Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Bel Fıtığı ve Siyatik

Bel fıtığı bel ağrıları nın en sık nedenlerinden biridir. Halk arasında bel kayması, disk kayması, omurilik sıkışması gibi isimlerlede duyabilirsiniz.

Diskler iki omur gövdesinin arasında kauçuk yumuşaklığında destek dokulardır. Omurganın eğilme hareketleri disklerden olduğu gibi, her disk bir amortisör gibi gelen darbeleri emer. Disk omurilik ve sinir köklerinin hemen önünde yerleşmiştir. Bu yerleşim disk hastalıklarındaki belirtilerin ana nedenidir.

Aslında disk kauçuk kıvamında bir halka ve içinde jöle kıvamında çekirdekten oluşur. Bel fıtığı halkanın kırılarak içindeki jöle kıvamındaki maddenin omuriliğe ve/veya sinir köklerine baskı yapmasıdır.

Bel fıtığı nedenleri
Diskler yüksek oranda su içerir. İnsanlar yaşlandıkça su içeriği azalır ve disk daha sert bir hal alır ve yüksekliği azalır.Daha sert diskler fıtıklaşmaya daha eğilimli olur.
Aşınma ve yırtık
Aşırı ağırlık diskin ortasındaki jöle kıvamlı çekirdeği sıkıştırarak halkayı kırarak dışarı çıkmaya zorlar.
Kötü duruş-oturuş pozisyonu
Hatalı yük kaldırma
Ani basınç
Bu durumda halka kırılarak içindeki jöle kıvamındaki maddenin omuriliğe ve/veya sinir köklerine baskı yapar. Bazen bu madde koparak omurilik kanalına dolabilir. Bu durum sinir köklerini zedeleyerek felçlere idrar tutamama gibi yakınmalara neden olur.
Belirtiler
Her beş kişiden 4′ü hayatının bir döneminde bel ağrısı çekmektedir. Yalnız ağrı bel fıtığı demek için yeterli değildir. Yine de ani başlayan ağrılarda doktora başvurmakta geç kalınmamalıdır.
Bel fıtığının en tipik belirtisi siyatik ağrısıdır. Siyatik ağrısı kalça ortasından başlayan bacağa yayılan, aniden gelen, keskin şiddetli bir ağrıdır. Bu bel fıtığının sinirlere yaptığı bası nedeniyle olur.
Siyatik ağrısı hapşırma, öksürme fazla oturma ile artar.
Diğer bulgular;
Bir bacakta kuvvetsizlik, bazı hareketlerde felç
Karıncalanma, batma, uyuşukluk
İdrar tutamama, altına kaçırma (Bu bulgu her iki bacakta kuvvetsizlikle birlikte olursa çok ciddi bir durumla karşı karşıyasınız demektir.)
Bel ortasında yanıcı ağrı.

Bel fıtığında tanı
Tıbbi hikaye tanıda en önemli ipuçlarını sağlar. Genellikle, az veya çok bel ağrısını takiben bacağa vuran ağrı hikayesi vardır. Genellikle ağır kaldırma gibi bir olay sonrası ilk bulgular hissedilirse de, uzun süren sabahları kalktığında bel ağrısı ve sertliği ardından belirgin bir zorlama olmaksızın ani başlayan vakalar da az değildir. Bu konuda net veriler olmamakla birlikte disk hastalıklarında ailevi bir eğilim genellikle saptanabilir.

Fizik muayene genellikle tanıyı sağlar. Muayene ile hangi sinir kökünün sıkıştığı, bu sıkışmanın ciddiyeti rahatlıkla saptanabilir. Tedavi yönteminin seçiminde muayene bulguları esastır.
Basit bir radyolojik inceleme ile omurga mekaniğini etkileyen, belağrısı ile karakterize doğumsal omurga hastalıkları (% 5-10 a varan oranlarda görülebilir), kireçlenmeler, omurga kaymaları, bazı tümörler tanınabilir.

MR ve EMG gibi tetkikler tedaviye yanıt vermeyen, sık nüks eden, muayene bulguları ile cerrahi karar verilen vakalarda ayırıcı tanı ve operasyon stratejisi açısından gerekebilir.

Tedavi seçenekleri
Ani başlayan veya uzun süreli hafif yakınmaların üzerine başlayan şiddetli bulgularda yatak istirahati, ağrı kesiciler, kas gevşeticiler genellikle işe yararlar. Bu durumlarda doktor kontrolünde kortikosteroid kullanımı hızlı ve etkili bir iyileşme sağlayabilir. Sadece ağrı ile karakterize olgularda bele buz uygulaması, tutulma-kasılma ile karakterize olgularda sıcak uygulaması işe yarar. Bu durumlarda hastaların yavaş hareket etmeleri, ani hareketlerden kaçınmaları, uzun yürüyüş ve uzun süreli oturmaktan kaçınmaları önerilir. Bu devrede fizik tedavi çok yararlı değildir. Bu devrede sinir köklerine direkt (epidural) kortikosteroid enjeksiyonu oldukça etkili bir tedavi seçeneğidir.

