Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Çocuklar Neden Saldırgandır? - Okul Öncesi Yaşlardaki Çocuklardaki Saldırganlık

Makale Sayfaları
Çocuklar Neden Saldırgandır?
Çocuklar Neden Saldırgandır?
Okul Öncesi Yaşlardaki Çocuklardaki Saldırganlık
Okul Çağındaki Çocuklarda Saldırganlık
Çocuklardaki Saldırganlığın Çözüm Yöntemleri

Okul Öncesi Yaşlardaki Çocuklar
Çocuklarına sevgi ve şefkat dolu yönlendirme yapan ve ilgi gösteren ebeveyler,  2-5 yaşları arasındaki çocuklarının  iletişimde sözlü kelimeler kullandıkça fiziksel saldırganlıklarının azalmaya başladığını görecektir.

Normal gelişim gösteren çocukların neleri yapabileceğinin ve bu çocuklardan neler beklenmesinin bilinmesi önemli bir konudur.

Aşağıdaki birtakım hususlar ebeveynlerin normal gelişim gösteren çocuklarını anlamaları konusunda ipuçları verir.

•  Okul öncesi yaştaki çocuklar bencil ve ben merkezli olurlar. Diğer insanların bakış açısını anlamaları için gerekli olan tüm beyinsel bağlantılar henüz gelişmemiştir.

•  Küçük çocuklar için ya hep yada hiç vardır. Bir insanın hep iyi olmayacağını veya hep kötü olmayacağını anlayamazlar. (ya hep iyidir ya da hep kötüdür)

•  Gelecek hakkında düşünmek ve planlar yapmak konusunda zor bir dönemdelerdir. Ne yapılacağı veya nasıl hareket edileceği/davranılacağı hakkında resimlerden oluşturulmuş listelere ve yol göstericilere ihtiyaç duyarlar.

•  Küçük çocuklar fantazi(hayal) ile gerçekliği ayırt edemezler ve televizyondaki neyin gerçek olduğu hakkında kafaları karışıktır.

•  Zor mizaçlı/yaratılışlı çocuklar, sosyal durumlarda diğer çocukların ortaya koyduğu küçük ipuçlarını algılama ve okuma konusunda da zorluklar yaşarlar. 5 yaşındaki bir çocuk legolarından ev yapan başka bir çocuğa katılmak isteyebilir. Legolarla oynayan saldırgan çocuk, diğer çocuğun oyuna katılmak için yapmış olduğu girişimi yanlış okuyup/değerlendirip, bunu düşmanca bir girişim olarak algılar. Davetsiz çocuğa vurarak, kendi bölgesini korumak isteyebilir. Öğretmeni başkalarının niyetlerinin kötü olmadığını söylese bile, saldırgan çocuk durumun gerçekten öyle olup olmadığı konusunu anlamakta zorluk yaşayabilir.

Facebook Google +1 Tweet

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]