Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

İdrarda kan görülmesi...

İdrarda kan görülmesi (hematüri) önemle üzerinde durulması gereken bir tıbbi durumdur.

Normalde bir insanın idrarında gerek gözle görülen, gerekse idrar tahlilinde mikroskopla belirlenen kanama olmaması gerekir.

İdrarda kanama, aksi kanıtlanıncaya kadar çok ciddi bir bulgu olarak kabul edilir. Bu nedenle kanamaya neden olan etkenin tanısı konuncaya kadar, gereken tanı yöntemleri kullanılarak araştırılmalıdır. Çünkü idrardaki kanama çok basit bir üşütmeden kaynaklanabileceği gibi üriner sistemde oluşan bir tümörün ilk belirtisi de olabilir.

Böbrek taşları, veremi, kötü huylu tümörleri ya da enfarktüsü, akut glomerülonefrit, idrar borusu taşları, idrar kesesi tümörleri, veremi, taşları ya da basit bir idrar kesesi iltihabı ya da siyek (üretra) taşları ve iltihabı buna yol açabilir.

Bazen sık taş düşüren hastalar, idrarlarında kanama olduğunda yine taş düşürdüğünü düşünerek olayı önemsemezler. Birçok durumda olduğu gibi, doktora danışmadan kendi başına antibiyotik veya antiseptik ilaçlar alıp kanamanın geçirilmesi yanıltıcı olur. En sık rastlanılanı idrardan bir kez kan gelmesi, ama başka hiçbir ağrı ve rahatsızlık olmamasıdır. Bu kanama tekrarlamasa da mutlaka tetkiklerle sebebinin bulunmasında fayda vardır. Ayrıca düzenli kontroller (check-up) yaptırıp tesadüfen idrarlarında mikroskopla kanama belirlenen hastalarda da, tanısı konuncaya kadar tetkik edilmesi gereklidir. Yapılacak olan görüntüleme yöntemleri (Ultrasonografi, ürografi, gerekirse de bilgisayarlı tomografi veya MR) tanı koymada yetersiz kalırsa, idrar kesesine (mesane) bir optik yardımıyla direkt bakma (sistoskopi) yöntemini mutlaka uygulamak ve olası sinsi bir mesane kanserini erken teşhis ederek, tedavisine olanak sağlamak gerekmektedir. Özellikle hanımlar sistit (mesane enfeksiyonu) olmaya daha yatkındırlar. Bu nedenle olası bazı kanamaları onlar da önemsemeyebilir ve sistitten olduğunu düşünürler. Asıl tehlike de, nedeni ve tanısı belirlenmeden sistit gibi sanılan durumların sonradan yol açtığı ciddi sağlık sorunlarıdır.

Kanlı idrarın rengi içerdiği kan miktarına göre açık pembeden koyu kırmızı ya kadar değişir. Kanlı idrar bulanıktır; cam bir kap içinde bir süre bekletilirse üstte görece duru, altta ise kanlı çökelti nedeniyle daha koyu renkli ve bulanık iki bölüme ayrılır. İdrarda kan her zaman gözle görülmeyebilir. İdrarın rengini değiştirmeyecek kadar azsa ancak kimyasal deneylerle ya da idrar çökeltisinin mikroskopla incelenmesiyle saptanabilir.

NEDENLERİ DAHA AYRINTILI İNCELERSEK:
Sistit, çeşitli mikrobik organlar tarafından oluşturulan mesane enfeksiyonudur. Yani Sistit idrar kesesi (mesane) nin iltihaplanmasıdır. İdrar yolları ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan biridir. Zamanında tedavi edilmezse hastalık böbrekleri de etkileyecek biçimde yayılabilir ve mesane ve böbreklerde kalıcı hasarlar oluşturabilir. Cinsel ilişki, idrar yolundan yapılan müdahaleler, doğum, nörolojik problemler, mesanede taş veya herhangi bir yabancı cisim varlığı, su tüketiminin az olması, mesanenin enfeksiyon ajanlarına karşı biyolojik savunma bariyerlerinin yetersiz olduğu durumlar sistit gelişimine sebep olurlar. Hamilelik sırasında, özellikle erken dönemde idrarda önemli derecede bakteri çıkışı (bakteriüri) saptanır. Kadınlar hamilelik sırasında ve hemen ertesinde idrar yolları enfeksiyonu açısından risk altındadırlar ve saptanan herhangi bir enfeksiyon hemen tedavi edilmelidir.