Uzun süreli (kronik) ağrı durumlarında tedavide antidepresan ilaçlar, disk içine yapılan ilaç, ısı veren maddelerle diski küçültme yöntemleri etkilidir. Bu dönemde fizik tedavi oldukça etkilidir.
Cerrahi tedavi fıtık parçasının kanala düştüğü, fonksiyon kaybına neden olan sinir basılarında gereklidir. Uygun yapılmış cerrahi dışı tedavilere yanıt vermeyen 3 ayı geçmiş ciddi bulgularda da cerrahi tedavi düşünülebilir. Günümüzde microdiskektomi yöntemi uygulanmaktadır.
Bel fıtıklarında tedavi yöntemlerinden hangisi seçilirse seçilsin temel 4 koşul yerine getirilmelidir.
Hastalar mutlaka ideal kilolarında olmalıır.

Karın ve bel adelerini geliştirici ekzersiz programlarına veya spor aktivitelerine hemen başlanmalıdır.

Ağırlık kaldırırken, otururken, çalışırken, araç kullanırken beli korumak. Yatak tam ortopedik olmalıdır. Hastaların sırtüstü dizlerinin altında bir yastık ile dizleri hafif kıvrık pozisyonda veya yan yatarken dizler hafifçe karına çekilmiş pozisyonda yatmalıdırlar.

Acil durumlar
Nadir vakalarda fıtık omurilik ve sinir köklerine aşırı baskı yaparak idrar ve gayita kaçırma, belli bölgelerde felçlere neden olabilir. Bu sırada bacak, kasık ve genital bölgede uyuşukluk ve karıncalanmalar olur. Bu durum acil cerrahi müdahale gerektirir.

Siyatik ağrısı ile karışan hastalıklar
Belden kalça, bacak ve kasığa vuran ağrıların yaklaşık %90 ını siyatik ağrıları oluşturur. Bunun dışında leğen kemiği içindeki ve omurgadaki bazı hastalıklar bu ağrıyı taklit edebilir. Bu hastalıkları gösteren şema aşağıdadır.

Facebook Google +1 Tweet

7 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 kasıklarımda ve blimde ağrı
  -
  hicabi
  -
  13-06-2013 14:27:42 +8

  benim yaklaşık 6 aydır kasıklarımda kuyruk sokumumda ve belimde ağrılar mevcuttur. Bunun için doktorlara gittim. biri fıtık dedi ameliyat olmalısın dedi diğeri bişey yok dedi kas gevşetici hap verdi. bu konuyla ilgili iyi bir doktor önerisi istiyorumç doğru teşhis ve tedavi olmak istemekteyim. yardımlarınız için teşekkürler.

 2. #2 bel fıtığı
  -
  sinem
  -
  28-11-2013 00:54:45 +25

  8 ay önce sezeryan doğum yaptım ve ardından sürekli geçmeyen bir ağrı oldu belim de doktor a gittim ayak sinirleri mi etkileyen disk in delik dedi felç kalabilirsin dedi ne yapmalıyım lütfen cevap yazın sürekli belinde ve bacaklarımda ağrı var kalçama da çok vuruyor yataktan uyandığım zaman felç li gibi oluyorum hiç elleri mi bile haraket ettiremiyorum yarım saat kalıyorum öylece ne yapmam lazım sizce şimdiden teşekkürler

 3. #3 bel fıtığı
  -
  canan
  -
  05-03-2014 09:46:31 +10

  3 yıl önce ameliyat oldum.. Gerekli dediler.....ama şimdi aynı yerde oluşan yapışık doku yüzünden daha kötü durumdayım ameliyat olmayı düşünenlere tekrar tekrar düşünmesini söylüyorum....:-[

 4. #4 Siyatik ve bel kalça agrisi
  -
  Emine
  -
  20-03-2014 23:20:07 +1

  3 cocuk annesiyim 2. Doğumum zor oldu ve kalçamda sürekli ağrı başladı doğumdan 2 gün sonra yürüme zorluğu çektim 4 yıldır kalçam çok ağır yapıyo gece ve gündüz ağrım şiddedleniyor bacak arasına yastık koyarsam öyle uyanışının yoksa hiç uyuyamıyom sizce kalça cıkıgımı yoksa siyatigemü baglı

 5. #5 Bel ağrısı
  -
  Beyza
  -
  24-05-2015 03:00:53 +3

  Ben 112 ciyim ağır bse kaldırırken belim zorlandı agrısı sol kalcama dgru vuruyo bse olurmu

 6. #6 belim kaslklarlmavuruyo herhalde
  -
  mustafa
  -
  09-10-2015 01:44:39 +4

  Belim arlyo kaslk larlma vuruyo

 7. #7 Bel kalça ve bacaklarda ağrı
  -
  Yasin
  -
  16-04-2016 02:26:23 +5

  Ağır iste çalışıyorum ve 1 aydır belim ve bacaklarım ağrıyor şuan rusyadayim ve doktor.kas gevsetici verip gönderiyor ... ne mr nede başka bişe çektiler yaklaşık 3 ay sonra türkiyeye geleceğim yani hiç halim kalmadı 26 yaşındayım ... çok çaresizim lütfen yardım edin

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0