Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Bowling nasıl oynanır?

pin deckİlk kural ;zıt taraf prensibidir.Kalan pinler sağda ise en iyi başlama noktası sol taraftır. Örneğin 1-2-4 kalan pinleri vurmak için 8.pin hedef alınmalıdır.Aynı şekilde 3-6 kalan pinleri için 9. pin hedef alınmalıdır.5 numaralı pin kaldıysa strıke yapacakmış gibi atış yapmalısınız.Arkada kalan pinler için ise orta ok hedef alınarak atış yapılmalıdır.Atışı yaparken durduğunuz yerden çok belirlediğiniz oklar önemlidir.Bu da deneyimle kazanılan bir şeydir.Bir pini kaydırarak çok uzaktaki bir pini vurmak çok büyük kaabiliyet ister.Üstelik şans da büyük bir faktördür.

Vuruşlarda arda kalan pinleri yıkmayı becermek sayılarınızı arttırmanıza yardım edecektir.Bir falso yapması baş parmağın önce çıkarılması ile gerçekleşir,daha sonra orta parmaklar çıkarılır.Top bir kere elden çıkartıldığında verilen rotaya göre hareket edecektir.Falsoda başparmağı önce çıkartmak doğaldır.Yinede tam manasıyla el anatomimize uyan bir topla atış yapmak en iyisidir,faul çizgisine yaklaşmak da önemlidir.Falso vermek için baş parmağı sağlaklar yada solaklar 1-2 doğrultusunda tutmalıdır.Saat 12 yönünde tutulabir başparmak topun düz gitmesine neden olur,falso pozisyonunda bilek sıkı olmalı ve top düzgün bir şekilde bırakılmalıdır.Bırakma anında parmaklarda sıkı tutma nedeniyle bir basınç oluşur.Bu falsonun sonucudur.

Atışın iyi olması bu iki faktörün biraraya gelmesi ile mümkün olur.Topu bıraktığınızda sabit bir şekil almanız gereklidir.Sarkaç hareketi esnasında topladığınız hızı kolunuzdan topa geçirip, topu bu hızla salıvermelisiniz. En uygun salıverme anı kayan ayağın durduğu andır. Son ayakla top arasındaki en yüksek noktadan birlikte hareket etmelidir.Bu şekilde atış başarılı olur.İlk üç adım top sarkaç hareketi yaparken en üste çıktığı ana kadar sürer.Top aşağıya ivmelendiğinde 4 adım yapıp hafif kayarak topu bırakırsınız. Bowling oyuncuları her yaştan ve her yapıdan olabilecekleri için sarkaç hareketleri değişik ve özgündür. Ama topu bırakma anına gelindiğinde tüm iyi oyuncular hemen hemen aynıdır. Topu kayma hareketini yapan ayak bileğinin 3,4 cm yakınından geçirmek atış ayağını hafif bükmek ile mümkündür.

Dizin bükülmesi vücutta önce doğru 12-20 derecelik bir açı ile eğilir. Göğüs ortası bitimi ile dizin birbirine paralel hale gelmesi sayesinde mükemmel denge elde edilmiş olunur. Tüm hareketler boyunca baş dik olmalı ve atışı yapmayan kol dengeye yardım için yana doğru gerdirilmelidir. İyi bowling oyuncularını topu bırakışlarından ve takip edişlerinden tanıyabilirsiniz.Atış kolunu takip esnasında topu bırakmasından sonra omuz yüksekliğine yada daha yukarı kadar kaldırılmalıdır.Topun gitmesinden sonra belli bir süre kalmak hem sarkaç hareketinin tamamlamasına yardımcı olur hem de denge sağlaması için gerekli bir egzersizdir.Eğer bir topu bir yere atacaksanız, genelde gözler hedefte olur. Bowling de ana fikir gerekli pini vurmaktır ve bunu yapmak için en iyi yol okları takip etmektir.

