Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Tip 1 ve Tip 2 diyabetin farkı nedir?

Çocuklarda ve ilk gençlik yıllarında ortaya çıkan 'Tip 1 diyabette, bağışıklık sistemindeki bozukluklar nedeniyle pankreasta insülin yapan hücreler tahrip olur. Vücutta yeterli insülin yapılamadığından bu hastalar, dışarıdan insülin alamazsa 'diyabet (ketoasidoz) koması' gelişir ve yaşamları tehlikeye girebilir. Bu hastalar zayıftır, hastalık belirtileri kısa süre içinde ortaya çıkar ve gelişir. Bu diyabet tipinin tüm diyabetlilere oranı yüzde 7-8 kadardır.

Halen en sık görülen diyabet formu olan ve orta-ileri yaş grubunda görülen 'Tip 2 diyabette ise kişilerin pankreasında insülin yapılır ama insülinin çeşitli periferik dokularda, özellikle adale, yağ, karaciğer ve damarlardaki etkileri yetersiz kalır. Çünkü şişmanlık ve hareketsizlik nedeniyle insülinin etkilerine karşı vücutta direnç oluşuyor. Sinsi başlayan ve bu nedenle geç fark edilen bu tip diyabette kalıtımın rolü önemlidir. Başlangıçta sadece yaşam tarzı düzenlenerek dengeli ve sağlıklı beslenme ile fiziksel aktivitenin artırılması ve kilo fazlası olanların zayıflatılmasıyla hastalık kontrol altına alınabilir. Genellikle birkaç yıl sonra şeker düşürücü haplara ihtiyaç duyulur. Hastalığın doğal süreci, bazen de tedaviye uyumsuzluk nedeniyle zamanla geçici veya kalıcı sürelerle insülin kullanmak gerekebilir. Ortalama olarak 15 yıllık bir diyabetli yaşam süreci sonunda, diyabetli hastaların yüzde 30'u insülin kullanma aşamasına gelir.

Facebook Google +1 Tweet

1 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 arasındaki fark net olarak belli deyil
  -
  ibrahim
  -
  22-02-2013 09:42:31 +3

  meraba ben sağlık meslekde okuyorum.Ögretmenim D M anlatmamı istedi fakat Tip 1 we Tip 2 arasında ki net farklılıkları ıstedı yardımcı olursanız sevinirim.

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]