Belirtileri : Sık işeme, acil işeme hissi, idrar yaparken yanma, geceleri idrara çıkma, karnın alt kısmında ağrı ve rahatsızlık hissi sık görülen yakınmalardır. Sıkışma şeklinde idrar kaçırma ve kanlı idrar yapma görülebilir, yüksek ateş ise nadir görülür. İdrar bulanık, kötü kokulu olabilir. Cinsel ilişki esnasında ağrı hissi olabilir.

Böbrek taşı : Böbrek taşının genellikle ilk belirtisi şiddetli bir yan ağrısıdır. Bu ağrı genellikle, taş idrar yolunun bir kesimini tıkadığında veya hareket ettiğinde meydana gelir. Taşın bulunduğu yere göre, ağrı kasıklara ve uyluğun iç yüzüne yayılabilir ve bulantıya ve kusmaya neden olabilir. Eğer taş idrar yolunda tahrişe neden olmuşsa, idrarda bir miktar kanda görülebilir.

* Şiddetli yan ağrısı
* İdrarda kan
* Ateş ve titreme (genellikle enfeksiyonun göstergesidir.)
* Kusma
* Kötü kokulu bulanık idrar
* İdrar yaparken yanma şikayetleri taş hastalığını akla getirmelidir.

Üretrit : Sarımtrak bir akıntı , karnın alt kısmında ağrı, sık sık idrara çıkılması, ancak az miktarda kanlı idrar,idrar yaparken yanma ve kadınlarda cinsel ilişkide acı görülür. Üretrit cinsel yolla bulaşan ya da kişisel temizliğe önem vermemekten kaynaklanan bakteriyel bir iltihaptır.

Glomerülonefrit : İdrarda kanla birlikte ayak bileklerinde, gözlerin etrafında şişlik, nefes darlığı ve yorgunluk bulunur. Böbreğin kanı süzen yapılarında ani veya kronik bir iltihaplanma olmuş olabilir.

Tehlikesiz hematüri : Sadece idrarda kan olup, başka bir belirti yoktur. İdrar viral enfeksiyonlardakinden daha kanlı görünse de, bu durum herhangi bir hastalıkla veya organ hasarıyla ilişkili değildir. Bazen çocuklukta meydana gelir ve zamanla geçer, sıkıntı yaratmadan ömür boyu sürebilir.

Hemolitik anemi : Yorgunluk ve güçsüzlükle birlikte idrarda kan görülür, nefes darlığı çekilir. Hemolitik anemi kanın alyuvarlarındaki genetik bir anormallikten veya bazı ilaçlardan ya da alyuvarları yok eden bazı hastalıklarından kaynaklanır. Alyuvarlar yıkıma uğramıştır ve kemik iliği bunların yerine yenilerini yeteri kadar hızla üretememektedir. Genetik olarak bazı enzimleri eksik olanlar ile bazı ilaçları kullananlarda hemolitik anemi ortaya çıkabilir.

Mesane taşı : İdrarda kan ,sık sık idrara çıkma, ancak az ve sadece belli bir pozisyonda idrar yapabilme, sırtın alt kısmında ve karında ağrıyla birlikte düşük ateşiniz görülebilir.

Mesane Kanseri : Mesane Kanserinin tipik ön belirtisi gross hematuria yani idrarda kan bulunmasıdır. Bu en genel klinik bulgu hastaların yaklaşık % 75 görülmektedir. Ayrıca idrarda mikroskopik seviyede kan da sıklıkla görülmektedir. Hastalığın ileri evrelerinde mesane tahrişi ve disüri yani zor ve sancılı idrar yapma da sıklıkla gözlemlenmektedir. Kanamalar karekteristik olarak ara sıra oluşmakta, idrarın temiz görülmesi doktorun çalışmalarını ertelemesine sebep olabilmekte bu da teşhiste gecikmelere neden olabilmektedir. Mesane Kanseri en sık görülen kanser türlerinden biridir.

