Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Beslenme Bilgi Veri Bankası yolda

Sağlık Bakanlığı, toplumun beslenme alışkanlıklarının ve bu konudaki eğilimlerinin belirlenmesi, besin tüketim sıklığının saptanması amacıyla “Beslenme Bilgi Veri Bankası” kuracak.

Beslenme bilgi veri bankası, bakanlığın internet sitesinde yayınlanacak anketler yoluyla oluşturulacak. İlk anket, kahvaltı ve süt tüketimi alışkanlıkları üzerine olacak.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü yetkilileri, bireylerin yaşam kalitesini etkileyen faktörlerden birinin beslenme olduğuna dikkati çekerek, ülkede yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı çeşitli sağlık sorunları görüldüğünü bildirdiler. Bu konuda özellikle bebekler, okul öncesi ve okul çağı çocuklar, gebe ve emziklilerle yaşlıların risk altında olduğunu kaydeden yetkililer, toplumun beslenme konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olmasının, ülkedeki beslenme sorunlarının başta gelen nedenlerinden olduğunu belirttiler.

Genel Müdürlük tarafından, koruyucu sağlık hizmetleri çerçevesinde, I. basamak sağlık personeli aracılığıyla toplumun beslenmede bilinçlendirilmesi amacıyla pek çok eğitim programı ve proje yürütüldüğünü anlatan yetkililer, ancak daha geniş kitlelere ulaşmak, vatandaşlarla birebir bilgi alış verişini sağlamak amacıyla “Beslenme Bilgi Veri Bankası” adı verilen bir proje başlatılacağını bildirdiler.

Buna göre, “Beslenme Bilgi Veri Bankası”, bakanlığın “www.saglik.gov.tr” adresindeki internet sayfasında yayınlanacak anketler aracılığıyla uygulanacak. Toplumun beslenme alışkanlıkları ve eğilimlerinin belirlenmesi, besin tüketim sıklıklarının saptanması amacıyla gerçekleştirilecek projede, her ay değişik konularda mini anketler yayınlanacak. Hazırlanan her anket internet sayfasında 10 gün boyunca kalacak. Bunlar daha sonra değerlendirilerek sonuçlar halka ve sağlık personeline duyurulacak.

İLK KONU: KAHVALTI VE SÜT TÜKETİMİ
Proje kapsamında ilk konu, vatandaşların, özellikle de çocukların kahvaltı ve süt tüketimi alışkanlıkları olarak seçildi. Sağlıklı çocukluğun sağlıklı yetişkinliğe giden yolda önemli bir adım olduğunu belirten yetkililer, beslenme alışkanlıklarının en çok çocukluk döneminde geliştiğini bildirdiler.

Yetkililer, “Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme herkes için, özellikle de çocuklar için gereklidir. Çünkü bu dönemde kazanılacak beslenme alışkanlıkları yaşam boyu sürmektedir” şeklinde konuştular.

ANKET SORULARI
Bakanlığın internet sitesinde yayınlanacak anket soruları, yetişkinlerin ve çocukların kahvaltı alışkanlıklarının yanı sıra, süt ve süt ürünlerinin tüketimine yönelik 3 bölümden oluşacak.

Yetişkinlerin kahvaltı alışkanlıklarıyla ilgili soruların yer aldığı ilk bölümde, katılımcılardan, yaş, cinsiyet, iş ve eğitim durumu gibi soruları yanıtlamalarının ardından, şu sorulara cevap vermeleri istenecek:

* Her gün kahvaltı yapıyor musunuz?

* Kahvaltıda hangi besinleri tüketiyorsunuz?

* Kahvaltı yapmıyorsanız, neden?

* Her gün düzenli olarak kahvaltı etmek sağlığımız için gerekli midir?

İkinci bölümde ise katılımcılardan çocuklarının kahvaltı etme alışkanlığına yönelik soruları cevaplamaları istenecek. Ankette, yine yaş ve cinsiyet gibi soruların ardından, şunlara yanıt aranacak:

* Çocuğunuz her gün sabah uyandığında kahvaltı yapıyor mu?

* Çocuğunuz kahvaltıda hangi besinlerden tüketir?

* Çocuğunuz düzenli olarak kahvaltı yapmıyorsa, neden?

* Çocukların her gün düzenli olarak kahvaltı etmesi sağlığı için gerekli midir?

Son bölümde ise kalsiyumun zengin kaynaklarından olan süt, yoğurt,peynir gibi besinlerin tüketimine yönelik sorular bulunacak. Burada dayaş, cinsiyet ve eğitim durumuna ilişkin soruların ardından, katılımcılardan şunlara cevap vermeleri istenecek:

* Her gün süt içer misiniz?

* Her gün süt içiyorsanız, kaç su bardağı süt içersiniz?

* Her gün süt içmiyorsanız, neden süt içmiyorsunuz?

* Her gün yoğurt yer misiniz?

* Her gün yoğurt yiyorsanız, günde ne kadar?

* Her gün yoğurt yemiyorsanız, neden?

* Her gün peynir yer misiniz?

* Her gün peynir yiyorsanız, günde ne kadar?

* Her gün düzenli olarak süt-yoğurt tüketmek sağlığımız için gerekli midir?

Facebook Google +1 Tweet

2 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 tuğçe
  -
  tuğçe
  -
  07-01-2014 16:57:40 +1

  çok güzel işime çok yaradı

 2. #2 beslenme alışkanlığı
  -
  selim
  -
  06-10-2016 20:16:06 +1

  işime biraz yaradı

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]