Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Hipersomnia - Aşırı Uyku UyumaHipersomnia aşırı uyku uyuma ve aşırı gündüz uyku gereksinimleri ile kendini gösterir. İnsomniaya göre daha nadir görülmektedir. Hipersomniaya narkolepsi yol açabilmekte ve madde kullanım bozukluğu da hipersomniada etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Hipersomnia normal uyku-uyuma düzeninin bozulması ile ortaya çıkar. Birey uyanık kalabilmek için çaba sarfeder, kısa süreli bile olsa yatağa girerek uyumalar ve normal kalınan sürenin dışında yatakta kalma ile kendini gösterir.

Hipersomnia belirtileri
· Hergün uyku zamanlarının uzaması en az 1 ay boyunca süren uyku hali,
· Aşırı uykulu olma durumu,
· Hipersomnianın bir genel tıbbi durum ya da kullanılan bir ilaçın yan etkisinden bağımsız olarak ortaya çıkması,
· Hipersomnianın mutlaka bir beyin sendromuyla ortaya çıkmaması,
· Aşırı uykulu olma durumu kişinin mesleki ve toplumsal düzenini bozmaktadır.

Tedavisi
Hipersomnia genetik özellikler taşımaktadır. Tedavisi mümkün olan Hipersomnia tedavisinde sabah ve ya akşam uygulanacak amfetamin gibi uyarıcı ilaçlar kullanılmaktadır.

Hipersomniadan sorumlu en yaygın durumlar ve klinik tablolar; Narkolepsi ve Uyku Apnesidir.

a ) Narkolepsi: Aşırı gündüz uykusu çekme durumu ve en az 3 aydır devam eden günlük REM uykusundaki anormal bulguları içermektedir. Narkolepsi uyku mekanizmasında özellikle de REM yaşanan mekanizmadaki anormalliktir. En yaygın belirti uyku ataklarıdır. Hasta uykuya geçişini engelleyemez. Narkolepsi çok yaygın bir hastalık değildir. Genetik özellikler taşımaktadır.

Narkolepsi belirtileri
· En az 3 ay süreyle karşı konulamaz ve engellenemez uyku atakları ve uyku ya geçmeler,
· Narkolepsi genel bir fizyolojik duruma bir madde bağımlılığına ve ya ilç kullanımına bağlı değildir.

Tedavisi
Narkolepsi her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır. Ancak en çok genç erişkinlikte ve 30 yaşından önce görülmektedir. Narkolepsinin en önemli yönü kişinin uykuya dalışı engelleyememesi ve karşı koyamaması nedeniyle otomobil ve endüstri makineleri kullanırken ani kazaları meydana getirici nitelikte olmasıdır. Narkoleptik hastalar uykuya hızlıca daldıklarını ancak çok sık uyku bölünmesi yaşadıklarını ifade ederler. Katapleksi denilen düşme şeklinde ataklar, uyku başlangıcında ve uyanırken ortaya çıkan kısa süreli felçler, halk arasında karabasan denilen bir ağırlık hali, uykuya geçerken oluşan halüsinasyonlar ve hayaller bu klinik tabloya eşlik eder. Tedavisi mümkün bir hastalıktır. Tedavisinde günün sistemlenmiş saatlerinde uygulanan kestirmeler yardımcı olmaktadır. Tedavide bazen ilaca dahi gerek duyulmamaktadır. İlaç tedavisinde amfetamin gibi uyarıcılar yararlı olmakla birlikte özellikle katalepside antidepresanlarla kombinasyonda fayda vardır.

b ) Uyku Apnesi: Uyku sırasında çok sayıda genellikle 30'dan fazla, kısa süreli
(10 saniyeden az) solunum durması (apne) ile seyreden uyku bozukluğudur. Normal kişilerde de, uyku sırasında az sayıda solunum durması atakları olabilir.

İki ana tipi vardır.
Birincisi solunum yollarını engelleyen olaylarla birlikte olan mekanik uyku apnesidir. Büyük bademcikler, burundaki deviasyon, çene anormallikleri, üst solunum yolu enfeksiyonları en önemli mekanik uyku apnesi nedenleridir.

İkinci neden ise merkezi uyku apnesidir. Daha çok beyin sapı denilen bölgenin hastalıkları bu tür uyku apnesine yol açar. Uyku apneli hastalarda, şişmanlık, apneleri arttırabilir. Bazen şişmanlık, tek başına bu apnelerin nedeni olabilir. Horlama yine uyku apneli hastalarda sık görülen bir bulgudur. Diğer bir bulgu ise gün içindeki aşırı uyku halidir. Öncelikle solunum yollarını daraltan veya tıkayan engeller ortadan kaldırılmalıdır.

Tedavisi
Şişman hastalar, zayıflatıcı diyet programına alınmalı, varsa uyku apnesinin diğer nedenleri ortadan kaldırılmalıdır. Bunlarla sonuç alınamayan hastalarda, solunum yollarına devamlı pozitif basınç veren aygıtlarla tedavi gibi diğer yöntemler kullanılır.

Uyku apnesi en basit tanımıyla uyurken hava akımının burun ya da ağızda 10 saniye ve üstü bir süre kadar durmasıdır. Bir kişide uyku apnesi olduğunu anlamak için saatte 5 apne veya gece boyu 30 apne yaşaması gerekir. Uyku apnesi tehlikeli bir hastalıktır. Bazı sebepsiz ölümlerin, çocuk ve bebek ölümlerinin sebebi olduğu düşünülür. Son dönemde yapılan araştırmalar Hipersomnia incelemesi yapılan hastaların % 40'ının Uyku Apnesinden yakındığını ortaya çıkarmıştır.

Prof. Dr. Arif Verimli

Facebook Google +1 Tweet

121 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 okur
  -
  12-09-2009 04:35:25 +104

  hocam ben 28 yaşında erkek birisiyim benim sorunum sabahları ben erken de yatsam gecte yatsam sabahları uyanamıyom bu huyumdan cok şikayetçiyim neden mi. sabahları yataktan ölü gibi kalkıyom boynum belim çok agrıyor birde inanır mısınız ben ikitane cep telefonu birde çalar saat kuruyom saat 07.00 o kadar calmasına ramen valla hiç sesi duymuyom bu yüzden bu huyumu hiç sevmiyom bana hayatımda zararlar veriyor ne gibimi sabahları annem kaldırıyor beni o da yaşlı onu bu yüzden çok üzüyom şu anda işe surekli gec kalıyom şu an bu huyum yüzünden işten bile çıkarılma söz komusu . bana yardımcı olursasnız herhangi bi bilgi verilseniz sevinirim .mesajınızı bekliyom hocam iyi günler

 2. #2 Eceer
  -
  30-07-2009 03:15:44 +181

  uyku duzenim bozuldu yani sabah yatıp aksam kalkıyorum butun gun evde oturmama ragmen yattıktan sonra 12-13 saat sonra uyanabiliyorum alarmla falan uyanamıyorum ve uyanırsamda birazcık daha yatıyım diyip saatler sonra uyanıyorum.. bu yuzden gunde 1 ögün en fazla 2 ögün yemek yiyorum 3. ögünü yedigimde midem bulanıyo ve cogu zaman kusuyorum. bunu duzeltmek icin yapabilcegim birsey var mı? uyku duzenimi duzeltmek icin gece 8de uyandıktan sonra ertesi gun geceye kdar uyumamaya calısıyorum ama dayanamayıp uyuyorum ve bidahada sabah olana kdar uyuyamıyorum. evden cıkamaz oldum ve zaten 46 kiloyum iyice zayıf düştüm.. yapılabilecek birsey var mı?

 3. #3 uykuluuuuu
  -
  03-12-2009 13:01:19 +132

  geceleri erken uyumama rağmen gündüzleri hep uyku halindeyim bıraksalar hep uyumak istiyorum o kadar şirin bi uyku çöküyorki gözüme deli oluyorum bütün düzenim bozuldu sinirlerim bozuldu hiç verimli olamıyorum sadece uykusuz günler geçirmek istiyorum lütfan yardım edin
  hep uykum var 1 gün uyusam dahi hep uykulu gibiyim (bunu yazarken bile uykum var)
  bana yardım edecek biri varmı lütfen
  şimdiden teşekkürler.

