Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Xiphophorus helleri (Kılıçkuyruk) (Balık Türü)

Xiphophorus helleri (Kılıçkuyruk)1) Tanım :
Akvaryumcularda görülen kılıçkuyrukların bir çoğunun Xiphophorus helleri olmasına rağmen, bu isim altında anılan bir çok diğer tür de mevcuttur. Bu durumun sebebi ise, erkek kılıçkuyrukların kuyruk uçlarında "kılıç" benzeri bir uzantılarının olmasıdır. Xiphophorus Helleri ya da yaygın adıyla kılıçkuyruk, bakımı oldukça kolay ve bir çok hibici için çok çekici bir türdür. Diğer türler mümkün olduğunda vahşi formlarına yakın yuylmaya çalışılırken, kılıçkuyurktan onlarca varyete üretilmiştir. Kırmızı, sarı, siyah, yeşil ve bu renklerin kombinasyonlarından oluşan balıklar, herkezin göz zevkine hitap edecek geniş bir yelpazede yer alırlar.

2) Davranış
Genellikle sakin ve barışçıl balıklar olmalarına rağmen, bazen erkek kılıçkuyruklar agresif tavırlar sergileyebilir. Bu durumun önüne geçmek için, ya bir kaç dişiyle birlikte tek erkek, ya da belirli erkeklerin birbirlerini düşman edinmesini engelleyecek kadar geniş bir sürü halinde bakılmalıdır. Kılıçkuyrukların akvaryumun diğer üyelerine karşı problem çıkarmaları alışıldık bir durum değildir. Genellikle karma tabklarda uyumlu bir şekilde geçinirler.

3) Akvaryum Gereksinimleri
Popüler yakın akrabası olan platiye oranla daha fazla büyüdüğü için, geniş yüzme alanları bulunan göree büyük bir tanka gereksinim vardır. Dişiler 4.5 inch'e* kadar büyüyebilir, erkekler ise bu boydan hafif küçük kalırlar. Dolayısıyla balıkları sürü halinde beslemek için mutlaka büyük bir tanka ihtiyaç vardır. Doğal ortamları acı su olduğu için, bir çok canlıdoğuranlar gibi sert suları severler. Doğada, Orta Amerika'nın hızlı akan nehirlerinde bulundukları için, tankta güçlü su sirkülasyonu bu balıkları mutlu edecektir. Tankın mutlaka çok iyi şeklide bitkilendirilmiş olmasının yanında, geniş yüzme yerlerine de ihtiyaç duyarlar.

Erkek(üstte) - dişi kılıçkuyruk

4) Besleme
Akvarumda beslenmesi gereçkten kolay balıklardır. Özellikle pul yemleri severler, ancak canlı yemleri de tüketeceklerdir. Tanktaki algleri de tüketen kılıçkuyruklar, en iyi performanslarını protein oranı yüksek yemlerle verirler.

5) Üreme
Kılıçkuyruklar canlıdoğranlardandır ve bir seferde, yüzme kabiliyetine sahip 80'e kadar yavru verirler. Cinsiyet ayrımı, erkekte değişiklik göstererk Gonopodium adını alan anal yüzge ile yapılır. Bu değişim geçirmiş yüzgeç, dişiye sperm aktarılması için kullanılır. Kılıçkuyruklar yavrularını doğar doğmaz yemeye başlayacaklarından, başta su üzerinde yüzenler olmak üzere tankın çok iyi bitkilendirilmesi yavrulara kaçarak saklanma şansı verir. Akvaryumcularda satılan yavrulukların çoğu yetişkin bir kılıçkuyruğa göre çok küçük olduğundan, ciddi oranda strese girmelerine neden olacaktır. Bu durumda yapılacak en iyi şey, hamile dişiyi iyi bitklendirilmiş, rahat doğum yapabileceği ayrı bir doğum tankına almak ve üremesi bittikten sonra zaman kaybetmeden kendi tankına geri koymaktır. Bir kılıçkuyruğu büyüyebileceği en son notkaya getirmek için ciddi bir akvaryum kapasitesine ihtiyç duyacağınız için, bazı balıklarınıza yer açmak için, yeni yavrularınızı elden çıkarabilirsiniz.

6) Hastalıklar
Kolay hastalanmayan, dayanıklı balıklar olmasına karşın, kötü su koşullarında mantar ve beyaz benek hastalığına yakalanabilirler. Bu sorun da akvaryumcudan satın alınan ilaçlar ve akvaryum koşullarına biraz daha dikakt etmekle çözülebilir.

Facebook Google +1 Tweet

9 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 benim kilickuyruğum 1 aydır dogurmuyor
  -
  ismail
  -
  15-03-2014 18:31:20 0

  niye? nedenini öğrene bilirmiyim
  ve en az 1 haftadir tül yavrulukta tutuyorum
  bide benim kilickuyrğum yavru yemio onune 1 tanme ölü yavru attım y
  emedi

 2. #2 cevap
  -
  gökay
  -
  29-06-2014 14:45:21 0

  balığın sitresegirmisştir ne arka tarafına bak siyah deyilse doğuma daha çok vardır bide ölüleri tercih etmiyorlar

 3. #3 doğum
  -
  mehmet
  -
  13-07-2014 20:39:23 +1

  Arkadaşlar Merhaba akvaryumu kurduğum ilk haftanın sonunda dişi kılıç kuyruk aldım karnı şiş kuyruk kısmı siyah ama halen dogurmadiyaklaşık olarak 55 gün oldu bu konu hakkında bilgi almak istedim yardimci olurmusunuz

 4. #4 doğum
  -
  emre
  -
  21-08-2014 15:46:26 +4

  merhabalar benim dişi kıııçkuyruk kıtarafı siyah ama doğumyok yardımcı olursanız benim akvaryumda
  1e 4d

 5. #5 doğum
  -
  Baran
  -
  13-09-2014 21:51:56 +1

  Merhaba , Benim 4 (3 kız )Lepistes 3 Kılıç kuyruk(2 kız ) 3 Neon 1 Çöpçüm var .. Alalı 4 gün oldu hiçbir sorun çıkmadı Lepisteslerin 3 üde hamile fakat 2 kılıç kuyruklar hamile şüphesi gedindiriyorum sizce hamilemi biri karnı siyah önü betayaz popo kısmı siyah ama yüzgeçi siyah deil digeri karnı şişik beyazlık var sadece

 6. #6 dogum
  -
  ahmet
  -
  01-01-2015 14:52:00 0

  kılıç kuyurugun arka tarafı siyah ve bayagı şiş çok yavaş hareket ediyo sürekli saklanıyo nedeni ne

 7. #7 kılıçkuyruk
  -
  murat hasan enser
  -
  31-07-2015 11:50:31 +1

  benim kılıç kuyruum da siyahlık var saklanıyo ve saldırganlaştı ne yapmalıyım

 8. #8 Kılıçkuyruk
  -
  İsmail
  -
  23-09-2015 01:20:16 +1

  Meraba bende 1erkek 2dişi olarak kılıçkuyruk balıklarım var 1tanesi 17 tane yavru yaptı dyerinnde kuyruk ile karın bölgesinn ortasında siyahlık ve şişme var hep durgun ve yavas hareket edyor acaba o damı yavrulucak

 9. #9 Balık yavrulamıyo
  -
  Eren
  -
  11-07-2016 15:15:12 0

  Kılıç balıklarım küçük ama karnı şişik ve siyah yavrulamıyo Ne yapabilirim

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]