Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Vizyon Nedir?Bir vizyon söylemidir gidiyor. Hemen her şirkette, hemen her liderde vizyondan, vizyoner olmasından, geniş vizyonundan bahsediliyor. Önüne birçok sıfat koyarak vizyonu olumlu anlamda sürekli kullanıyoruz.

Peki vizyon nedir ?

Vizyonun birçok tanımı var ancak biz onu basitçe “Gelecek Resmi” olarak tanımlıyoruz. Vizyon sahibi olmayı ise gelecekle ilgili net bir resme sahip olma anlamında kullanıyoruz.

Gelecek resmi dendiğinde beraberinde hayal kurma çağrışır. Ancak bir vizyon ile hayal arasında fark, vizyonun temel yeterliliklerden hareket ederek, değerler bütünü içinde gelecekte ulaşılmak istenen yer olması, hayalin ise mevcut durumla bir bağlantısı olmadan gelecek için bir görüntü olmasıdır. Vizyon kendimizi gelecekte gördüğümüz yer, hayal ise gelecekte kendimizi orada görmesek, orada olma olasılığımız olmasa da olmak istediğimiz yerdir.

Hayal ile vizyon arasındaki farkı belki şu şekilde açıklamak daha uygun olur. Bu günden geleceğe doğru baktığınızda kişisel, aile ve iş yaşamınızda 5, 10 veya 20 yıl sonra kendimizi ne yaparken görmek istiyorsak o bizim vizyonumuzdur. Bu vizyonu düşünürken bugünden oraya nasıl gidileceği konusunda kafamızda az çok bir fikir vardır.

Hayal ise bugünden geleceğe doğru baktığımızda kendimizi şu andaki koşullarla ilgisi olmadan, damdan düşer gibi bulmak istediğimiz yerdir. Zengin olmak, ünlü olmak bu anlamda birer hayaldir.

Peki, gelecekle ilgili düşünceleriniz bir hayal mi, yoksa bir vizyonun ifadesi mi?

Hadi kendi vizyonumuzu biraz sorgulayalım.
Beş yıl sonra bir bahar sabahı güne başladığımda nasıl bir güne başlarsam mutlu olacağım?
O gün nasıl bir evde uyanmalıyım?
Nasıl bir işe gitmeliyim?
Evim, ailem, işim, bütün detayları ile bir günüm nasıl geçerse ben kendimi mutlu ve başarılı hissedeceğim?

Bu soruların cevapları ne kadar belirli ise, gelecek ile ilgili çizdiğiniz tablo ne kadar netse bunları yaşama ihtimaliniz o kadar yüksek olacaktır. Tablodaki belirsizlikler ne kadar fazla ise ifade ettiğiniz şey bir vizyon değil, bir hayal olacak. Böylece ne beş yıl sonra ne de on yıl sonra istediklerinizin gerçekleşmesi size bağlı olmayacak. Sizin geleceğiniz sizin dışınızda farklı değişkenlere bağlı olacağı için büyük bir ihtimalle ‘Kader Kurbanı' sınıfında başkalarının çizdiği bir yaşantıyı sürüyor olacaksınız.

Vizyon konusunu anlattığım birçok eğitimimde karşılaştığım ilk sorular şunlar oluyor.Bu kadar belirsizliğin olduğu bir ülkede ben geleceğimi nasıl belirleyebilirim? Krizler, ekonomik şartlar benim gelecekte olmak istediğim yere gelmemde bana engel olmayacak mı? Bu sorular aslında “benim geleceğim bana değil benim dışımdaki başka şeylere bağlı anlayışının”, “kaderci yaklaşımın” yansıması olan sorular.

Vizyon sahibi olmak ise gelecek ile ilgili net bir tabloya sahip olmak demektir. Biz nasıl bir gelecek istediğimizi düşündüğümüz andan itibaren, algıda seçicilik başlar. Düşündüğümüz geleceğe ulaşmak için gereken kaynaklar algıda seçicilik ile harekete geçer ve bizi düşündüğümüz, istediğimiz geleceğe doğru yöneltir. Hamileler hamileleri görür.

Algıda seçicilik, gelecek ile ilgili net tablolara sahip olduğumuzda bize istediğimiz geleceğe ulaşma, kaynakları görme ve değerlendirme konusunda fırsatlar sunacaktır. Bir vizyonumuz yoksa, fırsatlar ve kaynaklar biz onları fark etmeden geçip gidecektir.