Özet olarak idrarında kan görülen veya idrar analizinde mikroskopik kanama belirlenen her kişinin kesinlikle ayrıntılı ürolojik muayeneden geçmesi ve tanı konuncaya kadar gereken tüm tetkiklerin yapılması önemli bir gerekliliktir.

Facebook Google +1 Tweet

51 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 Kübra Nur Hayta
  -
  23-08-2009 19:14:06 +52

  18 yaşındayım geçenlerde idrarımda yanma başladı sonrada pembeyle başlayan bir kan sonra koyulaştı çok fazla önemsemedim ama araştırınca korktum ne yapmalıyım

 2. #2 ejderha
  -
  02-12-2009 23:28:35 +25

  yaklaşık bir bucuk yıldan beri her zaman olmasada sık sık idrarımdan kan geliyor.ne hastalık alobilir ve ne yapamalıyım

 3. #3 mustafa
  -
  20-10-2011 14:49:48 +36

  1-2 ay önce idrarımdan kan geldi ve bugünde geldi acaba sorun ne ölmem dimi...

 4. #4 ibrahim
  -
  26-10-2011 01:09:43 +14

  15 yaşındayım karnım arıyo ve idrarımdan kan geldi kanser fln deilimdir dimi

 5. #5 emin
  -
  27-11-2011 22:49:09 +24

  18 yaşındayım 2.5 aydır idrarımdan kan geliyor doktorlar anlamıyor taş yok kum dökmüyorum gittikcede artıyor son idrar tahlilinde 157 eritrosih ve hemoglobin +++ çıktı ve 5 gündür sürekli çok koyu geliyo kan bide köpüklü idrar bir yerde biriktiğinde uzun süre köpük oluyor 11.5 hafta önce indarda protein kaçağını kontrol ettiler 188.1 çıktı bir ay sonra gel dedi süreklü sağ ve sol yanlarım ağrıyor ???

 6. #6 mustafa aktaş
  -
  03-02-2012 21:12:50 +21

  idrarımdan sürekli koyu kan geliyor

 7. #7 25.07.2012
  -
  fatih
  -
  25-07-2012 18:09:31 +9

  30 yasındayım dunden berı sadece ıdrarımdan kan gelıyor ılk seferde acı vardı fakat sımdı acı yok ama ıdrarımda kan devam edıyor ne olabılır

 8. #8 yusuf
  -
  yusuf
  -
  07-08-2012 01:14:15 +40

  17 yaşndaym ve yaklask 1 aydr ıdrarmn ardndan kan glyo. Bslrda ıdrar yaparken yanma olydu snra pmbe olrk ıdrarmdn snra kan glydu ve gt gde koyulaşyo bnunla kalmaym daha çk kanayp ağrı azalıyo.

 9. #9 İdrar
  -
  Mert
  -
  23-11-2012 23:39:36 +26

  17 yaşındayım bugun idrarımdan kan geldi ver sık sık işiyesim geliyor ve tam çişim biterken yanıyor hastalığımın sonucunda ne doğurucak ?

 10. #10 kan gelmesi
  -
  ferdi- kan
  -
  30-12-2012 09:54:25 +11

  2 gün önce sırtımın sağ alt kısmında aniden ağrı meydana geldi. Yaklaşık 1 saat şiddetli oldu ondan sonra hafif dereceli olarak devam etti. Bu gün de idrar yaparken pembe renkli kan geldi nedeni ne olabilir

 11. #11 kan ve ağrı
  -
  can
  -
  07-03-2013 17:03:24 +10

  15 yasşıdayım 2 gündür karnımın altı ağrıyor ve idrar yaptık tan sonra çok fazla kan geliyor ve de çok ağrıyor çok sık çişe çıkıyorum ne yapmalıyım ....

