Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

TTK’daki 18 suçun hapis cezası paraya çevrildi

İŞ dünyasının merakla beklediği yeni Türk Ticaret Kanunu’nda (TTK) değişiklik öngören yasa tasarısı, önceki gün TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Yeni Türk Ticaret Kanunu Tasarısı’nda, 46 adet fiilin yaptırıma bağlandığını belirterek, “Bunlardan 33 tanesi ile ilgili idari para cezası düzenlemesi var, 5 tanesi adli para cezası, 8 fiil için de hapis cezası öngörüldü” dedi. Yazıcı, Meclis’e sunulan Türk Ticaret Kanunu’nda değişiklik öngören tasarıda yer alan düzenlemelerle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Cezaların suç ve cezada orantılılık ilkesi gereğince yeniden düzenlendiğini belirten Yazıcı, düzenleme yaparken cezaların caydırıcılık özelliğine de dikkat ettiklerini kaydetti. Yazıcı “3 aydan 2 yıla kadar hapis veya  adli para cezasını gerektiren 18 suçun yaptırımı idari para cezasına dönüştürüldü. Karşılığında adli para cezası yaptırımı öngörülen 14 suçun yaptırımı, idari para cezasına çevrildi. Hapis veya adli para cezası gerektiren 5 fiilin yaptırımı sadece adli para cezasına dönüştürüldü. 2 suç tanımı vardı, bunları kaldırdık, 7 fiilin cezası değişmedi, 1 fiilin cezası ise artırıldı. Özetle, bu kanunda 46 adet fiil yaptırıma bağlanmıştır. Bunlardan 33 tanesi ile ilgili idari para cezası düzenlemesi var, 5 tanesi adli para cezası, 8 fiil için hapis cezası öngörüldü” diye konuştu.

Para toplamaya yeni düzenleme

Anonim şirketlerle ilgili Sermaye Piyasası Kanunu hükümleri saklı kalmak kaydıyla, şirket kurmak veya sermayesini artırmak amacıyla halktan para toplanmasının yasaklandığını anlatan Yazıcı “Bu hükme aykırılığın yaptırımı 6 aya kadar hapisti. Biz bunu 1 yıla kadar hapis şeklinde yeniden düzenledik” dedi. Bugün Türkiye’de 247 bini aşkın şirketin gayri faal durumda olduğunu ifade eden Yazıcı, bu şirketlerin de en kısa sürede tasfiye edileceğini kaydetti. Yazıcı “Tabiri caiz ise bunların beyin ölümleri gerçekleşmiş ama hukuki varlıkları devam ediyor. Onların tasfiyesi, mevcut hükümlere göre uzun bir  merasime tabi. Dolayısıyla bunlar ticari hayatın yükü haline gelmiş. Bu  şirketlerin de kısa sürede tasfiye edilmesini ve fişlerinin çekilerek, hukuken  bunların ticari hayattan çekilmelerini sağlayacak bir geçici madde düzenlemesi getirdik. Bu alanı yeniden düzenleyeceğiz” dedi.

UYUM SÜRESİ 1 TEMMUZ 2013

Anonim şirket ve limited şirket sözleşmelerinin kanuna uyarlanmasına ilişkin sürenin 1 Temmuz 2013 olarak belirlendiğini ifade eden Yazıcı “Denetçilerin seçileceği tarih 1 Mart 2013 iken, 31 Mart 2013 olarak değiştirildi. Bilgilerin belgelerde gösterilmesine ilişkin yükümlülüğün 1 Ocak 2014’te yürürlüğe girmesi düzenlendi” dedi. Yazıcı, bir gazetecinin “Yapılan değişikliklerle kanunun içinin boşaltıldığı şeklinde yorumlar var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusuna “Biz hiç bir zaman hiç birşeyin içini boşaltmayız. Biz ne kasa boşaltırız, ne kanunun içini boşaltırız” yanıtını verdi. Öte yandan, TBMM’ye sunulan yeni TTK tasarısı ile kanunda birçok alanda yeni düzenleme yapıldı. Düzenlemelere göre, elektronik ortamda tutulan defterlerde noter onayı aranmayacak, şirketlerin finansal tablolarının ilan zorunluluğu kaldırıldı. Ortakların şirketten borç almalarının önü de açıldı.

Kaynak

Facebook Google +1 Tweet

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]