Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Taban-topuk ağrısı can yakıyor

Makale Sayfaları
Taban-topuk ağrısı can yakıyor
Alzheimer
Saç kaybını artıran nedenler
Fast food unutkanlık yapıyor
Cinsel isteksizlik kadınlarda daha yaygın
Çocuklar ve iyot
DİYET GÜNLÜĞÜ
Eskiden her şey ne kadar kolaydı. Kafamızı yastığa koyduk mu hemen uyurduk.

Şimdi her şey gibi uyumak da uyanmak da problemli hale geldi. Kimimiz uykuya dalamıyor, kimimiz sık sık uyanıyor. Kimimiz sabahın köründe uyanmaktan ve daha sonra uykuyu bir türlü tutturamamaktan şikayetçi. Yetmezmiş gibi son zamanlarda yeni bir hastalık daha icat edildi: Rahatsız Ayak Sendromu! Bu hastalığa yakalananlar gece boyunca oluşan sızı ve ağrılardan, yanma, uyuşma, karıncalanma ve kramplardan yakınıyor. Bu hastaların çoğu "Uyuyorum uyanıyorum, ayaklarım benim mi değil mi anlayamıyorum" diye yakınıyor. Bir kısmı da gece boyunca tekrarlayıp duran "ayak atmalarından", "kasılıp durmalardan" şikayetçi. Bütün bu sorunlara şimdi biri daha ilave oldu: Plantar Fasiit. Plantar "ayak tabanı", fasit "taban kılıfı" anlamına geliyor. Uzmanlar, "Eğer sabah yataktan kalktığınızda daha birkaç adımda topuklarınızda şiddetli bir ağrı duyuyorsanız, bu ağrı yakıcı, hatta bıçak sokması gibi bir duygu yaratıyorsa ve zamanla merdiven çıkarken veya parmak ucunuzda dururken, tenis, golf gibi egzersizlerden hemen sonra oluşuyorsa ve topuklarınızda şişme de varsa aklınıza bu hastalık gelsin" diyorlar.

Şeker hastalarında sık görülüyor

Normalde topuğumuz mükemmel bir şok emici sistem gibi tasarlanmıştır. Eğer herhangi bir nedenle üzerine fazla bir zorlama olursa ancak o zaman sorun çıkarır. Plantar fasiit sorununun çok uzun yürüyüşler yapıp egzersizlerini abartanlarda, sık merdiven çıkmak zorunda kalanlarda, özellikle agresif spor yapanlar ve jogging'den hoşlananlarda daha sık görülmesi bundandır. Eğer ayak mekanizmasında önceden mevcut bazı sorunlar varsa bu probleme daha kolay yakalanırsınız. Yüksek ayak kemerli biri ya da düztaban olmak kolaylaştırıcı bir faktördür. Yanlış seçilen yürüyüş ayakkabıları hatta uygunsuz kalıplarda hazırlanmış normal ayakkabılar bile bu problemin ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Bu sorun şeker hastalığı olanlarda daha sık görülüyor.

Bu sorunun sizde de olabileceğini düşünüyorsanız bir romatoloji veya ortopedi uzmanı ile görüşmelisiniz. Doktorunuza gidene kadar ayakkabılarınızı gözden geçirmenizde, ayak kemerini destekleyecek aksesuvarlardan istifade edip, egzersiz sürenizi azaltmanızda fayda var. Ayaklarınızı yukarı kaldırıp dinlendirmenin, ağrının olduğu yere günde birkaç kez buz tatbik etmenin de faydalı olabileceği aklınızda olsun.
<< Önceki - Sonraki Sayfa >>

Facebook Google +1 Tweet

1 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

  1. #1 ibrahim delidoğan
    -
    26-02-2012 22:50:11 +1

    topuklarımda ağrı var ağrı nasıl başlıyor ayakda sabit birşekilde 10 15 dakka durunca ağrıyı hissetmeye başlıyorum ve giderek artıyor 15 yıldır bu acıyı çekiyorum tırnağımı bile keserken ağrımaya başlıyor

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]