 4. #4 makbule göl
  -
  11-01-2010 03:01:15 +64

  ben özellikle yemeklerden sonra uyukluyorum hatta,masada çatal, yada kaşık elimdeyken masada kalıyorum..
  15 dk. uyuduktan sonra kendime gelebiliyorum özel bir nedeni varmı

 5. #5 serencan
  -
  04-01-2011 12:29:41 +40

  Merhaba Hocam, bende arkadaslarin yazdigi gibi cok uykuluyum, gece 8 saat uyku yetmiyor, zorla kalkiyorum isyerindede uyku cöküyor, hic verimli degilim.. ne yapmaliyim bilmiyorum, sürekli kullandigim epilepsi ilaclarim var fakat onlardan kaynaklandigini sanmiyorum, cünkü ya derste yada isyerinde uykulu oluyorum, yoksa uyku basmiyor.. hem ilaclari 15 senedir kullaniyorum. bana yazarsaniz sevinirim, 31 yasinda bir bayanim bu arada. tesekkürler

 6. #6 naz
  -
  05-03-2011 08:26:38 +12

  bunun altından önemli hastalıklar çıkabilir mi?? çünkü ben aşırı uyuyorum

 7. #7 Uykucu şirine
  -
  14-09-2011 15:32:26 +15

  hocam gözümee torbalar bağlanmış gibi ortalıkda dolanıpp duruyorum herkes bundan dolayı benden şikayetçi sosyal hayatım nerdeyse sıfıra indi biri beni uyandırsın:(

 8. #8 sedanur
  -
  04-10-2011 14:55:53 +5

  ben 17 yaşındayım ve sabah biri beni zorla kaldırmadığı sürece uyanamıyorum. ama her zaman olmuyo. ailem çok şikayetçi bazen tartışıyoruz. evde huzursuzluk oluyo. lütfen ben böyle bi insan olmak istemiyorum. bu yorumları bi uzman doktor okuyosa bizi dikkate alsın:(

 9. #9 elif
  -
  17-10-2011 16:12:13 +6

  ben küçüklükten beri çok erken yatıyorum bazen 12 saat bile uyuduğum oluyo ve gun içindede kendimi uykusuz hıssedıyorum bu benım derslerimide etkılıo.doktora gıtım kan aldırdım.kansızlıktan suphelenmıstı ama kansız deılmısım hreketsız ve vitamınsızsın dede napmalıyım.ve tıp oğrencısı olmaya hazırlanıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 10. #10 ebru
  -
  28-10-2011 22:13:23 +14

  hocam bir aydır uyuyorum ve bunun öncesinde uyku ilacı ile uyuyan bir insandım.
  şimdi hiç kalkamıyorum ne kapı ne zil ne telefon off um :(
  yardımcı olursanız çok sewinirim.
  doktora gidiyorum git uyu diyor :(

 11. #11 bahar
  -
  14-11-2011 18:45:53 +8

  uyku için ölüyorum.12-13 saat uyuyorum ve zor kalkıyorum.ne yapacağımı şaşırdım nolur yardım edin kurtulamıyorum.nereye gideyim ne yapayım.işe başlayınca sabah nasıl kalkacağımı düşünüyorum.sürekli uykum var...yardım lütfen..

 12. #12 Merve
  -
  17-11-2011 05:03:51 +9

  Maf olmuş bı durumdayım saat 4 te yatıyorum aksam beste kalkıyorum finallerim baskından bn ne yapıdan.

 13. #13 ahmet beyyyyyyyy
  -
  23-11-2011 23:07:01 0

  bende de çok uyku var sabah 5 teokula gidiyorum saat 11:30 da geliyom ve 30 dkk yemek yedikten sonra uyuyorum saat 16:30 civarında kalkıyorum ders çalışamıyorum vakit olamıyor uyumadığımda unutuyorum dalgın olyum

 14. #14 MeHmEt BiLgİn ZeBiL.
  -
  26-11-2011 05:58:44 +5

  kendinizi meşgul eden üzücü bir durum var olduğunda, kafanızı meşgul edip sürekli o konuyla meşgul olan bir kafa sisteminiz olduğunda meydana gelen kaçınılmaz beyin yorgunluğu ve sonrası yoğun uyku. beyin iki işi yada bir çok işi bir arada yönetir - yalnız kısa bir süre! daha sonrasında tek bir işe yoğunlaşır. tabii bu kısma kadar yorulan beyin son olarak yoğunlaştığı işte pek bir verim alamaz ve çöker. Ders çalışma, iş hayatı vb... yalnızca asil gerekli ihtiyaç üzerinde yoğunlaşın, yapımcısı kendinizin olduğu müziğin temposuna kaptırın. Diğer düşünecek konularınız için zaman kalacağını göreceksiniz. Her şey yerinde ve zamanında yapılırsa başarının anahtarını bulmuş olursunuz.

 15. #15 merve
  -
  16-12-2011 17:43:16 +3

  merabalar benım ogrenmek ıstedıgım bır kc konu var bır anda uykuya bı bagımlılıgım oldu aksam ne kadar erken yatarsamda sabhaları derse gtmek ıcın cok zorluk cekıyorum gıttım zamanlarda bıle dersde devamlı uyku halındeyım ve bı an once donup uyumak ıstıorm dısarıya cıktıgım anlarda ıse bır mutsuzluk cokuyor konusulanlara bıle kendımı kaptıramıyorum ve asırı derecede unutkanlıklarım basladı bu konuda bı psıkoloktan yardım almalımıyım sızce

 16. #16 gizemng
  -
  23-01-2012 11:46:50 0

  hocam son zamanlarda bende aşırı uyuma isteği oluştu eskiden 6,5-7 saat rahatlıkla yeterken şimdi 9-10 saat uyur oldum. Alarmlarla uyanamıyorum. Maalesef ailem bu durumu normal karşılıyor ve beni doktora götürmeyi reddediyorlar. Ne yapabilirim? Çay-kahveyi çokça içsem fayda sağlar mı

 17. #17 duygu
  -
  23-01-2012 20:54:54 +15

  aşırı uyuma gibi bir sorunum var. günde 12 saat neredeyse uyumadığımda kendime gelemiyorum. bu yüzden hep işe geç kalıyorum. dolayısıyla patronlarımla sorun yaşıyorum. uykum esnasında pek bir şey duymuyorum yani derin uyku hallerindeyim. çalar saat çalsa bile duymuyorum bazen de kapatıp uyumaya devam ediyorum. ideal olanı günde 6 saatmiş ama bana 6 saatlik uyku asla yetmez. saat 22:00 de de uyusam saat 00:00 dan sonra da uyusam ertesi gün 12:00 lere kadar uyumam lazım yoksa kendime gelemiyorum. odamda elektrik süpürgesi çalışsa bile duymuorum uyku halinde:D ne yapmalıyım ben hayatımı uykuyla geçirmek istemiyorum

 18. #18 turkan
  -
  31-01-2012 16:58:29 +1

  hocam bendede var uyku hali ceceleri 1 veya 2 arasında yatıyorum 11 de kakıyorum küçük çocuklarım var tedavi olmak için hangi bölüme gitmem gerekiyoyor

 19. #19 simge
  -
  07-02-2012 16:22:17 +4

  merhaba, 29 yaşımdayım son 2-3 aydır aşırı uyuyorum. geç kalktığım için geç uykum geliyor.gece 3 ten aşşağı uykum gelmiyor. gece 3 gibi yatınca öğlen 4 gibi uyanıyorum. bu anormal bir durum neden bu hale gelmiş olabilirim

 20. #20 uzun_hasan
  -
  02-03-2012 14:43:22 +3

  ben 25 yaşında kamuda görevli bir erkeğim bende de aynı sıkıtı var.ne zaman yatarsam yatayım uyuyabiliyorum kalktığımda da halsizlik oluyo birde yanımda top patlsaa duymuyorum. Özellikle kitap okumaya başlayım 1. sayfanın ortalarında dut gibi oluyorum. Bi ka. tane doktara gitsemde bi sonuç elde edemedim. Yardıma ihtiyacım var..

 21. #21 ayşe
  -
  05-03-2012 20:44:41 +6

  2aydır sürekli gündüzleri uyumaya başladım bu durumbeni çok rahatsız ediyor küçük çocuklarım var kullandıgım bazı antı depresanlarda bulunmakta efexsor 150+75 birde desiral kullanıyordum doktorum desıral ı kestıkten sonra boyle oldum aca yenıden mı baslamalıyım .ve butun gun uyumama ragmen gece gene uyuyorum gunun buyuk bır bolumunu gece dahıl uyuyarak gecırıyorum ne yapmalım lütfen cevappppp:((

 22. #22 ızmırlı
  -
  07-03-2012 02:23:48 -3

  gecen gun uyudum ve uc gun boyunca devam ettı uyku halım, enerjım hıc yokk. Enerjı ıcın ne yapmalıyım

 23. #23 eren
  -
  19-03-2012 04:05:41 -10

  arkadaşlar siz yine uyumaktan şikayetçisiniz ben ise uyuyamıyorum :( keşke sizin gibi uyuyabilsem bende

 24. #24 recep
  -
  20-03-2012 01:51:37 +12

  keşke buradaki arkadaşlar gibi 10 saat uyusam, hiç şikayet etmem. ama ben 16 saat uyuyorum ve kesinlikle uyanamıyorum. sosyal çevrem bitti. 12 saat bile uyusam gün içinde sayıklıyorum. başıma ağrılar giriyor. ne yaptıysam alıştıramadım kendimi. 9'da bile yatsam 14'te uyanıyorum. uyandığımda bedenimi hissetmiyorum, her yerim uyuşmuş oluyor :(. 22 yaşındayım. çok kötü durumdayım.

