanların bakmasından utanıyorum napmalıyım sizce? 15 yaşındayım

 108. #108 can
  -
  asya
  -
  20-05-2013 15:21:54 +1

  ailem şimdiden hacı hoca arayışına girdi buna bile engel olamıorum istemedigim halde bence bi doktora git bana nöroloji duygudurum bozuklugundan bahsetti ama gerçegi degerlendirmekte zorlanıorum ben şizofreniden şüpheleniorum buraya yazarken bile çok bunalıorum üst sayfadaki negatif belirtileri iyi oku senin duruma benzer mi peki kendini kavanozun içinde gibi hissediyor musun çogu şeyi iç dünyanda mı yaşıosun bende bu da war aynı zamnda uygunsuz tepkiler veriorum farkında olmadan örn olarak hocanın karşısında gülmeye başladım istemeyerek :))

 109. #109 can
  -
  asya
  -
  21-05-2013 12:27:20 0

  en kısa zamanda psikiyatri ye gitmeni tavsiye ederim ona buna anlatıp kendini yorma boş yere kimse anlamaz çünkü seni doktoruna anlat her şeyi destek olacaktır sana merak etme

 110. #110 asya
  -
  can
  -
  26-05-2013 14:05:06 -1

  Asya aynen dedigin gibi oluyo psikkloğoda gidiyorum fayda etmiyo bide kendi kendi gülüyorum konuşurken çok sacmalıyorum hastaneye mi yatsam acaba

 111. #111 can
  -
  asya
  -
  26-05-2013 18:19:17 -1

  bence hastaneye gerek yok şimdilik beklemekten başka çare yok ben geziorum sürekli hiç boş durmuorum allah hastaneye düşürmesin moralini iyi tut yoksa şiddetlenio haberin olsun :)
  bu arada aklıma geldi hafızanla ilgili gariplikler war mı

 112. #112 asya
  -
  can
  -
  26-05-2013 18:27:20 -1

  Okuldan çıkınca koşa koşa eve gitmek istiyorum depresyona girmi§im galiba herşeyi kafama takıyorum burnuma mesala çok taktım estetik olmak istiyorum hafızamda sorun yok

 113. #113 asya
  -
  can
  -
  26-05-2013 18:34:46 +2

  Şuan yok şuhan tek düşündüğüm şey sbs bide hep yatmak istiyorum kendi kendime konuşmak istiyorum asya

 114. #114 can
  -
  asya
  -
  26-05-2013 20:58:47 0

  ben yaşadıgım hayatı hissetmiorum mesela en büyük sorunum bu..facede yazan herhangi bi yazıya nasıl tepki vermem gerekio bilmiorum duygularımı ifade etmekte zorlanıorum ama çogu şeyi içimde yaşıorum sinirlenirken bile o kadar zorlanıorum ki,glamak istiorum beynim felç olmuş gibi sadece sessizce gözyaşı döküorum hıçkıra hıçkıra aglayamıorum yüzüm felç olmuş gibi senin ki başka bişey olabilir doktor dedi agır bi depresyon geçirio olabilirsin demişti karşımda müzik çalıo oynamak istiyorum oynayamıorum oynasam da neye oynadıgımı bilmiorum hayattan kopmuş gibi yaşıorum anlamı yok yaşadıgım hiç bişeyin çünkü hafızam da duygularla ilgili bölüm yok bi ah bulabilsem ne oldugunu...

 115. #115 can
  -
  asya
  -
  26-05-2013 21:03:27 +1

  eger senin ki depresyonsa yat kalk şükret bence bu çok bktan bişey ben yaklaşık 1 ay yattım kalkamadım ölecektim ayaga kalkmasaydım ondan sonra oldu ne olduysa algı hafıza hepsi gitti ama 2 senedir majör depresyon tedavisi oldm şimdi o doktoru bulmaya çalışıorum umarım tayini çıkmamıştır düzeltirse o düzeltecek inş

 116. #116 asya
  -
  can
  -
  27-05-2013 09:12:30 +1

  Tamam bide kendimi hissedememe var bende doktora sölemeye utanıyorum

 117. #117 can
  -
  asya
  -
  28-05-2013 15:29:54 +1

  bedensel algı bozuklugu mu eger buysa nöroloji ye git ilaç yazar,yoksa benm hayatı kendimi hissedemedigim gibi bişey mi eger ölese ben geçen anneme söledim hissediyon ya üzüldügünü agladıgını diyo doktora da söleyemedim anlamaz beni diye.. ilaca başladım bipolar boz. ama algm gitgide bozuluo sanki sesleri ayırt ederken odaklanamıorum huzursuzum bi de karanlıkta eşya üstüme gelio gibi bi bakıorum bişey yok annem bazen karanlıkta yüzü degişio ben alıştım :PP

 118. #118 can algı?
  -
  asya
  -
  28-05-2013 15:31:13 0

  bilmiorum ki sende ki nasıl bişey ona göre bişey bulalım çok sıkıldım

 119. #119 asya
  -
  can
  -
  29-05-2013 09:09:31 -2

  Bencede algı bozukluğu olabilir senin ya§ın kaç merak ettimde

 120. #120 can
  -
  asya
  -
  29-05-2013 18:50:39 +1

  24 bi de ufak bi ayrıntı bendn şu an ki iletişim akışını bilmiorum ciddi bi kopma war iletişimim de sorun yok anlıorum sadece bi anlamı yok tuhaf gelio konuşulanlar boş gelio duyguların,hislerin olmadıgı bi hayatı yaşıorum ıssız bir hayat amaçsız ruhum gitmiş ben bedenimle başbaşayım buz gibi soguk ve çok sıkıcı eski hayatımı geri wersinler başka bişey istemem acı çekmeyi bile özledim bu hastalık herşeyden kötü...
  sence kolay düzelir mi bu(tabi aynı şeyse senin ki)
  ama bi yazı buldum araştırılıomuş yani umut her zamn war:)ilaçlarımı hiç aksatmıorum sporu gezmeyi beslenmeyi ihmal etmiorum iletişm sıkıcı gelsede kopmuorum

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]