Çünkü bu oklar çok daha ilerde olan pinleri vurmamıza yardımcı olacak şekilde çizilmiştir. Bu nokta yada oklar faul çizgisinden 15 inch uzaklıktadır. Hedef belirleyici görevleri vardır. 7 tane olup ortadaki head pinle ( 1 nolu pin ile ) aynı hızdadır. Diğer oklarda farklı pinler ile aynı hizaya denk gelir. Böylece vurmanız gereken pine göre oklardan hedef alarak duruş ve atışınızı belirlersiniz.Daha önce belirtildiği gibi 1.pinin sağ ve sol yanlarına cep adı verilir.Strıke yapmak için sağlaklar 1-3 arasındaki cebe ,solaklar ise 1-2 arasındaki cebe isabet ettirmelidir.5 derece açılı bir topun strıke olma şansı çok daha yüksektir. Falso vermeden açı elde etmek mümkündür.Sağlak bir oyuncu yolun sağından ,solak bir oyuncu ise yolun sol tarafından atış yaparak hafif bir açı elde edebilir.Arta kalan pinleri vurabilirseniz sayı alırsınız.

Bowling topu gibi ağır bir maddeyi elinize aldığınızda alttan atma hareketinde kol kendi kendine bir hız kazanır.Buna ''Pendulum prensibi'' adı verilir. Bu sarkaç hareketi sayesinde düzgün bir atış yapabilirsiniz.Eğer oyuncular bu enerji kaynağına sahip olmasaydı, bu top atışını yapmak oldukça güçleşirdi.Ağırlık açısından kolay sallanabilip atılan bir top arasındaki zorluklar ise bileğiniz incinebilir yada atış sarkaç hareketi esnasında topu düşürebilirsiniz.Yeni başlayan oyunculara dört adım öğretilir. Tecrübe kazandıktan sonra bir beş adım eklenir.Her adım öne doğru alınmalıdır.

Tüm adımlar (4) hariç normal yürüyüş adımıdır. 4. adımda ayak tabanıyla birlikte yaklaşma mesafesini hızlı vurur ve hafif kayar. Daha sonra ağırlık topuğa verilir vücut freni yapılmış olur, hız kesilir. İlk adım kısa son adım ise kaymayı da içerdiği için en uzun adım olmalıdır. Bir tempo düşünen 1-2-3-4 duran. Sağlaklar sağ, sol,sağ , solaklar ise sol, sağ, sol adımlarını atarlar. Tek göz önünde bulundurulduklarında sarkaç yani kol hareketi ile adımlar gayet kolay fiziksel hareketlerdir.

Facebook Google +1 Tweet

9 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 gülay
  -
  08-09-2011 13:51:39 0

  çok güzel bir oyuna benziyor .... hemen oynamam lazım çünkü zevkli oyun..............

 2. #2 kadir ulu
  -
  11-12-2011 17:35:21 +5

  yarın bowling oynamaya gideceğim ve bu ilk olacak.bu tüyolar çok işime yarayacaktır.

 3. #3 sena yağcı
  -
  13-02-2012 15:49:29 +5

  yarın geziye gidecez bende ordo bowling oynıycam bu bilgler çok süper

 4. #4 çoq tuhaf
  -
  cemre
  -
  28-05-2013 12:38:45 +3

  ben oynadım ve bu bilgilere gerek yok

 5. #5 *
  -
  esra
  -
  02-09-2013 05:01:28 +2

  bence işe yarayabilir bu bilgiler sonucta her oyunun bir kuralı vardır

 6. #6 Bowling
  -
  Sanane
  -
  23-12-2013 17:53:53 +2

  Yarın beden öğretmenimize bosling in nasıl oynanacağını göstereceğiz performans ödevimiz çok işime yaradı çok teşekkürler...

 7. #7 bowling
  -
  sevilay
  -
  03-01-2014 13:05:28 +2

  ÇOK TEŞEKÜR EDERİM İŞİME ÇOK YARADI. BİR DAAHAKİNEDE ÖDEVİMİ BU SİTEDEN ARAŞTIRACAĞIM

 8. #8 SARA
  -
  LARA
  -
  24-06-2014 19:17:30 +2

  TEK KELİMEYLE HARİKA

 9. #9 bovılıng
  -
  esra
  -
  11-07-2014 17:33:34 +2

  bılgıler gereksız bu bılgıler bovlıngi sıkıcı bır oyun gıbı gostermıs

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]