Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

İyi bir yarış atının fiyatı 1 milyon YTL'ye kadar ulaşıyor

İyi bir yarış atının fiyatı 1 milyon YTL'ye kadar ulaşıyorKonya'da kurduğu bir çiftlikte yarış atı yetiştiriciliği yapan Naci Kaya Kayımkaya, yarış atı yetiştiriciliği ve onlarla ilgilenmenin bazı kişilerde hastalık düzeyinde olduğunu  söyledi.Safkan Arap ve İngiliz atlarının bakımının çok zor ve maliyetli olduğunu  ifade eden Kayımkaya, “Bakım maliyetli ancak yarışlarda dereceye  girdiğinde maliyet gözümüze görünmüyor. Gece-gündüz demeden adeta  çocuğumuzdan fazla ilgilendiğimiz atların dereceye girmesi  yetiştiriciler için her şeyden daha önemli” dedi.

Atların sahipleri kadar yarışlarda üzerine para yatıran kişilere de para  kazandırdığı için çok sevildiğini ve bazılarının yakından tanındığını  vurgulayan Kayımkaya, şunları kaydetti:

"İyi kazandırması fiyatlarını yüksek tutuyor. Anne ve babası iyi olan,  orijini sağlam olan yarış atları genelde 500 bin YTL'ye kadar  çıkabiliyor. Ancak piyasada çok tutulan bazı atların 1 milyon YTL'ye  kadar satıldığını duyuyoruz. Burada fiyat atın yarışlarda gösterdiği  performansı, annesi ve babası ile orijini büyük rol oynuyor. Yarış  atları 6 aylıkken satılmaya başlar, 2 yaşında tam olgunluğa ulaştığında  fiyatı en yüksek seviyeye ulaşır. Iskartaya ayrılana kadar yüzbinlerce  YTL fiyattan söz edilir. Iskartaya ayrıldığında fiyatı bin YTL'ye kadar  düşer."

ÇİFTLEŞİRKEN DE KAZANDIRIYOR
Kayımkaya, yarış atlarında çiftleştirmeye büyük önem verildiğini  belirterek, yetiştiricilerin yavru üretirken kaliteli anne ve babadan  yavru almaya çalıştığını söyledi. Kısrağı olan bir yetiştiricinin orijini iyi olan, yüksek performansa  sahip bir aygırla atını çiftleştirmek için ciddi rakamları gözden  çıkarmak zorunda kaldığını vurgulayan Kayımkaya, şöyle devam etti:

"Kısrağı, kaliteli aygırla çiftleştirmenin bedeli 65 bin YTL'ye kadar  çıkabiliyor. Anne ve babasının ataları iyi olan bir tay, 6 aylıkken 50-75 bin YTL arasında satışa sunulur. Talebe göre daha yüksek fiyattan  da satılabiliyor. 2 yaşına geldiğinde, yarışlara katılmaya başladığında  rahatlıkla 400 bin YTL'ye alıcı bulabilir. Anne ve babasının kalitesine  göre 2 yaşındaki bir at 50 bin YTL'ye de satılabilir. Zaten yavru  alınacağı zaman eğer aygır ve kısrak tanınıyorsa fiyat doğumdan önce  kendiliğinden oluşur."

Hürriyet

Facebook Google +1 Tweet

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0