Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Bursit (Eklem Bölgelerinde Ağrılı Şişlikler)

Bazı mesleklerde özellikle sık rastlanan bursit, eklem bölgelerinde ağrılı şişlikler olarak görülür. Erken tanıyla tedavisi kolaydır. Bursa, bir eklemi ya da kemiği kaplayan yumuşak dokunun üzerinde oluşan içi sıvı dolu bir keseciktir. Bursit ise bu keselerden birinin iltihaplanmasıdır. Sık rastlanan bu ağrılı durum, iltihaplanma önlenmezse, akut ya da kronik bir rahatsızlığa dönüşebilir.

İki tür bursa vardır. Birinci gruptakiler (anatomik bursa) kas kirişlerinin kemiklere ya da eklemlere yaslandıkları yerlerdeki sürtünmeyi engelleyen, içi sıvı dolu çok küçük keseciklerdir. Diz ekleminin çevresindeki kemiklerde bu bursalardan 15 tane vardır. İkinci türdeki bursalar, bir kemik üstündeki yumuşak dokunun sürekli sürtünme ya da yaralanma sonuunda ortaya çıkarlar. Sözgelimi, her gün sert bir zeminde saatlerce oturan birinin, kalça kemikleri üstünde oluşan bursalar bu türdendir.

İki bursanın da görevi aynıdır: Kas kirişlerinin, kemik üzerinde hareket ettikleri bölgelerde basıncı önlemek. Bursit, bir bursanın kronik olarak genişlemesi ya da akut bir biçimde şişmesi durumunda ortaya çıkar. Bu hastalık, dizlere sürekli basınç sonucu diz ekleminde oluşursa “diz üstü bursiti” adını alır. Herhangi bir sürtünme ya da yaralanma bursanın sıvı salgılamasına, dolayısıyla da şişmeye neden olur.

Belirtiler
Akut bursitlerde, bir kemik ya da eklem üzerinde sıcak, kırmızı ve ağrılı bir şişlik görülür. Çok şiddetli durumlarda belirtilere hareket güçlüğü de eklenebilir. Bursanın şişmesine neden olan sıvı, keseyi çevreleyen hücreler tarafından salgılanır. Bu sarı renkli sıvıda, iltihaplanmanın etkisiyle kılcal damarlardan sızan kan da bulunabilir. Bakteriyel bir enfeksiyon varsa, keseiçi sıvısında bakteriler ve akyuvarlar da görülür. Bunlar, kese içinde irin oluştururlar. Uzun süren (kronik) bursitler ise ya akut bursitlerin yinelenmesi ya da art arda zedelenmeler sonucunda bursanın şişmesiyle oluşur.

Bursit, tehlikeli bir hastalık değildir. Antibiyotiklerle, bursadaki bakterilerin bedene yayılmasının ve kan zehirlenmesine (septisemi) ya da veremin yayılmasına yol açmalarının önüne geçilmektedir. Romatizma ve gut uzun süre tedavi edilmeyip kendi haline bırakılırsa, bedenin başka bölgelerinde tehlikeli iltihaplanmalara yol açabilir; bunun gibi, kronik bursitler de tedavi edilmezlerse çevredeki kasların, dolayısıyla eklemin zayıflamasına neden olabilirler.

Nedenleri
Bir bursanın iltihaplanma nedenleri hala tam olarak bilinememektedir. Bursit, çocuklarda ve erişkinlerde aynı oranda görülür ama bazı insanlarda bursite yakalanma eğilimi daha fazladır. Sürtünme, bursanın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bazı meslekler ya da çalışma biçimleri, bursanın gelişmesi için elverişli koşullar yaratabilir. Sözgelimi, dirseklerini masaya yaslayarak ders çalışan öğrencilerde, dizlerinin ve dirseklerinin üzerinde sürünerek çalışan madencilerde bursit sık görülür. Bazen hamalların ensesinde, omurga kemiği üzerinde; sırık hamallarının enselerinde ve omuzlarında; sabahtan akşama kadar tezgah başında oturan dokuma işçilerinin kalçalarında; diz çökerek çalışan bahçıvanların dizlerinde bursit olabilir. Bununla birlikte, sürtünme tam bir açıklama getirmekten uzaktır. Çünkü bazı insanlarda bursit, öteki insanlara oranla çok daha çabuk oluşmaktadır.

