Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Ayıp yemek adları var, değiştirebiliriz. Murat Belge ile Reha Muhtar engel oluyor

Her şeyi görmüyoruz ki televizyonlarda. Samanyolu TV'nin bir yemek programı varmış, Yeşil Elma. (Yapımcı, Filiz Aydoğan. Sunucu, Oktay Aymelek.)
Geçen hafta bir gün Oktay Usta, kadınbudu köfte'yi tarif ederken, bu adı kullanmayın, pirinçli köfte diyelim, demiş.
Bunu biraz sonra ikinci bir düzeltme takip etmiş:
– Bu tatlıya da artık dilberdudağı değil, ay tatlısı diyeceğiz!
Vay efendim sen misin, tarihî yemeklerin adını değiştiren. (Konuşan ben değilim) Reha Muhtar, fena halde öfkelenmiş:
– Ay insanda şehevî duygular bile uyandırabilir maazallah! diyor. İsterseniz siz ona saman tatlısı deyin! (Vatan, 6 mart)
(Anladığıma göre, o da bu bilgileri Medyatava internet sitesinden almış.)
Nitekim Milliyet'ten Bayram Kaygusuz da aynı gün, yapımcı Filiz Aydoğan'la konuşmuş. Aldığı cevap şu:
– İki yemeğin adını değiştirmeye ekip olarak karar verdik. Yemek ve tatlı adlarında kadın uzuvlarının kullanılması, kadın olarak beni de rahatsız ediyordu. Mesela niye erkekbudu değil de kadınbudu? Herhalde tarihî bir sebebi var, ama Anayasa kuralı da değil yani! Kadın hakları diye bir şey varsa, bizim ekip de müsaadenizle kadınlardan oluşuyor.
*
Reha Muhtar'ın huşunetine karşılık, gelin geçerken munis tabiatlı Mesut Yar'ın bu konuda ne dediğine kulak verelim.
– Evet, STV (yani Samanyo- lu) daha çok muhafazakâr bir kesime hitap eden kanal. Ama bu politikası onun farklı kitlelere ulaşmasına engel değil. Nitekim Yeşil Elma, duruşu çok farklı olan milyonların takip ettiği bir program; reytinglerde ilk 100'den aşağı inmeyen bir yayın. Yakından tanıdığım Oktay Usta'nın ve yapımcının kişilikleri, kadınbudu köfte'ye sırf muhafazakâr gayretiyle pirinçli köfte demeye müsait değildir. İşin içinde bir ironi de olabilir, diyor (Posta, 7 mart).
Bana sorabilirsiniz şimdi:
– Reha Muhtar ironiden, şakadan ne anlar mı demek istedin, diye?
Anlamaz olur mu! Mizahın, alayın, şakanın daniskasını bilir. Ama bir konuyu alıp en olmayacak yere taşımanın da ustasıdır. Gelin bir gün sonraki Vatan'da yazdığını okuyalım.
Yazının başlığı: «Atatürk dilberdudağını sansürlemek isteyenlere ne demişti?» (Gördünüz mü? Oktay Usta'nın mutfağından yola çıkıp, bir hamlede Atatürk'ün huzuruna varmak bile mümkün Reha'yla.)
Evet, Reha anlatıyor. Kaynak vererek. Ankaralı'nın Defteri adlı hatıratında, Siirt Mebusu Mahmut Soydan'dan okumuş. 19 nisan 1933 günü Meclis'te, Abdullah Efendi ile lokantasının da adı geçmiş. (İstanbul'un çok ünlü bir lokantasıydı. Abdullah Efendi'nin oğlu Hikmet Bey hayatta olduğu sürece faal kaldı.)
Kütahyalı bir mebus, bir hoca efendi bu lokantanın yemek listesindeki tatlılar arasında dilberdudağı ve kadıngöbeği adlarını da görmüş. Çok kızmış. Ve «Adab-ı umumiyeye mugayır (yani ) bu isimlerin listeden kaldırılması talebiyle Riyasete derhal bir takrir (önerge) vermiş.
Ve «Atatürk («Bu arkadaşlar kadar şahsiyetli liberal olmadığından» diye kinayeli laf ediyor Reha) sinirlenmiş, infial duymuş, Abdullah Efendi Lokantası'nın listesindeki DİLBERDUDAĞI ile KADINGÖBEĞİ adlarının sansürüne Hayır! demiş.»
Reha Muhtar hızını alamayarak o hiç sevmediklerine (Yani «kişilik kırılmasına uğramış liberaller»e bir daha çemkiriyor:
– Özellikle bazılarınız var ki, hâlâ liberal liberal atıp tutan sizler gerçekten zavallısınız... Tarihten ve bilgiden kopuk, cehaletle beslenen beş para etmez birer zavallı!
*
Ahmet Hakan, pragmatik meslektaşım olarak ahkâm kesmeye kalkmadan tekliflerde bulunuyor: Pekâlâ, madem öyledir gelin biz de terbiyesiz yemek ve tatlıları terbiyeli hale getirmeye yardımcı olalım, diyor (Hürri- yet, 7 mart).
Mesela Kemalpaşa tatlısı'na hocaefendi tatlısı, dulavrat çorbası yerine kulbacı çorbası, provokatif piliç yerine (The Sofa Otel'in mönüsünde görmüş) kışkırtmayan tavuk, Gâvurdağı salatası yerine Hira Dağı veya Tanrı Dağı salatası (dinine göre artık), meyhane pilavı yerine de (Mehmet Şevket Eygi'den esinlenerek) şerbethane pilavı, diyelim.
Sizin anlayacağınız, Ahmet hepsini ti'ye alıyor. İyi de ediyor, bana sorarsanız.
*
Benim zihnimde de yemek adları birikti yazı boyunca. Şunlar mesela: göbek salata, vezirparmağı, imambayıldı, papaz yahnisi, beyin salatası, koç yumurtası, kolböreği gibi...
Melek'ten rica ettim:
– Sen bana Murat Belge'yi bulabilir misin? Birinci sınıf ahçıdır Murat, Hint yemekleri filan yapar. Tarih Boyunca Yemek Kültürü diye kitabı da var üstelik.
– Murat Bey'le konuşmuşlar, dedi Melek.
Ve 7 mart tarihli Akşam'da açtığı sayfayı masama bıraktı. NTV sormuş Murat Belge'ye. (Gördünüz ya, geçen hafta müstehcen veya anti-feminist yemek adlarını değiştirme çalışmalarına katılmayan kalmamış aramızda).
Eliyle pişirdiği yemeklerin tadı benim de damağımda kalmış olan değerli dost Murat Belge kestirip atmış:
– Bu isimler tarihte bir takım nedenlerle takılmış. Kadınbudu bir tarihî, toplumsal gerçeği anlatıyor. Şimdi birileri kalkıyor... (...) Yani küstahlık!
Oh be! Bir kere de o söylesin, ben dinleyip öğreneyim. Bakın mesela, lafı uzatmaya hiç lüzum yokmuş.


Hakkı Devrim 9.3.2008 Radikal

Facebook Google +1 Tweet

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0