 12. #12 idrar
  -
  ali
  -
  22-03-2013 21:16:29 +21

  bugün başladı idrarımı yapıyorum en son da 5-6 damla kan geliyor kan gelecekken acıyor çok kötü şekilde ne yapmam gerek

 13. #13 Idrar
  -
  Kemal
  -
  23-05-2013 21:38:42 +14

  İdrarımda bugun başlayan acık renkte kan görünmeye başladı sebebi ne olabilir acaba

 14. #14 ıdrar
  -
  serkan
  -
  22-06-2013 22:11:45 +8

  15 yasındayım ustmustum kustum sonra tuvalete gittım ve ıdrarımdan kan geldı ne olabılır

 15. #15 kemal
  -
  idrar
  -
  04-07-2013 21:29:02 -4

  son iki idrarımda kan geldi bunları okuyunca çok korktum acaba sorun nedir? hiç acı ağrı yok ama kan geliyor idrarda korkuyorum

 16. #16 yessssss
  -
  vavvvvvvvvvv
  -
  05-07-2013 13:02:34 +12

  [quote name="mustafa aktaş"]idrarımdan sürekli koyu kan geliyor[/quote]
  doktora git aptal cocuk

 17. #17 kanser teşhisi
  -
  amed
  -
  05-07-2013 16:46:27 +7

  benım babamında idrarından kan geliyordu 2 yıl önce doktora gitti kanser teşhisi koydular 2 yılda 11 ameliyat oldu en sonunda 6 ahftalık bir ilaç tedavisi verdiler geöen hafta bitti tedavisi 1,5 ay sonra tekrar ankaraya gidecek sonuçları merakla bekliyoruz ...

  hemen doktorunuza baş vurun geciktirmeye gelmez
  alah acil şifalar versin herkese

 18. #18 idrardan kan qelme yanma
  -
  gokhan
  -
  17-07-2013 00:12:39 +12

  sayın mustafa bey 1 haftadan itibaren idrarım geliyo az az yapıyorum bazen yapamıyorum yanma oluyo sürekli ucunda ve 1 hafta sonrasında cok az koyu kan aktı bir damla bunun sebebi nedir acaba kötümü korkmaya basladım belimde 2 tarafta fıtık var bununla ilgili olabilirmi yardımlarınız için tsk ederim

 19. #19 idrardan kan qelme yanma
  -
  gokhan
  -
  17-07-2013 00:14:23 +9

  yaşımda 25 daha yardımcı olunuz ki zaten gidecegim burdada ögrenmek isterim cokta kötü bişeymi

 20. #20 Baypas olan hastanın idrarında kan
  -
  Zeyneb
  -
  19-07-2013 15:35:13 +4

  Babam paypas ameliyatı oldu bi buçuk ay önce idrarından geliyor acaba sebebi ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim zaten hastaneyede gidecek ama yinede sormak istedim

 21. #21 byük idrarımda kanama var
  -
  sinan
  -
  20-08-2013 17:00:28 +2

  merhaba ben 18 yaşında bir erkeğim sürekli büyük idrarımdan kan geliyor bayağı koyu bı renklı önceleri arasıra oluyoordu ama şimdi sık sık olyor ne yapmalıyım

 22. #22 kanama var
  -
  slm ben mesut 39 yas
  -
  30-08-2013 12:12:47 +3

  bir yıldır ara ara organımda kanama ve geliyor bu hastalığım her gecen ğün yanmayla bir sıklaştı bu konuyla ilğili yardımcı olursanız çok sevinirim

 23. #23 Kanamam var ama bekarım.
  -
  Komançi
  -
  19-09-2013 11:53:35 +7

  Slm.53 yaşında bir erkeğim ilk ilişkim 46 yaşında oldu.sonra işerkene kan geldi.ama şu an birşey yok.Evlenmek istiyorum bekar ve kanaması olmayan kadınlar meşaj atabilir.05362257453.

 24. #24 kanama war
  -
  emre
  -
  25-09-2013 22:38:32 +3

  hocam yaklasık dort sene once yıne koyu renkde kan gelmıstı bır kac gun sonra gectı sımdı de usutmustum yıne kan geldı ne yapmam gerek aydınlatabılırmısınız acaba

 25. #25 16 yaşındayım
  -
  enes
  -
  14-10-2013 14:41:23 +9

  tuvaleet yaparken penis ucuda ağri , acik kırmizi idrrar ve ayrica atesim var neden acill cvp

 26. #26 idrar yolundan kan
  -
  Rıdvan
  -
  26-10-2013 10:08:03 +14

  Penisim bugün kan geldi napmam gerekiyo ucu cok yaniyor canm cikiyo yapana kadar idrarimi

