Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Apache OpenOffice 3.4.1

Apache OpenOffice 3.4.1
Lisas:
Open Source
Boyut:
129.64MB (135,933,721 bytes)
Dil:
İngilizce
Üretici Şirket:
OpenOffice.org
İndirilme Sayısı:
10269
SON Güncellenme Tarihi:
02-12-2011 18:12:51
Kategori:
İşletim Sistemi:
Windows 2000 / XP / 2003 / Vista / Windows7 / XP64 / Vista64 / Windows7 64
Açıklama:

OpenOffice.org (OO.o veya OOo) Oracle tarafından geliştirilen bir büro yazılımları topluluğudur. Bir sözcük işlemcisi, hesap tablosu, sunu, vektörel çizim, ve veritabanı yazılımı içerir. Birçok farklı platform için uygundur; Microsoft Windows, Unix temelli işletim sistemleri (Solaris ve Linux vb.) ve MAC OS X gibi. Microsoft Office ve OpenDocument tekbiçimini destekler, ücretsizdir.

OpenOffice.Org, StarOffice'in kodlarını temel alınır, StarDivision tarafından geliştirilen bir ofis paketi, 1999 Ağustos'ta Sun Microsystems tarafından elde edildi. Paketin kaynak kodu, 2000 Temmuz'da açık hale geldi; Microsoft Office'in pazar egemenliğini kırma amacıyla, yüksek kaliteli ve açık bir seçenek durumuna geldi. Uygulama paketi için kaynak kodu, daha önceden iki farklı ruhsata sahipti: GNU kısıtlı umumi, (LGPL) ruhsat verir, ve Sun sanayi tekbiçim kaynak ruhsatı (SISSL); 2.0 sürümüyle birlikte kod, sadece LGPL ile ruhsatlı duruma geldi.

OpenOffice.org'un 1. sürümü için Java Runtime Environment (JRE) gerekmekteydi ve bu ise SUN firmasına bağlı olmak anlamına geldiği için 2. sürümden itibaren farklı ve açık kaynak kodlu Java ürünlerinin altında çalışması (örneğin GNU Classpath) için çabalar yoğunlaştı. Sonucunda Red Hat, Fedora'da bunu başardı ve şu anda SUN ileride Java'yı da GPL ruhsatı altında dağıtacağını duyurdu.

Telif hakları yasalarından dolayı yazılım "OpenOffice" değil, "OpenOffice.org" olarak anılmaktadır. Genel olarak OO.org veya OOo olarak kısaltılmaktadır.

OpenOffice, ISO onaylı uluslararası tekbiçimlere dayalı belge biçimi olan ODF (Open Document Format) biçiminin yanı sıra, Microsoft Office dosyalarını da kullanabilmektedir. OpenOffice belgeleri PDF ve Macromedia Flash dosyaları olarak kaydedilebilir; bu dosya biçimlerini açmak için gereken yazılımlar oldukça yaygın oldukları için bu özellik belgelerin taşınabilirliğini arttırır.

OpenOffice.org'un Türkçe dil desteği bulunmaktadır.

Bileşenler

OpenOffice.org çağdaş bir ofis yazılımından beklenen özellikleri sağlayabilen, birbiriyle yakın çalışan uygulamaların toplamıdır. Çoğu uygulama Microsoft Office'in birer karşılığı olarak geliştirilmiştir.

Sözcük İşlemci Microsoft Word ile benzer bir görünüme sahip olan sözcük işlemci kullanıcıya bir çok işlevsel ve yararlı araç sunar. Ayrıca ek bir yazılım gerektirmeden PDF dosyası oluşturabilir veya HTML belgelerinizi sunduğu WYSIWYG bir ortamda düzenleyebilirsiniz.
Hesap Tablosu Microsoft Excel'e benzeye bir hesap tablosu yazılımıdır. Hesap tablosu Excel'in sahip olmadığı bazı olanaklara da sahiptir. Örneğin tablolarınız direk PDF dosyası olarak yaratmanıza olanak sağlar.
Sunum Microsoft PowerPoint'e benzer bir sunum yazılımıdır. Ayrıca sunumları Adobe Flash (SWF) dışa aktarma ve Flash yüklü bilgisayarlarda oynatma yeteneğine de sahiptir. Microsoft PowerPoint'in .ppt dosyalarını okumak ve sunumları PDF olarak dışa aktarma yeteneklerini de içerir. Her ne kadar genel ağda (internet) hazır şablonların bulunmasına karşın OO.o Sunum hazır şablon bakımından yetersizdir.
Veritabanı Microsoft Access'e benzer bir veritabanı yazılımıdır.
Çizim CorelDRAW gibi bir vektörel grafik editörüdür. Scribus ve Microsoft Publisher gibi masaüstü yayıncılık yazılımları ile benzer özelliklere sahiptir.
Denklem Düzenleyicisi Matematik formülleri yaratmak ve düzenlemek için bir araçtır. Microsoft Denklem Düzenleyicisi'ne benzer. Formüller diğer OpenOffice.org yazılımlarının içine gömülebilir. Birçok fontu destekler ve PDF olarak dışa aktarım seçeneğine sahiptir.

 

Dosya biçimleri

OpenOffice.org bir ISO/IEC standardı olan OpenDocument (ODF) dosya formatında öncü olmuştur. Ayrıca birçok değişik dosya biçimini okumayı (bazı durumlarda yazmayı da) destekler.OpenOffice.org dosyaları kaydetmek için bağımsız ve varsayılan biçim olarak 1.x sürümlerinde OpenOffice.org XML dosya biçimi kullanmaktadır.OpenOffice.org XML dosya biçimi hala OpenOffice.org 'un tüm sürümlerinde desteklenir.OpenOffice ayrıca Unified Office Format(sürüm 3.) ,DocBook (sürüm 1.1) , Data Interchange Format, TXT gibi formatları da desteklemektedir.

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0