Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

İnsan İlişkilerinde Kendine Güven Ve Güç Elde Etmenin Yolları

Makale Sayfaları
İnsan İlişkilerinde Kendine Güven Ve Güç Elde Etmenin Yolları
Sayfa 2
İNSAN İLİŞKİLERİNDE KENDİNE GÜVEN VE GÜÇ ELDE ETMENİN YOLLARI

Yazar : Les GİBLİN
Yayınevi : Sistem Yayıncılık
Baskı : İstanbul / 1995 / 212 shf

Mutluluk ve Başan Anahtarımız

1.İş dünyasındaki tüm başarısızlıkların %66 ile %90`ının, aslında insan ilişkilerindeki başarısızlıklar olduğu kanıtlanmış bir gerçektir.

2.Çekingenlik, ürkeklik ve kendine güvensizlik gibi, kişilik sorunları aslında insan ilişkilerindeki sorunlardan kaynaklanır.

3.İnsanlarla güven dolu ilişkiler kurmayı öğrenmekle kendi başarı ve mutsuzluğumuzun kendiliğinden arttığını görebilirsiniz.

4.İnsan ilişkilerinde temel prensipleri öğrenirseniz, hilelere başvurma gereksiniminiz kalmaz.

İnsanları etkilemenin Temel sırrını nasıl kullanabilirsiniz?

1. Hepimiz egoistiz.

2. Hepimiz dünyadaki her şeyden çok kendimizle ilgiliyiz.

3. Karşılaştığımız her insan kendisini önemli hissetmek ve işe yaradığını duyumsamak ister.

4. Her insanın içinde onaylama arzusu vardır.

5. Açlık çeken ego vasat bir egodur.

6. Karşımızdaki insanı özsaygı açlığını tatmin ederseniz, daha dost ve sevimli olacaktır.

7. Özsaygı anlamında kendinizi sevmedikçe diğer insanlara karşı dostça duygular beslemeniz mümkün değildir.

8. Özsaygının azlığı, sürtüşme sorun demektir.

9.Karşımızdakiniıı kendisini daha çok sevmesini sağlarsınız onu daha geçimli bir insan yaparsınız...

10.İnsanlar büyük ölçüde kendi egolarını arttırmak için hareket eder veya etmezler.

Gizli Hesabınızdan Nasıl Yaralanabilirsiniz?

1. Kendini önemli hissetme açlığını doyurmada cimri olmalıyız.

2.Bir randevuya zamanında gitmek gibi “ufak nezaketleri” hafife almayınız. Bu ufak şeylere dayanarak diğer kimsenin önemini belirtmiş oluruz. Ne yazıktır ki; genelde yabancılara, yakınlarımıza davrandığımızdan daha nazik davranırız. Aile bireylerinize arkadaşlarınıza da yabancılara gösterdiğiniz nezaketi göstermeye çalışın.

3.Kendimize diğer insanların gerçekten önemli olduğunu hatırlatırsanız bu tutumunuz karşınızdaki kişi tarafından algılanacaktır.

4.Bugünden başlayarak diğer insanları daha çok farketmeye başlayın. Bir adama veya bir çocuğa daha fazla dikkat ederseniz onun kendisini daha önemli hissetmesini sağlamış olursunuz.

5.İnsanlara büyüklük taslamayın veya diğer insanların kendilerine küçülmüş hissetmelerine yol açarak kendi kişisel önem duygunuzu arttırmaya çalışmayın.

Başkalarının Davranış ve Tutumunu Nasıl Denetleyebilirsiniz?

1.Farkında olsanız da olmasanız da, kendi davranış ve tutumlarınızla başkalarının davranış ve tutumlarını kontrol etmektesiniz.

2.Kendi tutumlarınız, karşınızdakinden size, neredeyse bir aynanın önünde duruyormuşsunuz gibi geri yansıtılmaktadır.

3.Düşmanca davranır veya düşmanca duygular beslerseniz diğer insan da bu düşmanlığı size yansıtır. Ona bağırırsanız o da size bağırmaya adeta mecbur kalır Sakin ve duygusallıktan uzak hareket ederseniz onun öfkesini daha ortaya çıkarmadan söndürmüş olursunuz.

4. Heyecanlı davranırsanız, diğer insanın heyecanını da körüklemiş olursunuz.

5.Kendinize güvenerek hareket ederseniz, diğer insanda size güvenecektir.

6.Bugünden başlayarak, coşkuyla davranma yolunda belirgin çaba harcayın. Frank Bettger'den ipucu alın ve şevk duyuyormuş gibi davranın ve kısa zamanda şevk duyacaksınız.

7.Şu andan itibaren, kendine güven duyan bir tutum içine girmek için çaba sarf etmeye başlayın. Onları ifade etmekten korkar gibi kelimelerinizi ağzınızda gevelemeyin. Sesinizi çıkarın. Duruşunuza dikkat edin. Eğik bir duruş yaşamın yükünü taşıyamayacak kadar ağır bulduğunuzu ifade eder. Öne eğilmiş bir kafa, hayatın sizi yenilgiye uğrattığı anlamına gelir. Başınızı dik tutun. Omuzlarınızı kaldırın. Emin adımlarla önemli bir yere gidiyormuş gibi yürüyün.

