Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Elif Şafak 1971

Elif ŞafakElif Şafak 1971'de Strasbourg'da doğdu. Türkiye'ye dönmeden önce, İlk gençlik yıllarını İspanya'da geçirdi. Yayımlanan 5 romanı bulunmaktadır. Amerika'da İngilizce olarak yazdığı son romanı "THE SAINT OF INCIPIENT INSANITIES"; Farrar, Straus & Giroux (ABD) Yayınevi tarafından 2004 sonbaharında basıldı.

Şafak, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitede Kadın Çalışmaları ile tamamladı. ODTÜ Siyaset Bilimi bölümünde doktorasını yaptı. Uzmanlığını Çağdaş Batı Politik Düşüncesi üzerine ve buna ek olarak Orta Doğu Çalışmaları üzerine yoğunlaştırdı. Şafak'ın akademik geçmişi Ortadoğu ve Batı, İslamiyet ve modernizm üzerine eleştirel bakışla yazılmış, toplumsal cinsiyet bilincine sahip, birden fazla disiplinle yoğrulmuş, tekrar tekrar okunacak yapıtlarla beslenmiştir.

Elif Şafak'ın İslamiyet, kadın ve mistisizm hakkında "Bektaşi ve Mevlevi Düşüncesinde Kadınsılık-Döngüsellik" başlığıyla yazdığı yüksek lisans tezi Sosyal Bilimler Derneği tarafından ödüllendirildi. Şafak, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde de "Türkiye ve Kültürel Kimlikler", "Kadın ve Edebiyat" konularında dersler verdi.

Şafak, ilk defa 2002 yazında, Five Colleges Women's Studies Research Center tarafından dünyanın farklı bölgelerinden seçilmiş edebiyat akademisi üyelerinden biri olarak Amerika'ya geldi. 2003-4 akademik yılı boyunca Michigan Üniversitesi'nde yardımcı doçent olarak bulundu. Burada "Ortadoğu'da Marjinal Kimlikler" ve "Kadın Üzerine Kadın Edebiyatı: Doğu ve Batı Çatışması" dersleri verdi. Şafak halen, Arizona Üniversitesi Yakın Doğu Araştırmaları bölümünde yardımcı doçent olarak görev yapmaktadır. "Edebiyat ve Sürgün", "Bellek ve Politika", "Müslüman Dünya'da Cinsellik ve Toplumsal Cinsiyet" konulu dersler vermektedir.

Elif Şafak; mücadeleci, açıksözlü, aydın kimliği ile Türkiye'de çeşitli günlük ve aylık yayınlarda yazmaya devam etmektedir.

kişisel web sitesi: www.elifsafak.net

Ek Bilgi
Elif Şafak'tan Fransa Meclisi'ne eleştiri
NY Times '301 ve yazarlar'ı yazdı

Facebook Google +1 Tweet

10 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 saziye öztürk
  -
  25-12-2010 22:28:02 0

  Kitaplarinizi okurken cok keyif aldigimi söylüye bilirim,ama son dönemde dinci kesime yaranmak gibi hakkinizda söylemler olusdu.Televizyon kanalinda söyleyisinizi dinlerken bendeki acabayi yok etti diye bilirim,anlatisinizla sizi anlamaya calistim,cokda hosuma gitti.Ben uzun senelerdir günlük tutarim mutlaka birgün yazmayi düsünüyorum,sizi dinlemek bana cok iyi geldi,sadece paylasmak istedim

 2. #2 ayfer kara
  -
  02-09-2011 21:42:52 +2

  SİZ DİKKATİMİ ÇEKEN BİR YAZARSINIZ.BİR ROMANINIZ BENİ SİZİN HAKKINIZDA COK DÜSÜNDÜRÜYOR.KÖKEN OLARAK ERMENİ MİSİNİZ VE NEDEN RESMİ OLARAK FARKLI SOYADLAR KULLANIYORSUNUZ.STRACBURGTA DOĞMANIZA RAĞMEN RESMİ BELGELERİNİZDE niçin ADANA YAZIYOR.Anneniz resmi görevli olarak orada bulunmuş.Sızın kımlıgınızle ve une kavusmanızla ılgili olarak söylenenlere bir acıklamanız var mı?