 25. #25 uykucu şirine gonca
  -
  21-03-2012 14:19:02 +4

  merhaba hocam yukarıda bahar we duygu arkadsımın dedıgı gb ben de cok ama cok uyuyorum gunlerce uyusam yetmez yanı bna hayatım cok duzensız ne olur yardımcı olun bır haastalık cıkar m ıacaba dıye de korkuyorum oyle agır bır uykum war kı elektrık supurgesı kapı zılı alarm falan duymuorum ne yaptıysaam alıstıramadım kendımı 12 saat uyuyorum 22 yasındayım cok kotu durumdayım hayatımı yataga bagımlı gecırmek ıstemıorum nereye gtmelıyım hangı bolume gıtmelıyım tesekkurler sımdıden...

 26. #26 olgun
  -
  21-03-2012 17:00:00 +2

  bende sürekli uyku halinden şikayetiyim ne kadar erken yatarsam yatıyım sabah zorla kalkıyorum bo kaldığım her an uykum geliyor her an uyumak istiyorm

 27. #27 SEMRA
  -
  22-03-2012 17:41:10 +5

  MERHABA EFENDİM BEN 34 YAŞINDA BİR BAYANIM BİR KAÇ HAFTADIR AKŞAMLARI ERKENDEN YANI SAAT DOKUZ ON GİBİ AŞIRI BİR ŞEKLDE UYKUM GELİYOR GÖZLERİMİ AÇAMIYORUM DAHA ÖNCE HİÇ BÖYLE BİR DURUMLA KARŞILAŞMAMIŞTIM SİZCE BUNUN SBEBİ NE YADA NELER OLABİLİR BİLGİLERİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ALLAHA EMANET OLUN

 28. #28 burcu
  -
  24-03-2012 16:28:39 +10

  merhaba ben gece sabaha karşı 4 5 gibi uyuyup gündüzü zaman zaman uyuyarak geciriyorum aşırı derecede uyuyorum uyanamıyorum bir yıldır bu böle devam ediyo günlük 12 13 saat bazen dahada fazla uyuyorum uyandıgımda uyku halim devam ediyo cok direniyorum ama olmuyo bu sebepten iş hayatım sona erdi calışamıyorum lütfen yardımcı olun bunun sebebi neler olabilir bu durumdan kurtulmak istiyorum artık dayanamıyorum şimdiden teşükkür ederim

 29. #29 burcu
  -
  24-03-2012 16:32:57 +1

  merhaba ben geceleri 3 4 gibi uyuyup gündüzleri uyuyarak geciriyorum uyanamıyorum cok direnmeme ragmen uyandıgımda uyku halim devam ediyo bir yıldır böle devam ediyo lütfen yardımcı olun sizce sebebi nelerdir

 30. #30 gülcan
  -
  25-03-2012 00:06:10 +1

  kızım sekiz yaşına yeni girdi. 2. sınıfa gidiyor. okulu sekizde başlayıp iki buçukta bitiyor. bir hafta önce fazla uyumaya başladı. gündüzleri uyumazken şimdi hem gündüz hem gece uyuyor. fazla uyumasının nedeni ne olabilir. aniden olması da beni endişelendiriyor. yemek yerken ve konuşurken çok yavaş hareket ediyor. sanki düşünceleri karışık yada yavaşladı. ben bunları gözlemledim. cevap bekliyorum.

 31. #31 uyku güzel ama....
  -
  seda
  -
  04-04-2012 17:47:34 +5

  lise öğrencisiyim uyumaktan ders çalışamıyorum 12 saat uyur oldum sınavlarım da başladı ne yapmalıyım:((((

 32. #32 aşırı uyku isteği ve aşırı uyuma
  -
  alpay
  -
  10-04-2012 08:55:33 +5

  slm 24 saat uykum gelyor üzerimde aşırı tembellik var başımı yastığa koyduğum an uyandıra bilene aşkolsun hayatta kaldıramıyorlar beni eşimle bu uyku konusunda sürekli kavga ediyoruz.birde horlama sorunumda var. bu biraz daha devam ederse ailevi sorunlar ortaya çıka bilir ne yapmam lazım hangi doktora gitmem lazım ne olur yardım edin

 33. #33 uyku düzenimden şikayetçiyim
  -
  emrah
  -
  28-04-2012 10:56:43 -14

  merabalar ben 17 yaşında bi gencim. saat 10 civarı yatağa yattığım zaman 5 dakika içerisinde uyuyakalıyorum. kız arkadaşım bundan çok şikayetçi ve her sabah bu yüzden kavga ediyoruz. istesen engel olursun diyo ama ben engel olamıyorum çünkü uyku çok tatlı geliyor. uyku düzenimi nasıl değiştirirm lütfen yardımcı olun.. saat 10 civarı uyuyorum sabah 5.30 civarı kendi kendime uyanıyorum .s.s yardımlarınızı bekliyorum.s

 34. #34 sürekli uyku uyumak istiyorum
  -
  FİLİZ
  -
  10-05-2012 12:59:07 -2

  bir aydır uyku uyumak istiyorum uyursamda uyanamıyorum bitkinlik ve halsizlik çok sebepleri nelerdir

 35. #35 Aşırı uyku hayatımı olumsuz etkiliyor....
  -
  fulya
  -
  11-05-2012 00:38:31 +5

  merhabalar... Ben 17 yasında lise öğrencısıyım. benım sorunum süreklı uykum gelıyo gece en az 7 8 saat uyuyorun. okuldan geldıgımde 2 de bı yatıyorum 7-8'e kadar... sonra uyumam ders calısırım dıye dusunuyorum ama saat 11 gıbı tekrar aşırı uykum gelıyo. ders çalışamaz, hiç bi sosyal etkınlıge katılamaz oldum. uyku yuzunden gec kaldıgım ıcın her sabah okula gec kalıyorum. bu yüzden sınıfta kalmak üzereyim. ben önceden boyle degıldm peki bana ne oldu :(

 36. #36 oturduğum ve hareketsiz kaldığım zaman uykum geliyor
  -
  ali
  -
  14-05-2012 20:37:31 +2

  merhaba ben 39 yaşındayım.2006 yilında uyku apne teşhisi konarak cpap verildi.hiçbir faydasını görmedim.daha sonra burun,küçük dil,bademcik veyumuşak doku ameliyatları oldum.ameliyat öncesi gündüz aşırı uyku hali yüzde50 oranında azalmasına rağmen devam ediyor.nezaman otursam veya ayaktada hareketsiz kalsam uykum geliyor.nezaman bir kaşık bile yoğurt yesem uykum artıyor. acaba başka bir hastalık olabilirmi. yardımcı olabilirseniz sevinirm

 37. #37 yer ve zaman fark etmeksizin uyuyorum..
  -
  gamze
  -
  16-05-2012 10:06:30 +2

  merhaba, 21 yaşında çalışan bir bayanım. Bu sayfadaki herkes gibi benimde problemim uyku.. akşamları yatma saatim belli olmuyor eve gittiğim zaman başımı nereye koyarsam uykum geliyor ve en önemlisi de misafirlikteyken bile bu durumu yaşıyorum. gözlerimi açmak için çok direniyorum ama zorlanıyorum. çok fazla uyumama rağmen erken kalkmakta zorlanıyorum. saat 8 den önce kalkınca uykusuz oluyorum ama 8 den sonra kalkınca hiç bir sorunum olmuyor.. yardımcı olursanız sevinirim.. iyi günler..

 38. #38 uyku sınırı yok
  -
  merve
  -
  23-05-2012 10:58:02 -1

  merhaba ben 19 yaşında sınavlara hazırlanan bi bayanım. dersane olmadığı zamanlarda çok kitap okumama rağmen 4 yada 5 saat uyumam yeterli oluyordu ancak sınav zamanı olmasına rağmen yaklaşık olarak 9 , 10 saat uyumaya başladım 3 aydır böyle uykulu geçiyor günlerim bi çözümü varsa ve yetkili biri cvap verirse çok sevinirim :(

 39. #39 cook uyuyorum
  -
  Mete
  -
  04-08-2012 20:30:33 +11

  günde 15 ila 18 saat uyuyorum ve sonra 24 saat uyuyamıyorum 8 saat uyusamda yine 24 saat uykusuz kalıyorum her dakika uykum oluyo bazen gündüz oturduğum yerde uyuyorum benim halim ne olacak daha 22 yaşındayım bu yüzden bi işe giremiyorum..