Başkaları Üzerinde İlk Olumlu İzlenimi Nasıl Bırakabilirsiniz?

1. Başka insanlarla ilişkilerimizde onlarla bir görüşmeye başladığınızda, bütün müzik parçasının anahtar noktasını çalan siz olmaktasınız.

2. Resmi bir notayla başlarsanız, görüşme de resmi geçer. Arkadaşça bir notayla başlarsanız toplantı ahbapla geçer.

3. Birisiyle ilk karşılaşmanızda, verdiğiniz izlenim büyük olasılıkla size yaşam boyu nasıl bir gözle bakacağını belirleyen anahtar nota olacaktır

4.Diğer insanlar sizi kendi değerlendirmenize bakarak kabullenme eğilimindedir. Bir hiç olduğunuzu düşünürseniz muhtemelen diğer insanlara da sizi küçümsemelerini söylemektesiniz.

5. Diğer insanı olumlu yönde etkilemek için keşfedilmiş en iyi yöntemlerden bir tanesi bir etki bırakmak için çok fazla çaba harcamamak, bunun yerine onun sizin üzerinizde iyi bir izlenim bırakmakta olduğunu anlamasını sağlamak.

6.İnsanlar sizi kendi hakkınızdaki düşüncelerine bakarak yargılamakla kalmaz, aynı zamanda diğer konulardaki düşüncelerinize de önem verirler: işiniz, çalıştığınız şirket. ..

7.Olumsuz yargılar olumsuz atmosfer oluşturur. Eleştirel olmayın. Kinci olmayın.

8.Bir şey isterken izlediğiniz yöntem kendi başına diğer kişinin yanıtı için sahneyi belirler veya anahtar veya anahtar notayı çalar.

İnsanları Cezbetmede İşe Yarayan Üç Büyük Sır

1. Dikkat çekici kişiliğin gerçek sırrı, diğer insanlara açlığını duydukları besini sunmaktır:

-Kabul: İnsanları oldukları gibi kabul edin. Kendileri olmalarına izin verin. Hiç kimsenin sizin kendisini beğenmeniz için kusurcu olmasında ısrarcı olmayın. Ahlaki bir deli gömleği giyerek sizin kabulünüzü görmeleri için diğerlerinin de aynı şeyi yapmasını beklemeyin.

-Onay: Diğer insanın onaylayacağınız bir yönünü arayın. Bu küçük veya önemsiz bir şey olabilir. Ancak diğer kişi bu hususu onayladığınızı bilsin, böylelikle gerçekten onaylayacağınız yönler ortaya çıkacaktır.

-Değer bilme: Değer bilme, değerini arttırma demektir. Değerini bilememenin yani değerini düşürmemenin tesiridir. Diğer insanların kendine değer verdiğinizi bilmelerini sağlayın. Karşınızdaki sizin için önemliymiş gibi davranın.
<< Önceki - Sonraki Sayfa >>

Facebook Google +1 Tweet

5 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 Guven
  -
  hakan
  -
  21-02-2013 09:48:37 -4

  Kendine güvenini yitirdi m ne yapmam gerekır

 2. #2 guven
  -
  hatice
  -
  02-11-2013 18:27:56 -3

  esime guvenimi yitirim...herseyi oylesine soyledigini dusunuyorum

 3. #3 GÜZEL YAŞAMANIN ANAHTARISINIZ
  -
  ASİYE
  -
  20-03-2016 20:07:59 0

  Çok beyendim iyiki varsınız ben ilk okul mezunu biri olarak kendimi geliştirmem gerek çocuklarıma ebebeyinlik yapmak için torunlarıma ve hayata dair herşeye bir rahatsızlandımda doktorlara kendimi ifade etmek 10 yılımı aldı bana göre anlamak istemediler param yoktu veseaireişte etkili konuşabilseydim çok teşekür ederim

 4. #4 cekingen
  -
  deniz
  -
  07-11-2016 16:57:15 0

  Cok gekingenim okadar da icime kapanigim turkce ogretmenligini okuyorum ama insanlarin icine karisamiyorum hep soyutluyorum insanlardan kendimi bide konusurken heyecanlaniyorum agzimdan cikan yanlis anlasilan lafi duzeltmeye cekiniyorum sonra duzeltmiyorum lafi aklimdan da cikmiyor kendimi cok kutu hissediyorum

 5. #5 tepkim yanlismi
  -
  zehra
  -
  20-11-2016 08:28:18 0

  ben insanlarla konusurken kendimi ifade ettigimi dusunuyorum ama bazen karsima cikan insanlar argo kelimeler kullandiginda gene kendimi koruyup duzgun bir sekilde konusuyorum, ve daha sonra onlarin bana kulladiklari argolardan dolayi kendimi kotu hissedip bu sefer acaba ahlakimi bozmadigim icin hatami yaptim diye dosunuyorum buda beni ozuyor

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]