Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Yanığa yeni çözüm: Yapay deri

Britanyalı bir biyoteknoloji firması yaraları iyileştirebileceği umulan yapay bir deri üretti. Hücre terapisinde uzmanlaşmış olan Intercytex Group tarafından üretilen deri, insan vücuduna tamamen ve kalıcı olarak entegre oluyor.
Uzmanlar, yeni derinin geçmişteki ürünlerden daha iyi olduğu görüşünde. Yapay deri üzerine yapılan deneylerin sonuçları Regenerative Medicine adlı dergide yayımlandı.

28 gün sonra vücuda entegre oluyor
Çalışmalarda Intercytex'in ürettiği yapay deri ICX-SKN'in kapalı ve iyileşmiş bir bölge oluşturarak 28 gün sonra vücuda entegre olduğu gösterildi.

Şu ana kadar ciddi yaraları iyileştirmek için en iyi formül, hastanın vücudunun başka bir yerinden alınan deri parçasının yaralı bölgeye eklenmesiydi. Ancak bu yöntem hem çok acı veriyor, hem de bir yarayı tedavi ederken bir başka yaraya sebep oluyor. King's College'dan hücre biyolojisi uzmanı Stephen Minger "Çok sayıda hastaya uygulanabilecek deri değiştirme ürününe sahip olursak bu yanma ve deri hasarı olan hastaların tedavisinde çığır açacak" dedi.

Hastanın kendi derisi gibi
Intercytex'in kurucusu Dr. Paul Kemp "Yaraların bu kadar çabuk iyileşmesine şaşırdım. Yapay deri, yara ve yanık tedavisinde devrim olacak" dedi. Manchester Wythenshawe Hastanesi yanık tedavisi bölümünden Ken Dunn da "Ürün, hastanın kendi derisi gibi davranıyor" dedi.

Yapay deri, fibrinden (iyileşen yaralarda bulunan bir protein) yapılma bir matristen yaratıldı. Buna 'insan fibroblastları' (vücut tarafından yeni doku sentezlemekte kullanılan hücreler) eklendi. Vücudun yeni deri üretmesini taklit eden süreçte, hücreler kolajen üretiyor. Yapay deri bu formda yaraya naklediliyor. Uzmanlar, sabit bir formu olduğu için matrisin yapay derinin iyileşme sürecindeki değişikliklere karşı daha dayanıklı olduğunu söylüyor. Kolajenin hücrelerce sentezlenmesi doğal iyileşme sürecini yansıtıyor.

(bbc)

Facebook Google +1 Tweet

2 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 yapay deri
  -
  zafer
  -
  15-10-2012 17:20:21 0

  mmerhaba.
  kuzenım kazan patlamasında yandı ve sımdı yapay derı yapılması gerekıomus bunun tedavısının nerde oldugunu ve ucretını ögrenmek ıcın hehangı bı kurum tavsıye edermısınız tskler..

 2. #2 yapay deri
  -
  Serdar
  -
  15-12-2013 23:25:52 0

  ODTÜ doku mühendisliği araştırma ve uygulama merkezine başvuru yapabilirsiniz

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]