 40. #40 sürekli uykum var
  -
  ayse
  -
  08-08-2012 16:03:46 +8

  uyudugum halde sürekli uyumak istiyorum

 41. #41 aşırı uyku ve yorgunluk
  -
  fadime
  -
  22-08-2012 20:30:23 +6

  gece gündüz uyuyorum hala uykum var dinlenemiyorum 6 aydır bu sorunu yaşıyorum lütfen yardım edin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 42. #42 HEP UYKUM VAR
  -
  DEMET
  -
  11-10-2012 17:33:46 +9

  MERHABALAR ŞUAN BUNU SİZE YAZARKEN BİLE UYUMAK İSTİYORUM BIRAKSALAR 2 AY HEP UYURUM TELEFONUN SSİNİ DUYMUYORUM UYANAMIYORUM BİR ARA AŞIK OLMUŞTUM İLK KEZ O ZAMAN ERKENDEN UYANIYODUM YANİ BU UYUMA HALİ PSİKOLOJİK HAYATTA GERÇEK ANLAMDA MUTLU OLMADIĞIMIZ İÇİN GÜNE BAŞLAMAK İSTEMİYORUZ BİLİNÇALTI GÜNÜ YAŞAMAK İSTEMİYO YA GEÇMİŞTE KALIYO YADA HAYALDE UYANMAK İSTEMİYO AŞIK OLUNCA NASIL UYANIYODUM AMA

 43. #43 kayınbabam
  -
  gönül tertemiz
  -
  12-10-2012 15:12:25 +4

  hocam kayınbabam devamlı uyku halinde yemek bile yerken uyuyor yutkunma zorluğu yaşıyor su bile içse öksürük tutuyor doktorlar bir hastalığı olmadığını söylüyor beyin uykuya kitlenmiş diyorlar bütün yapılan kan ve filmler normal yardımcı olurmusunuz

 44. #44 gözlerimi bile acamıyorum:(
  -
  kaan
  -
  07-11-2012 20:27:27 +4

  Hocam hep uyku halindeyim 12 saatten az uyumuyorum gündüz günese bile bakamıyom sosyal hayat sıfır dalgınlık,unutkanlık hat safhada iş yerinde hep biyerde kestiresim var butun gün kahve içiyorum ama nafile yardımcı olursanız sevinirm teşekkürler..

 45. #45 yardım edın
  -
  aşırı uyuyorum
  -
  15-11-2012 09:00:11 +2

  Geceleri 3-4 gibi yatıyorum öglen 2 ye kadar yatıyorum daha sonra yemek yıyorum ve tekrar yatıyorum 8-9 a kadar sosyal hayatım kalmadı çalıştıgım gunler pc başında uyukluyorum okula gıttım zamanlar derslerde uyuyorum uyku duzenım hıç yok napmam lazım .

 46. #46 uyanık olmakistiyorum
  -
  16 uykkulu
  -
  23-11-2012 11:54:24 -3

  kannın 10.3 olması 12 saat uyuturmu

 47. #47 yardim edin
  -
  cicek
  -
  03-12-2012 08:34:38 -2

  Genelde gece 3 veya 4 gibi uyuyorum sabah hatta oglen cok istesemde kalkamiyorum ta ki saat 6 olup hava kararinca uyanabiliyorum o da cok gec oldugu icin zoraki bir kalkis:( boylece gunde 16 saat uyudugum oluyor hep uykulu ve yorgunum bu durumdan kurtulmak icin ne yapmam gerekir?LUTFEN YARDIM EDIN

 48. #48 uykum var
  -
  bıraksalar
  -
  04-12-2012 22:10:39 0

  öyle garip bir şey ki yoğun sınav haftaları 3 saat uykuya dayanabilrken normal zaman 8 saati geçtim 11 saat yetmiyor . daha fazla erken yatma ya da geç kalkma şansım olmadığı için idare ediyorum ama heralde bıraksalar uyanmam heralde haberlerim falan yapılır ...

 49. #49 Uyku
  -
  Elif
  -
  17-12-2012 00:45:58 +1

  Benım uyku problemım var günün 24 saati uyusam uyurum 15 saat uyuyorum uyandıgımda tekrar uyuyasım geliyo ve bu benı çok sıkıyo ne yapacagımı bılmıyorum acaba bu bır hastalıkmıdır

 50. #50 artık uyumak istemiyorum
  -
  burcu
  -
  03-01-2013 16:31:03 -1

  artık uyumaktan çok sıkıldım gece 12 de yatıp ertesi günü 3 de kalkıp ve tekrar 6 ve 8 arasında uyumaktan bunaldım başım çok kötü ağrıyo sizce nedeni nedir

 51. #51 hipersomnia
  -
  uyku sorunlusu
  -
  03-01-2013 21:53:04 +2

  Ya sorun ssu aslinds, fiziki olara kendimi yorgun vr ya uyku ihtiyaclisi gibi gormuyorum ama erken yatsam da gec yatssmds hep 10 12 saat uyuyorum, namazdan sonra uyumayayim kitap falan okyayim diyorum m surekli uyku halindeyim cok rahtsizim cunku ben tercumanim urekli yeni biseyler ogrenmem lazim, uyku istegi yuzunden basim da agriyo cok hlsiz oluyorum cabuk yoruluyorum manevi olarak ,

 52. #52 uyku
  -
  zeze
  -
  16-01-2013 21:19:23 -1

  vahimmm aynı durumdayımmm

 53. #53 yardımmmm
  -
  asi
  -
  25-02-2013 14:13:45 -3

  Çok uyuyorum öyle bıraksalar bütün gün uyurum arada uyaniyorum sonra geri uyuyorum sevgilim bu yüzden beni terkedecek uyumayi benden daha çok seviyosun diyoo hastamiyim neyim anlamadimki lütfen yardim edin

 54. #54 yardım
  -
  dilek
  -
  05-04-2013 17:38:41 +1

  tıroıdlerınız az çalışıyorsa uyku yapar

 55. #55 En büyük sorun
  -
  yardım etmelisiniz
  -
  11-04-2013 14:54:20 -1

  Merhaba,
  Ben 20 yaşında genç bi kızım.Geceleri hiç erken uykum gelmiyor.Hep 2 yada 3 civarında uykum geliyor.dolayısıyla sabahta gec uyyanıyorum erken de uyansam yine aynı durum geceleri cok zor uykum geliyor ve düşünmekten uyuyamıyorum uyku düzenimin yoluna girmesini istiyorum artık.Hayatımda cok büyük bi sorun olmaya basladı.Yardım ederseniz sevinirim.

 56. #56 uyumaistegi
  -
  senem
  -
  11-04-2013 20:31:13 +1

  arkadaşlar çokuyuma istegi kesinlikle mutsuzluktan kynaklanıyor her şey beyinde biter ben bununhastalıkoldugunu düşünmüyorum tamamen kişinin kendini kandırması sonucu istikrarlı olmak lazımce herşeyden önce kendimize inanmalıyızve sonunda zafer sizin olur allahyardımcımızolsun

 57. #57 uykuhali
  -
  bhr
  -
  25-04-2013 02:18:30 0

  hocam ben uyku nedeni yüzünden işimi bıraktım sabahları kalkamıyorum die. şuan çalışmıyorum faka eskisinden daha fazla uyku halideyim gece 11.30 da uyuyorum öğlen 03.00 de kalkıyorum kalktığım dakendimi gerçekten itkin hissediyorum ve çabuk yoruluyorum . bu şekile dayanamayıp birdaha uyuyorum 3 4 satt sonra kalkıyorum . gece yine erken uyuyorum 24 saat te 5 satte felan kendime ayırıyorum bazende geceleri sabaha kadar uyumuyorum

 58. #58 uyumaktan biktim
  -
  mustafa
  -
  03-05-2013 06:51:03 -2

  Merhaba. Lise ogrencisiyim. Aksamdan sabaha ortalama 12 saat uyuyorum. Sabah erken kalkip giyinip tekrar 1 saat uyuyorum. Okulda siramda uyuyorum oglen evde uyuyorum. Uyanik oldugum o kisa surede de genellikle uyumak istiyorum. Artik tatli bi yani yok bunun. Surekli uykumun olmasi, gozlerimin uykulu bakmasi bi sure sonra insani kendinden bile sogutuyo. Sirf uyumak yuzunden 1 sene sinifta kaldim, simdide ygs ye calismak yerine uyumayi tercih ettigimden sinavi kacirdim. Lutfen yardim edin.

 59. #59 çok uyuyorum
  -
  melike
  -
  14-05-2013 17:03:37 +4

  17yasindayim ve gunde en az 13saat uyuyorum okuldan gelince uyuyorum ve aksam uyaniyorum sigara yada madde kullanmiyorum uykuma engel olamiyorum bazen okulda bile uyuyorum basarim dusmeye basladi ne yapmaliyimn?

 60. #60 uykumu kaçıramıyorum
  -
  ahmet
  -
  24-06-2013 11:21:40 +2

  23 yaşındayım akşamları yattığım zaman heme uyuyamıyorum en az 1 saat yatakta oturuyorum sabahta beni uyandırmak tam bir işkence çalar saatler art arda çalıyo evdekiler kalkıp beni uyandırıyor iş yerinde habire uyukluyorum ne yapmam gerekiyor?????

