Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Günlük Hayatta Kullandığımız Asit Ve Bazların Vücudumuza Etkileri - Günlük hayatta kullandığımız besin ve malzemelerdeki bazı asitler ve bazlar

Makale Sayfaları
Günlük Hayatta Kullandığımız Asit Ve Bazların Vücudumuza Etkileri
Günlük hayatta kullandığımız besin ve malzemelerdeki bazı asitler ve bazlar
Günlük hayatta kullandığımız besin ve malzemelerdeki bazı asitler ve bazlar (tablo)
Su Sertlik

Günlük hayatta kullandığımız besin ve malzemelerdeki bazı asitler ve bazlar
Günlük hayatta kullandığımız sabun,çamaşır suyu,tuz ruhu,bazı ilaçlar,gazoz,sirke,tıraş köpüğü,cilt bakım kremi,ketçap gibi maddelerin yapısında asit yada baz bulunmaktadır.
Bazı asit ve bazlar ise yediğimiz sebze ve meyvelerde doğal olarak vardır.Hatta bazı asit ve bazların eksikliğinde canlı vücudunda birtakım hastalıklar meydana gelir. Folik asit eksikliğinde aneminin oluşması gibi. Şimdi önemli asit ve bazların özelliklerini ve kullanıldığı alanları inceleyelim.

Formik asit(HCOOH):
Bakterilere küf ve mayalara etki eder. Mikrobik bozunmayı önlemek için gıdalarda koruyucu olarak kullanılır. Karınca salgısında bol miktarda bulunur.

Asetik asit (CH 3 COOH):
Sirke asidi olarak bilinir asetik asidin %5-8 lik çözeltisi sirke olarak kullanılır. Asetik asit bir çok ilaç ve endüstri maddesinin hazırlanmasında kullanılır. Tahriş edici kokuya sahip bir sıvıdır. Alüminyum asetat tuzu,taze kesilmiş yaralarda kan dindirici olarak kullanılır.

Sorbik asit (HC 6 H 7 O 2 ):
Küf ve mayaların gelişmesine engel olur.Bu özelliğinden dolayı yiyeceklerde antimikrobik koruyucu olarak kullanılır. Kokusu,lezzeti yoktur.

Sülfürik asit (H 2 SO 4 ):
Endüstride kullanılan en önemli asit ve dünyada en çok üretilen kimyasallardan biridir. SO 2 kullanılarak Kontak Metodu denilen bir metotla üretilir. Endüstride bir çok alanda kullanılan bu asit,özellikle gübre üretiminde,amonyum sülfat üretiminde,patlayıcı yapımında,boya sanayiinde,petro kimya sanayiinde kullanılmaktadır .

Benzoik asit(C 6 H 5 COOH):
Beyaz renkli iğne ve yaprakçık görünümünde bir maddedir. Gıdalarda mikrobik bozunmayı önlemek için kullanılır. En çok kullanıldığı alanlar,meyve suyu,marmelat,reçel,gazlı içecekler,turşular,ketçap ve benzeri ürünlerdir. Benzoik asit,bir çok bitkinin yaprak,kabuk ve meyvelerinde bulunur. Benzoik asit,genellikle sodyum tuzu olarak kullanılır. İlave edildiği gıdanın tadını etkiler.

Folik asit:
Folik asit,yaşayan tüm hayvan ve bitki dokularında az da olsa bulunur. Folik asit en çok koyu yeşil yapraklı sebzeler ve gıda olarak kullanılan hayvanların böbrek ve karaciğerlerinde bulunur. Biftek,hububat,sebzeler,domates,peynir ve sütte az miktarda bulunur. Folik asit eksikliğinde vücutta anemi (kansızlık) ortaya çıkar.

Hidrojen sülfür(H 2 S):
Renksiz bir gazdır. Kokmuş yumurtayı andıran bir kokusu vardır.Çok zehirlidir. Uzun zaman solunduğunda insanı öldüre bilir. Havada seyrektik olarak bulunduğunda yorgunluk ve baş ağrısı yapar.

Nitrik asit(HNO 3 ):
Nitrik asit,dinamit yapımında kullanılır. Nitrik asidin gliserin ile reaksiyonundan nitrogliserin meydana gelir. Ayrıca nitrik asit NH 4 NO 3 içeren gübrelerin üretiminde kullanılır.

Fosforik asit(H 3 PO4):
Saf fosforik asit,renksiz kristaller halinde bir katıdır. Fosforik asit, en çok, fosfatlı gübrelerin yapımında ve ilaç endüstrisinde kullanılır.

Hidroflorik asit(HF):
Hidroflorik asit yüksek oktanlı benzin yapımında,sentetik kriyolit(Na 3 AlF 6 ) imalatında kullanılır. Ayrıca hidroflorik asit, camların üzerine şekil yapmak için kullanılır. Bu iş için, önce cam eşya yüzeyi bir parafin tabakası ile kaplanır. Sonra parafinin üzerine bir çelik kalem ile istenen şekil çizilir. Bu çizgilere hidrojen flüorür gazı veya çözeltisi tatbik edilir. Camdaki parafinin temizlendikten sonra camda yalnız sabit şekiller kalır.

