Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Güneşlenirken dikkat!

Tatil Keyfi ve GüneşlenmeGüneşin en etkili olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında güneşlenmeyin.

* İlk güneş banyoları, en çok 15-20 dakika, en fazla güneşlenme süresi 1-1.5 saat kadar olmalı.

* Güneş koruma faktörü en az 15 olan kremler, günlük olarak kullanılmalı.

* Bulutlu havalarda güneş radyasyonu ancak yarı yarıya azalır. Bu nedenle yazın bulutlu havalarda da koruma yapılmalı.

* Bazı ilaçlar (tetrasiklinler ve idrar söktürücüler gibi) ve parfümlü kozmetik malzemeler; güneşe olan hassasiyeti artırdığından, ilaç alanların güneş banyosu yapmadan önce hekime danışmaları gerekir.

* Solaryum cihazı da bir tür ultraviyole kaynağı olduğu için; güneşin taşıdığı bütün risklerin solaryum ile bronzlaşma sonucunda da oluşabileceği bilinmelidir.

* Sık dokumalı ve renkli giysiler tercih edin. Ayrıca şapka ile gözlük kullanın.

* Beyaz tenli, sarışın ve açık gözlü kişiler, çocuklar, yaşlılar ve diğer güneşe duyarlılığı olanların; her gün ve faktörü 30'un üzerinde olan güneş koruyucusu kullanmaları gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Buğday tenli ve esmerseniz; SPF (güneş koruma faktörü) 15 ve üzerinde olan ürünleri tercih edin.

Çocuklarınızı ve kendinizi koruyun

Güneşten yayılan ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen UVA, UVB ile UVC şeklinde tanımlanan ultraviyole ışınlarından korunmanın yolları;

UVA IŞINLARI: Derinin iç kısımlarına kadar nüfuz eden en yüksek dalga boyundaki ışınlardır. Biyolojik etkileri uzun sürelidir. Düşük enerjili radyasyon olmalarına karşın her yerde bulunurlar. Bu ışınların şiddeti yıl boyunca da (yaz-kış fark etmez) gün boyunca da aynıdır. Kırışıklık, cilt yaşlanması ve cilt kanseri riski yaratır. Yapılan araştırmalara göre; 18 yaşına gelene kadar ileride sorun yaratabilecek UV ışınlarının yüzde 80'ine maruz kalıyoruz. Bu nedenle UV korumasına çocukluk yıllarından itibaren başlanmalı.

UVB IŞINLARI: Kısa dalga boyunda yüksek enerjili güneş ışınlarıdır. Cildin üst tabakasına etki eder. Kızarıklık, ciltte su toplanması, güneş yanıkları ve cilt yaşlanmasına neden olabilir. UVB koruması için SPF 15-20 arasında olan koruyucu kremler yeterlidir.

UVC IŞINLARI: Ozon tabakasının inceldiği yerlerde yeryüzüne ulaşabilen UVC, göz hastalıkları ve cilt kanserine neden olabiliyor. Son derece tehlikeli. Ayrıca bitkiler, hayvanlar ve doğal hayat için de öldürücü etkileri var. UVC ışınlarından korunmak için yapılması gereken en önemli şey; ozon tabakasını korumak!

Facebook Google +1 Tweet

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]