Daha ender görülen durumlarda bursit, ya bursadaki ya da eklemlerdeki bakteriyel iltihaplanmayla ortaya çıkar. Geçmişte verem, bursitin çok bilinen bir nedeniydi. Bazı romatoit artrit durumlarında, bir eklemin çevresindeki bursa şişmekte; ender görülen durumlarda ise bursada guta bağlı şişme görülmektedir. Genellikle yaşlılarda görülen dirsek bursitinin nedeni bilinmemektedir; bununla birlikte çok hızlı bir seyri vardır: Dirsekte, birkaç saat içinde yumurta büyüklüğünde bir şişlik oluşuverir.

Tedavi
Akut bursitin tedavisi, bursanın iltihaplı olabileceği ya da daha ender görülen nedenlerle ortaya çıkmış olabileceği hesaba katılarak, hekim eliyle yapılmalıdır. Neden belli değilse ya da bursit sürtünme ya da aşırı kullanma dolayısıyla ortaya çıkmışsa, hastalıktan etkilenmiş olan eklemin (ya da bölgenin) dinlendirilmesiyle iyileşme sağlanır. Ağrı varsa tedaviye ağrı kesiciler eklenir. Kesedeki şişkinliği azaltmak için, romatizma tedavisinde kullanılan ilaçlardan yararlanılabilir. Bakteriyel bir enfeksiyon varsa antibiyotikler kullanılmalıdır. İltihabı geriletmek için soğuk kompresler yapılabilir. Ancak buz torbası kullanırken, etkilenmiş bölgeyi yakacak kadar soğuk olmamasına dikkat edilmelidir. Buz torbasını kaldırdıktan sonra şişkinliği azalmış olan bölge yarım saat, esnek bantla sarılmalıdır. Eğer bu yöntemle şiş hafifletilirse, her dört saatte bir uygulama yinelenmelidir.

Bu basit tedavilerle iki - üç günde düzelmeyen bursitlerde, hekime başvurmak gerekir. Doktor yerel etkili bir ağrı kesici sürdüğü deriden iğneyle bursanın içine girerek, kese içindeki fazla sıvıyı alır. Bu işlem, hem hastayı rahatlatır, hem de alınan sıvının biyokimya ve mikrobiyoloji laboratuvarlarında incelenmesine (sıvıda bakteri olup olmadığını anlamak için) olanak sağlar. Doktor, keseye kortizonlu ilaç da enjekte edebilir; birçok vakada kortizon tedavisi olumlu sonuçlar verir. Bu tedavi yöntemi bursit iyileşene kadar yinelenmelidir. Bursit, tedaviye karşın iyileşmiyorsa, küçük bir ameliyatla, kesenin iç yüzündeki, sıvı salgılayan hücrelerin bulunduğu tabaka çıkarılır. Bu küçük ameliyat birçok hastada tam iyileşme sağlar. Ancak yine de, çok ender olmakla birlikte ameliyattan birkaç hafta sonra, aynı yerde, yeniden bursit oluştuğu görülebilmektedir.

Akut bursitteki ağrı ve hareket güçlüğünün, tedaviyle en geç on günde geçmesi gerekir. Kese bakteriyel bir iltihaplanma sonucu oluşmuşsa, yineleme olasılığı çok enderdir. Kronik bursitte, basınç ve sürtünme devam ederse hastalık yineler; dolayısıyla bursit tedavisinde ilaç kadar önemli olan, günlük yaşamdaki önlemlerdir. Diz bursitini önlemek için yumuşak diz sargıları kullanmalı; kalça bursitini engellemek için yastığa ve yumuşak yerlere oturulmalı; dirsek bursitine karşı dirseği sert yerlere dayamamalıdır. Bu basit önlemler bursit tedavisinde çok etkilidir. Ayak bileği bursitinde de (aşil bursiti) ayağı uzun süre dikkatli kullanmak gerekir.