Sodyum hidroksit(NaOH):
Beyaz renkte nem çekici bir maddedir. Su da kolaylıkla çözünür ve yumuşak kaygan ve sabun hissi veren bir çözelti oluşturur. İnsan dokusuna kaşındırıcı bir etkisi vardır. Sodyum hidroksit, lâboratuvarda CO 2 gibi asidik gazları yakalamak için kullanılır. Endüstride bir çok kimyasal maddenin yapımında, yapay ipek, sabun, kâğıt,boya, deterjan endüstrisinde ve petrol rafinelerinde kullanılır.

Potasyum hidroksit(KOH):
Endüstride arap sabunu üretiminde, pillerde elektrolit olarak ve gübre yapımında kullanılır.

Kalsiyum hidroksit(Ca(OH) 2 ):
Beyaz bir toz olup, suda hamurumsu bir görünüş alır. Sönmemiş kirece su ilave edilmesiyle elde edilir. Kalsiyum hidroksit asidik gazların uzaklaştırılması, kireç ve çimento yapımı alanlarında kullanılır.

Amonyak(NH 3 ):
Renksiz, kendine özgü keskin kokusu olan bir gazdır. Sıvı amonyak özellikleri bakımından suya benzer, polar yapıdadır, hidrojen bağı yapar ve su gibi iyonlarına ayrışır. Amonyak,endüstride en çok azotlu gübrelerin ve nitrik asidin üretiminde başlangıç maddesi olarak kullanılır. Lâboratuvarlarda ise amonyak , zayıf baz olarak ve bir çok kimyasal maddenin elde edilmesinde kullanılır. Amonyak, bilhassa nitrik asit ve amonyum tuzları imalatında, üre, boya, ilaç ve plastik gibi organik madde imalatında kullanılır. Amonyak gazı, normal sıcaklıkta basınç uygulandığında kolaylıkla sıvılaşır. Oluşan bu sıvının buharlaşma ısısı yüksektir (327kkal/g). Bundan dolayı amonyak endüstride soğutucu olarak kullanılır.

Hidrosiyanik asit(HCN):
Tabiatta bulunan zehirlerin en kuvvetlisidir. HCN' nin kokusu şeftali çekirdeği içi kokusuna benzer. Metreküpte 34 miligram HCN varlığında kokusu hissedilebilir. Öldürücü tesir hızı yaklaşık 16 dakikadır. Öldürücü dozu konsantrasyonuna bağlıdır.

Laktik asit:
Zeytine lezzet ve bileşenlerinin salamuraya geçişini sağlıyor.

Probiyonik asit:
Peynirde,ekmek ve unlu mamullerinde rop hastalığına karşı, küflere karşı etkili bir asittir.

Malik asit:
Hafif ekşimsidir. Asitliği düzenlemek için kullanılır.suda çözünürlüğü yüksektir.

Tartarik asit:
Çözünürlüğü yüksek bir asittir.Asitlik ve tat için kullanılır. Üzümde bulunur.

Facebook Google +1 Tweet

15 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 srty
  -
  5rdy
  -
  12-02-2013 18:35:49 +6

  alkalilik terimlerine nerde mevcut

 2. #2 ghg
  -
  ali
  -
  08-04-2013 21:48:04 +1

  bu site çok güzelmiş

 3. #3 vücudumuzdaki asitler ve bazlar
  -
  yusuff
  -
  21-10-2013 20:43:15 +4

  Bunlar çok güzel ama vücudumuzda bulunun asitler ve bazlar neler ?

 4. #4 besin maddelerinde bulunan asitleri ezberle
  -
  feride
  -
  02-02-2014 15:58:18 +2

  Bu konularda sinif birincisiyim

 5. #5 jdl
  -
  kedicik
  -
  12-02-2014 16:21:04 +9

  asit ve bazların kullanıldığı gıda malzemeleri hangileridir? ve asit ve bazların günlük alanda kulanılan eşyalar üzerine olumsuz etkileri nelerdir ? yazar mısınız??? ACİLLL !!

 6. #6 asit bazın maddeler üzerindeki etkileri
  -
  kübra
  -
  15-02-2014 11:21:11 +3

  ödevimi bulamadım

 7. #7 curun
  -
  Dilek
  -
  26-02-2014 19:24:09 +3

  Hangi yiyeceklerde oldugunu bulamadim

 8. #8 asit ve bazlar
  -
  isimsiz
  -
  04-03-2014 19:33:16 +3

  Ne asitmiş beee

 9. #9 asitimm ve bazımmm
  -
  haledılara karaaslan
  -
  05-03-2014 17:11:54 +2

  [halemm]abiii ne zormus benn bu kadar düşünmemiştim... :D :D :D asfadaf

 10. #10 gzel ama.....
  -
  gnes
  -
  11-03-2014 19:49:27 +4

  Gzel ama kisa kisa bnu kabul etmezler

 11. #11 asitler
  -
  sevtap
  -
  09-05-2014 20:11:29 +2

  çok işime yaradı

 12. #12 lütffeeen
  -
  erse
  -
  01-11-2014 16:32:28 +2

  asit ve bazların günlük hayattaki yararlrı ve zararları

 13. #13 asit ve bazların canlılarda etkileri
  -
  yakup
  -
  14-02-2015 22:18:06 +2

  gerçekten çok yardımcı oldu

 14. #14 asit ve bazların canlılarda etkileri
  -
  yakup
  -
  14-02-2015 22:18:14 +2

  gerçekten çok yardımcı oldu

 15. #15 güzel
  -
  yigit
  -
  19-11-2015 18:46:31 +1

  Çok iyi olmuş teşekkürederim

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0