Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Yanıklar

Yanıklar genellikle nasıl sınıflandırılmaktadır?
a. Birinci derece yanıklar: Bunlar yalnız derinin üst tabakalarında olanlardır ve sadece bir kızıllıkla belirirler. Güneş yanıklarının çoğunluğu birinci derece yanıklardır.
b. İkinci derece yanıklar: Bu yanıklar yalnız derinin, üst tabakalarında değil, daha derinde olan tabakalarda da oluşurlar. Bunlar
kabarcıklarla ve serum ifrazatı ile karakterize olurlar. Ciddî güneş yanıkları bu kategoriye girebilir.
c.  Üçüncü derecede yanıklar: Bu yanıklar bütün deri tabakalarında tahribat yaparlar ve genellikle bütün derinin yok olmasına sebebiyet verirler.
d.  Dördüncü derece yanıklar: Bu yanıklar bütün deriyi yok etmekle kalmayıp; aynı zamanda deri altı dokulara, kaslara, kirişlere, kan damarlarına, kemiklere de zarar vermektedirler.

Bütün yanıklar aşırı ısıdan mı ileri gelmektedir?
Hayır. Başka birçok tür yanıklar vardır: Kimyasal maddelerden, alkaliden veya kuvvetli asitlerden meydana gelen yanıklar gibi. Bunlardan başka yanıklar, elektrikten, X-ışını, radyoaktif maddelerden ve benzerlerinden de olabilmektedirler.

Yanıklar için gerekli ilk yardım metotları hangileridir?
a.  Birinci derece yanıklar ağrıyı dindiren ve derinin kuruyup çatlamasını önleyen birçok merhemlerin yardımıyla tedavi edilebilir. Eğer yanmayla kişinin genel sağlık durumu etkilenmemiş-se, birinci derece yanıklar, yanan kişi tarafından da tedavisi yapılabilir ve doktora başvurulması gerekmez.
b.  İkinci derece yanıkların tedavisi doktor tarafından yapılmalıdır. Alınacak ilk yardım tedbirleri şunlardır:
1.  Yanan kısım, yaklaşık on dakika akar soğuk su altında bulundurulmalıdır.
2.  Yanan alan sterilize edilmiş gazlı bezle örtülmelidir.
3.  Yanan kişinin fazla sulu şeyler alması temin edilmelidir.
4.  Yanan alanlar büyük miktarda su ve hafif bir sabunla yıkanmalıdır.
c.  Üçüncü derecede yanıkları kendi kendine tedaviye hiçbir zaman gidilmemelidir. İlk tedbir olarak yanan kısmın üzerindeki kirler suyla silinmeli ve temiz bir bezle örtülmelidir. Yanan kişiye bol miktarda sulu şeyler verilmeli ve hasta şok halindeyse sedyeyle hastaneye kaldırılmalıdır. Bu hallerde yanan alana merhem sürülmemelidir.
d.  Dördüncü derece yanıklar da aynen üçüncü derece yanıklar gibi tedavi edilmelidir.

İkinci derece bir yanıkta meydana gelebilecek kabarcıklar hastanın kendisi tarafından açılmalı mıdır?
Hayır. Bu kabarcıklar bir doktor tarafından tedavi edilmelidir. Bazı doktorlar bunları açar, bir kısım doktorlar ise, kendi kendilerine kurumaya bırakmayı tercih ederler.

Yanan kişiler kendiliklerinden yanıklara merhem sürmeli midirler?
Birinci derece bir yanık dışında herhangi bir yanığa merhem sürülmemelidir. Yanık tedavisinin çeşitli metotları vardır ve birçok doktor merhem sürülmesine karşıdır. Üstelik hastanın kullanacağı merhem doktorun tavsiye edeceği merhem olmayabilir. Sonradan gereken ilâcı kullanmak için bu sürülen merhemi çıkarmak, bir kısım zorluklara neden olabilir.

Kimyasal maddelerden meydana gelen yanıklar özel tedavi gerektirirler mi?
Evet. Bu gibi yanıklarda başvurulacak en iyi ilk yardım metodu yanığı bol suyla yıkamaktır. Bu şekilde kimyasal madde, sulanmış olacak ve deri ile temasta kalmış olan maddeleri ortadan kaldıracaktır.

Yanıklar ile birlikte olabilecek şoklar için ne yapılmalıdır?
Şok âcil tedavi gerektirir.

Gözlerde meydana gelmiş olan bir yanık için Özel ilk yardım metotları var mıdır?
Evet. Yanığı meydana getirmiş olan maddenin dağılması için yanan göz veya gözleri bol suyla yıkamak. Bu ilk yardımdan sonra hemen tıbbî yardıma başvurulmalıdır.

Yanıklarda, bir ilk yardım metodu olarak, yanığa tereyağ, evde hazırlanmış ilâçlar veya yağlar sürülmeli midir?
Hayır.

Facebook Google +1 Tweet

1 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 Yanık
  -
  Nurgül
  -
  28-08-2016 10:04:31 0

  Merhabalar kahvaltı yaparken cay döküldü bacaklarima bardaktan dizden ust iç kısım yandı iki bacağımda 6 gün oldu sulanmisti boluncuklar oldu sonrai cindeki kayıyor du ve deri bolan görevi görüyor gibiydi bende doktora gitmediğim için suyu akiptim gece de biraz ağrı oldu aralıklarla baticonla temizleyip hameten anestol surdum ve biraz zaman sonra deri sini silerek kaldırdım şimdi ise yine terleme gibi su akıyor krem var usttunde ama hafif hafif yanma sızlama var arada bir oluyor ve uyuyamiyorum içimde titreme var ateşim 36.6 bi tane parol aldım bu şekil de tedavi ile geçer mi ne yapmam lazım Dr .......

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]