Facebook Google +1 Tweet

11 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 diz şişmesi
  -
  kenan özbaş
  -
  28-11-2012 23:04:51 +5

  yukarıdaki yazıyı dikkatle okudum.kendimde yaşadıgım sıkıntılardan örnekler buldum. bendede zaman zaman kireclemeye baglı duşundugum şişmeler oluyor ve fazla uzun surmuyor . bazen uzun mesafeler yuruyebilirken bu sefer diz egzersizi yaparken zorlamış olacagımki bu zorlanma şişkinlige yolactı.şu an ondan kurtulmaya calışıyorum.yaptıgım iş ayakta oldugundan şişligi kolay gideremedim busefer.bandaj agrıkesici buz tedavis ettiriyorum fakat işim geregi dinlenemiyorum.şişlikte kolay inmiyor ve tekrarlıyor.

 2. #2 bilek
  -
  boşver
  -
  07-02-2013 17:23:09 +5

  TAM ARARDIĞIM KONU VAR ALLAH RAZI OLSUN

 3. #3 KALAÇ ŞİSMESİ
  -
  BOŞVER
  -
  19-03-2013 15:12:41 +2

  Kalçam da bir şişlik var. Anadan doğma fazldan bir delik var, o da bu şişliği tetikliyor diyor düşünüyorum. Yatarken, yürürken, otururken v.s. bacaklarımı kullandığım her adımda ağrıyor yağıyor. Kitleniyormuşum gibime geliyor. Napmam gerek? Hangi doktora gitmem gerek? Çok temizim iltihap olacağını sanmıyorum. Lütfen yardım edin..

 4. #4 sol dirseğimde üç gün önce yumurta büyüklüğü kadar şişlik oluştu
  -
  nihat çelik izmir
  -
  27-07-2013 08:30:32 +12

  19 yı önce ilk 18 gün önce ikinci guatr(troid bezi)AMELİYAT ı oldum Dirseğimdeki şişliğin bu ameliyatla ilgisi olabilirmi

 5. #5 agri ve sisik
  -
  diz
  -
  12-01-2014 18:09:43 +3

  Dizde sisme oluyor spor yaptigimda ve agri yqpiyo yuruyemiyorum bile neden?

 6. #6 agrı ve sislik
  -
  fatma
  -
  29-03-2014 15:28:30 +1

  kalçamın üstünde sişlik var ustune oturmıyorum kalkamıyorum yuruyemıyorum çok acıyor acaba neden

 7. #7 soruma lütfen cevap verin
  -
  Ayşenur Saran
  -
  24-04-2014 17:20:39 +8

  El eklemimde şişlik var ve romatoid artrit olabilirmi diye düşünüyorum ? Yaklaşık 3 aydır şişlik inip çıkıyo

 8. #8 sol ayak iç kısmı şişme
  -
  fatma bulut
  -
  13-05-2014 17:21:40 +7

  benim sol ayağımın iç kısmı olan aşık kemiği dediğimiz yerin hemen altı yuvarlak biçimde şişiyor ve acıyor bu neden olur ve ne yapmalıyım saygılar. istanbul

 9. #9 eklem yerlerimdeşişme
  -
  selin
  -
  09-07-2014 12:15:32 +10

  benim önce dizimde başlayan daha sonra ayak bilegime gecen dasonra el bileğime,boynuma ve tekrar dizime sıçrayan ağrı ,kızarıklık ve şişmelerim var birturlü kanı koyamadılar kan pıtılaşması var aspirin için dediler fakat hala geçmedi bi fikriniz varmi lütven acil yanıtlarsanız sevinirim

 10. #10 kalca
  -
  gizem
  -
  03-08-2014 01:19:59 +9

  Benim kalcam sis ve agriyor kalcamin ustunr oturamiyorum yurumekte vs hareket etmekte gucluk cekiyorm hangi doktora gtmeliyim yardmci olrmusunuz

 11. #11 dirsek
  -
  aytac
  -
  14-04-2015 04:28:19 +7

  dirseğimn iç taradı yanieklemin iç tarafında şiş
  me oldu ve uzun süredir var doktor krem verdi işe yamadı omzumda göğse ve elime doğru halsizlik yapıyor ve nadiren çevresinde batma oluyor sıcak koyduğumda sanki biraz daha şişiyo buz koydumda batma oluyo gibi ama ne oldunu anlamadım

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0