 27. #27 idrar
  -
  ramazan
  -
  16-11-2013 14:05:49 +15

  Sabah kalktım idrar yolundan kan gelmiş ne yapmalı

 28. #28 neden ?
  -
  arcan
  -
  17-11-2013 17:16:59 +5

  [quote name="yusuf"]13 yaşndaym ve yaklask 1 aydr ıdrarmn ardndan kan glyo. Bslrda ıdrar yaparken yanma olydu snra pmbe olrk ıdrarmdn snra kan glydu ve gt gde koyulaşyo bnunla kalmaym daha çk kanayp ağrı azalıyo.[/quote]
  neden söylermisiniz

 29. #29 yusuf kanser olabilir
  -
  can
  -
  26-12-2013 10:22:53 -1

  1 boyunca idrdrdan kan gelmesi ve arar yanmaa olamasın masane kanseri bilirtisi acil doktora yani çoçuk çerrrahiye gitmen lazım yoksa kanser yayılır

 30. #30 kanser
  -
  ahmet
  -
  07-01-2014 16:27:54 +2

  1 boyunca idrdrdan kan gelmesi ve arar yanmaa olamasın masane kanseri bilirtisi acil doktora yani çoçuk çerrrahiye gitmen lazım yoksa kanser yayılır

 31. #31 kan
  -
  gorkm
  -
  19-01-2014 01:40:22 0

  Benim penisimdende bu gun 2kez tualete giitm ikisindede 3-4 damla kan geldi ne yapmaliyim

 32. #32 kannn
  -
  mustafa
  -
  31-01-2014 12:55:01 +4

  İdrarimdan acik renk kan geliyor ve yanma oluyor bunun nedeni nedir??

 33. #33 konu: erkek kanaması
  -
  ben er kegime
  -
  03-02-2014 22:40:35 +7

  bügün hstaneye gitik ben 75 tane mekik çektim yaşım 13 doktor yarın ürolejiy git dedi kg 80 bir karnımım röntegenimin birde idrar tahliliistedi idrar talihhi kanlı cıktı ama kırmızlık veya pembelik yoktu bana ne yaprlar iylşirimiyim

 34. #34 idrarda kan ve aqri
  -
  nel
  -
  15-02-2014 16:36:06 +5

  10 aydi doqum yapdimri bu sabah aqri kan var sizce korkusu var?

 35. #35 idrar
  -
  ali riza
  -
  11-03-2014 14:19:34 0

  Ameliyat oldum ve suan alt kisimda yanmalar var ve idrarimda kanama var ne yapmaliyim birde bu kanama ne kadar surer?

 36. #36 idrardan kan gelmek
  -
  zeki
  -
  22-03-2014 13:51:46 +8

  Bundan yaklaşık 18 yıl önce kan gelmişti birde bu gün geldi. Sebebi ne olabilir.

 37. #37 cinsi orqanimdan qan geldi
  -
  Senan
  -
  26-03-2014 11:04:15 +2

  2 gun qabaq tor atarkan cinsi orqanimdan qangeldi .sonra 3 -4 saat sonra bi de etdim yene geldi qorxdum mene ne edim xahis edirem cavab yazin lutfen

 38. #38 10 dir cis yaparken kanama var
  -
  mehmet dk
  -
  07-05-2014 23:42:47 +2

  Cis esnasinda kanama var.ama cizim geldiginda hemen yapmam lazim yapmasam pantolina birakmam lazim.bøbrek tasi yok.kontrol oldum. Sitik torbasinda agrilar baslamaya basladi.lutfen yardimci olurmusunuz

 39. #39 Idrar bitimi kan geldi koyu
  -
  Volkan
  -
  10-05-2014 20:19:49 +3

  36 yaşındayım idrarım bitiminden hemen sonra kan geldi koyu renkte herhangi bir
  Yerimde ağrı sızı yada yanma yok saygilar

 40. #40 idrarda kan
  -
  hilmi
  -
  20-06-2014 09:23:10 +5

  Ben 21 yasindayim idrarm once kirmizi kanli geldi. Daha sonra siyah gelmeye basladi. Herhangi bi agrim yok