 61. #61 AMAN DİKKAT
  -
  Türkan
  -
  10-07-2013 14:10:35 +4

  [quote name="Eceer"]uyku duzenim bozuldu yani sabah yatıp aksam kalkıyorum butun gun evde oturmama ragmen yattıktan sonra 12-13 saat sonra uyanabiliyorum alarmla falan uyanamıyorum ve uyanırsamda birazcık daha yatıyım diyip saatler sonra uyanıyorum.. bu yuzden gunde 1 ögün en fazla 2 ögün yemek yiyorum 3. ögünü yedigimde midem bulanıyo ve cogu zaman kusuyorum. bunu duzeltmek icin yapabilcegim birsey var mı? uyku duzenimi duzeltmek icin gece 8de uyandıktan sonra ertesi gun geceye kdar uyumamaya calısıyorum ama dayanamayıp uyuyorum ve bidahada sabah olana kdar uyuyamıyorum. evden cıkamaz oldum ve zaten 46 kiloyum iyice zayıf düştüm.. yapılabilecek birsey var mı?[/quote]

  Arkadaşım hayatınızda yeni bir şeyler yapmaya çalışın ve bu halden kurtulmaya çalışın.. aynı durumu bende yaşıyordum bir dönem .. binevi depresyon.

 62. #62 Uykuu da uykuyu getirir
  -
  Deniz
  -
  16-07-2013 17:51:12 +1

  Arkadaşlar bende 3 çocuklu 33 yaşında ev hanımıyım bende çok uyumaktan şikayetçiyim 5 ay önce çok derin bi üzüntü yaşadım o günde. Sonra dahada arttı acaba stresten olabilirmi toplam 5 saat falan aktif olabiliyorum ayrıca uykudan dolayı 6 kilo aldım lütfen yardım ediiiin

 63. #63 uyku uyku diye aglayacaksın
  -
  mehmetali
  -
  30-08-2013 09:54:38 +1

  günde 10 saatten fazla uyuyorum bazen saat 17 de kalkıorum 14 yaşındayım uykunun bana ne tür zarar vereceyini bilmiyorum kalksamda omuzlarım agrıyor uyumak istiyorum ve yataga yattıgımda hiç rahat edemiyorum ve uyuyamıyorum uyandıktan sonra gözlerim 5/6 dakka bulanık görüyü napmam gerek

 64. #64 gece uyumak...
  -
  orhan
  -
  10-09-2013 01:50:42 0

  Hocam ben akşamları uyuyamiyorum yaklaşık 4 yıldır bu böyle devam ediyor sabahları okula gidemiyorum unutkanlık başladı hayatim tepe taklak gece uyumakıstıyorum artik gündüzleri sürekli uyuyorum ne kendime nede bir başkasına faydam dokunuyor ruh gibiedolanıyorum ortalıkta...!

 65. #65 çok uykum geliyor
  -
  yurdagül
  -
  24-09-2013 20:10:07 +1

  ben sabah okula gidiyorum okulda sürekli uykum geliyor ve dersi dinleyemiyorum eve gelince uykum geliyor ve 1 saat uyuyorum. bazen burnum yanıyor ve nefes alamıyorum bu genellikle 2-3 saniye oluyor acaba doktora gitmeli miyim?

 66. #66 24 saat
  -
  Uyanamayan çirkin
  -
  06-10-2013 09:52:32 0

  Biri bana yardım etsin günlerim gecelerim yok tek yaptığım uyumak gece 5 te yatıp ertesi gün
  Gece 12 de kalkıyorm 5 e kadar durup sonra tekrar yatıp 12 de kalkıyorum uyarıcı ilaçlar verdiler
  Bir işe yaramadı uykumu alamıyorm ve ölü gibi uyuduğumu hiç bişeyi duymadığımı söylüyolar yaklaşık 1
  Aydır böyleyim ne olur bir bildiğiniz varsa bana yazın

 67. #67 sıkı nefes
  -
  hocazade
  -
  08-10-2013 13:25:30 0

  [quote name="uykuluuuuu"]geceleri erken uyumama rağmen gündüzleri hep uyku halindeyim bıraksalar hep uyumak istiyorum o kadar şirin bi uyku çöküyorki gözüme deli oluyorum bütün düzenim bozuldu sinirlerim bozuldu hiç verimli olamıyorum sadece uykusuz günler geçirmek istiyorum lütfan yardım edin
  hep uykum var 1 gün uyusam dahi hep uykulu gibiyim (bunu yazarken bile uykum var)
  bana yardım edecek biri varmı lütfen
  şimdiden teşekkürler.[/quote]
  bir hocaya git seni okuyup üflesin ama sıkı hoca olmalıki nefesi derine gitsin

 68. #68 meditasyon
  -
  YOGİ
  -
  10-10-2013 17:38:38 +1

  Tüm bu bahsedilen belirtiler sağlık problemlerinden kaynaklanmıyor.
  Bu sürekli uyku halinin nedeni, çoğu zaman manevi gizli bedende oluşan dengesizliklerden ve geçmişle ilgili sorunlara takılıp kalmaktan kaynaklanıyor.
  Ruhsal bedeni dengelemek için meditasyon yapmak çok iyi geliyor.
  Ben Sahaja Yoga yaparak bu durumdan kurtuldum, gerçekten iyi geliyor tavsiye ederim.

 69. #69 zindanım uyku
  -
  zindanım uyku
  -
  12-10-2013 02:10:48 0

  [quote name="hocazade"][quote name="uykuluuuuu"]geceleri erken uyumama rağmen gündüzleri hep uyku halindeyim bıraksalar hep uyumak istiyorum o kadar şirin bi uyku çöküyorki gözüme deli oluyorum bütün düzenim bozuldu sinirlerim bozuldu hiç verimli olamıyorum sadece uykusuz günler geçirmek istiyorum lütfan yardım edin
  hep uykum var 1 gün uyusam dahi hep uykulu gibiyim (bunu yazarken bile uykum var)
  bana yardım edecek biri varmı lütfen
  şimdiden teşekkürler.[/quote]
  bir hocaya git seni okuyup üflesin ama sıkı hoca olmalıki nefesi derine gitsin[/quote]aynı sorun bendede varda neden cevap verilmemiş.hocam kış uykusunamı yattın:d

 70. #70 sorunyaratıyor
  -
  leyla
  -
  14-10-2013 22:20:30 +1

  bende evlendiğimden beri uyku sorunu yaşıyorum evlendiğim sene eşim askere gitti ailesiyle beraber kalıyordum 15 ayboyunca geceleriuyumak istemiyordum askerden geldi hala uyku düzenimioturtamadım eşim ve ailesi şikyetçi bu durumdan bende aynı şekilde gece erken yatmak istemiyorum gece 4te öğlen 1 2 gibi kalkıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 71. #71 aylaaaaa
  -
  aylaaaaa
  -
  18-10-2013 02:25:40 0

  slm ben 10 senedir depresyon ilaci kulaniyorum asiri uymamin sebebi olabilirmi bu durumdan cok bende cok rahatsizim ne yapacagimi bilmiyorum bende durumdan menmun degilm bu arada 38 yasinda bir bayanim lutfen yardimci olun..

 72. #72 [email protected]
  -
  merve
  -
  21-10-2013 03:31:27 0

  ayran 2 tane iç uyku gelir

 73. #73 Çok uyuyorum
  -
  mehmet
  -
  25-10-2013 15:45:24 +2

  Çok uyuyorum, çok uyudugum için yorgun kalkıyorum ve yorgunluğum geçsin diye tekrar uyuyorum. Hayatim uyumakla ve uykuya hazirlika geçiyor. 7/24 uyku hali. Evde yatakta, dışarıda ayakta uyuyorum. Kurtulmak istiyorum.