Kaynak : www.marketingturkiye.com

Facebook Google +1 Tweet

9 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 emre t.
  -
  11-12-2010 19:08:58 +20

  vizyon gelecekte olmak istediğiniz yerin bilinçaltınıza yerleştirmek için hayaller görüp planlar yaptığınız ve bunların gerçekleşmesi için elinizden geleni ardınıza koymadığınız şeylerin tamamıdır.vizyon aslında beyindeki gözdür.mvizyon nasıl olmalıdır sorusuna veribilecek tek bilgi vizyonun elleri gökyüzünde ayakları yerde olmalıdır.gerçekçilik esastır.vizyonun solgun günlerde görülen enfest seraplarla ilgisi yoktur.hayalperest bir vizyonun geliştirilmesi sadec hayal kırıklığına sebep olır.bu yüzden arkanıza yaslanın.ellerinizi arkaya uzatıp gerin.gözlerinizi kapatıp etrafınızdaki sesleri duymayın.kendinize şu soruyu sorun.ben 5 yıl sonra nerdeyim.ilk iş hayal.ikincisi karar verme.üç plan.dört ise sabır.beş işe koyulma vakti.sentim santim ilerleyerek bir gün olmak istediğiniz yerde olmanız için o motivasyonu kendinizde bulacaksınız.iyi şanslar...

 2. #2 ibrahim yılmaz
  -
  11-10-2011 23:13:01 -3

  gerçekten güzel ve deneyim dolu

  sizinle beyin fırtınası yapmayı çok isterim

 3. #3 lavin
  -
  27-03-2012 12:37:40 +2

  vizyon demek hedef demek

 4. #4 Vizyon ?
  -
  Göreli
  -
  07-06-2012 15:33:51 0

  Vizyonu olmayan bir işletmenin Misyonu " Hayal kırıklığıdır !"

 5. #5 Vizyon- Kader- Misyon ilişkisi
  -
  alice
  -
  06-01-2013 16:07:12 -3

  [quote]Vizyon konusunu anlattığım birçok eğitimimde karşılaştığım ilk sorular şunlar oluyor.Bu kadar belirsizliğin olduğu bir ülkede ben geleceğimi nasıl belirleyebilirim? Krizler, ekonomik şartlar benim gelecekte olmak istediğim yere gelmemde bana engel olmayacak mı? Bu sorular aslında “benim geleceğim bana değil benim dışımdaki başka şeylere bağlı anlayışının”, “kaderci yaklaşımın” yansıması olan sorular.[/quote]

  Yazının yazarı belli değil fakat yine bir muhatap bulur zannederim.

  Vizyon kader anlayışı ile zıtlaşıyor gibi bahsedilmiş yazıda. Vizyonu iyi tanımlamış fakat, Kaderin ne olduğunu anlamayan birisi yazar.
  Öncelikle soruyu soran kişi Türkiye'de değilde başka bir ülkede yaşasa da aynı şeyi başka bir şekilde soracaktı.

  "Doğal afetlerin, trafik kazalarının, suikastlerin, savaşların, terörün vs.vs. olduğu bu dünyada benim istediğim yere gelmeme engel olmayacakmı?"

 6. #6 Vizyon- Kader- Misyon ilişkisi
  -
  alicel
  -
  06-01-2013 16:08:18 +1

  Bu doğru bir soru değil arkadaşlar. Bununla sen sadece olumsuzluk kelimelerinin arkasında yaşar ve endişelenerek yaşarsın bu dünyada.
  Kader kısmına gelince;
  Kader kabul ediştir, zamanı geri getiremeyeceğine göre ümitli olmaktır. İleride yapabileceklerin için önünü açmaktır. Fakat zoraki değildir. Cüz'i iraden var yapacaklarını belirlemek için. Fakat senin dışındaki Külli iradeyi göz ardı edemezsin.
  Bir filme giden iki arkadaştan birisi diğerine adam en sonunda ölecek diyor. Arkadaşı aynı filmi daha önce gördüğü için biliyor ve söylüyor. Diğeri ölmeyecek diyemez. Aynen bunun gibi; bizler zaman ve mekan kavramları ile yaşıyor ve kısıtlanıyoruz. Cüzi irade sahibi (Allah c.c.) ise zaman ve mekanı yaratandır. Ve bilir kimin ne olacağını yapacağını. Yani filmi görmüştür de bilir.

 7. #7 Vizyon- Kader- Misyon ilişkisi
  -
  alice
  -
  06-01-2013 16:08:54 +1

  [list][*]*[/list]Sen iyi VİZYON ve MİSYON sahibi ol ki rahat et.
  [list][*]*[/list]ÇALIŞ, ÇABALA ve TEVEKKÜL ET.
  [list][*]*[/list]İyi olursa ne âlâ. ŞÜKRET.
  [list][*]*[/list]Fakat kötü olurda isyan etme.
  İşte KADER burada devreye girer. Kaderimmiş diyerek geçmişten DERS AL ve GELECEĞE BAK.
  Fakaaaaat iradenle VİZYON ve MİSYON'unu tekrar gözden geçir. Vesselam...

 8. #8 Vizyon- Kader- Misyon ilişkisi
  -
  alice
  -
  06-01-2013 16:15:53 0

  Bir yerde yanlış yazmışım kusura bakmayın sonradan farkettim.
  " Külli irade sahibi (Allah c.c.) ise zaman ve mekanı yaratandır."

 9. #9 fovori
  -
  batuhan
  -
  16-01-2013 18:19:42 -1

  fovori bence hedef

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]