 3. #3 kadir ozkan
  -
  26-12-2011 11:39:29 0

  ask isimli kitabinizi okurken çok zevkle okudum tek kelime ile elinize ve yûreginize saglik bir kitap ancak bu kadar guzel olabilir tessekkur ederim saygilarimi iletmek isterim.

 4. #4 aşk
  -
  esra çiller
  -
  12-04-2012 22:42:16 -2

  aşk isimli kitabınızı tek bir solukta okudum ve çok büyük keyif aldım.Tek kelimeyle haarika elinize yüreğinize sağlık.Gerçekten insanı düşündürüp kalbine hitap ediyor.Aynı konuyu işleyen başka kitaplarınız var mı?onlarıda okumak isterim. AŞKLA...

 5. #5 cok seviyorum
  -
  mehtap yuzetin
  -
  26-05-2012 12:52:48 0

  Ask kitabiniza bayildim kendimi buldum ozledim sevdim ozendim daha bir bayildim size......

 6. #6 baknz. aldığı ödüller
  -
  abc
  -
  15-07-2012 15:12:30 +2

  Toplumun bilinçaltını işleyen 9 doğru 1 yanlış kuralını benimseyen mükafatını da hesabına çalıştığı kesimlerden çeşitli ödüllerle alan değerli! yazarımız

 7. #7 rumi ve sems
  -
  Ozdemir Ergin Québec
  -
  27-03-2013 01:23:56 -1

  Sayin Elif Basak, Rumi ve Sems 'in çalismalari oldukca Plotinius ' un 9 cu kitabindan beslenmis, bu kitabin basligi Iyilik, konusu ruhun Yaratan'ile bulusmasi. Monoteist dinlerin ilahiyatcilari mistikleri hepsi Plotinius'tan yogunca faydalanmistir.
  Elinize saglik, çalismalariniz için.

 8. #8 Türk-Ermeni Gönüldeşliği
  -
  MUSTAFA KEMAL OYMAN
  -
  12-08-2013 15:32:30 0

  Anadolu’da 325 İznik Konsili’nden beri soykırım gören uluslar ve Türk-Ermeni Gönüldeşliği Alpaslanı Anadolu’ya çağırdı. 1075’de İznik Selçuklu Başkenti oldu. Arada Japonya’dan Ermeniceye oradan Türkçe’ye geçmiş nice ortak sözcüklerimiz var. Emperyalizm, yoksul ulusları, birbirine kırdırdı/kırdırıyor.
  Bunun açıklaması Yüce Atatürk’ün “Anadolu en aşağı 7bin yıllık Türk beşiğidir” saptamasıdır.
  Oyana gelmeyelim

 9. #9 Ciddiye almaya değmez
  -
  A.Besim
  -
  23-12-2013 00:49:20 0

  Elif Şafak diğer benzerleri gibi ulusunu kötüleyip batının sempatisine oynayan birisi. Büyük yazar ayakları falan!....Ciddiye almaya değmez

 10. #10 ayasofya
  -
  ahmet cakir
  -
  05-07-2016 10:33:14 0

  ayasofya bir milletin bagimsizlik ilanidir bu hanim bunu anlamaktan bile acizdir cumhuriyet ile bu bagimsizlik elimizden alinmis insallah o gunlerin tekrar gelipte ibadete acildigi gun ulkenin tam bagimsizlik gunu olacaktir.sen koca fatihin binlerce can vererek peygamber mujdesinin mazhari olmus ve bunun simgesi olan bir mekanin tekrar kilise olmasini isteyecek kadar dinden uzak buyumus bir zavallisin.yazik bu nasil turkluk bu nasil dusunce sahipligi.

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]