 74. #74 uyku yetmezliği
  -
  su
  -
  07-11-2013 23:03:24 +3

  Hocam merhaba ben su hocam son 1 aydır acayip derecede uykum geliyor akşam 8 olduğunda benim gözler gidyor kendimi tutamıyorum kafamı yastıga koyduğum an gidiyorum ne ders çalışabiliyorum nede kendime zaman ayırabiliyorum son 1 aydır bundan çok şikayetciyim eskiden 1 de yatan ben ne olduda 8 dedimmi yataga koşarak gidiyorum anlamış değilim uyku yetmiyor ne kadar erkende yatmaz bir türlü uykumu alamıyorum ne yapabilirim lütfen yardımcı olun... :((

 75. #75 erken yatsamda gec de yatsam cooook uykum oluyo sabahları kalka mıyorum
  -
  hakan kaan
  -
  12-11-2013 09:21:43 0

  hocam ben 19 yaşında erkek birisiyim benim sorunum sabahları ben erken de yatsam gecte yatsam sabahları uyanamıyom bu huyumdan cok şikayetçiyim neden mi. sabahları yataktan ölü gibi kalkıyom boynum belim çok agrıyor birde inanır mısınız ben ikitane cep telefonu saat 07.30 a kadar calmasına ramen valla hiç sesi duymuyom bu yüzden bu huyumu hiç sevmiyom bana hayatımda zararlar veriyor ne gibimi sabahları annem kaldırıyor beni o da bu yüzden çok üzüyom şu anda işe surekli gec kalıyom her an bu huyum yüzünden işten bile çıkarılma söz komusu . bana yardımcı olursasnız herhangi bi bilgi verilseniz sevinirim .mesajınızı bekliyom hocam iyi günler

 76. #76 uyumak istemiyorum
  -
  mehtap
  -
  14-12-2013 18:04:55 -1

  hocam merhabalar ben üniversite öğrencisiyim bundan bir ay kadar önce yurtta kalıyordum ve yurttayken günde tek bir fincan kahve gece yatakta dönüp durmama yetiyordu sabahları pat diye uyanabiliyordum ve gün içinde hiç uykumun geldiğini hisstmiyordum..bir aydır evde yaşıyorum ve deli gibi uykum geliyor..yurtta 12den önce yatmayan ben evde 10da uykum geliyor..günde 10 saat uyuduğum bile oluyor buna rağmen gün içinde de deli gibi uykulu hissediyorum..günde 4 fincan kahve içmeye beşladım işe yaramıyor artık sanırım..yaklaşık 2 ay önce kan değerlerimi ölçtürmüştüm demir ve b12'im gayet iyi çıkmıştı...sorun neyden kaynaklanıyor olabilir...depresyonda olmadığıma eminim..ama psikolojik bir sebebi olduğunu düşünmekteyim..tıp fakültesi öğrncisiyim ve uyumaktan ders çalışamıyorum:((( lütfen bana yardım edin??

 77. #77 Artik uyanmak istiyorum nokta net
  -
  Kaan
  -
  18-12-2013 09:29:08 -3

  Ben yaklasik iki yildir uyuyorum. Anam, arkadaslarim, kardeslerim benden iyice biktilar.inanin elimde degil. Yasim 32 oldu kendimden utanmaya basladim. Madi durumum , sagligim, yakisikligim herseyim yerinde hamdolsun Allaha.6 yil önce evlilige veda ettim.is teklifleri geliyor ben gitip calismiyorum 2 yildir yatiyorum. Aksam uyaninca dolasmaya giderim . Sanki kendimi bir diger dünya gezegende hisediyorum. Sanki hayata kusmus gibi duruyorum. Ama tam tersine hiper aktif , sevecen , neseli birisiyim. Bu uyku beni bozdu. Keske turkiyede otursaydim hic degilse belki ezan sesinden uyanirdim. Avrupa da camilerimiz var ama minareler ezan sesi gelmez. Ya ben bitmisim sanki . Ama okadar cok hayalim varki . Bana yardim edermisin doktor

  Selam

 78. #78 uyumak istemiyorum ama uyuyorum
  -
  merve
  -
  26-12-2013 01:17:00 0

  akşam erken yatsamda sabah yine okulda ve günlük uyukluyorum sürekli uykum geliyor engel olamıyorum gözlerime inme iniyor sanki... sürekli gece uykum bölünüyor verimli uyuyamıyorum belkide ondandır ama uyku bölünmesinin sebebi nedir onu bilmiyorum. sürekli uyku modundayım sabah akşam uykum geliyor ama sebebini bilmiyorum. psikolojiye bağlı birşey mi!

 79. #79 esnemekten kurtulamıyorum
  -
  ayse
  -
  07-01-2014 15:41:21 0

  hocam ben 26 yasındayım aksam cok erken yatmama regnem butun gun boyu esnemekten kendımı alamıyorum bunun nedenını bılmıyorum ıs konumum nedeniyle oldukça rahatsız edıcı neden böyle oluyorum??

 80. #80 gündüz sürekli uyumak istiyorum
  -
  ayşe
  -
  08-01-2014 11:06:03 0

  hocam ben 22 yaşındayım 1,2 aydır uyku sorununu sıklıkla yaşıyorum .Gündüz iş yerindeyken birden uyuyakalıyorum ve aradan yarım saat yada bir saat geçtikten sonra uyanıyorum.Akşam erken yatmama rağmen sabahları uyanamıyorum bana 1 sene önce akdeniz anemisi hastalığı teşhisi koymuşlardı bu durum onunla alakalı olabilirmi????

 81. #81 UYKUM ÇOK AĞIR
  -
  filiz
  -
  09-01-2014 12:26:52 0

  hocam merhabalar ben yenı evlendım ve uyku problemı yasıyorum uyudugum zaman hıc bırsey duymuyorum kapı calsın telefonum çalsın hiç duymuyorum ne yapamam gerkıyor bilmiyorum .. yardımcı olurmusunz doktora fılan gıtmem gerekıyorsa gıderım çevremdekı ınsanlar korkuyor uyurken basıma bırsey geleecek diye tşk ederım ıyı gunler

 82. #82 sebepsiz uykular
  -
  melis
  -
  26-01-2014 22:37:03 0

  durup dururken uykum geliyor ve uyuduğum zaman 3 saatte falan uyanıyorum ne yapıcam ben

 83. #83 uyku
  -
  müjde
  -
  26-01-2014 22:41:32 0

  bence bu sorunun üstesinde gelebilmek için ilk başata uykumuz geldiği zaman kahve içmek hem baş ağrısını hemde uykuyu azaltır ve herhangi bir işe odaklanmak daha sonra kendimize saatler belirleyip o saatte kadar bunu tekrarlayalım yani bir hafta yada daha uzun bir süre bunu yaparsak uykumuz düzene girer ve belirlrdiğimiz saatte uyuruz fakat bunu yaparken kahveyi fazla kaçırmamak gerekir kahve bağımlılık yapar

 84. #84 uykuya aşığım
  -
  ceren
  -
  10-02-2014 23:24:19 -1

  ya sürekli uyku halindeyim hep yorgunum hep uyumak istiyorum. tamamen sosyal hayatım bitti. arkadaşlarımla buluşmaya karar veriyoruz ama ben uyanamadığım için hepsiyle aramız açıldı. kurtulmak istiyorum şu uykudan. su an bile uykum var. doktordan randevu aldım. ona gideceğim bakalım ne olacak. umarım işe yarar. :(

 85. #85 hep uyuyorum
  -
  ALEYNA
  -
  22-02-2014 13:44:02 -3

  merhaba ben 13 yasındayım annem çalışıyor bende gece saat 11 de yatıyorum okula 6.30 da gidip 1.30 da geliyorum ondan sonra yatıp saat 5-6 gibi kalkıyorum ödev yapamaz oldum lütfen bana yardımcı olun

 86. #86 cok uyuyorum
  -
  elif
  -
  27-02-2014 10:56:48 0

  Benim cok uyuma proplemim var neyapacami bilmiyorum kocami ise gec gonderiyorum bi gun dayak yicem ama ne zaman bilmiyorum nolur bir cozum soyleyin mesajnizi bekliyorum

 87. #87 çok uyuyorum
  -
  ayse
  -
  13-03-2014 05:45:20 0

  Hocam beni bıraksalar 20 saat uyuya bilirim alarm lar fayda etmiyor.beni uyandıran herkes benden bıktı.bu yüzden iş yerimden oldum tüm hayatimi etkiliyo .lütfen bana yardim edin

 88. #88 uykucunusss
  -
  fatma
  -
  14-03-2014 16:44:54 0

  arkadaşlar benim günün her dakikası uykum var ve bu hiç hoş değil günümü yaşayamıyorum düzenli olarak akşam 5 7 arası uyuyorum ve bu uyku ben sersemleştiriyo ne yapmalıyım ??

 89. #89 uyumakistemiyorum
  -
  afra
  -
  02-04-2014 01:44:57 +2

  Merhaba ben afra 17 yaşındayım benim derdim akşam erken yatıyorum sabah çoğu zaman çok dinç kalkıyorum fakat bir yerde 5 dk sabit kalayım beni uyandırmanız gerekiyor. Kendimi tutamıyorum inanın annemi kaç kere okula çağırdılar beni okulun rehberlik servisine yönlendirdiler, otobüste ayakta bile uyuyorum ve durakları kaçırıyorum rezil oluyorum ,hadi okulu geçtim staja başlıya cam, inanın artık kafein bağımlısı oldum bazen günde 3-4 bardak kahve içiyorum... Nöroloji bölümüne de gittim ama hiç bir şey çıkmadı.hiç bir şey yoksa neden ben minibüste, derste,tiyatroda,sinemada hatta ayakta bile uyuyorum...(ayrıca bu konuda herkesin beni yargılamasından da çok yoruldum ve sıkıldım.)