 41. #41 idrarda kan gelme
  -
  ismail polat
  -
  28-07-2014 10:12:47 +7

  İki defa alp rahatsızlığı geçirmiş(damara stent takılmış)kırk yıldır mide ülseri,safra kesesi alınmış,apandisitameliyatı,prostat büyümesi(iyi huylu)ara sıra soran asma bronşit rahatsızlığı,bel ve boyunda fıtıkla yaşayan,son araştırmada beyindeki damarların birinde tıkanma bulgusu tespiti edilmiş ve bu kadar arkadaşla birlikte uyumlu yaşamaktayım.Buna rağmen hiç eylem ve çalışmalarıma ara vermedim ve fazla rahatsızlıkta his edilmedim yaş 69,görenler 55 diyor. Bir gündür idrarımda kan gelmektedir.
  Sorum: Kan gelmesi neyi ifade ediyor?
  kalın sağlıcakla.

 42. #42 idrarda kan
  -
  yeter
  -
  13-09-2014 15:20:30 +5

  Benim oğlum sekiz yasında ve idrarında kan çıkıyor nedeni nedir acaba

 43. #43 idrarda kan
  -
  serkan
  -
  23-05-2015 15:21:53 +3

  Ben 15 yaşındayım idrardan arada sırada geliyor ne yapmam gerekiyor

 44. #44 babam
  -
  fatih0005
  -
  12-07-2015 00:23:33 +2

  205 yılında aort kapak amliyatı oldu comadin ilaç kullanıyor her on günde tahlil yaptırıyoruz son on gündür ilacı kullanmıyor fakat üreme organından kan gelmeye başladı acaba nedendir kan temiz geliyor

 45. #45 46 İDRARDAN KAN
  -
  AHMET
  -
  07-08-2015 15:18:05 +2

  BU GÜN İDRARIMI YAPINCA PECETEYLE KURULARKEN ACIK RENKTE KAN PECETEYE BULAŞTI KORKTUM NE YAPMALIYIM ALLAHA ŞUKÜR ŞU AN HERHANGİ BİR AĞRIM YOK NEDEN ANLAMADIM

 46. #46 İdrar bittikten sonra kan gelmesi
  -
  Muhammed
  -
  14-09-2015 15:11:46 +4

  Hocam benim 5 yaşında oğlum var ve idrarı bittikten sonra en Son damlaya kan geliyor bazen .gün içinde ara sıra çamaşırı na bakınca kan bulaşıyor biraz açık renk .bütün tahlilleri yapıldı ultrason tomografi ve röntgen ve tahlil hiç bir şey çıkmadı ama hale iç çamaşırı hala kan lâ kirleniyor né yapabilirim

 47. #47 İdrar bittikten sonra kan gelmesi
  -
  Muhammed
  -
  14-09-2015 15:11:49 +6

  Hocam benim 5 yaşında oğlum var ve idrarı bittikten sonra en Son damlaya kan geliyor bazen .gün içinde ara sıra çamaşırı na bakınca kan bulaşıyor biraz açık renk .bütün tahlilleri yapıldı ultrason tomografi ve röntgen ve tahlil hiç bir şey çıkmadı ama hale iç çamaşırı hala kan lâ kirleniyor né yapabilirim

 48. #48 Idrar
  -
  Önemli
  -
  15-02-2016 19:29:40 +5

  1 gün önce çok ani bir şekilde tuvalete gitme gereği duyuyorum ve bu devam etti ve penisim kasiniyor ve idrarimi yaparken ağrı duyuyorum

 49. #49 Penis
  -
  Furkan özik
  -
  26-03-2016 00:44:06 +1

  İki gündür yanma vardı idrar yaparken ikinci günde idrar dan sonra kanama oldu neden oldu bu acil söylermisib kan iki üç damla geldi

 50. #50 18 yaşındayım idrarımda kan geliyor
  -
  ömer sönmez
  -
  14-04-2016 17:15:01 +3

  sabah kalktığımda direk lavaboya girdim idrarımda kan geldi öğlen yine lavaboya gitiğimde yine idrarımda kan geldi sonra penisimde yanma oluyor sebebi nedir hocam

 51. #51 18 yaşındayım idrarımda kan geliyor
  -
  ömer sönmez
  -
  14-04-2016 17:15:01 +4

  sabah kalktığımda direk lavaboya girdim idrarımda kan geldi öğlen yine lavaboya gitiğimde yine idrarımda kan geldi sonra penisimde yanma oluyor sebebi nedir hocam

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]