 90. #90 uyumak istemiyorum
  -
  sena
  -
  13-04-2014 19:49:31 0

  sürekli uyku halindeyim dışarıda gezerken bilsayarda oyun oynarken kitap okurken yanı ne yaparsam uyapayın hafta sonların geç kalkıyorum en fazla 1 saat ayakta durabiliyorum sonra gidip gene yatıyorum......lütfen yardım edin uyumak istemiyorum

 91. #91 günümü yaşayamıyorum
  -
  başak
  -
  25-04-2014 08:22:00 0

  [uyumayı okadar çok seviyorumki bıraksalar 24 saat uyuyabilirim fakat gündüz çok uyudugum zamanda pişmanlık duyuyorum çünkü hiç bir dostumla görüşemiyorum işlerimi yapamıyorum bu problem genetik midir nedir anlayamadım uykusunu almış dinç kişileri görünce çok özeniyorum aynı dertten muzdarip kişilerle dertleşmek isterim

 92. #92 kele gibi
  -
  hüseyin
  -
  29-04-2014 04:54:14 0

  valla iş olmasa kele gibi yatacam.kimse beni anlamıyor.4 sene önce deliksiz 21 saat uyuduğumu hatırlıyorum.fazlası var eksiği yok.moralim bozuk olduğu zamanlarda daha çok uyuyorum..arkadaşlarıma alay konusu oluyorum ve bu benim gene moralimi bozuyor ve daha da uyumak istiyorum..aman doktor derdime bir çaree..

 93. #93 doktora giden varmı
  -
  başak
  -
  29-04-2014 15:06:11 +1

  çok fazla uyumak okuduguma göre bir hastalıkmış bu sorundan dolayı doktora giden varmı bende gitmedim uzun süre ilaç kullanmaktan korkuyorum

 94. #94 Uyumak istemiyorum artık
  -
  Mehmet
  -
  30-05-2014 12:29:55 0

  Hocam merhabalar . Uyumaktan nefret etmeye başladım artık uykuya daldıktan sonra 15-18 saat uykuya dalıyorum ve ne çalar saati ne de telefonları duyuyorum önceleri annem kaldırıyordu , Şimdi işler değişti evde tek kalıyorum ve ne yaparsam yapayım kalkamıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim ne yapmam gerekiyor nasıl yol izlemem gerekiyor ? Cevabınızı bekliyorum hocam.

 95. #95 Falan
  -
  Filan
  -
  03-06-2014 10:05:20 +1

  arkadaşlar yorumlarınızdan kendi kanaati acizanemce anladığım çoğunuzun sorunu fizyolojik değil psikolojik (ruhsal demeyi tercih ederim). İnsandaki ruhsal sorunların temeli de inanç yoksunluğudur. İnsan yaratılışındaki ve dünya hayatındaki hikmetlerden gafil olunca (dünyevileşince) herşeyi zahiri sebeplere bağlar ve sonuçta ruhsal bir boşluğa düşer. Bu boşluğu da eğlence, aşırı cinsel düşkünlük, beyni uyuşturan maddeler, oyunlar vs ve en yaygın olarak da beynin unutma ile uyşma yöntemi olan fazla uyuma isteği ile doldurmaya çalışır.
  İnanın özünüze bir dönseniz uyku çok yemek ve boş işler size çok fena gelecek.

 96. #96 kansızlık olabilir
  -
  EREN
  -
  17-06-2014 21:37:10 +2

  Demir eksikliğine bağlı kansızlık uyku ve halsizliğe yol açar. Gün içinde sürekli aşırı uyuma ve aşırı halsizlik olur, doktora görünmede fayda var.

 97. #97 Ben delireceğim
  -
  Utanıyorum
  -
  25-06-2014 17:15:00 -2

  Oğlum 19 yaşında, ama uykusu beni delirtecek artık, bırakın günlerce uyur, ben artık konuşmaktan, kınamaktan, korkutmaktan bıktım ama o değişmiyor, düzelmiyor. Onun geleceğinden korkuyorum, böyle bir neslin devamından kendimi sorumlu tutup ben utanıyorum, Allah rızası için bu uykuya bir çare çözüm bulacak biri yok mudur? benim canımı alsında Allah kurtulayım yoksa kafayı yedirtecek bana bu tembel uykucu. İlaç, ameliyat, hoca her ne deva olacaksa lütfen yardımcı olun.

 98. #98 Aşırı Uyuyorum
  -
  Ahmet
  -
  10-08-2014 23:25:17 +1

  Okul Zamanları sabah kahvaltımı yapıp okula ölü gibi giriyorum ve 1. ders kafamı koyduktan sonra öğlen arası diye arkadaşlar uyandırıyor günümün 5/3 ü uyuyarak geçiyor yaz tatilindeyiz ve gece 12 gibi uyuyorm sabah işe gidiyorm işte de her boşlukta uyuyorm sevgilim benim bu uykuculuğmdan dolayı beni terk etme noktasına kadar getirdi sabahları kalkamıyor buluşma saatinde orada olamıyorm telefon çalar saati ve normal çalar saat işe yaramıyor birisi beni hırpalamadan uyanamıyorum çözümü varmı bunun ?

 99. #99 aşırı uyku
  -
  sevgi
  -
  13-08-2014 10:31:36 0

  deli gibi uykum var. genellikle hafta içi 8 saatten az uyumuyorum zaten hafta sonu 12-13 saat uyuyorum ki bıraksalar akşama kadar yataktan kalkmayacağım. Lisedeyken sabahtan akşama kadar sınıfta uyur akşamda eve gelir gelmez uyurdum. şimdi çalışıyorum ne kadar uyursam uyayayım gözlerim kapanıyo uyumamak için kahve filan içsemde hiç etkilemiyor. bazen işte yarım saat uyuyorum bile. gece 2,5-4 saat aarasında uyursam o gün sabah hiç uykum olmuyor ama ertesi gün 15 saate kadar uyuyorum. uyumamanın bir çözümü var mı?

 100. #100 çok derin uyuyorum
  -
  sibel
  -
  25-09-2014 19:55:29 +1

  Merhaba. Ben çok derin uyuyorum. Evde adam öldüselerduymacağım. Hırsız evle birlikte beni alsa götürse haberim olmayacam uyanana kadar. Buradakiherkes uykulu. Ama benim alarmda ilgili sorunum yok uyanıyorum. Sorunumun kaynağı ve çözümü hakkında yardımlarınız irticadır.

 101. #101 fidam
  -
  fidan
  -
  11-02-2015 02:10:14 +1

  Iyi aksamlar ben bisey soracam esim cok uyuyor ne yapmam lazim ne zaman olursa luften bi cozum

 102. #102 UYKUDAN KAFAM KALKMIYOR
  -
  HANDAN
  -
  08-03-2015 16:29:52 0

  HEP UYUMAK İSTİYORUM UYUMAKTAN HİÇBİR İŞ YAPAMIYORUM AŞIRI YORGUN HİSSEDİYORUM BİR BARDAK SU BİLE ALMASI ZOR GELİYOR UYUMAKTAMI NEDİR BİLMİYORUM HEP KİLO ALIYORUM DIŞARIBİLE ÇIKMAK İSTEMİYORUM HAYATTAN BEZMİŞ GİBİYİM

 103. #103 uyanmak istemiyorum.
  -
  ilkay
  -
  09-04-2015 12:03:50 +1

  Bulduğum her fırsatta uyumak istiyorum. Uykulu ve halsizim hep. Sürekli gördüğüm rüyalar var, o rüyalardan uyanmamak için direniyor beynim, vücudum. Okula gittiğimde de aynısı. Sıraya yatı iki ders uyuduğum oluyor deliksiz. Ve hep aynı rüyaları görüyorum. Sırf hayal kurup rüya görmek için uyuyordum bazen. Şimdi de engelleyemiyorum. Bunu bırakmak istiyorum ama olmuyor. Uyumadığımda sürekli ağlıyorum. Genelde sebepsiz. Uyumamak için kitap okuyorum sürekli. Ama o da yetmiyor. Sürekli baş ağrımdan dolayì doktora gitmiştim anti depresan yazdı. Kullanmadım annem istemediği için. Depresyonda mıyım bu yüzden mi böyle acaba. Ve ilaçsız kurtulamaz mıyım bundan. Yardımcı olursanız sevinirim.

 104. #104 tek değilmişim
  -
  Ali
  -
  26-04-2015 19:21:03 0

  Ben bir tek benmiyim böyle durumda diye düşündüm ve nette bir araştırma yaptım Türkiye geneli büyük şehirler ilk sırada herkes şikayetçiler.Benim düşüncem şu ki bu bir dışardan ülkeye ve halka sinsice bir kimyasal saldırı olabilirmi?
  Mesela yedigimiz gidalar ilaçlanmış ve ya içtigimiz çay kahve herşey olabilir.çünki ben çok saglıklı biriydi 3-4 aydır aşırı dercede uykum var.dayanamaz oldum.
  Bu konuda ciddi bir şekilde araştırma yapılması gerekir yoksa yeni nesil tehtid altında olabilir.

 105. #105 aşırı uyuma
  -
  ersin
  -
  01-05-2015 06:11:31 +2

  Hocam18 yaşındayım bende aşırı uyuma hastalığı var geçenler de tam olarak 36 saat deliksiz uyumuşum zaten geneldede zaten 20 saat uyuyom acaba bu bir hastalık mı

 106. #106 Çok uyuyor
  -
  Aysel
  -
  13-05-2015 15:57:07 +2

  Merhaba, annem 70 yaşında ve bir çok rahatsızlığı var. Bu nedenle de her gün 20'ye yakın çeşitli ilaçlar kullanıyor (örn: kalp, tansiyon, guatır, şeker v.s.) Akşamları 8-9 saat uyuyor, buna rağmen gündüzleri gece hiç uyumamış gibi çok uykusu geliyor ve 2-4 saat de gündüzleri uyuyor.
  Sebebini öğrenmek için hangi uzmana baş vurmalıyız.
  Teşekkürler,

 107. #107 Uykucu
  -
  Razıye
  -
  08-06-2015 15:09:03 0

  Son 2 haftadır cok yorgun we hep uyumak istiyorum hayattan zewk almıyom alamıyom hep uyumak eskiden bi tık sesi duysam uyanırdım gece önceden 2-3 defa kalkardım cocukların üstünü örtmeye şimdi biri yanımda ew süpürgesini calıştırsa duymuyom hep uyumak istiyom

 108. #108 uyanamıyorum
  -
  yesım
  -
  30-06-2015 19:04:08 +1

  aksm cok uyuyorum bır kere ıkı gun uyudum yemek dahı yemedım kalktıgımda yemege kosmustum annem nefes almasan öldugumu sanıyor ama en cokta sabah 3 telefon kurmama ragmen uyanamıyorum bu sorun babamdada var genetıkmı acaba cozumu nedır?

 109. #109 Uykucu
  -
  Turgay
  -
  11-07-2015 00:04:39 +3

  Sevgili hocam bende sürekli uyuklama var iş yerinde çalışırken birden uyku bastırıyor inat etmeme rağmen gözüm dalıyor uykum 5 10 sn kadar olsada bu durumdan çok şikayetçiyim iş yerinde performansim çok düştü sürekli uykum var ve bi ağırlık var bu konuda ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz?

 110. #110 Selam
  -
  Ceyceyankara
  -
  07-08-2015 16:53:42 +2

  Bende çok uyumak istiyorum kendime gelemiyorum akşama kadar.Akşam oluncada uykum kaçıyo bu yüzden geceleri çok seviyorum gündüz aşırı uyku halinden dolayı çok bunalıyorum.7-8saat normal uyku süresi ama bendeki 11-12 saate kadar artıyo kendimi bu kadar saat uyuduktan sonra daha çok enerjili hissediyorum.işe başlayalı 2 ay oldu ama hala alışamadım uykulu geziyorum ve bu durumdan çok sıkıldım artık bi çözümünüz var mı ?

 111. #111 uyku düşkünü
  -
  oktay
  -
  21-09-2015 03:54:15 +2

  Hocam ben aşırı uyuyorum sabahları uyanmada aşırı zorlanıyorum bu yüzden ailemde hep sorunlar yaşıyorum lütfen bunu konuyla ilgili bana yardımcı olun

 112. #112 uyku düşkünü
  -
  oktay
  -
  21-09-2015 03:54:16 +3

  Hocam ben aşırı uyuyorum sabahları uyanmada aşırı zorlanıyorum bu yüzden ailemde hep sorunlar yaşıyorum lütfen bunu konuyla ilgili bana yardımcı olun

 113. #113 neolacek
  -
  sebahat
  -
  11-03-2016 15:17:30 +4

  Herkes yazmış ama uzmanın cevap ları yok benmi görmyorum

 114. #114 Uyku sorunu
  -
  Cansu
  -
  30-06-2016 19:47:26 +1

  Hocam ben günde 18 saat uyuyorum nasıl yattım saat kaçta yattım kalktığımda hicbisey hatırlamıyorum ve uyandığımda bile uyku sorunu yaşıyorum hemen bi yere uzanasım geliyor

 115. #115 Uyku
  -
  Derin
  -
  01-07-2016 20:26:51 0

  Ben gece yattığım da uyuyamıyorum çok geç saatlerde hatta sabaha doğru uykuya dalıyorum. Uyuduğum zaman da uyanmakda güçlük çekiyorum. Bazen kalkmam lazım diye ani kalkışlarım oluyor ama tekrar uykuya dalıyorum ..

 116. #116 uyku.ve kılo.bel.boyun fıtık var.
  -
  nazmiye
  -
  12-08-2016 14:40:08 0

  hocam çok uyuyorum ve kilo alıyorum yaş 49 kiloalıyorum.76'kilom .hangi doktor bölüme giteyim yardımçıolursanızmemnun olurum ..

 117. #117 22 saat uyduğumu biliyorum ve korkuyorum
  -
  mert
  -
  16-08-2016 01:23:35 0

  merhaba ben 17 yasındayım ve ogrencıyım şu son 2 haftadır geceleri ve gunduzleri cok sıklılk la uyuyorum dogru düzdün yemek bile yemiyorum artık sadece uykuda su icmeye kalkıyorum ve uykudan genelde korkarak uyanıyorum ve bazen dolaşmaya cıkıyorum dısarıya heryerim agrıyor sanki hala uyukum var gibib istiyorum ailem kaldırmaya calışıyor ama uyku sanki beni esir almıs doktora gitmek istiyorum ama dediğim gibib gündüzleri kalkamıyorum mesala dun gece 10 da kalktım 11 de geri yattım ve bugunde saaat 8 de uykudan kalktım
  sanki kendimi yaslanmış gibi hissediyorum

 118. #118 Uykuuu
  -
  Yamir
  -
  18-08-2016 07:27:35 0

  Sorular cevaplansaymis iyimis ! Uykucuyum agresifim mutsuzum sabah 6 da yatar aksam 4 de kalkarim her kalktgimda neredeyse aglayarak kalkiyorum neden neden diye alarmlar a kufrediyorum yinemi calmadin diye ama ailem arkadaslar vs yine uyuyamadik alarmlarindan der . Aslinda genel olarak 10 gibi vs uyaniyorum cisimi yapip suyumu iciyorum uyumcagim dedgim anda aman yatak cok guzel en mutlu oldugum yer diyip yorganima huzurla sarilip uyumaya devam ediyorum .bikac dk veya saat sonra kalkarim diyip camis gibi yatiyorum . Ve kalktgimda 4 oluyor . Anca o zman yataga doymus oluyorum fakat bu sefer de o vakitten sonra yapcak bisey bulamadgim icin tekrar uyudugum oluyorcan sikintisi ve mutsuzluktan . Ama gece ayni seyi yapamiyorum .ve artik hayatimdan endise duyuyorum . Daha farkli psikoljik sorunlara goturmesinden korkuyorum .ve ayni zamanda hergecen gun unutkanlasiyorum . Arkadaslarim beni uykucu sirin ve unutkan gbi kelimelerle hitap eder . Gulerim ama icimden aglmak gelir. Erkek arkadasim beni terk etme noktasinda hakaretlrrine bile duyarsizlastim 2.ogrtm oldgum halde 7 deki dersime bile gitmemisligim var .bu nasil bi hayat .hayat mi ? Hayatin anlamini anlyamadan tadını cikaramadan yaslanicam ve gocup gidicem . Korkunc
  help meeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 119. #119 Uykuu
  -
  Yamir
  -
  18-08-2016 07:40:32 +1

  Eklemek istedigim bikac bisey daha var bu durum 6 bucuk yildir sabit . Eger okuyan bir uzman olursa . uyku sorunum icin DENEk olmaya hazirim yeterki iyileseyim iyilesmiceksem de bilime kurban gideriz .sanki boyle bi halta yaradgim var . Mumkunse bi uzman sinyal yollasin buyuk harflerle cok ciddiyim belki desaat 5 e geliyor uykusaatim yaklasyir dye sacmlyorum ama bi akil veren ciksa yeterli mesela aydinliyim orda tedavi olan ve bu sorunu atlatan birileri de umut verici olabilir ne bileyim bu konuda yazilar cok bilimsel .hikayeler olsaoda umut verici iyi olabilir. Bide biri beni yatagimdan kaziyip kolumdan tutup goturmeli . :)

 120. #120 cok uyuyorum
  -
  naz naz
  -
  14-10-2016 16:57:56 0

  Merhabalar ben gece 12 de yatiyorum. sabahllari kizimi okula gonderiyorum alel acele evi toplluyorum gidip yatiyorum ve 2 de kalkiyorum gunum yatmakla geciyor yani sira cok halsizlikte var sersem gibi oluyorum lutfen yardim edin cocugum okuldan geldikten sonra onunla vakit guzel geciremiyorum sersemlikten dolayi yardim edin. Lutfen ne yapmaliyim

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0